Wrocław. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-05-13
Rynek we Wrocławiu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Wrocław leżący na wyspach nad Odrą, to cudowna stolica Dolnego Śląska o bardzo bogatej przeszłości, liczącej ponad 1000 lat. To jedno z najciekawszych, a przy tym najpiękniejszych miast w Polsce, niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Wrocław jako stolica województwa dolnośląskiego stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki, ale i turystyczny południowo - zachodniej Polski! Wrocław nazywany jest Wenecją Północy, naliczyć się tutaj można 130 mostów, ponadto jest to miasto kościołów, 400 krasnali i 5000 afrykańskich zwierząt 🙂 Nie dziwi więc, że to miasto zwyciężyło w prestiżowym konkursie European Best Destination 2018!

Restauracja Spiż
Restauracja Spiż

 

Wroclove - miasto uwielbiane przez turystów

Już przy pierwszej wizycie urzekło mnie to miasto, a każde kolejne odwiedziny Wrocławia tylko potwierdzały pierwsze rewelacyjne wrażenie. Swe bogactwo, znaczenie i różnorodność kulturową miasto zawdzięcza kontaktom handlowym i mieszającej się historii pomiędzy Polską, Czechami i Niemcami od najdawniejszych czasów i choć był on przez wieki pod obcym panowaniem, polskość nigdy się tutaj nie zatraciła, co szczególnie daje się odczuć na Ostrowie Tumskim! Turyści kochają Wrocław, nie może być inaczej 🙂

Ostrów Tumski
Ostrów Tumski

Atrakcje we Wrocławiu

Do Wrocławia bardzo chętnie przyjeżdżają turyści z całej Polski, ale oczywiście i zza zagranicy, a to za sprawą unikatowych i cudnych miejsc w tym mieście, które jest atrakcyjne przez cały rok. Liczba wspaniałych zabytków i atrakcji w mieście jest tak duża, że nie sposób ich wszystkich zobaczyć podczas jednego wyjazdu. Tutaj zobaczysz najlepsze atrakcje stolicy Dolnego Śląska - najpiękniejsze, najważniejsze, te, które najbardziej warto odwiedzić. Poznaj top atrakcje Wrocławia! Najpierw przedstawiamy Wam spis tych miejsc, a poniżej opisuję je w sposób bardziej dokładny. A jeśli chcecie znaleźć jeszcze dokładniejszy opis, kliknijcie w niebieską nazwę atrakcji, która jest linkiem i przenosi do szczegółowego opisu. Poniżej znajdziesz mapkę z dokładną lokalizacją poszczególnych atrakcji.

1. Rynek we Wrocławiu

Wspaniały Rynek zawsze tętni życiem, a urodą dorównuje innym słynnym Rynkom w Polsce - w Krakowie czy Poznaniu. Wrocławski Rynek to trzeci największy rynek w Polsce, tylko nieco mniejszy od największego Rynku w Krakowie oraz placu w Olecku. To również jeden z najstarszych placów targowych w Polsce, pamięta jeszcze XIII wiek. Obok wielu zabytków na Rynku, np. Starego Ratusza i pięknych, kolorowych kamieniczek, stoi też dość nowy twór - a mianowicie efektowna fontanna ze szklanych płyt, stojąca przy pierzei zachodniej. Historycy nie przywitali jej z otwartymi ramionami, ale przyjęła się na dobre i jest rozpoznawalna dziś przez większość Polaków, stanowiąc przyjemną ochłodę w gorące dni. Na mnie spore wrażenie za każdym razem robi zespół kamieniczek narożnych pod nazwą Jaś i Małgosia. Stoją przed kościołem garnizonowym, stanowiąc swoistą bramę do niego. Małgosia jako kobieta jest bardziej zdobna i okazała, mniejszy Jaś pozostaje w jej cieniu i pozwala jej błyszczeć.

Wrocław Rynek
Wrocław Rynek
Jaś i Małgosia
Jaś i Małgosia

2. Stary Ratusz i Piwnica Świdnicka

Rynek poszczycić się może cudnym Starym Ratuszem o gotyckich cechach. To serce tego wielkiego placu, jego najbardziej charakterystyczny element, a przy tym najokazalsza budowla tego typu w całym kraju, z wieżą o wysokości 66 m! W podziemiach Starego Ratusza kryje się Piwnica Świdnicka - najstarsza restauracja w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, działająca nieprzerwanie do dziś! Można tu skosztować słynnych miodów pitnych. W gotyckim ratuszu mieści się też oddział Muzeum Miejskiego. Stary Ratusz to jeden z symboli miasta!
Stary Ratusz, Rynek, Wrocław

Wrocław
Wrocław
Wrocław Ratusz
Wrocław Ratusz
Piwnica Świdnicka
Piwnica Świdnicka

3. Ostrów Tumski i katedra we Wrocławiu

Tak to już jest, że opisując Wrocław, stale trzeba używać słów najstarszy, najpiękniejszy czy najważniejszy 🙂 Nie inaczej jest z magicznym Ostrowem Tumskim - najstarszą częścią miasta ze wspaniałą Katedrą z XIII-XIV wieku. Gotycka świątynia jest najcenniejszym sakralnym zabytkiem miasta i jednym z najcenniejszych w kraju. W czasie wojny, a właściwie już po jej zakończeniu, została doszczętnie zniszczona, ale pieczołowicie ją odbudowano, choć pojawiły się plany, by wyburzyć to, co z niej zostało. Ostatecznie państwo jednak zadecydowało inaczej i postanowiono odbudować to, co najbardziej kojarzy się w tym mieście z historią Polski, bo jak wiadomo przed wojną Wrocław długo był niemiecki.

Na Ostrowie Tumskim poza katedrą stoi też kilka innych kościołów, w tym najstarsza budowla miasta w pełni zachowana i zarazem najstarszy czynny do dziś kościół w mieście. To kościół Św. Idziego z 1220 roku! Odnaleźć tu można również wielką ciekawostkę - kościół w kościele, a mianowicie gotycką kolegiatę Św. Krzyża, gdzie w podziemiach mieści się kolejny gotycki kościół - Św. Bartłomieja. Ta osobliwość sakralna stoi przy Placu Kościelnym.
Ostrów Tumski, Plac Katedralny, Wrocław

Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Katedra na Ostrowie Tumskim
Katedra na Ostrowie Tumskim

4. Zoo Wrocław z Afrykarium

Turyści bardzo chętnie odwiedzają też w stolicy Dolnego Śląska popularne w całym kraju Zoo, rozsławione jeszcze lata temu przez Państwa Gucwińskich w programie telewizyjnym "Z kamerą wśród zwierząt". Spore Zoo Wrocław z ciekawymi wybiegami stało się jeszcze bardziej atrakcyjne w 2014 roku, kiedy udostępniono tu niezwykle nowoczesne i piękne Afrykarium - niesamowity obiekt z akwariami, basenami i tunelami pełnymi afrykańskich stworzeń. To unikat nie tylko w Polsce, ale i na świecie!
Zoo, ul. Wróblewskiego 1-5, Wrocław

Zoo z Afrykarium
Zoo z Afrykarium

5. Wrocławskie krasnale

Mówiąc o atrakcjach Wrocławia nie sposób pominąć słynnych krasnali, które dosłownie opanowały to miasto i stały się jego najprzyjemniejszym symbolem! Są na chodnikach, w zaułkach, na klombach, latarniach... Ciekawa jest ich historia, związana z walką z komunistyczną władzą. Dziś są setki krasnali w mieście, mówi się, że około 400, ale kto by je zliczył? Wszystkie podobnej, niewielkiej wysokości, nie tylko wystawiane przez włodarzy miasta, ale i prywatne obiekty. Co ciekawe, zawsze z zachowaniem stylu! Kilka z nich ma twarz konkretnej osoby, np. Krasnal Jana Miodka stojący przed uniwersyteckim budynkiem Filologii Polskiej przy ulicy Nankiera 15. Warto zaopatrzyć się w mapkę krasnali i urządzić zabawę dzieciakom odszukując je w różnych punktach miasta 🙂 Działa też apka ułatwiająca poszukiwanie krasnali!

Wrocławskie Krasnale
Wrocławskie Krasnale
Wrocławskie Krasnale
Wrocławskie Krasnale

6. Jatki we Wrocławiu

Mnie urzekły Jatki, wśród wielu urokliwych uliczek to one właśnie szczególnie się wyróżniają. Znajdują się całkiem niedaleko Rynku, za kościołem Garnizonowym. To brukowany zaułek, gdzie już od XII wieku sprzedawano mięso. Dziś biedne zwierzęta upamiętnia pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Wymowa jednak tego miejsca jest dziś bardzo przyjemna, pomnik uroczy i na pewno spodoba się dzieciom, bo składa się z małych zwierzaków - cielaczka, świnki czy koguta, za to zabytkowe zabudowania z charakterystycznymi zadaszeniami wykorzystywane są dziś przez galerie sztuki i pracownie artystyczne. Na pewno znajdziesz tu ciekawą pamiątkę z tego miasta.
Jatki, ul. Jatki, Wrocław

Jatki we Wrocławiu
Jatki we Wrocławiu
Jatki
Jatki

7. Kolejkowo Wrocław

Kolejkowo to prawdziwy hit, uwielbiany przez dzieci, ale atrakcyjny również dla dorosłych, głównie mężczyzn, którzy mają zamiłowanie do pociągów, torów i ruchomych kolejek. Kolejkowo  to największa w Polsce makieta kolejowa. Pociągi tutaj naprawdę jeżdżą, ludzie stoją na stacji, pracują w polu, piją kawę w kawiarni. Dzień mieni się tutaj z nocą, a do tego wśród niewielkich postaci zobaczysz maleńkie krasnale. Przez lata Kolejkowo Wrocław mieściło się na zabytkowym Dworcu Świebodzkim, ale obecnie przeniosło się do Sky Tower, gdzie jest więcej przestrzeni i mniej barier komunikacyjnych, przez co obiekt będzie dostępny również dla osób niepełnosprawnych.
Kolejkowo, Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław

Kolejkowo Wrocław
Kolejkowo Wrocław

8. Hydropolis

Hydropolis to bardzo nowoczesne w swej formie Centrum nauki i wiedzy o wodzie, to nietypowe i unikatowe w swej formie muzeum, mieszczące się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, a oferujące wystawy multimedialne, dobrze przemawiające do wyobraźni młodych odbiorców.

Tutaj dowiesz się wielu ciekawostek o wodzie, ale uzmysłowisz sobie również, jak bardzo ona jest potrzebna do życia i jakie są współczesne zagrożenia dla jakości wód na świecie. To bardzo dobra lekcja nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców!
Hydropolis, ul. Na Grobli 17, Wrocław

Hydropolis
Hydropolis

9. Sky Tower

Sky Tower to jedna z największych atrakcji miasta, a na pewno najwyższa. To nowy symbol miasta - najwyższy biurowiec w Polsce liczący 212 m! Mieści się tu m.in. centrum handlowe, a na 49 piętrze powstał fantastyczny punkt widokowy, oblegany przez turystów. Od 2021 roku będzie miało tutaj siedzibę słynne Kolejkowo!
Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław

10. Park Iluminacji na Zamku Topacz

Co prawda Park Iluminacji nie znajduje się w samym Wrocławiu, ale ledwie kilka kilometrów dalej, a to atrakcja, której nie chcesz pominąć. Czynny jest w okresie zimowym w parku przy luksusowym Zamku Topacz i oferuje bajkową krainę rozświetloną tysiącami lampek! Sam zamek też jest świetny, bowiem poza hotelem oferuje fajną atrakcję turystyczną - Muzeum Motoryzacji.
Park Iluminacji Zamek Topacz, ul. Główna 12, Ślęza

Park Iluminacji pod Wrocławiem
Park Iluminacji pod Wrocławiem
Park Iluminacji pod Wrocławiem
Park Iluminacji pod Wrocławiem

11. Nowy Ratusz we Wrocławiu

Powróćmy na chwilę na Rynek, gdzie obok Starego Ratusza wznosi się od XIX wieku gmach Nowego Ratusza, w którym dziś mieści się sala posiedzeń rady miasta oraz gabinet prezydenta miasta. W podziemie zaprasza natomiast Restauracja Spiż, gdzie warzy się pyszne piwo w najstarszym mini browarze w Polsce. Dostępne tylko na miejscu, mogę zapewnić, że miodowe jest pyszne, choć nie tylko miodowe 🙂 Mieliśmy okazję je skosztować i posilić się z naszym przemiłym przewodnikiem po Wrocławiu - Arkiem Försterem.
Nowy Ratusz, ul. Sukiennice 9, Wrocław

Wrocław Rynek
Wrocław Rynek
Mini browar w restauracji
Mini browar w restauracji
Restauracja Spiż
Restauracja Spiż

12. Panorama Racławicka

Słynna w całej Polsce Panorama Racławicka to Oddział Muzeum Narodowego, który odwiedziło wielu z nas jeszcze w czasach szkolnych. Panorama przedstawia epizody z bitwy pod Racławicami, która miała miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej - 4 kwietnia 1794 roku. Obraz ten ma imponujące wymiary - 114 x 15 m, a autorami są Wojciech Kossak i Jan Styka, którzy namalowali go z okazji 100-nej rocznicy bitwy, dla pokrzepienia narodu.
Panorama Racławicka, ul. Purkyniego 11, Wrocław

13. Hala Stulecia

Unikatowa Hala Stulecia nazywana też Halą Ludową to wybitne dzieło architektury, wpisane dziś na prestiżową Listę Unesco. Hala Stulecia powstała w latach 1911-13 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym. W hali odbywają się koncerty, targi i inne wydarzenia kulturalne oraz biznesowe. Halę Stulecia otacza pergola, wielka fontanna, a całość należy do Parku Szczytnickiego z modernistycznymi zabudowaniami Wuwa. Blisko stąd do Zoo.
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław

Wrocław Hala Stulecia
Wrocław Hala Stulecia
Wrocław pod Halą Stulecia
Wrocław pod Halą Stulecia

14. Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Wielka, kolorowa fontanna to nie tylko ozdoba w Parku Szczytnickim, przy Hali Stulecia, ale zarazem wielka atrakcja. Uwielbiają ją dzieci, ale i dorośli. Latem często oblegana, stanowi miejsce zabaw. Otacza ją pergola.
Fontanna, ul. Wystawowa, Wrocław

15. Ogród Japoński we Wrocławiu

Ogród Japoński to miejsce unikatowe, romantyczne i piękne, idealne dla wszystkich miłośników przyrody i ogrodnictwa. Elementy ogrodów japońskich na stałe weszły już do naszych ogrodów, warto zobaczyć jeden z pierwowzorów tej mody. Warto wiedzieć, że Ogród Japoński to jeden z niewielu już śladów po Wystawie Światowej z 1913 roku, jakie pozostały we Wrocławskim Parku Szczytnickim. Od 1996 roku prowadzono tu prace rewaloryzacyjne przy udziale specjalistów japońskich z miasta Nagoya.
Ogród Japoński, ul. Mickiewicza, Wrocław

16. Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza na Rynku to oddział wrocławskiego Ossolineum. Najcenniejszym eksponatem Muzeum Pana Tadeusza jest rękopis tego słynnego dzieła Adama Mickiewicza, ponadto muzeum przedstawia wystawę Misja: Polska. Ossolineum przeniesiono do Wrocławia po wojnie ze Lwowa, podobnie jak pomnik Fredry z Rynku. Spora część dzisiejszych mieszkańców miasta ma właśnie lwowskie korzenie, ponieważ ludność z tamtych rejonów była tutaj wówczas przesiedlona. Dotyczyło to w dużej mierze inteligencji.
Muzeum Pana Tadeusza, Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, Wrocław

Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza

17. Opera Wrocławska

Wielkie wrażenie na turystach robi efektowna i zdobna Opera Wrocławska, zaprojektowana przez słynnego Langhansa syna, który wraz z ojcem tworzył słynne dzieła nie tylko we Wrocławiu, ale m.in. w Berlinie. Ta efektowna budowla z lat 1839-41 mimo zawirowań wojennych zachowała do dzisiaj we wnętrzu większość zdobień z XIX wieku, np. plafon z portretami kompozytorów, główny żyrandol, który niegdyś był gazowy, a obecne przerobiony jest na elektryczny czy loża cesarska. Ciekawostką jest, że powierzchnia złocona prawdziwym złotem w operze to aż 10 tysięcy m², a powierzchnia kryształowych luster to 200 m²!
Opera, ulica Świdnicka 35, Wrocław 

Wrocław Opera Langhansa syna
Wrocław Opera Langhansa syna

18. Uniwersytet Wrocławski

Na uwagę na pewno zasługuje kompleks Uniwersytetu Wrocławskiego, który w gmachu głównym kryje perłę baroku - Aulę Leopoldina i salę muzyczną - Oratorium Marianum.
Barokowy budynek Uniwersytetu stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów całego Wrocławia i tworzy wspaniałą panoramę nad Odrą.
Uniwersytet, ul. Uniwersytecka, Wrocław

Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Wrocławski

19. Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu

Mało kto wie, że we Wrocławiu zachowała się żydowska bożnica - Synagoga Pod Białym Bocianem, czynna do dzisiaj, w dawnej dzielnicy żydowskiej. Obecnie ta okolica, przy ulicy Pawła Włodkowica, nosi nazwę Dzielnica Czterech Wyznań, bowiem stojąc tu zobaczymy cztery świątynie różnych wyznań: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół Św. Antoniego z Padwy, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej i właśnie synagogę Pod Białym Bocianem. 
Dzielnica Czterech Wyznań, ul. Św. Antoniego, Wrocław

Wrocław Synagoga
Wrocław Synagoga
Wrocław
Wrocław

20. Pałac Królewski we Wrocławiu

Pałac Królewski, zwany inaczej pałacem Spätgenów lub zamkiem królów pruskich to tak naprawdę zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Pierwszy pałac stanął tu około 1710 roku. Dziś mieści się tu siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia, które zaprasza na wystawę "1000 lat Wrocławia". Ponadto zobaczysz tu apartamenty królewskie, Muzeum Sztuki Medalierskiej i piękne barokowe ogrody
Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław

21. Centrum Historii Zajezdnia

O ile Pałac Królewski opowiada o dawnych dziejach Wrocławia, o tyle nowszą część historii miasta poznasz w nowoczesnym centrum wiedzy, w zabytkowej Zajezdni, przy ulicy Grabiszyńskiej. Tutaj tematyka skupia się głównie na latach II wojny światowej i na realiach, jakie panowały w tym mieście i Europie przed nią oraz po wojnie. Sporej wystawy doczekała się tu również Solidarność.
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław

Zajezdnia
Zajezdnia

22. Mosty we Wrocławiu

Cudny jest Wrocław i unikatowy, nazywany Wenecją Północy! To miasto 100 mostów, 12 wysp, Odry i jej czterech dopływów. Tak naprawdę w mieście zobaczysz około 130 mostów, a większość z nich to obiekty zabytkowe. Najsłynniejszy jest Most Grunwaldzki, ale turystów urzeka też Most Tumski. Z kolei nowoczesny most Rędziński szczyci się najdłuższym przęsłem w Polsce!

Zobacz włoską Wenecję z niezliczoną liczbą mostów!

Ostrów Tumski we Wrocławiu
Ostrów Tumski we Wrocławiu

Wielokulturowość Wrocławia

Miasto nazywane Kwiatem Europy to Europejska Stolica Kultury 2016! Miasto zachwyci każdego - piękna architektura, urocze zaułki, zielone połacie, restauracje i knajpki z niecodziennym klimatem, prężnie działające ośrodki kulturalne i rekreacyjne oraz niepowtarzalna, kosmopolityczna atmosfera miasta sprawiają, że nie chce się stąd wyjeżdżać. Tutaj każdy jest u siebie i tak właśnie powinien się czuć, bo tolerancja to drugie imię Wrocławia! Jak w mało którym innym polskim mieście przeplatają się tutaj historie kilku narodów o różnych wyznaniach. A do tego wielowiekowe tchnienie na Ostrowie Tumskim, miejscu wyjątkowym nie tylko w skali Polski. 

Wrocław Rynek
Wrocław Rynek

Krótka historia Wrocławia

Wrocław liczy sobie ponad 1000 lat historii i była to historia burzliwa, niosąca wiele gorzkich łez, ale i wzniosłych momentów. Zdecydowaną większość swych dziejów miasto pozostawało poza polskimi granicami. Polska była tutaj na początku, a potem przeplatały się losy Wrocławia jako miasta czeskiego, austriackiego, pruskiego, a na końcu niemieckiego. Ponownie w Polsce Wrocław znalazł się dopiero w XX wieku. Początkowo planowano, że będzie to miasto graniczne, ale ostatecznie w całości stał się polskim ośrodkiem i stolicą bardzo atrakcyjnego regionu! Zarówno Wrocław, jak i cały Dolny Śląsk są uwielbiane przez turystów!

Ścieżka Historii Wrocławia w Chodniku
Ścieżka Historii Wrocławia w Chodniku

Czy warto przyjechać do Wrocka?

Na to pytanie wg mnie jest tylko jedna odpowiedź - zdecydowanie warto odwiedzić! I to nie tylko ze względu na mnogość atrakcji, ale również z powodu klimatu i uroku, z jakiego słynie to miasto. To perełka wśród polskich miast i jedno z moich ulubionych miejsc w Polsce. Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik po atrakcjach stolicy Dolnego Śląska ułatwi Ci jego zwiedzanie, a przede wszystkim zachęci Cię do jego odwiedzenia.

Zobacz też Ołomuniec - czeską perełkę

Wrocławski Ostrów Tumski
Wrocławski Ostrów Tumski
Wrocław
Wrocław

Noclegi we Wrocławiu?

Jeśli planujesz w mieście dłuższy pobyt z noclegiem, polecam Ci Art Hotel przy ulicy Kiełbaśniczej, to jest w samym centrum, tuż za Rynkiem, a dokładniej między kościołem garnizonowym a urokliwymi Jatkami. Hotel poza komfortowymi pokojami w zabytkowej kamienicy oferuje śliczną restaurację, warto zajść do ostatniej sali i poczuć się jak na wakacjach w kraju śródziemnomorskim 🙂 Nam przypadło do gustu to miejsce.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Art Hotel Wrocław
Art Hotel Wrocław
Art Hotel Wrocław
Art Hotel Wrocław
Śniadanie w Art Hotel
Śniadanie w Art Hotel

Dojazd do Wrocławia

Dostać się do Wrocławia nie będzie problemem - w szczególności samochodem. Od południa opływa go autostrada A4, a od północy drogi szybkiego ruchu S5 (z Poznania) i S8/A8 (z Łodzi). Problemem mogą oczywiście być korki, ale to niestety domena wszystkich dużych miast. Wrocław jest objęty obszarem płatnego parkowania. Został on podzielony na 3 strefy, z różnymi cenami od 3 do aż 7 zł za pierwszą godzinę parkowania. Płatności obowiązują we wszystkie dni tygodnia od 9-20 za wyjątkiem najtańszej strefy - tutaj zapłacisz od pn-pt od 9-18 (stan na 2022 rok). 

Korki i wysokie ceny parkingów mogą skłonić Cię do korzystania z komunikacji miejskiej podczas poruszania się po mieście. Ta jest dobrze rozbudowana - kursują tutaj autobusy i tramwaje. Rozkład jazdy znajdziesz na oficjalnej stronie, ale mogą też pomóc aplikacje na smartfona np. JakDojadę. W nich można też kupić bilety, choć przydatną opcją jest zakup biletu czasowego np. całodobowego lub 2-, 3- czy nawet 7-dniowego. Te można kupić np. w licznych automatach biletowych. Ceny zaczynają się od 15 zł do 54 zł za 7-dniowy, normalny bilet (rok 2022).

Pociągiem dostaniesz się do Wrocławia bez problemu. Z dużych miast jak Katowice, Warszawa czy Szczecin kursują regularnie i z reguły bez przesiadek. Główny dworzec PKP nie jest usytuowany daleko od rynku, bo w odległości 1,5 kilometra. Można więc przejść pieszo lub skorzystać z taksówki czy komunikacji miejskiej, choć tą i tak zajmie to mniej więcej tyle samo czasu, bo trzeba jeszcze dojść do przestanków.

Wrocław posiada swoje lotnisko, dlatego opcją jest również samolot. Z Warszawy loty odbywają się kilka razy dziennie, a sam lot trwa 1 godzinę. Z lotniska autobusem linii 106, który kursuje nawet co 15 minut, dostaniesz się na rynek w 50 minut (najbliższy przystanek na tej linii jest około 1 kilometra od rynku).

Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Wrocławiem

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Wrocław Ratusz
Ostrów Tumski
Uniwersytet Wrocławski
Wrocławskie Krasnale - Pan Miodek
Muzeum Pana Tadeusza
Spiż - najstarszy mini browar w Polsce
Najstarsza budowla Wrocławia
Wrocław Filharmonia
Wrocławska Promenada Staromiejska
Jaś i Małgosia
Wrocławskie Jatki
Wrocław Rynek
Wrocław Rynek Solny
Wrocław Rynek Solny
Wrocław Hotel Monopol
Wrocław
Instalacja
Wrocław - dzielnica Żydowska
Wrocław Stary Ratusz
Wrocław Ratusz
Wrocław dawne więzienie
Wrocław Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski
Wrocław Ogród Botaniczny
Wrocław Ostrów Tumski
Wrocław Ostrów Tumski
Wrocław
Wrocław Park Szczytnicki
Wrocław Wuwa
Wrocław Wuwa
Fontanna we Wrocławiu, jeszcze nieczynna
Piwnica Świdnicka
Ratusz we Wrocławiu
Rynek we Wrocławiu
Rynek
Wrocław Rynek
Kościół Garnizonowy
Ratusz Wrocław
Krasnal wrocławski
wrocławskie krasnale przy Ratuszu
Krasnal z upominkiem
krasnal na latarni
Restauracja Spiż
Wrocław
Katedra na Ostrowie Tumskim
Kościół Św. Idziego
Ostrów Tumski
Krasnal na Rynku
(4.7 głosów: 572)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 572)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika anna.b.0408
anna.b.0408
Piękne miasto i masa atrakcji.
Lenka
Wrocław jest niesamowity polecam wszystkim atrakcje turystyczne
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Jedno z piękniejszych miast w Polsce, polecam na kilka dni, jest co robić.
Avatar użytkownika turystka
turystka
Miasto okej, jest co zwiedzać, każdy znajdzie coś dla siebie, mi ogólnie brakowało dłużej otwartych lokali
Avatar użytkownika oliwcia44
oliwcia44
Wrocław to jedno z moich ulubionych polskich miast. Piękne i malownicze. A liczenie krasnali za każdym razem cieszy tak samo 😉
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Wrocław to piękne miasto, naprawdę. Jest tutaj co robić, poza pięknym rynkiem czeka wiele zabytków i atrakcji oraz ciekawe muzea. Oczywiście jeśli podróżujesz z dziećmi, to nie możesz pominąć Zoo z Afrykarium i Kolejkowa 🙂
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Bardzo ciekawe miejsce.

miasto pełne życia

allmak86

Piekne miasto, świetnie zorganizowne i przygotowane dla turystów. Mnustwo super atrakcji. Niestety wszystkiego nie udalo mi się zobaczyć. Moim zdanie dużo ładniejsze i milasze miasto od Krakowa. Już nie moge się doczekać kiedy tam wróce.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Wroclaw  jest ( chyba )  piekniejszy ( niestety ) od Krakowa --moim skromnym zdaniem .

Posiada tyle  ciekawych miejsc  i zabytkowq pomimo zniszcen wojennnych i powodzi . 

Bylem tak  100 lub wiecej razy i zawsze  bede tam powracal. 

 

Karol   Poznan

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024