51°12'28" N, 16°9'41" E
Dolnośląskie
2016-12-01
2020-02-03 02:00

Opis Legnicy

Legnica to piękne, zabytkowe miasto w województwie dolnośląskim, położone nad Kaczawą, niedaleko Jawora i Lwówka Śląskiego, około 60 km na zachód od Wrocławia.Historia Legnicy

Długa jest historia tego ośrodka, gdyż pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na tym terenie pochodzą już z VIII wieku. Istniał tu wówczas gród obronny. Nazwa Legnica natomiast pierwszy raz pojawiła się w 1149 roku, w dokumencie Bolesława Kędzierzawego - księcia Polski.

Zamek w Legnicy
Zamek w Legnicy

W 1241 roku Legnica stała się niezwykle ważnym miejscem na mapie Europy, bowiem to tutaj, na Legnickich Polach rozegrała się słynna bitwa z Mongołami, która, jak mniemają niektórzy, choć przegrana, uratowała kulturę zachodnią przed ekspansją Islamu. Legnica była w tym czasie drugim po Wrocławiu, największym miastem śląskim.

Zabytki w Legnicy

Współczesny układ przestrzenny miasta pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Legnica poszczycić może się wieloma pięknymi zabytkami, na plan pierwszy wysuwa się oczywiście piastowski zamek, ale prócz niego warto oczy wznieść ku katedrze Św. Piotra i Pawła, Kościołowi Mariackiemu, Ratuszom (staremu i nowemu), basztom oraz innym ciekawym budowlom. Niezwykle urocze są tzw. Śledziówki czyli kramy śledziowe z podcieniami przyklejone do Starego Ratusza na Rynku w Legnicy. Na uwagę ze względów historycznych na pewno zasługuje piękny barokowy kościół Św. Jana, w którym odwiedzić można Mauzoleum Piastów.

Zamek w Legnicy
Wieża Bramy Głogowskiej
Kramy Śledziowe


Atrakcje w Legnicy

Legnica to również miasto zieleni, znajdujące się w Krajowej Sieci Zdrowych Miast Polskich. Na każdym kroku spotkamy tu ładne zieleńce, które nie tylko poprawiają warunki życia, ale podkreślają i poprawiają wizerunek i urodę Starówki. Najwspanialszym zielonym miejscem wypoczynku w Legnicy jest Park Miejski znajdujący się w centrum miasta i kryjący Palmiarnię. Uroku Legnicy dodają też fontanny. A miejscem aktywnej rekreacji jest również Park Gdański.

Kościół Mariacki w Legnicy Legnica Katedra w Legnicy Katedra kościół Św. Piotra i Pawła Nowy Ratusz w Legnicy Katedra w Legnicy Katedra w Legnicy katedra Kościół Św. Jana wnętrze kościoła Mauzoleum Piastów w Legnicy Mauzoleum Piastów Legnica Stary Ratusz Legnica zamek Legnica Kościół Mariacki w Legnicy Stary ratusz w legnicy Akademia Rycerska IT Śledziówki Park Gdański Nowy Ratusz w Legnicy Mauzoleum Piastów Wieża Bramy Chojnowskiej Wieża Bramy Głogowskiej zamek w Legnicy Zamek w Legnicy Legnica Zamek w Lubiążu zamek legnica zamek w legnicy Legnica palrmiarnia w legnicy palmiarnia legnica Legnica Legnica Legnica

Legnica noclegi

Legnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Legnicy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-26 na

Legnica (mala Moskwa ) to piekne zabytkowe piastowskie  miasto.,warte odwiedzenia i zwiedzenia .

 

Karol Barsolis

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021