Legnica Zamek

Legnica

(4.2 głosów: 72)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Legnica to piękne, zabytkowe miasto w województwie dolnośląskim, położone nad Kaczawą, niedaleko Jawora i Lwówka Śląskiego, około 60 km na zachód od Wrocławia.

Historia Legnicy

Długa jest historia tego ośrodka, gdyż pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na tym terenie pochodzą już z VIII wieku. Istniał tu wówczas gród obronny. Nazwa Legnica natomiast pierwszy raz pojawiła się w 1149 roku, w dokumencie Bolesława Kędzierzawego - księcia Polski.

Zamek w Legnicy
Zamek w Legnicy


W 1241 roku Legnica stała się niezwykle ważnym miejscem na mapie Europy, bowiem to tutaj, na Legnickich Polach rozegrała się słynna bitwa z Mongołami, która, jak mniemają niektórzy, choć przegrana, uratowała kulturę zachodnią przed ekspansją Islamu. Legnica była w tym czasie drugim po Wrocławiu, największym miastem śląskim.

Zabytki w Legnicy

Współczesny układ przestrzenny miasta pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Legnica poszczycić może się wieloma pięknymi zabytkami, na plan pierwszy wysuwa się oczywiście piastowski zamek, ale prócz niego warto oczy wznieść ku katedrze Św. Piotra i Pawła, Kościołowi Mariackiemu, Ratuszom (staremu i nowemu), basztom oraz innym ciekawym budowlom. Niezwykle urocze są tzw. Śledziówki czyli kramy śledziowe z podcieniami przyklejone do Starego Ratusza na Rynku w Legnicy. Na uwagę ze względów historycznych na pewno zasługuje piękny barokowy kościół Św. Jana, w którym odwiedzić można Mauzoleum Piastów.

Zamek w Legnicy
Zamek w Legnicy

Atrakcje w Legnicy

Legnica to również miasto zieleni, znajdujące się w Krajowej Sieci Zdrowych Miast Polskich. Na każdym kroku spotkamy tu ładne zieleńce, które nie tylko poprawiają warunki życia, ale podkreślają i poprawiają wizerunek i urodę Starówki. Najwspanialszym zielonym miejscem wypoczynku w Legnicy jest Park Miejski znajdujący się w centrum miasta i kryjący Palmiarnię. Uroku Legnicy dodają też fontanny. A miejscem aktywnej rekreacji jest również Park Gdański.

Noclegi w Legnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Legnica - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Legnicy

Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek w Legnicy, a potem Mauzoleum Piastów w Legnicy i Katedra w Legnicy.

Wieża Bramy Głogowskiej
Kramy Śledziowe
Kościół Mariacki w Legnicy
Legnica
Katedra w Legnicy
Katedra kościół Św. Piotra i Pawła
Nowy Ratusz w Legnicy
Katedra w Legnicy
Katedra w Legnicy
katedra
Kościół Św. Jana
wnętrze kościoła
Mauzoleum Piastów w Legnicy
Mauzoleum Piastów
Legnica Stary Ratusz
Legnica zamek
Legnica
Kościół Mariacki w Legnicy
Stary ratusz w legnicy
Akademia Rycerska
IT
Śledziówki
Park Gdański
Nowy Ratusz w Legnicy
Mauzoleum Piastów
Wieża Bramy Chojnowskiej
Wieża Bramy Głogowskiej
zamek w Legnicy
Zamek w Legnicy, Ela
Legnica, Ela
Zamek w Lubiążu, Ela
zamek legnica, Ela
zamek w legnicy, Ela
Legnica, Ela
palrmiarnia w legnicy, Ela
palmiarnia legnica, Ela
Legnica, Milena Gromada
Legnica, Milena Gromada
Legnica, Milena Gromada
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Legnica (mala Moskwa ) to piekne zabytkowe piastowskie  miasto.,warte odwiedzenia i zwiedzenia .

 

Karol Barsolis

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023