Legnica - niedoceniana perełka! Atrakcje turystyczne, czyli co warto zobaczyć w Legnicy?

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-10-10
Legnica
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2
  • Legnica to piękne, średniowieczne miasto dolnośląskie
  • Stare miasto zachwyca zabytkami. Najważniejszą atrakcją jest Piastowski Zamek, sięgający korzeniami XII wieku
  • Cenne i potężne są też kościoły - katedra, kościół Mariacki oraz kościół Św. Jana Chrzciciela z Mauzoleum Piastów
  • Zamek, mauzoleum i inne atrakcje dostępne są odpłatnie w ramach Muzeum Miedzi w Legnicy. W środę wstęp bezpłatny
  • Do miasta łatwo dojedziesz autostradą A4, np. w nieco ponad godzinę z Wrocławia i blisko 3 godziny z G. Śląska
  • W Kościele Mariackim kręcony był film Mała Moskwa legnickiego reżysera, Waldemara Krzystka

Legnica to piękne, średniowieczne miasto na Dolnym Śląsku. Nie jest duże, ale okazałe zabytki nagromadziły się tutaj gęsto i niezwykle urodziwie. Gdyby nie to, że wojska radzieckie po wojnie poturbowały stare miasto i wśród cennych budowli stanęła zabudowa XX wieku, to Legnica zwalałaby z nóg. W panoramie wyrastają wieże zamku i potężnych kościołów! Zauroczył nas ten widok, otulony promieniami chylącego się słońca. Sprawdź, co warto zwiedzić w Legnicy!

Legnica zamek
Legnica zamek

Noclegi w Legnicy

Zwiedzając Legnicę, spaliśmy w bardzo fajnym Hotelu Gwarna, który jest zlokalizowany na starym mieście i oferuje sporo atrakcji. Tak więc nie dość, że można pieszo tu wrócić ze spacerku i zwiedzania, to czeka tu basen, sauna, czy też plaża na dachu z punktem widokowym i śliczną panoramą miasta. Zrobiło to na nas naprawdę spore wrażenie, a hotel ma całkiem przystępną cenę. Dodatkowym atutem jest bezpłatny parking, a bliskość centrum sprawia, że nie trzeba szukać parkingu na mieście, bo w dużej mierze są one płatne.

Legnica Hotel Gwarna
Legnica Hotel Gwarna
Legnica Hotel Gwarna
Legnica Hotel Gwarna
Legnica Hotel Gwarna
Legnica Hotel Gwarna

 

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Atrakcje w Legnicy. Co warto zobaczyć w mieście?

Legnica poszczycić może się wieloma pięknymi zabytkami. Na plan pierwszy wysuwa się oczywiście piastowski zamek, ale prócz niego warto oczy wznieść ku katedrze Św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościołowi Mariackiemu, Ratuszom (staremu i nowemu), basztom oraz innym ciekawym budowlom. Niezwykle urocze są tzw. Śledziówki, czyli kramy śledziowe z podcieniami przyklejone do Starego Ratusza na Rynku w Legnicy. Na uwagę ze względów historycznych na pewno zasługuje piękny barokowy kościół Św. Jana, w którym odwiedzić można Mauzoleum Piastów. 

Legnica to również miasto zieleni. Łatwo spotkać tu zieleńce. Najwspanialszym zielonym miejscem wypoczynku w Legnicy jest Park Miejski, znajdujący się we wschodniej części centrum miasta. Zobacz najlepsze atrakcje Legnicy!

Legnica
Legnica

Zamek w Legnicy. Najstarszy murowany zamek na Śląsku

Zamek Piastowski korzeniami sięga XII wieku i Bolesława Wysokiego. Mówi się, że to drugi po Wleniu najstarszy zamek Śląska, a nawet Polski. Jest też najstarszą ceglaną warownią w regionie. To element Muzeum Miedzi, zobaczysz tu odpłatnie relikty kaplicy romańskiej (w środę bezpłatnie). Dziedziniec dostępny jest bezpłatnie.
Adres: ulica Zamkowa 1

Legnica zamek
Legnica zamek
Legnica zamek
Legnica zamek
Legnica
Legnica
Legnica, relikty kaplicy
Legnica, relikty kaplicy

 

Śledziówki, czyli kramy śledziowe w Legnicy

Śledziówki to śliczne kamieniczki z podcieniami, nazwane tak dlatego, że są bardzo wąskie. Efektownie zdobią rynek, gdyż są urocze, ładnie odnowione i pomalowane w pastelowych barwach, co tworzy harmonijną całość. Nasze dziewczynki, gdy byliśmy tu około 10 lat temu, nazwały je sobie krasnoludkowymi.
Adres: Rynek

Legnica, śledziówki
Legnica, śledziówki

Stary Ratusz w Legnicy

Stary Ratusz jest przyklejony do śledziówek. Pochodzi z XVIII wieku i słynie jako jeden z piękniejszych na Dolnym Śląsku. Wygląda niczym barokowy pałac, obecnie stanowi zaplecze dla Teatru, który z kolei przyklejony jest od tyłu. Efektownym elementem ratusza są majestatyczne schody lustrzane.
Adres: Rynek

Legnica Stary Ratusz
Legnica Stary Ratusz

Teatr w Legnicy

Teatr to efektowny, neorenesansowy budynek z lat 1841-42. Gdy powstawał, należał do najpiękniejszych i najnowocześniejszych scen Śląska, a dziś zachował niemal pierwotny wystrój i wyposażenie. Zaprojektował go Langhans Młodszy, wybitny niemiecki twórca architektury teatralnej, m.in. Opery Wrocławskiej.
Adres: Rynek

Legnica rynek
Legnica rynek

Katedra w Legnicy

Katedra Św. Piotra i Pawła to ogromna świątynia górująca ponad rynkiem. Wyrasta za ratuszem starym, a przed ratuszem nowym. Powstała jako gotycki kościół w XIII wieku. Była już wymieniona w 1208 roku, w dokumencie księcia Henryka Brodatego. Rozbudowano ją w XIV i XV stuleciu, ale podczas wielkiego pożaru miasta w 1648 roku została poważnie zniszczona. Wówczas jeszcze jedna wieża runęła. Odbudowano ją, ale obecny kształt zyskała dopiero pod koniec XIX wieku, gdy rozbudowano ją w stylu neogotyku. Wnętrze skrywa wiele zabytków, w tym barokowy ołtarz główny, imponującą renesansową ambonę czy jeden z największych na Dolnym Śląsku zespół nagrobków i epitafiów, od XV do XX wieku.
Adres: Plac Katedralny

Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Legnica
Legnica

 

Rzeźba Julka w Legnicy

Rzeźba chłopca Julka jest autorstwa legnickiego artysty Edwarda Mirowskiego. Stoi w narożniku pasażu Galerii Sztuki, przy Rynku. Jak stwierdził znany legnicki reżyser, Waldemar Krzystek, to chłopiec żywcem wyjęty z czasów jego dzieciństwa, czyli ostatnich dekad XX wieku. Zawadiacka postawa, kartonowy tornister, papierowy kapelusz wykonany własnoręcznie i klamerka w spodniach, by nie przeszkadzały podczas jazdy rowerem.
Adres: Rynek

Legnica, Julek
Legnica, Julek

Nowy Ratusz w Legnicy

Nowy Ratusz pochodzi z XX wieku, ale jest nad wyraz zdobny i efektowny. To dlatego, że został wystawiony na samym jego początku, w latach 1902-05. Stary Ratusz przestał wystarczać i ambicje władz zostały przelane na projekt monumentalnej budowli, która tak naprawdę nigdy nie osiągnęła planowanej kompozycji. Miało to miejsce w czasach nadburmistrza Ottomara Oertla. Mimo, że planu całkowicie nie zrealizowano, to i tak budowla robi ogromne wrażenie i dobrze oddaje rozmach i prosperity ówczesnej Legnicy. Nowy Ratusz reprezentuje styl neorenesansowy, z elementami baroku.
Adres: Plac Słowiański 8

