Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska na Jurze

(4.7 głosów: 38)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dolina Kobylańska to inaczej Dolina Karniowska, to jedna z popularnych podkrakowskich dolinek i podobnie jak pobliskie Dolina Bolechowicka i Dolina Będkowska znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, na naszej ulubionej Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Dolina Kobylańska - bardzo malownicza i zaciszna, leży około 20 km od Krakowa. Zapraszam Cię na opis Doliny Kobylańskiej, zobacz co warto tutaj zobaczyć!

Żabi Koń w Dolinie Kobylańskiej
Żabi Koń w Dolinie Kobylańskiej

Skałki w Dolinie Kobylańskiej

Wąwóz Doliny Kobylańskiej o długości 4 km jest bardzo kręty, po obu jego stronach sterczą ciekawe skały wapienne, które mają swoje nazwy: Mnich, Żabi Koń, Pieniki, Bodzio, Cynówka i wiele, wiele innych. Ostańce te są chętnie wykorzystywane przez wspinaczy. Na szczycie najbardziej spektakularnego Żabiego Konia stoi widoczny z daleka krzyż, a w jednej z grot znajduje się kapliczka dla upamiętnienia objawienia się Matki Boskiej w 1914 roku. Dolina jest nie tylko piękna krajobrazowo, ale również ma bogatą przyrodę. 



Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska

Ponadto Dolina Kobylańska jest objęta projektem gminy Zabierzów - Jurajski Raj, prowadząca tu trasa opatrzona jest tablicami informacyjnymi, a ponadto stanęły ławeczki i zadaszone miejsca piknikowe, dzięki czemu to miejsce stało się bardzo atrakcyjne i przyjazne dla turystów. Przez dolinę wiedzie żółty Szlak Dolinek Jurajskich. Latem pasą się tutaj kozy, pamiętaj, ogrodzenie jest pod napięciem.

Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska

Rowerem przez Dolinę Kobylańską

Jeśli lubisz rower i nie boisz się wyzwań, możesz skusić się na wycieczkę rowerową po Dolinie Kobylańskiej i okolicy. Teren miejscami nie jest łatwy i musisz liczyć się z podjazdami i zjazdami, takie uroki Jury 🙂

Oto nasza pętla rowerowa z Jerzmanowic, przez Dolinę Będkowską i Kobylańską, około 20 km, głównie w terenie: 

Kobylańska na rowerze
Kobylańska na rowerze

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny w Kobylanach, przy ulicy Turystycznej
Od strony Kobylan można pokusić się na wejście wózkiem do Doliny Kobylańskiej, ale lepiej wybrać nosidło, pod skałkami dziecko może swobodnie pobiegać, bez ruchu samochodowego, jeśli już jest mobilne oczywiście :)

Adres

Dolina Kobylańska
ul. Turystyczna, Kobylany

GPS: 50°9'20N, 19°45'21E

Jura Krakowsko Częstochowska noclegi

Jura Krakowsko Częstochowska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska
Dolina Kobylańska
Żródło
Dolina Kobylańska na Jurze, Katarzyna Jamrozik
Dolina Kobylańska
Żabi Koń spod Szarej Płyty w pełnej okazałości, EmiZtg
Jura Krakowsko Częstochowska
Ważna
doliny ostańce dolinki podkrakowskie dolinki dolinki jurajskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Malowniczo i cicho, to już powoli rzadkość na Jurze. Jeszcze parę/paręnaście lat temu nie myslałam, że tak kiedyś napiszę, że Jura jest ludna, ale miejscami właśnie już taka się stała, Kobylańska wciąż jest zaciszna, choć spotyka się tutaj turystów 🙂
Łukasz Piernikarczyk
Fajne miejsce. Mieliśmy szczęście widzieć kozy na skałkach - super 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023