Pałac Kamieniec
Kamieniec 47, Kłodzko
tel. 74/ 869-20-45
www.palackamieniec.pl

50°27'19" N, 16°32'27" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Hotel czynny całą dobę
Zwiedzanie: środa i czwartek o 13.00, zaanonsowane grupy
Bilety: 15 zł

Serce Kotliny Kłodzkiej

W bardzo zacisznej, a przy tym pięknej okolicy, w sercu Kotliny Kłodzkiej, zagubił się Pałac Kamieniec - cudowna miejscówka, która zrobiła na mnie kolosalne wrażenie i gorąco polecam Wam również odwiedzić ten urokliwy zakątek. Na pewno nie będziecie zawiedzeni! W unikatowo pięknych wnętrzach kryje się restauracja z wykwintnymi daniami i hotel, ale pałac jest też w określonych dniach i godzinach udostępniony do zwiedzania. Już spacer po obejściu daje wiele radości, tym bardziej, że rozciąga się stąd śliczny widok na okolicę i dolnośląskie szczyty. Pałac Kamieniec to idealne miejsce na modny ostatnio slow travel.Pałac Kamieniec w stylu gustawiańskim

Po historycznych zawirowaniach, o których napisałam poniżej, dziś pałac Kamieniec zachwyca, to całkowicie moja bajka! Pałacowe komnaty odtworzono z wielką dbałością o detale, a zaaranżowane są w stonowanym stylu szwedzkiego króla Gustawa III, co sprawia, że dobrze tu wypoczniesz i poczujesz się domowo, a zarazem komfortowo. Na szczególną uwagę w pałacu zasługują sale na pierwszym piętrze ułożone w amfiladzie. To jest Sala Kredensowa, Jadalnia i Biblioteka.

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec

Tutaj spożywa się śniadania i przyznam, że to bardzo przyjemne doznanie. Sale zdobią liczne, kryształowe żyrandole, piękne stylowe meble, konsole z wazonami a w Bibliotece dodatkowo można przysiąść z lekturą pałacowego księgozbioru lub postudiować stare mapy dawnego Hrabstwa Kłodzkiego.

Bardzo okazała jest szeroka klatka schodowa, ze zrekonstruowanymi dębowymi schodami, ważącymi bagatela 4 tony! Na pierwszym piętrze mieści się Główna Sypialnia, zaś na drugim piętrze przygotowano 7 bardzo przytulnych pokoi, z okien których rozpościera się piękny widok, zarówno na ogród, jak i daleką okolicę z górami w tle!

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec


Ogród pałacowy

Historyczny ogród to przyjemny azyl dla pałacowych gości, którzy mogą się tu rozkoszować plenerowymi grami czy smakiem malin i jeżyn zrywanych prosto z krzewu. Ale to również punkt widokowy z panoramą Kotliny Kłodzkiej i masywów górskich. Opowiadać można by długo, ale zdecydowanie lepiej zobaczyć to na własne oczy 🙂

Pałac Kamieniec - zwiedzanie

Pałac Kamieniec udostępniony jest do zwiedzania w każdą środę i czwartek o godzinie 13.00. Grupy mogą liczyć maksymalnie 8 osób, wcześniej warto zarezerwować miejsce.
W Pałacu zwiedza się hol recepcyjny, kawiarenkę, I piętro z przepiękną salą kredensową i salą mapową. Dla turystów dostępny jest też historyczny ogród i wystawa zorganizowana w stodole. 

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec


Pałac Kamieniec - kuchnia

Pałacowa kuchnia to połączenie regionalnej kuchni Kotliny Kłodzkiej z nowoczesną kreatywnością miejscowych kucharzy. Inspiracje na danie czerpie się tutaj z przepisów dawnego Hrabstwa Kłodzkiego, zebranych w książce "Das Grafschaft Glatzer Kochbuch - Asu schmeckt's", jednak potrawy w pałacu mają zawsze nowatorką odsłonę i pięknie prezentują się na talerzu. 

Co ciekawe, obok pałacu odwiedzić można ogród i zielnik, z którego właśnie na stołach pałacu serwowane są warzywa i owoce w postaci zup, kremów, przetworów, powideł i pysznych nalewek. To nawiązuje do historycznego folwarku w tym miejscu. Sami spróbowaliśmy wyśmienitej zupy z żółtego buraka z rukwią wodną czy orzeźwiającej sałatki. Pieczywo to też miejscowy wypiek. Mięsa to już nie pałacowe źródło, ale lokalne 🙂

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec

Dobry gospodarz słynie z tego, że nic nie marnuje, tak jest i tutaj. Nadmiar plonów poddaje się procesowi kiszenia i fermentacji. To pałacowa specjalność Szefowej Kuchni, warto skosztowania kiszonej rzodkiewki lub kremu z kiszonych pomidorów. W 2019 roku Pałac Kamieniec otrzymał spore wyróżnienie i pojawił się w Żółtym Przewodniku Gault & Millau Polska. Restauracja pałacowa czynna jest codziennie od 12.00 do 21.00.

Historia pałacu Kamieniec

Pałac Kamieniec, jak to takie obiekty, ma swoją dość długą historię. Dzieje Kamieńca jako zamieszkałej osady rozpoczynają się już w XIV wieku i łączą się z rodami von Pannwitz i von Haugwitz z Piszkowic. W XVIII stuleciu w Kamieńcu mieszkało ponad 200 osób, w tym 30 ogrodników 🙂 Miejsce to słynęło z targu końskiego i hodowli owiec rasy merynos.

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec

Historia samego pałacu zaczyna się w roku 1780, o czym informuje dziś kamień węgielny uwydatniony na elewacji budowli. Wtedy Hrabia von Hartig - ówczesny właściciel dóbr kamienieckich, wzniósł niewielki barokowy pałac na planie prostokąta, z wysuniętymi ryzalitami i mansardowym dachem. Od strony południowej do pałacu przylegał ogródek otoczony kamiennym murem. Kolejni właściciele majątku to ród von Mutius, pastor Karl Eduard Grandke czy rodzina hrabiów von Ohlen und Adlerskron. 

Pod koniec XIX wieku pałac kupił baron Artur von Seherr-Thoss, który szukał siedziby dla siebie i swej świeżo poślubionej Clary, do której ponoć powiedział: "Klarciu, tu jest pięknie! Zostajemy". Wtedy to pałac i folwark zostały powiększone i zmodernizowane. Pojawiło się wówczas północne, eklektyczne skrzydło z charakterystycznym portalem z piaskowca z kartuszem herbowym. Dziś w miejscu tym mieści się kameralny stolik restauracji, miejsce, w którym jedliśmy romantyczną kolację 🙂

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec

Niestety para nie doczekała się dzieci i pałac odziedziczył bratanek Artura. Wtedy to rozkwitł barokowy ogród, który stał się ogrodem krajobrazowym, prywatną oazę zieleni i kwiecia. Stanęła tutaj też herbaciarnia, a w folwarku uprawiano owoce i zboża, które zasilały stoły pensjonatów i domów zdrojowych w okolicznych uzdrowiskach.

Najtrudniejsze lata dla pałacu Kamieniec to okres powojenny, kiedy stał się budynkiem mieszkalnym, utworzono w nim sporo małych mieszkanek, o które tak naprawdę nikt nie dbał. Kiedy w 2004 roku ostatni właściciele opuścili pałac, był on w bardzo kiepskim stanie, a dalszych zniszczeń dokonali złodzieje i wandale, którzy powyrywali instalacje, pomalowali ściany wulgaryzmami i zostawili potworny bałagan.

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec

I nowy rozdział pałacu Kamieniec nagle zaczyna się w 2009 roku, kiedy kupili go obecni właściciele, z wielką obawą czy uda się zrealizować śmiałe plany. Na podstawie historycznej dokumentacji i szczegółowych analiz powstał projekt rekonstrukcji wnętrz zabytku i przypałacowego ogrodu. Wszystko się udało pięknie i już w 2014 roku pałac udostępniono turystom.

Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec Pałac Kamieniec

Kłodzko noclegi

Kłodzko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Pałac Ławica
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1658 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-06 na
Niezwykle urokliwy pałac. Wspaniała lokalizacja i okolica, ale to co jest tutaj najpiękniejsze to wystrój. Jest przepiękny! Polecam!
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021