Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Szczeliniec Wielki
Schronisko, Karłów 9
szlak żółty z Karłowa
tel. 74/ 871-21-93
http://naszczelincu.pl/

50°29'6" N, 16°20'28" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie:  9.00-19.00 
Wakacje: 8.00-20.00
Bilety na trasę turystyczną: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł

Dojście na Szczeliniec

Szczeliniec Wielki to najwyższe, a przy tym najpopularniejsze wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.) na Dolnym Śląsku. Najłatwiej wejść na Szczeliniec Wielki żółtym szlakiem od strony wsi Karłów (12 km od Kudowy Zdroju). Na ostatnim fragmencie podejścia na Szczeliniec trzeba zboczyć z tego szlaku. Co ciekawe, na sam szczyt prowadzi trasa uformowana z 680 kamiennych stopni, zbudowanych jeszcze w XVIII wieku. Wejście na Szczeliniec Wielki tą trasą trwa około 40 minut.Trasa turystyczna na Szczelińcu

Właściwie to dopiero początek Szczelińca i jego atrakcji, bo charakterystyczny, płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnych form skalnych i prowadzi tędy płatna trasa turystyczna, którą gorąco polecam przejść 🙂 Trasa ta rozpoczyna się za schroniskiem turystycznym i liczy około 2 km.

Szczeliniec Wielki - Małpolud
Szczeliniec Wielki - Małpolud

Piekiełko na Szczelińcu

Kryje ona fantastyczne twory skalne, m.in. bardzo ciekawe Piekiełko. To swoisty wąwóz, wysoki i dość ciasny, a także ciemny, dzięki czemu nikogo nie dziwi tu śnieg w czerwcu. Polecam zdecydowanie przejście tą trasą, bo dopiero tutaj tak naprawdę poczuć można i zobaczyć z bliska góry stołowe, nazwane tak od swego płaskiego kształtu.

Małpolud

Nazwy nadane najciekawszym skałom nawiązują do ich kształtów, stoi tu m.in. Wielbłąd czy słynny Małpolud górujący ponad okolicą, do złudzenia przypominający wielką małpę. Skały Szczelińca stanowią również doskonałe miejsce wspinaczkowe. Szczeliniec Wielki leży w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych. To wspaniała atrakcja przyrodnicza, którą koniecznie trzeba poznać i zwiedzić przynajmniej raz w życiu 🙂

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe


Widokowy Szczeliniec

Na szczycie Szczelińca znajduje się kilka punktów widokowych i platform, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Kotlinę Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko, przy którym powstał właśnie jeden z takich punktów widokowych.

Zalety
  • Piękne panoramy z punktów widokowych
  • Ciekawe formy skalne
  • Atrakcje w okolicy
Wady
  • Latem bywa sporo ludzi, lepiej unikać niedziel
Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Piekiełko Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki

Karłów noclegi

Karłów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
KOLONIA LEŚNA
Pałac Kamieniec
Pałac Ławica
Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Kinga Nowicjusz 2 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-25 na
Wejście od głównego deptaka nie robi aż jakiegoś wielkiego wrażenia. Wchodzi się po schodach. Natomiast zejście (płatne) jest super. Nasza prawie 7 latka była zachwycona taks amo jak my
Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Ze szczytu bardzo piękne widoki. Polecam tam pojechać!
Avatar użytkownika
MaciejW Krajtroter 4756 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2019-03-07 na

Świetne miejsce na wypad. Bardzo ciekawa trasa, wejście i zejście. Jedyny minus to zbyt dużo ludzi :)

Gorąco polecam

Jacek Domator 18 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-10-19 na

Można zrobić sobie pieszą wycieczkę z Kudowy Zdroju przez Błędne Skały na Szczeliniec.

Avatar użytkownika
Bożena Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-06-06 na

Byłam super widoki. Polecam sama jeszcze raz pojadę z rodziną. Niezapomniane wrażenia ☺️

Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 na

Miejsce obowiązkowe, samo dojście do tarasu widokowego jest już niesamowite.

Avatar użytkownika
JÓZEF Krajtroter 2080 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-06-26 na
Ten skansen znajduje się w Pstrążnej, to część Kudowy.Wciąż udostępniane są nowe obiekty.Do Pragi za 30 zł juz się nie pojedzie, trzeba wydać co najmniej dwa razy tyle. Ale za to oferta takich wyjazdów jest przebogata- łącznie z eskapadą nocną.
Anpis Weekendowy turysta 30 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-11-01 na

Cudo widoki

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

Na górze podobnie jak w Błędnych Skałach. Można dojechać autem pod samą atrakcję. Z góry fajne widoki okolicę. Oryginalne miejsce 

Avatar użytkownika
Przemkos Pl Weekendowy turysta 26 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-17 na

Świetna wycieczka, idealna na wyprawę nawet z dziećmi, choć wejście po schodach może stanowić wyzwanie. Jednak labirynty na szczycie wynagradzają im trudy wspinaczki. Wrażenia niezapomniane, a chłód nawet w upalny dzień w środku lata daje chwile miłego odpoczynku.

Andzia75 Weekendowy turysta 49 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-03-28 na

super miejsce !!!! nawet małe dzieci daja radę wejść na sam szczyt ;-)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020