Świebodzice

Zdjęcia Świebodzic (22)

Świebodzice to historyczne miasto pięknie położone w województwie dolnośląskim, na skraju Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez miasto przepływa górska, niespokojna rzeka Pełcznica, która między Świebodzicami a Wałbrzychem tworzy malowniczy Wąwóz Książ.Południowe krańce Świebodzic wraz z jego najstarszą częścią - Pełcznicą, leżą na Pogórzu Świebodzickim u stóp Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Miasto jest świetną bazą wypadową w pobliskie góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie i Masyw Ślęży oraz do okolicznych zabytkowych miejscowości - Wałbrzycha oraz Świdnicy.

Historia Świebodzic

Ślady bytności człowieka na terenie miasta Świebodzic sięgają czasów prehistorycznych, nawet 8000 lat p.n.e., o czym świadczą znaleziska archeologiczne. Przed tysiącem lat obszary te były porośnięte puszczą dość gęsto zamieszkałą przez Ślężan, ale udokumentowane źródłami pisanymi początki Świebodzic i dzisiejszych dzielnic miasta, a niegdyś odrębnych wsi - Pełcznicy i Cierni, sięgają początków XIII wieku.Zabytki w Świebodzicach

Świebodzice poszczycić mogą się ciekawymi zabytkami. Centralnym miejscem jest oczywiście piękny Rynek z okazałym Ratuszem i kompleksem kamieniczek pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku.

W pobliżu Rynku stoi klasycystyczny kościół Św. Piotra i Pawła, ale to nie jedyna budowla sakralna warta odwiedzenia w tym mieście. Jest też kościół Św. Mikołaja, Św. Franciszka oraz ruiny kościółka Św. Anny.

Ponadto zobaczyć tu można Pałac rodziny Seidlów, średniowieczne mury miejskie czy zabytkowe dworce kolejowe.

Oficjalna strona Świebodzic

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

Wojtek
2014-01-31 14:57:37

Świebodzice to miasto w którym żyja Cyganie i źle traktuja polaków a mieszkanie z nimi na ulicy to cały czas bijatyki, picie , ćpanie , imprezy , bija polskie dziewczyny i nigdzie nie pracuja a maja po kilka samochodów piekne mieszkanie , złoto i na dodatek od państwa   dostaja wieksze pieńadze na życie  niż biedny polak ze świebodzic 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: