51°15'42" N, 16°28'9" E
Dolnośląskie
2016-12-02
2020-02-03 02:00

Opis Lubiąża

Lubiąż to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, leżąca nad Odrą, na wschód od Legnicy i na zachód od Wrocławia.Lubiąż to historyczna miejscowość o długich dziejach, już w 1163 roku nastąpiło tu pierwsze na Śląsku osadzenie zakonu cystersów, którego dokonał książę śląski Bolesław Wysoki. Niecałe 100 lat później osada Lubiąż nieopodal klasztoru otrzymała prawa miejskie, a wokół klasztoru wytworzyła się osada miejska. Aż do XX stulecia te dwie miejscowości - Lubiąż miasto i Lubiąż wieś miały odrębne administracje.

Klasztor w Lubiążu
Klasztor w Lubiążu

Zabytki w Lubiążu

- Opactwo Cystersów, ul. 1 Maja - monumentalna budowla, na którą składa się pałac opata, klasztor oraz dwa kościoły - bazylika Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, a stojąca na romańskich fundamentach oraz kościół pomocniczy Św. Jakuba, obecnie opactwo jest remontowane i przy tym udostępnione dla turystów przez cały rok, klasztor w Lubiążu to największe opactwo cystersów na świecie, dziś pod opieką Fundacji Lubiąż, wiedzie tędy Szlak Cysterski

- Kościół Św. Walentego, ul. Bolesława Wysokiego/ul. Kościelna - zabytkowy kościół z wysoką wieżą

Lubiąż dawne opactwo
Kościół Wniebowzięcia NMP w Lubiążu


- Zespół szpitalny dla nerwowo i psychicznie chorych, ul. Mickiewicza

- Wiatrak "paltrak" z końca XVIII wieku

wnętrze świątyni
wnętrze świątyni


Lubiąż Opactwo w Lubiążu Dziedziniec opactwa wystawy Lubiąż lubiąż Kościół Św. Jakuba w Lubiążu

Lubiąż noclegi

Lubiąż to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Lubiążu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Art Hotel ****

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021