Góra Ślęża - Śląski Olimp. Szlaki i atrakcje Ślęży

Ślęża
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Góra Ślęża o wysokości 718 m n.p.m. to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. To kultowe wzniesienie, nazywane też Śląskim Olimpem, dobrze widoczne w szerokiej okolicy, nawet z autostrady A4, bo jego wysokość względna to ponad 500 metrów i widziany jest z daleka jako charakterystyczna kopuła. 

Ślęża to bardzo popularne miejsce spacerów, również rodzinnych. Dlaczego? Bo wznosi się blisko Świdnicy, Wałbrzycha i przede wszystkim Wrocławia. Mieszkańcy stolicy regionu uważają Ślężę za najdalej wysunięty park Wrocławia, toteż w weekendy chętnie tu zjeżdżają. Na szlaku widzieliśmy nawet malutkie dzieci, które dzielnie szły na szczyt po kamieniach. Szczyt należy do Korony Gór Polski!



Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej

Na szczycie Ślęży w oczy rzuciła nam się inskrypcja widniejąca ponad wejściem do kościoła: "Homo proponit, Deus disponit" (Człowiek planuje, Bóg decyduje). My znamy śląską wersję tego powiedzenia: Człowiek myśli, Pan Bóg kryśli. Na szczęście plany na Ślęży udało nam się zrealizować bez przeszkód, widocznie Bóg tak chciał.

Kościół na Ślęży
Kościół na Ślęży

Szlaki na Ślężę

Ślęża należąca do Korony Gór Polski i Korony Sudetów, pocięta jest licznie szlakami turystycznymi. Zobacz jakie szlaki są tutaj dostępne i który jest najlepszy dla Ciebie:

  • czerwony szlak z Sobótki, długość szlaku 5,2 km, czas pokonania 2 h, suma podejść to 536 m, najlepiej zacząć na parkingu przy ulicy Armii Krajowej (płatny w sezonie), z powrotem idzie szybciej, szlak nazywany jest Drogą Ślężan i jest określany jako łatwy
  • żółty szlak z Sobótki przez Wieżycę, długość szlaku 5,4 km, czas pokonania 2,30 h, suma podejść 564 m, bardzo popularny szlak określany jako średnio-trudny, najlepiej zacząć na parkingu przy ulicy Armii Krajowej (płatny w sezonie)
  • niebieski szlak z Sobótki, spod pałacu Górka, długość szlaku 4,1 km, czas pokonania to 2 h, suma podejść 532 m, dość stromy szlak przez las, określany jako średnio-trudny
  • żółty szlak z Przełęczy Tąpadła, długość szlaku 3,2, czas pokonania to 1,30 h, suma podejść 339 m, najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Ślężę, trasa dostępna jest nawet do wózków z dużymi kołami, ale jest bardzo tłoczna. Sama Przełęcz Tąpadła  jest bardzo urokliwym miejscem, oddziela Ślężę od Raduni. W sezonie jest tu bardzo tłoczno, ludzie biwakują, palą ogniska, jest miejsce na kemping i bufet, na Przełęczy jest też kilka parkingów, te leśne są bezpłatne, choć bardzo tłoczne latem na przełęczy
  • niebieski szlak, z Przełęczy Tąpadła, długość szlaku 4,7 czas pokonania to blisko 2 h, suma podejść 416 m bardzo widokowy, najładniejszy szlak na Ślężę, prowadzi przez grupy skalne Olbrzymków i skałkowo-leśny zespół przyrodniczy Skalna, określany jako średnio-trudny, na przełęczy jest kilka parkingów, te leśne są bezpłatne, choć bardzo tłoczne latem
Szlak na Ślężę
Szlak na Ślężę
Szlak na Ślężę
Szlak na Ślężę

Nasza trasa na Ślężę żółtym szlakiem z Sobótki

My na Ślężę podążaliśmy szlakiem żółtym z Sobótki. To najdłuższy szlak w masywie i dość stromy, ale jest popularny, bo pozwala poznać atrakcje Ślęży. Zaczęliśmy na parkingu przy ulicy Armii Krajowej i drogą asfaltową szliśmy około 10 minut pod Dom Turysty pod Wieżycą i Ogród Bajęd, po drodze mijając już pierwszą rzeźbę kamienną. To Mnich - monolityczna rzeźba granitowa, wysoka na ponad 2 metry. Nazwa sugeruje, że przypomina mnicha i tak, jest, choć tablica informacyjna sugeruje też kręgiel. Nie ma pewności co do daty powstania Mnicha i jego przeznaczenia, jedni mówią, że to wczesnośredniowieczny słup milowy, inni widzą tu inspiracje sztuką antyczną i twierdzą, że rzeźba pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Ta druga teoria wydaje się bardziej prawdopodobna.

Mnich pod Ślężą
Mnich pod Ślężą
Pod Wieżycą
Pod Wieżycą

My idziemy dalej. Za domem turysty szlak skręca w lewo, w las i od razu robi się stromo. Tak docieramy do kolejnej atrakcji na szlaku - wieży widokowej na Wieżycy. To dawna, granitowa wieża Bismarcka, jedna z wielu, jakie na tych terenach powstały. Tą na Wieżycy postawiono w 1907 roku. Ogień na jej szczycie miał obwieszczać ważne wydarzenia. Potem budowla mocno podupadła, ale dzięki staraniom lokalnej społeczności została odnowiona i dziś w weekendy jest dostępna dla turystów jako piękny punkt widokowy, za parę złotych. Ładnie widać stąd Ślężę oraz szeroką okolicę.



Wieżyca
Wieżyca
Widok z wieży widokowej
Widok z wieży widokowej

Szlak spod wieży wiedzie bardzo przyjemnym, płaskim fragmentem, a pod wiatą łączy się z czerwonym szlakiem z Sobótki i razem biegną aż na szczyt. Ale zatrzymajmy się na chwilę w tej okolicy, bo oto mamy przed sobą kolejną, znaczącą atrakcję Ślęży. To kolejne, dwie monumentalne, kultowe rzeźby z granitu ślężańskiego - Panna z rybą i niedźwiedź. Obie noszą wyryty znak ukośnego krzyża, który symbolizuje kult słońca uprawiany przez plemiona prasłowiańskie i wczesnopolskie. Badania archeologiczne pokazały, że kultowa rola Ślęży sięga czasów starożytnych. Na Ślęży zachowały się kamienne konstrukcje, w obrębie których najpewniej wykonywane były obrzędy religijne. Datowane są one na XIII-V wiek p.n.e. Panna z rybą i niedźwiedź stoją pod drewnianym zadaszeniem, niby ogrodzone siatką, ale podziurawioną i zniszczoną. Teraz przed nami już szczyt Ślęży, po około 40-minutowym marszu od rzeźb. 

Szlak na Ślężę
Szlak na Ślężę
Ślęża
Ślęża

Film ze Ślęży

Zapraszamy na nasz film ze spaceru na Ślężę.

Atrakcje na Ślęży

A na szczycie lekki zawrót głowy - sporo się tu dzieje, mimo, że to jeszcze nie lato. Ludzi jest dużo, ale nie ma tłumu, za to jest kolejna granitowa rzeźba niedźwiedzia, kamienny słup milenijny z 2000 roku, masz anteny nadawczej z 1958 roku, Dom Turysty im. Romana Zmorskiego zbudowany w 1908 roku i kościół Nawiedzenia NMP z 1852 roku. Sporo tego jak na jednym szczycie, wszystko w zasięgu wzroku, oddalona jest nieco jeszcze betonowa wieża widokowa, do której trzeba około 100 m podejść za kościołem.

Niedźwiedź na Ślęży

Jeszcze w XI wieku Ślęża była ośrodkiem kultu pogańskiego. Religia pogańska była w tym czasie na Śląsku żywa na równi z religią chrześcijańską, a na Ślęży trwała wyjątkowo długo i była wyjątkowo silna. Biskup i kronikarz Thietmar z Merseburga zanotował o Ślęży: "Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia, jako że odprawiano na niej przeklęte, pogańskie obrzędy”. Ślęża była więc długo miejscem pogańskiego kultu słońca i podobnie jak Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich, słynęła z pogańskich praktyk. Starosłowiańskie święto Kupały obchodzone w okresie najdłuższego dnia, znane jest dziś w Polsce pod nazwą "Sobótki", stąd nazwa Sobótka. Symbolem Ślęży jest właśnie granitowy niedźwiedź na szczycie góry, który jest pozostałością po pogańskim kulcie.



Ślęża
Ślęża

Kościół Nawiedzenia NMP na Ślęży

Owy kościół stoi w najwyższym punkcie Ślęży. Długie są dzieje tej budowli, a raczej tych, które stały tu wcześniej. Ponoć najpierw powstał tu klasztor w XII wieku, ale się nie przyjął w tym miejscu z powodu trudnego klimatu, więc książę świdnicki Bolko II Mały - siostrzeniec króla Kazimierza Wielkiego, zbudował tu w XIV wieku zamek, co poświadczają badania archeologiczne. Romańskie i średniowieczne mury widoczne są w podziemiach dzisiejszego kościoła. Bolko zmarł 28 lipca 1368 roku i ten dzień jest obchodzony jako Dzień Śląska Polskiego, zaś w ostatnią niedzielę lipca w kościele na Ślęży modlą się za duszę Bolka. Jego imieniem nazwana jest też grota pod wysokimi schodami wiodącymi do świątyni. Zamek zniszczyła potężna burza w 1543 roku. Potem powstała tu drewniana kaplica, aż w końcu murowany kościółek barokowy, ale zniszczył go piorun. Tak powstała dzisiejsza świątynia, w 1852 roku. Jest dostępna dla turystów, nawa bezpłatnie, zaś podziemia i taras widokowy na wieży odpłatnie. Roztaczają się stąd piękne widoki na okolicę.

Ślęża
Ślęża
Ślęża kościół Nawiedzenia NMP na Ślęży
Ślęża kościół Nawiedzenia NMP na Ślęży
Ślęża - podziemia kościoła
Ślęża - podziemia kościoła
Ślęża
Ślęża

Gościniec u Św. Jakuba na Ślęży

Gościniec oferuje smaczną, domową kuchnię, pożywne zupy, leczo, bigos i kiełbaski z grilla.

Wieża widokowa na Ślęży

Około 100 metrów za kościołem znajduje się betonowa wieża widokowa, z której zobaczyć można jeszcze ładniejsze widoki na okolicę, w tym nieodległe szczyty sudeckie. Wieża stoi przy wejściu niebieskiego szlaku na Ślężę, jest bezpłatnie dostępna dla turystów. To jedyna darmowa wieża widokowa w Masywie Ślęży, bowiem taras na wieży kościelnej oraz wieża widokowa na Wieżycy są płatne. Wieża betonowa nie jest ładna, ale oferuje trzy kondygnacje widokowe i ma 12 metrów wysokości.

Wieża widokowa na Ślęży
Wieża widokowa na Ślęży
Widok z wieży widokowej na Ślęży
Widok z wieży widokowej na Ślęży
Na Ślęży
Na Ślęży

Krzyż milenijny na Ślęży

W 2000 roku na szczycie Ślęży postawiono granitowy krzyż milenijny, za którym można podejść na skałki i zobaczyć ładne widoki

Dom Turysty na Ślęży

 Dom Turysty im. Romana Zmorskiego to schronisko turystyczne pochodzące z 1908 roku. Dziś niestety w związku z problemami technicznymi, nie może oferować noclegów, a jedynie usługi gastronomiczne. Nie służy mu też towarzystwo brzydkiej wieży RTV. Wchodząc na Ślężę, najlepiej po prostu nie patrzeć w jej stronę i udawać, że jej tutaj nie ma 🙂



Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty

Ślęża
Ślęża

Atrakcje w Sobótce pod Ślężą

W samej Sobótce warto zobaczyć pałac Górka, zwany zamkiem, który obecnie jest remontowany oraz kościół Św. Anny. Blisko stąd również do Kościoła Pokoju w Świdnicy czy zamku Książ pod Wałbrzychem.

Zamek Górka w Sobótce
Zamek Górka w Sobótce
Kościół Św. Anny w Sobótce
Kościół Św. Anny w Sobótce

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Szlaki z Sobótki: żółty i czerwony z parkingu przy ulicy Armii Krajowej lub niebieski spod zamku Górka
Parking: w sezonie płatny w miejscowości Sobótka, przy ulicy Armii Krajowej, bardzo duży parking, który w ciepłe weekendy zapełnia się dość szybko
Ślęża dostępna jest dla zwierząt
Góra nie jest dostępna dla wózków, podjechać wózkiem można asfaltem tylko pod Dom Turysty pod Wieżycą, to około 10 minut pieszo spod parkingu, zaraz dalej szlak wchodzi w teren, od razu na początku stromy

Góra Ślęża
Sobótka, szlak żółty, czerwony lub niebieski
Najlepiej zacząć spacer przy parkingu na ul. Armii Krajowej

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Ślęża
Widok z tarasu na wieży kościoła
Widok z tarasu na wieży kościoła
Widok z tarasu na wieży kościoła
Na Ślęży
Kościół na Ślęży
Ślęża - podziemia kościoła
Ślęża - podziemia kościoła
Ślęża
Ślęża - na wieży widokowej
Wieżyca
Wieżyca
Widok z wieży widokowej
Ślęża
Wieża widokowa na Ślęży
Ślęża
Zamek Górka w Sobótce
Zamek Górka w Sobótce
Zamek Górka w Sobótce
Zamek Górka w Sobótce
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 121)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ślęża jest bardzo ciekawa i piękna również, ale lepszy klimat załapiesz tu nie w ciepły weekend, bo wtedy to trochę jak na jarmarku 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024