Top 10 Wieże widokowe Dolnego Śląska. Najpiękniejsze punkty widokowe na Dolnym Śląsku!

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-04-25
Wieże widokowe Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to województwo obfitujące w różnorodne góry i piękne pejzaże. W ostatnim czasie są one podbijane wieżami widokowymi, które stają na wielu szczytach górskich. Tym samym sprawiają, że turystyczne szlaki oferują naprawdę piękne widoki i turyści chętnie je odwiedzają. Takie konstrukcje to zawsze dodatkowy magnes. Przyciągają osoby w każdym wieku i są sporym urozmaiceniem i wyzwaniem dla dzieci, które w ten sposób łatwiej przekonać do górskiej wędrówki. Zobacz, które wieże widokowe na górach Dolnego Śląska Ci polecamy!

Wieża na Trójgarbie
Wieża na Trójgarbie

Wieża na Kłodzkiej Górze - doskonały punkt widokowy na ziemi kłodzkiej

Konstrukcja na Kłodzkiej Górze w Górach Bardzkich okazała się najtrudniejsza do zdobycia ze wszystkich, jakie odwiedziliśmy na Dolnym Śląsku. Tylko jej szczytu nie zdobyliśmy, ale przeszkodził nam w tym bardzo silny, niemal huraganowy wiatr. Metalowa konstrukcja, która znajduje się na szczycie (757 m n.p.m.), mierzy 35 metrów wysokości i dostępna jest bezpłatnie. Jej budowę zakończono w sierpniu 2020 roku.

Nie wiem co bardziej, jej wysokość, konstrukcja czy przeraźliwe piski, jakie wydaje w czasie tak silnych wiatrów. A może fakt, że ten wiatr chciał nas po prostu zrzucić ze schodów, sprawiły, że ten metalowy potwór nas pokonał. Doszliśmy tylko do drugiej z czterech platform widokowych. Niżej widoki i tak już były piękne, bo i sam wierzchołek góry stanowi już dogodny punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie panorama podobno zachwyca i jest jedną z najpiękniejszych w regionie!

W tym samym czasie, kiedy my byliśmy na wierzchołku, przewinęło się tu kilkunastu innych turystów. Kilku śmiałków weszło na samą górę, ale zdecydowana większość zawróciła. Dopiero później czytaliśmy, że ta wieża często przewyższa możliwości turystów! W 2022 roku obok stanęła dodatkowo wiata turystyczna z ławkami i stołem. Jest również miejsce na ognisko. Przy tabliczce z nazwą szczytu odnajdziesz pieczątkę do książeczki, bo należy on do Korony Gór Polski
Dojście: My szliśmy tutaj niebieskim szlakiem z Przełęczy Łaszczowa. To 3,3 km w jedną stronę, a po drodze trzeba zdobyć 2 inne szczyty. Podejście na ten pierwszy jest strome.

Wieża na Kłodzkiej Górze
Wieża na Kłodzkiej Górze
Wieża na Kłodzkiej Górze
Wieża na Kłodzkiej Górze
Wieża na Kłodzkiej Górze
Wieża na Kłodzkiej Górze

 

Sky Walk Świeradów Zdrój - najwyższa górska wieża Dolnego Śląska

Wieża Sky Walk ze ścieżką w chmurach jest odpłatna i dość droga w mojej opinii. Stanowi jednak bardzo ciekawą atrakcję turystyczną, jedną z kilku tego typu w Polsce, toteż warto ją odwiedzić. Powstała w 2021 roku, ma ponad 60 metrów wysokości, a górny taras widokowy znajduje się na wysokości około 55 metrów. Spacer przy samej wieży liczy 850 metrów długości.

Dodatkowe atrakcje uprzyjemniają spacer. Na samym szczycie czeka szklana platforma, która pozwala lewitować nad przepaścią. Tylko dla odważnych, choć śmiałków podziwiających widoki z tej kładki nie brakuje. Obok znajduje się kropla wody czyli siatka relaksacyjna. Na wysokości około 50 metrów ponad ziemią można położyć się na siatce i odpocząć. Przyznam, że mnie to nie relaksuje. Kokonem pająka można przedostać się na inny poziom ścieżki, a zjeżdżalnia z wieży pozwala szybko znaleźć się na dole. Ślizgawka o długości ponad 100 metrów jest dodatkowo płatna. Pojawia się też temat żab, bo słynie z nich Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich.
Dojście: ul. Dąbrowskiego 6, Świeradów Zdrój
Obiekt dostępny jest dla wózków

Sky Walk Świeradów-Zdrój
Sky Walk Świeradów-Zdrój
Sky Walk Świeradów-Zdrój
Sky Walk Świeradów-Zdrój
Sky Walk Świeradów-Zdrój
Sky Walk Świeradów-Zdrój

 

Wieża na Trójgarbie z widokiem na Karkonosze

Trójgarb to charakterystyczny szczyt o trzech wierzchołkach. Na tym najwyższym, o wysokości 778 m n.p.m., stanęła w 2018 roku unikalna, stalowa wieża widokowa. Dostępna bezpłatnie. Jedna z bardziej oryginalnych w całym regionie! Wysoka na ponad 27 metrów. Schody prowadzą do pięciu platform widokowych, które potrafią wzbudzić adrenalinę. Tym bardziej, że panorama obejmuje 360 stopni, a platformy są powysuwane względem konstrukcji głównej. Do tego zwykle dość mocno tu wieje. Za to widoki i wrażenia są fantastyczne i wejście na wieżę przy dobrej pogodzie naprawdę się opłaca, bo przy dobrej widoczności widać stąd nawet Karkonosze. Poniżej dostępna jest wiata piknikowa z pieczątką dla chętnych.
Dojście: Ruszyliśmy z parkingu bezpłatnego przy ul. Głównej w Lubominie. Zielonym szlakiem, bardzo ładnym, przez las. Momentami jednak wąskim, a stok spadał stromo w dół. Z dzieckiem mieliśmy trochę stresu. Na szczyt jest stąd około 2 km, a marsz trwa około godziny. Wracaliśmy zielonym tylko do Lubomińskiego Siodła, potem żółtym szlakiem, który jest dla małych dzieci dużo bardziej bezpieczny. Szlak ten wyprowadził nas niemal na sam parking.

Wieża na Trójgarbie
Wieża na Trójgarbie
Wieża na Trójgarbie
Wieża na Trójgarbie
Wieża na Trójgarbie
Wieża na Trójgarbie
Wieża na Trójgarbie
Wieża na Trójgarbie

 

Wieża na Śnieżniku - warto się tu wybrać na wschód słońca

Konstrukcja dostępna jest bezpłatnie na szczycie Śnieżnika, w Masywie o tej samej nazwie, od września 2022 roku. Stanęła w miejscu poprzedniej wieży, jeszcze z XIX wieku. Nosi nazwę Solidarności Polsko-Czeskiej i podbiła panoramę ze Śnieżnika do rangi prawdziwej petardy! Szczególnie dobrze wychodzą tu wschody słońca.

Wysokość całej wieży to ponad 34 metry, a taras widokowy znajduje się na wysokości blisko 30 metrów. Ciekawostką jest, że stalowa konstrukcja waży 100 ton, a cała wieża około 1200 ton. Nawet przy bardzo silnym wietrze, wieża jest bardzo stabilna. Gdy wchodziliśmy na nią przy bardzo silnym wietrze, nawet nie drgnęła, a obserwowałam wszelkie łączenia wchodząc na górę z duszą na ramieniu, bo huk wiatru był dość straszny. Wieża stała się już nowym symbolem szczytu, choć nadal jest nim również kamienna rzeźba słonia. 
Dojście: My szliśmy tutaj w Sylwestra, czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim z Międzygórza, z parkingu za zabudowaniami, koło skoczni. Parking jest bezpłatny, a przynajmniej tak było zimą. Wg znaków to 3 h marszu, my zrobiliśmy to szybciej.

Wieża na Śnieżniku
Wieża na Śnieżniku
Wieża na Śnieżniku
Wieża na Śnieżniku
Wieża na Śnieżniku
Wieża na Śnieżniku

 

Wieża widokowa na Borowej koło Wałbrzycha - możesz odwiedzić na zachód słońca

Konstrukcja powstała w 2017 roku i ma 16 metrów wysokości. Jest dostępna bezpłatnie. Sam szczyt Borowej, o wysokości 853 m n.p.m. choć należy do Korony Sudetów jako najwyższy szczyt  Gór Wałbrzyskich (i błędnie nie należy do Korony Gór Polski), to nie jest widokowy. Dopiero z wieży ukazuje się cudny widok na okolicę. Przy dobrej widoczności widać stąd Wielką Sowę, Ślężę, Śnieżkę, a nawet Wrocław i Sky Tower. Piękne są tu zachody słońca, a pod wieżą dodatkowo powstała wiata piknikowa i ławki. 
Dojście: z parkingu przy ul. Pokrzywianka, Jedlina Zdrój, najlepiej tu dojść czerwonym szlakiem, a jeśli Ci się spieszy na zachód słońca, jak nam, to czarnym, ale bardzo stromym

Wieża na Borowej
Wieża na Borowej
Wieża na Borowej
Wieża na Borowej
Wieża na Borowej
Wieża na Borowej

 

Wieża na Wzgórzu Gedymina - jedna z popularniejszych wież widokowych na Dolnym Śląsku

Bezpłatna i łatwo dostępna wieża stoi od 2022 roku w Parku Zdrojowym w Szczawnie Zdroju. Ma około 30 metrów wysokości i 2 tarasy. Z dolnego niewiele widać, ale górny na wysokości ponad 26 metrów oferuje bardzo ładne widoki na szeroką okolicę, w tym Chełmiec, Ślężę, Wałbrzych, stolicę Dolnego Śląska ze Sky Tower oraz Karkonosze w dali.

Dla ułatwienia na górnym tarasie zainstalowano blaszane tablice z opisem pejzażu. Trzeba przyznać, że krajobrazy obserwowane z tego miejsca mogą naprawdę zachwycić, dlatego warto odwiedzić ten obiekt. Jest naprawdę fajny i dostępny tak naprawdę dla każdego. Konstrukcja kładki w formie drewnianej pochylni jest przystosowana dla wózków, a przez Park również przejedziesz wózkiem, na pewno takim na pompowanych kołach. Dodatkowo jest bez prześwitów i na tyle szeroka, by każdy czuł się tutaj bezpiecznie. Kształtem przypomina bardzo wieżę z Borowej. Mimo tego, że powstała niedawno, już skradła serca turystów, którzy chętnie tu przybywają.
Dojście: ul. Narciarska, Szczawno Zdrój
Najlepiej zatrzymać się na bezpłatnym parkingu przy Słonecznej Polanie z placem zabaw, przy ulicy Narciarskiej. Stąd leśną ubitą ścieżką trzeba przejść odcinkiem o długości około 1 km, lekko pod górę. Przy dobrej pogodzie ścieżka jest dostępna dla wózków, przynajmniej tych na dużych kołach.
Obiekt dostępny jest dla wózków

Wieża w Szczawnie-Zdroju
Wieża w Szczawnie-Zdroju
Wieża w Szczawnie-Zdroju
Wieża w Szczawnie-Zdroju
Wieża w Szczawnie-Zdroju
Wieża w Szczawnie-Zdroju
Wieża w Szczawnie-Zdroju
Wieża w Szczawnie-Zdroju

 

Wieża na Wielkiej Sowie

Tak zwana Wieża Bismarcka stoi na samym szczycie Wielkiej Sowy. To murowana budowla, powstała w 1906 roku. Wiele takich obiektów stanęło na Dolnym Śląsku na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, na świecie wybudowano około 240 podobnych budowli. Ta w Górach Sowich jest ładnie odremontowana i udostępniona bezpłatnie dla turystów. W sezonie czynna jest codziennie, ale poza sezonem tylko w weekendy. W dolnej partii można wejść do wieży i odbić pieczątkę, bo szczyt należy do KGP.

Na platformę z widokiem podchodzi się początkowo betonowymi schodami, na zewnątrz budowli. Wyżej wchodzi się do środka, na końcu są metalowe schody. Widoki są stąd ponoć bardzo piękne, na Ślężę, Masyw Śnieżnika, a przy idealnej pogodzie również Śnieżkę. Wierzymy na słowo, bo nam zasłoniła je mgła.

Obok na szczycie stoją wiaty, w których miło paliło się ognisko. Przyjemny sposób na rozgrzanie się zimą, toteż chętnych nie brakowało. Jest też kaplica i mini bar oraz pomnik sowy. Wszystko w dość chaotycznej zabudowie.
Dojście: Szliśmy zimą, najkrótszym, czerwonym szlakiem z przełęczy Sokolej. To Główny Szlak Sudecki. Trasa w jedną stronę wynosi 2,8 km i zajmuje około 1 godziny.

Wieża na Wielkiej Sowie
Wieża na Wielkiej Sowie
Wieża na Wielkiej Sowie
Wieża na Wielkiej Sowie

 

Wieża na Ślęży - turystyczny wabik mieszkańców Wrocławia

Wieża stoi na szczycie, około 100 metrów za kościołem. Jest betonowa, niezbyt ładna, ale oferuje trzy kondygnacje widokowe. Łącznie ma 12 metrów wysokości. Jest też bezpłatna. To jedyna darmowa wieża w Masywie Ślęży, bowiem taras na kościele i obiekt na Wieżycy są płatne. 
Dojście: My podążaliśmy szlakiem żółtym z Sobótki. To najdłuższy szlak w masywie i dość stromy, ale jest popularny, bo pozwala poznać atrakcje Ślęży. Zaczęliśmy na parkingu przy ulicy Armii Krajowej.

Wieża na Ślęży
Wieża na Ślęży
Wieża na Ślęży
Wieża na Ślęży

Wieża widokowa na Jagodnej

Konstrukcja stoi na szczycie Jagodnej, na niższym wierzchołku, od 2019 roku. Ma wysokość 23 metrów. Jest stalowa, o okrągłej konstrukcji i wąskich schodach, więc wchodzi się na nią nieco trudniej niż np. na nieodległą drewnianą wieżę na Orlicy - najwyższym szczycie Gór Orlickich (wierzchołek znajduje się po stronie czeskiej, ale wieża po polskiej). Obie powstały w ramach tego samego projektu granicznego o nazwie Czesko-Polski Szlak Grzbietowy. Wstęp jest bezpłatny i jest ona dostępna przez cały rok. Osoby z lękiem wysokości mogą czuć tutaj lekki dyskomfort, ale nie tak duży, jak na Kłodzkiej Górze.

Można tu podziwiać widoki na Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Masyw Śnieżnika. Tak przynajmniej twierdzą Ci, którzy mieli więcej szczęścia do pogody. Nam wejście na konstrukcję utrudniał silny wiatr i opady śniegu. Daliśmy radę, ale w nagrodę z okrągłej platformy na samej górze, zawieszonej na wysokości 19 metrów ponad ziemią, nie pojawiła nam się żadna piękna panorama. Jedynie białe mleko. Cóż, to element wycieczek w górach, które niosą więcej wrażeń i emocji, niż tylko podziwianie pięknych pejzaży!
Dojście: Szliśmy szlakiem niebieskim z Przełęczy Spalona, gdzie czeka schronisko. Na szczyt Jagodnej to 4,3 km w jedną stronę. Trasa jest szeroka, łatwa i nieco nużąca, wiedzie tędy nartostrada.

Wieża na Jagodnej
Wieża na Jagodnej
Wieża na Jagodnej
Wieża na Jagodnej

Baszta w Żmigrodzie - warto odwiedzić w Dolinie Baryczy

W malowniczej Dolinie Baryczy, na terenie zespołu architektonicznego w Żmigrodzie, obok ruin pałacu stoi ceglana baszta. Zbudowano ją w 1560 roku jako obronną wieżę mieszkalną. Upamiętnia to widoczna ponad wejściem płyta z piaskowca z herbem rodowym Kurzbachów, ówczesnych właścicieli zamku żmigrodzkiego. W przeszłości mieściło się tu archiwum czy tez magazyn żywności. W 2008 roku Baszta została zrewitalizowana i dziś zaprasza w swe progi turystów. Odpłatnie, ale bardzo tanio. Możesz tu nie tylko podziwiać widoki, ale też przenocować.
Dojście: ul. Parkowa 1, Żmigród, na miejscu bezpłatny parking

Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie

Jakie inne wieże, tarasy i punkty widokowe polecasz na Dolnym Śląsku?

Czy podoba Ci się to zestawienie wież widokowych na Dolnym Śląsku? Pomoże Ci w planowaniu swoich wypraw w magicznym województwie dolnośląskim? Te miejsca mogą stać się ciekawą inspiracją na fajny weekend w górach. Są wśród nich te popularne wieże widokowe, ale i mniej zaciszne, jeśli nie lubisz tłumów. Każda z nich to ciekawa atrakcja turystyczna, którą możesz odwiedzić po piękne widoki na góry. My uwielbiamy takie wędrówki, również rodzinne. A co dodasz od siebie? Chętnie odwiedzimy kolejne tarasy i punkty widokowe, by poszerzyć swoje horyzonty!

Wieża w Szczawnie-Zdroju
Wieża w Szczawnie-Zdroju
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze