Most gotycki w Kłodzku

50°26'17" N
16°39'19" E
Dolnośląskie
2017-02-22 12:00:15
298m npm
Ważna
Zdjęcia (7)

Najstarszy most w Polsce

Ten bądź co bądź krótki most kłodzki doczekał się aż trzech nazw, prócz mostu gotyckiego używa się także innych określeń - Most Św. Jana i Most Wita Stwosza. Kto jednak stanął na nim, nie dziwi się temu wcale. Ten najstarszy w Polsce gotycki most, rzadko już dziś spotykany nawet w Europie to jeden z ciekawszych, a z pewnością najbardziej romantyczny element zabytkowej zabudowy Kłodzka, to symbol miasta dodający mu niesamowitego klimatu i uroku. Znajduje się pomiędzy Rynkiem a kościołem klasztornym.

Nie skłamię pisząc, że zobaczywszy go, od razu przed oczami stanął mi słynny praski Most Karola. Taka jego miniaturka. Most wznoszący się ponad Młynówką (Kanałem) łączył Stare Miasto i tzw. Piasek - sztucznie utworzoną wyspę.Wygląd mostu gotyckiego w Kłodzku

Most ma 40 metrów długości i około 4 metrów szerokości, ograniczony jest masywnymi kamiennymi balustradami. To, co go wyróżnia, to figury ustawione na balustradach, powstałe dzięki fundacjom bogatych mieszczan kłodzkich. Na uwagę zasługują przede wszystkim Pieta – Matka Bolesna z ciałem Chrystusa z XVII wieku oraz rzeźba przedstawiająca Chrystusa na krzyżu z postacią Marii Magdaleny u jego stóp.

Jest jeszcze jedna nazwa, choć znacznie rzadziej używana, a mianowicie "most na jajach". Wzięła się stąd, iż chłopi z okolicznych wsi na czas budowy mostu musieli dostarczać do Kłodzka jaja. Przy bramie miasta stały kadzie, do których wbijano białka, mieszane potem z wapnem w zaprawę, zaś żółtka sprzedawano po halerzu za łyżkę, wzbogacając miejską kasę. Takie to prozaiczne zdarzenia dały początek romantycznej budowli.

Gotycki Most
ul. Wita Stwosza, Kłodzko
 Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2009-01-19 08:36:57
Gratuluję Markowi Mulczykowi ładnych zdjęć. To akurat miejsca, w których od ponad pół wieku lubię przebywać i je fotografować. Powiem tak: kto choć raz znajdzie się w Kłodzku, nigdy nie zapomni uroku unikatowego miasta (klimat śródziemnomorski w górach!, widoki, zaskakujące niespodzianki, życzliwi i ufni ludzie). Za pierwszy w życiu artykuł o moście gotyckim sklejanym białkami jajek 47 lat temu dostałem 5. Nie wiedziałem wówczas, że napiszę w swoim życiu niezliczone ilości materiałów prasowych, że założę dwie gazety papierowe i jedną elektroniczną...
Pozdrawiam autorów strony i panelowców!
Edward Michocki

PS.
Wszystkiego najlepszego w całym roku 2009!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: