Wieża na Borowej. Piękny zachód słońca w górach Dolnego Śląska

Aktualizacja: 2024-04-24
Wieża widokowa na Borowej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Wieża widokowa na Borowej w Sudetach koło Jedliny Zdrój to ciekawa atrakcja turystyczna. Wzniesiono ją na samym szczycie 2017 roku. To stalowa wieża o wysokości 16 metrów. Dostępna jest bezpłatnie, przez cały rok. Dojść do niej można od strony Podgórza (dzielnicy Wałbrzycha), z Jedliny Zdrój czy Rybnicy Leśnej. 

Widoki z wieży na Borowej

Sama góra, choć całkiem wysoka, niestety nie jest w ogóle widokowa. Wierzchołek jest porośnięty lasem. Dlatego właśnie narodził się pomysł zbudowania wieży widokowej, która pozwoliłaby pokazać cudne pejzaże. Tak też się stało i dziś można rozkoszować się tutaj panoramą 360 stopni. Z konstrukcji rozciągają się wspaniałe widoki i podczas przejrzystej pogody można dojrzeć stąd Wrocław, Wielką Sowę i wiele innych gór, a nawet odległą Śnieżkę.

Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej

Dlaczego Borowa nie jest w Koronie Gór Polski?

Góra Borowa, zwana również Górą Czarną, jest najwyższym szczytem Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Jej wysokość to 853 m n.p.m. i zaliczana jest do Korony Sudetów. Niestety nie należy do Korony Gór Polski, ponieważ kiedyś błędnie zmierzono pobliski Chełmiec i to jego włączono do zaszczytnej listy. Mimo to, warto zdobyć ten szczyt. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia!

Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej

Szlaki na wieżę na Borowej

  • szlak czerwony na Borową z Jedliny Zdrój, około 40 minut z Koziej Przełęczy, początkowo łagodnie, dopiero pod koniec stromo pod górę
  • szlak czarny na Borową z Jedliny Zdrój, z parkingu przy ulicy Pokrzywianka, około 25 minut, od Koziej Przełęczy bardzo ostro w górę, jeśli się nie spieszysz, jak my na zachód słońca, to odradzam ten szlak, bo daje w kość

Zobacz nasz ranking Top 10 wieże widokowe Dolnego Śląska

Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej

Nasza trasa na Borową

Na wieżę na Borowej wyskoczyliśmy na zachód słońca. Podjechaliśmy na parking przy ulicy Pokrzywianka w Jedlinie Zdrój i dalej podążaliśmy chwilę dość łagodnie szlakiem czarnym na Przełęcz Kozią. Stąd najlepiej iść całkiem przyjemnym czerwonym szlakiem, co zabiera około 40 minut. Ale do zachodu słońca pozostało tak niewiele czasu, że moglibyśmy go przeoczyć. Toteż morderczo podeszliśmy na szczyt szlakiem czarnym, nazywanym "ścieżką przez mękę". To bardzo stroma wspinaczka z tej przełęczy przez całą drogę na szczyt, ale zabrała nam niecałe 20 minut i mogliśmy się cieszyć cudownymi widokami z góry. Sam szczyt nie jest widokowy, dopiero wieża zapewnia wspaniałą panoramę 360 stopni! Polecam gorąco! Wracaliśmy już czerwonym szlakiem. Poniżej nasza trasa na Borową zaznaczona na mapie.

Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty

Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej
Wieża widokowa na Borowej

 

Film o Jedlinie Zdroju

Będąc w Jedlinie Zdroju zrobiliśmy film z wyprawy na Górę Borową. Zapraszamy na piękne widoki z zachodzącym słońcem 😉

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Szczyt nie jest widokowy, ale wieża daje śliczne widoki i panoramę 360 stopni

Borowa
Góry Wałbrzyskie
Parking: ul. Pokrzywianka, Jedlina Zdrój, stąd szlakiem czarnym na szczyt albo z Koziej Przełęczy czerwonym łagodniejszym

Noclegi w Jedlinie-Zdrój

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Wieża widokowa na Borowej
(5 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024