Lubiąż

Zdjęcia Lubiąża (15)

Lubiąż to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, leżąca nad Odrą, na wschód od Legnicy i na zachód od Wrocławia.Lubiąż to historyczna miejscowość o długich dziejach, już w 1163 roku nastąpiło tu pierwsze na Śląsku osadzenie zakonu cystersów, którego dokonał książę śląski Bolesław Wysoki. Niecałe 100 lat później osada Lubiąż nieopodal klasztoru otrzymała prawa miejskie, a wokół klasztoru wytworzyła się osada miejska. Aż do XX stulecia te dwie miejscowości - Lubiąż miasto i Lubiąż wieś miały odrębne administracje.

Zabytki w Lubiążu

- Opactwo Cystersów, ul. 1 Maja - monumentalna budowla, na którą składa się pałac opata, klasztor oraz dwa kościoły - bazylika Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, a stojąca na romańskich fundamentach oraz kościół pomocniczy Św. Jakuba, obecnie opactwo jest remontowane i przy tym udostępnione dla turystów przez cały rok, klasztor w Lubiążu to największe opactwo cystersów na świecie, dziś pod opieką Fundacji Lubiąż, wiedzie tędy Szlak Cysterski- Kościół Św. Walentego, ul. Bolesława Wysokiego/ul. Kościelna - zabytkowy kościół z wysoką wieżą

- Zespół szpitalny dla nerwowo i psychicznie chorych, ul. Mickiewicza

- Wiatrak "paltrak" z końca XVIII wieku

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2015-03-16 09:46:09

miejsce warte  odwiedzenia

 

tutaj znajdowaly sie  INSYGNIA PIASTOW Śląskich  - RUSKIE  SKARADLI podczas  wojny

 

oraz  ograbili wszystko co sie dalo 

 

Karol   Barsolis

 

PS. w Lubiazu bywam czesto 

 

Ostatnio edytowany: 2015-03-16 09:48

2014-10-15 14:19:59

Przydałoby się więcej zdjęć bo z tego co piszesz to faktycznie miejsce jest bardzo ciekawe więc im więcej szczegółów tym rzecz jasna lepiej:) Może ktoś jeszcze tam był i napisze swoją opinię na ten temat?

2014-09-26 10:10:56

Opactwo Cystersow w Lubiążu  to przepiekne miejsce -  warto tam byc  by zobaczyc najpiekniejsza sale koncertowa swiata w  XVII i XVIII w . tj. Sala   Książęca .  malowidla oraz  wkomponowane  postacie  monumentalne  robia wrazenie .  > > sala  jadalna mnichow - tez super  - z super  akustyka.

polecam od  kilu lat Lubiąż -opactwo Cystersów

wszystkich jako miejsce warte  odwiedzenia  - np. zamiast  Egiptu czy Tunezji .

 

Karol Barsolis


 

Ostatnio edytowany: 2015-03-16 09:45

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: