Gotycki most w Kłodzku. Miniatura Mostu Karola w Pradze

Gotycki most w Kłodzku to symbol tego miasta. Wznosi się ponad Młynówką i łączył niegdyś Stare Miasto i Twierdzę na Górze Fortecznej oraz tzw. Piasek, sztucznie utworzoną wyspę. Powstał jeszcze w średniowieczu i od tamtej pory oparł się nie tylko zawieruchom dziejowym, ale i powodziom. To najstarszy most w Polsce. Mówi się, że powstał na wzór mostu Karola w Pradze, ale jest od niego nawet starszy. Zobacz to cudo!

Najstarszy most w Polsce, starszy od Mostu Karola w Pradze!
Gdy po raz pierwszy zobaczyłam gotycki most, od razu przed oczami stanął mi słynny praski Most Karola. Taka jego miniatura. Nie tylko ja mam takie skojarzenia. Mówi się, że kłodzka konstrukcja powstała na wzór tej czeskiej. Ale tak naprawdę nasz most jest od praskiego starszy. Kłodzki pochodzi jeszcze z końca XIII wieku, a dokładniej z 1280 roku. Praski powstał w połowie XIV stulecia.
Kto raz stanął na nim, będzie chciał tu wracać. Podobne mosty już rzadko dziś spotyka się nawet w Europie. To jeden z ciekawszych, a z pewnością najbardziej romantyczny element zabytkowej zabudowy Kłodzka. Dodający miastu niesamowitego klimatu i uroku. Zejdziesz do niego wprost z pochyłego Rynku, a tuż za nim wyrasta kościół Matki Bożej Różańcowej. Po drugiej stronie miasta góruje Twierdza Kłodzko.

Wygląd mostu gotyckiego w Kłodzku
Kamienny most ma 40 metrów długości i około 4 metrów szerokości. Ograniczony jest masywnymi kamiennymi balustradami. To, co go wyróżnia, to figury ustawione na balustradach, powstałe dzięki fundacjom bogatych mieszczan kłodzkich. Na uwagę zasługują przede wszystkim Pieta – Matka Bolesna z ciałem Chrystusa z XVII wieku oraz rzeźba przedstawiająca Chrystusa na krzyżu z postacią Marii Magdaleny u jego stóp. Most jest wyłączony z ruchu samochodowego, co znacząco dodaje mu uroku.
Nazwa mostu w Kłodzku
Ten bądź co bądź krótki most doczekał się aż trzech nazw. Prócz mostu gotyckiego używa się także innych określeń: Most Św. Jana i Most Wita Stwosza. To jeden ze znamienitszych zabytków Kotliny Kłodzkiej i całego Dolnego Śląska, choć ten region utożsamiany jest historycznie z Ziemią Kłodzką.



Most na jajach
Jest jeszcze jedna nazwa, choć znacznie rzadziej używana, a mianowicie "most na jajach". Wzięła się stąd, iż chłopi z okolicznych wsi w czasie budowy mostu byli zmuszani dostarczać do Kłodzka jaja. Przy bramie miasta stały kadzie, do których wbijano białka, mieszane potem z wapnem w zaprawę, tworząc mocną konstrukcję. Podobną wykorzystywano w wielu średniowiecznych zamkach.
Nieprzydatne do tego celu żółtka sprzedawano po halerzu za łyżkę, wzbogacając miejską kasę. Takie prozaiczne zdarzenia dały początek romantycznej budowli. Ów przekaz zostawił XVII-wieczny kronikarz Georg Promnitz:
„W roku 1286 musiały wszystkie wsie należące do Kłodzka oddawać jaja. Dwóch pachołków miejskich odbierało białka, a dodawało żółtka, sprzedawane później po jednym halerzu za pełną łyżkę. Białka te szły do wapna na budowę mostu.”

Nasz film o Kłodzku
W naszym filmie most gotycki pojawia się niemal na samym jego końcu. Zapraszamy!
Informacje praktyczne
Gotycki Most
ul. Wita Stwosza, Kłodzko
Czynne cały rok przez całą dobę
Wstęp bezpłatny
Noclegi w Kłodzku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Twierdza Kłodzko, odległość: 0.2 km
- Pałac Kamieniec, odległość: 8.3 km
- Twierdza Srebrna Góra, odległość: 15.1 km
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku, odległość: 15.5 km
- Dworek Chopina w Dusznikach Zdroju, odległość: 19.9 km
- Igliczna, odległość: 22.8 km
- Szczeliniec Wielki, odległość: 22.9 km
- Zalew w Starej Morawie, odległość: 24.1 km
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, odległość: 26.3 km
- Błędne Skały, odległość: 26.5 km