Legnica nowy ratusz
Legnica nowy ratusz

Dom Pod Przepiórczym Koszem w Legnicy

Dom Pod Przepiórczym Koszem to efektowna, narożna kamieniczka na rynku, jeszcze z XIV wieku. Zdobi ją sgraffito z XVI stulecia, nazwa pochodzi od oryginalnego wykuszu
Adres: Rynek

Legnica
Legnica

Deptak czyli ulica Najświętszej Marii Panny w Legnicy

Ulica Najświętszej Marii Panny to jedna z najstarszych i najważniejszych ulic miasta. Łączy dwa zacne kościoły, które już w średniowieczu stanowiły dominanty tego ośrodka. To kościół Św. Piotra i Pawła oraz kościół Mariacki, od którego nazwę wziął dzisiejszy deptak. Przyjemny trakt spacerowy zdobi dziś niewiele zabytkowych kamienic, ale jedna z nich, dawny dom Hansa Scholza, zachowała renesansowe dekoracje sgraffitowe.

Deptak
Deptak

Rzeźba Filipka Satyrykonowego Chłopaczka

Na deptaku uwagę przykuwa rzeźba Filipa. To tutaj inaugurowany jest za każdym razem festiwal Satyrykon. Festiwal ma też swoje miejsce na wystawie w Muzeum Miedzi.

Filip
Filip

Kościół Św. Jana Chrzciciela z Mauzoleum Piastów Śląskich

Ten kościół to efektowna, barokowa świątynia, wystawiona w miejscu gotyckiej, w latach 1714-29. W środku warto zerknąć na obraz Św. Jana Nepomucena, autorstwa znakomitego malarza śląskiego, Michaela Willmanna oraz sarkofagi współfundatorów kościoła, von Sprintzensteinów. Do zachodniej ściany przylega dawne kolegium jezuickie, a w stronie wschodniej kryje się nekropolia Piastów legnicko-brzeskich.

Kościół Św. Jana Chrzciciela
Kościół Św. Jana Chrzciciela
Kościół Św. Jana Chrzciciela
Kościół Św. Jana Chrzciciela
Legnica, kościół Św. Jana
Legnica, kościół Św. Jana

Kaplica grobowa Piastów śląskich

Kunsztowne mauzoleum to pierwsza na Śląsku barokowa kaplica grobowa, dziś udostępniona do zwiedzania w ramach Muzeum Miedzi. Mauzoleum wystawiła księżna Ludwika Anhalt Dessau jako pomnik znamienitego roku, po tym, jak przedwcześnie zmarł jej syn, książę Jerzy Wilhelm, mając jedynie 15 lat. Miało to miejsce w 1675 roku i tak zakończył panowanie Piastów. Kaplicę zdobią alabastrowe postaci księżnej Ludwiki, jej męża Christiana, wspomnianego syna Jerzego Wilhelma i córki Karoliny. Tutaj też spoczywają doczesne szczątki tejże rodziny, poza Karoliną, która przeszła na katolicyzm i została pochowana zgodnie ze swą wolą w Trzebnicy. Reszta rodziny wyznawała kalwinizm. Niezwykle zdobne są sarkofagi. Te ze szczątkami księcia Christiana i jego syna Jerzego ustawiono około 1679, to prawdziwe dzieła sztuki z posrebrzanej miedzi, udekorowane złotymi elementami.
Adres: ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1

Legnica
Legnica
Legnica mauzoleum
Legnica mauzoleum
Legnica mauzoleum
Legnica mauzoleum

 

