Opis Świebodzic

Świebodzice to historyczne miasto pięknie położone w województwie dolnośląskim, na skraju Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez miasto przepływa górska, niespokojna rzeka Pełcznica, która między Świebodzicami a Wałbrzychem tworzy malowniczy Wąwóz Książ.Południowe krańce Świebodzic wraz z jego najstarszą częścią - Pełcznicą, leżą na Pogórzu Świebodzickim u stóp Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Miasto jest świetną bazą wypadową w pobliskie góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie i Masyw Ślęży oraz do okolicznych zabytkowych miejscowości - Wałbrzycha oraz Świdnicy.

Rynek w Świebodzicach
Rynek w Świebodzicach

Historia Świebodzic

Ślady bytności człowieka na terenie miasta Świebodzic sięgają czasów prehistorycznych, nawet 8000 lat p.n.e., o czym świadczą znaleziska archeologiczne. Przed tysiącem lat obszary te były porośnięte puszczą dość gęsto zamieszkałą przez Ślężan, ale udokumentowane źródłami pisanymi początki Świebodzic i dzisiejszych dzielnic miasta, a niegdyś odrębnych wsi - Pełcznicy i Cierni, sięgają początków XIII wieku.

Zabytki w Świebodzicach

Świebodzice poszczycić mogą się ciekawymi zabytkami. Centralnym miejscem jest oczywiście piękny Rynek z okazałym Ratuszem i kompleksem kamieniczek pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku.

Świebodzice - ulica Młynarska
Mury miejskie w Świebodzicach
Brama Książańska w Świebodzicach


W pobliżu Rynku stoi klasycystyczny kościół Św. Piotra i Pawła, ale to nie jedyna budowla sakralna warta odwiedzenia w tym mieście. Jest też kościół Św. Mikołaja, Św. Franciszka oraz ruiny kościółka Św. Anny.

Ponadto zobaczyć tu można Pałac rodziny Seidlów, średniowieczne mury miejskie czy zabytkowe dworce kolejowe.

Kościół Św. Mikołaja w Świebodzicach
Kościół Św. Mikołaja w Świebodzicach


Oficjalna strona Świebodzic

Wnętrze Kościoła św. Mikołaja Mur otaczający Kościół św. Mikołaja Ruiny zamku Cisy na Dolnym Śląsku Rynek w Świebodzicach Rynek w Świebodzicach Budynek Urzędu Miasta Świebodzic Rynek w Świebodzicach Rynek w Świebodzicach Dzisiejsza siedziba władz miejskich Rynek w Świebodzicach Wysoka niespełna 76-metrowa wieża Kościoła św. Piotra i Pawła Świebodzice - organy w kościele Św. Piotra i Pawła Renesansowy ołtarz i ambona z baldachimem z XIX w Świebodzice - ołtarz w kościele Św. Franciszka Fresk Św. Krzysztofa w kościele Św. Franciszka w Świebodzicach Świebodzice - średniowieczny krzyż pokutny

Świebodzice noclegi

Świebodzice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Świebodzicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica
Hotel Niemcza Spa
Pałac Kamieniec
Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021