Kościół Mariacki w Legnicy

Ewangelicki kościół Marii Panny stoi niedaleko zamku. To najstarsza świątynia w mieście i jeden z najstarszych kościołów na Śląsku. Tak dokładnie, to był nim pierwszy romański kościółek z XII wieku, wybudowany przez Bolesława Wysokiego, wraz z zamkiem. Modliła się w nim Święta Jadwiga Śląska oraz jej syn, Henryk Pobożny, przed wyruszeniem na wielką bitwę pod Legnicą, z Mongołami. Później wiele razy świątynia była rozbudowywana. Dzisiaj stanowi ogromną bazylikę, pozostającą w rękach ewangelików od czasów reformacji. Wieże sięgają 62 metrów. Co ciekawe, kościół bywa nazywany Niskim, bynajmniej nie ze względu na jego wysokość, ale fakt, że stoi w dolnej części miasta.
Adres: Plac Mariacki 1

Legnica kościół mariacki
Legnica kościół mariacki

Wieża Bramy Głogowskiej, zwana też Basztą Głogowską

To cenny zabytek z przełomu XIV i XV wieku. Stoi tuż obok zamku i stanowi część murów obronnych. Odrestaurowana wieża w 2012 roku stanowi dziś ważny ślad średniowiecznej przeszłości.
Adres: ul. Nowa

Legnica, Baszta Głogowska
Legnica, Baszta Głogowska

Parki Miejski w Legnicy - fontanna multimedialna, Palmiarnia i Staw Kozi

W całkiem dużym i atrakcyjnym Parku Miejskim turystów przyciąga w części centralnej spora fontanna, która w weekendy oferuje efektowne pokazy multimedialne. Niedaleko odwiedzić też można palmiarnię. W północnym krańcu Parku Miejskim rozlewa się malowniczy Kozi Staw, na wschód od katedry. Pośrodku wyrasta wysepka, a wokół niej biją cztery fontanny. Poza tym są tu kaczkomaty. To fajne atrakcje dla dzieci i przyjemne miejsce spacerowe, otoczone ławkami.
Adres: ul. Biała, ul. Wodna, ul. Powstańców Śląskich

Legnica
Legnica
Legnica Kozi Staw
Legnica Kozi Staw
Legnica Kozi Staw
Legnica Kozi Staw

Staw Kormoran

Na północ od centrum miasta, przy Parku Gdańskim, powstało miejskie kąpielisko z piaszczystą plażą i ratownikiem. W sezonie jest dostępne odpłatnie, na miejscu można też wypożyczyć kajak. Działa tu również sklepik i jesat bezpłatny parking.
Adres: ul. Kąpielowa 1

Legnica Staw Kormoran
Legnica Staw Kormoran

Muzeum Bitwy Legnickiej i Bazylika w Legnickim Polu

W XIII wieku w tym miejscu naprzeciw siebie stanęły armie dwóch światów. Polacy pod wodzą Henryka Pobożnego zwarli się z wrogiem, którego wcześniej nie znali, Mongołami. Niestety bitwę, która przeszła do historii jako bitwa pod Legnicą nasi przegrali, a książę tu zginął. Ciało pozbawione głowy i ubrań zostało rozpoznane przez jego matkę po lewej stopie. Miał tam bowiem 6 palców, co zostało potwierdzone, gdy w XIX wieku otwarto jego grób. W miejscu znalezienia ciała stanęła kaplica, która obecnie ma formę okazałej, barokowej bazyliki, z pięknym wnętrzem, które można zwiedzać z przewodnikiem pobliskiego Muzeum Bitwy Legnickiej. Mieści się ono w dawnym kościele i jest oddziałem Muzeum Miedzi. W środę wstęp bezpłatny.
Adres: Plac Henryka Pobożnego

Inne atrakcje Legnicy

  • Akademia Rycerska
  • Wieża Bramy Chojnowskiej
  • Fontanna Neptuna
  • Makieta Legnicy w formie kuli
  • Kościół Św. Jacka
  • Park Gdański
Akademia Rycerska
Akademia Rycerska
Legnica
Legnica
Legnica makieta
Legnica makieta

Nasz film

A co powiesz na ruchomy obraz? Zapraszamy na nasz film

Mapa atrakcji Legnicy

Na mapie zaznaczyliśmy atrakcje i ciekawe miejsca, które zobaczyliśmy podczas zwiedzania Legnicy. To pomoże Ci zaplanować Twoją podróż i wizytę w tym mieście.

Gdzie zjeść w Legnicy?

W Legnicy czeka wiele restauracji i kawiarni. Sporo z nich ulokowało się na deptaku. Tutaj odwiedziliśmy ciekawą knajpkę Ponad Czasem. Bardzo klimatyczna, z ładnym wystrojem, oferuje też ogródki na zewnątrz. Ale najważniejsze jest jedzenie, a to jest tutaj unikalne, bo oferuje, prócz makaronów włoskich, również polską pizzę, czyli podpłomyki z oryginalnym farszem oraz gofry na słono. Jeszcze wytrawnych gofrów nie jadłam, a tutejsze mają ciekawe nazwy, m.in. Pan Boczek, co przypomina określenie Boga w gwarze śląskiej (PonBuczek).

Odwiedziliśmy też lodziarnię i kawiarnię Markova na rynku, która również przypadła nam do gustu.  Można usiąść w środku lub na zewnątrz. Bogary wybór lodów i ciast oraz kaw sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ceny w wymienionych miejscach są umiarkowane, widzieliśmy droższe. Z tańszych miejsc mogę polecić tosty w Tosterii Legnica, blisko Rynku, na ulicy Chojnowskiej, ale tutaj nie ma gdzie usiąść.

Kawiarnia Markova
Kawiarnia Markova

 

Lokalizacja i dojazd do Legnicy

Miasto leży nad rzeką Kaczawą, niedaleko Jawora i Lwówka Śląskiego. To około 70 km na zachód od Wrocławia i około 250 km z Górnego Śląska. Łatwo dojedziesz tu autostradą A4. W nieco ponad godzinę z Wrocławia oraz blisko 3 godziny z Górnego Śląska. Niestety odcinek autostrady od Wrocławia jest dość uciążliwy, złożony jedynie z 2 pasów i dość często się korkuje w tygodniu z powodu dużej liczby tirów.

Legnica
Legnica

Historia miasta

Długa jest historia tego ośrodka, gdyż pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na tym terenie pochodzą już z VIII wieku. Istniał tu wówczas gród obronny. Nazwa Legnica natomiast pierwszy raz pojawiła się w 1149 roku, w dokumencie Bolesława Kędzierzawego - księcia Polski. W tym czasie istniał już tutaj zamek, jeden z najstarszych na naszych ziemiach. Mówi się, że to najstarszy ceglany zamek na Śląsku, a może i w Polsce. Wystawił go Bolesław Wysoki.

W 1241 roku Legnica stała się niezwykle ważnym miejscem na mapie Europy. Pod miastem, na Legnickich Polach, rozegrała się słynna bitwa z Mongołami, która, jak mniemają niektórzy, choć przegrana, uratowała kulturę zachodnią przed ekspansją Islamu. Legnica była w tym czasie drugim po Wrocławiu, największym miastem śląskim. W bitwie też zginął wówczas przywódca polskiej armii, książę Henryk Pobożny.

W efekcie działań II wojny światowej, a w zasadzie już po jej zakończeniu, Legnica bardzo mocno ucierpiała i zabudowa starego miasta w dużej mierze została zniszczona. Efektem jest mozaika stylów, bowiem zacne zabytki są poprzeplatane architekturą XX wieku.

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Legnica
Legnica zamek
Legnica
Legnica
Legnica Hotel Gwarna
Legnica Hotel Gwarna
Legnica Hotel Gwarna
Legnica deptak
Legnica
Legnica
Legnica
Kawiarnia Markova
Kawiarnia Markova
Katedra
Legnica
Legnica
Legnica, Stary Ratusz
Park Gdański
Wieża Bramy Chojnowskiej
Katedra
Hotel Gwarna
Deptak
Kościół Św. Jana Chrzciciela
(4.2 głosów: 77)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie