Kłodzko. Atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w mieście

Kłodzko to piękne, i niedoceniane zarazem miasto. Stanowi serce malowniczej Kotliny Kłodzkiej w Dolnośląskiem i może pochwalić się cennymi i unikalnymi zabytkami. Początkami sięga X wieku, a dziś Kłodzko zachwyca śliczną zabudową, zacnymi świątyniami i urokliwymi uliczkami. Ponad wszystkim góruje potężna Twierdza Kłodzko! Choć pięknych atrakcji tu nie brakuje, to miasto nie ma szczęścia do wody, bo już dwukrotnie zalała je fala wezbranych wód Nysy Kłodzkiej. A to wspaniała baza turystyczna do zwiedzania wspaniałej Ziemi Kłodzkiej. Ciekawych miast, jak Kudowa-Zdrój, Polanica czy również niedoceniana Bystrzyca Kłodzka. A wokół wyrastają góry, a wśród nich Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, Kłodzka Góra czy Śnieżnik.

Kłodzko: dojazd i parking
Miasto Kłodzko leży w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Jak dojechać do Kłodzka różnymi środkami transportu:
- Samochodem - najłatwiej dojedziesz samochodem, z Wrocławia drogą nr 8, co trwa około 1,5 godziny, z Katowic autostradą A4, a za Opolem drogą nr 46. Cała trasa trwa około 3 godziny
- Autobusem - firma FlixBus oferuje regularne połączenia z wielu miast Polski, w tym z Katowic, Krakowa czy Wrocławia. Bilety można kupić online, cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych
- Pociągiem - miasto jest połączone z ważnymi miastami Dolnego Śląska, takimi jak Wrocław i Jelenia Góra. Trasa przejazdu pociągiem może być dłuższa niż autobusem, ale zapewnia malownicze widoki Kotliny Kłodzkiej. Niestety połączenia z większych miast, jak Katowice, mogą wymagać przesiadek
Bezpłatny parking
W mieście dostępnych jest kilka parkingów, a dodatkowo można znaleźć miejsca parkingowe na ulicach bocznych lub poza centrum miasta. Całkiem spory bezpłatny parking znajdziesz niedaleko kamiennego mostu, między Młynówką i Nysą Kłodzką. Przy ulicy Zofii Stryjeńskiej.

Kłodzko atrakcje. Co warto zobaczyć w Kłodzku. Mapa z atrakcjami
Miasto odznacza się ślicznym Starym Miastem, które zachwyca zabytkami, choć nie wszystkie są odnowione. Pochyły mocno Rynek opada w stronę zacnego mostu gotyckiego, który powstał wcześniej, niż słynny Most Karola w Pradze! Spotkasz tu naprawdę urocze zaułki, zagubione wśród nieco zaniedbanej zabudowy. Poznaj najciekawsze atrakcje Kłodzka!
Twierdza Kłodzko - 1000 lat historii Kłodzka. To warto zwiedzić!
Twierdza Kłodzka to bardzo ciekawa atrakcja. To jedna z najważniejszych twierdz Europy! Ogromna i zaskakująca. Wiele się tutaj działo, bo skrywa 1000 lat historii. Wszystko zaczęło się w X wieku, kiedy powstał tu gród i zamek, a później rozrastała się do ogromnych dzisiaj rozmiarów. Historia Twierdzy łączy się nierozerwalnie z dziejami miasta. W XVI stuleciu twierdza stanowiła już wielki system obronny miasta, a na przełomie XVII i XVIII wieku powstały dodatkowo bastiony. Kiedyś dzielnie odstraszała wrogów, a dziś przyciąga jak magnes turystów, bo jest udostępniona przez cały rok. Twierdzę można zwiedzać w dwóch wariantach: trasą główną i podziemną z labiryntami. Pierwszą przemierza się samodzielnie, natomiast podziemną trasę można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Nic dziwnego, łatwo zagubić się w tutejszych ciemnych korytarzach. Zwiedzanie twierdzy na obu trasach trwa około 3 godziny. Ciekawostką są też nocne zwiedzania twierdzy oraz warsztaty, pikniki i inne atrakcje dla dzieci. Warto poznać to miejsce podczas zwiedzania Kłodzka, podobnie, jak nieodległą Twierdzę Srebrna Góra.
ul. Grodzisko 1
https://www.twierdza.klodzko.pl/






Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Pod starym miastem ciągnie się Podziemna Trasa Turystyczna, która pozwala poznać realia życia mieszkańców miasta w minionych wiekach. Przechodząc ciemne korytarze, z pewnością poczujesz dreszczyk emocji. To kolejne podziemia w mieście. Służyły one za magazyny, piwnice, ale również jako schronienie. Wiele razy chroniły mieszkańców. Mieszkańcy drążyli te tunele pod kłodzką starówką przez stulecia. Dojrzewało tutaj też słynne kłodzkie piwo, zdobywając aromaty i sławę najpyszniejszego w okolicy. W XX wieku sobie o nich przypomniano i odnowiono. Dzisiaj są udostępnione jako trasa turystyczna, która oferuje 600 metrów interesującego spaceru. Na trasie jest kilka scenek przedstawiających średniowieczne życie, a najwięcej miejsca poświęcono kłodzkim katom. Nie każde miasto stać było na kata, a Kłodzko takiego miało. Ponadto był on wypożyczany do innych miast, jak np. Krzysztof Kuhn, który w pobliskim Otmuchowie wystawił swojej zmarłej żonie pomnik. Wejście do podziemi znajduje się przy ul. Czeskiej u stóp Twierdzy, a wyjście jest przy ulicy Zawiszy Czarnego.
Adres: ul. Czeska




Rynek w Kłodzku
W centrum Kłodzka stanowi efektowny Rynek czyli Plac Chrobrego. Z niezwykle okazałym Ratuszem, kamienicami, wysoką Kolumną Maryjną i innymi pomnikami. Niestety wśród zabytkowej zabudowy stoją też nowoczesne domy, co nieco psuje wizerunek placu. A jest on bardzo charakterystyczny, bo pochyły. Ślicznie i romantycznie podświetlony wieczorami, zresztą jak całe stare miasto.
Ratusz w Kłodzku
Pierwowzór kłodzkiego ratusza stał w tym samym miejscu już w XIV wieku, ale aktualny pochodzi z XIX stulecia. Wieża zegarowa jednak pamięta jeszcze średniowiecze. Potężny to gmach, okazały i przykuwający uwagę, ale przydałoby mu się odnowienie.
Kolumna Maryjna
Obok ratusza, ponad szerokimi schodami, stoi wotywna figura Maryi Panny. Ustawiono ją za ocalenie miasta od pożaru i epidemii dżumy, które pustoszyły miasto w XVII wieku.
Pręgierz
Na przeciwległym rogu placu stoi inny znamienny słup, a mianowicie pręgierz. Nikt przy nim jednak nie został wychłostany, a to dlatego, że to replika z XXI wieku. Ale wcześniej różnie bywało, wszak tutejszym katom nie płacono za nic.
Zabytkowa Apteka pod Murzynem w kamienicy nr 13
Kłodzki aptekarz Erasmus Lyranus kupił okazałą kamienicę na rynku pod numerem 13 i otworzył na parterze budynku aptekę. Nazwał ją „Pod Murzynem”. Chciał ją odróżnić od znajdującej się kilka domów wcześniej konkurencyjnej apteki „Pod Złotym Jeleniem”. Co ciekawe, zachowały się tutaj zabytkowe meble apteczne, liczące ponad 100 lat! Warto więc tu zajrzeć i zobaczyć to na własne oczy.




Gotycki most w Kłodzku
Gotycki most to jedna z najważniejszych i najsłynniejszych atrakcji w Kłodzku! Zejdziesz do niej wprost z Rynku, przy ulicy Wita Stwosza. Łączy Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze. Koniecznie odwiedź ten niezwykle romantyczny, kamienny most, przerzucony na Młynówce. Gotycki most zachwyca pięknymi rzeźbami. Choć jest króciutki, od razu przywodzi na myśl ten w Pradze, dlatego Kłodzko bywa nazywane Małą Pragą. To najstarszy most gotycki w Polsce!
I tu ciekawostka, bo mówi się, że ten gotycki most powstał na wzór mostu Karola w Pradze. Tak naprawdę jest jednak od niego starszy. Pochodzi z końca XIII wieku, a tamten z połowy XIV stulecia. Najprawdopodobniej kłodzka słynna atrakcja stanęła w 1280 roku. Kiedy powstawała, okoliczni mieszkańcy byli zmuszani do oddawania kurzych jaj na jego budowę. Co ciekawe ta solidna konstrukcja pozwoliła mu przetrwać wszystkie powodzie. Nazywany bywa też mostem Św. Jana.
ul. Stwosza

Kamienica pod wilkiem w Kłodzku - legenda z przepowiednią Filipka
Za gotyckim mostem, przy ulicy Grottgera stoi sławna kamieniczka. To barokowy budowla, jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza zachowana w mieście kamienica mieszkalna. Pochodzi z końca XVII wieku, kiedy stanęła na murach dwóch domów. Poważnej przebudowie uległa na początku XX wieku, kiedy na wysokości 1 piętra, na fasadzie pomiędzy oknami pojawiła się rzeźba wilka. Stąd nazywana bywa kamienicą pod wilkiem. Ze zwierzęciem tym wiąże się legenda miejska. Nieżyjący już, miejscowy jasnowidz Filip Fediuk, nazywany Filipkiem, przepowiedział, że kiedy spotkają się trzy siódemki, nastąpi kataklizm. Wtedy wilk w Kłodzku napije się wody. Jakże wymowna stała się ta przepowiednia, kiedy 7 lipca 1997 roku, podczas wielkiej powodzi, woda sięgnęła na wysokość płaskorzeźby.
ul. Grottgera 5

Kościół Matki Bożej Różańcowej i klasztor franciszkanów - sakralne atrakcje Kłodzka
Wyrastająca za mostem świątynia wraz z klasztorem to jeden z najstarszych i najcenniejszych obiektów sakralnych miasta. Początki zabytku sięgają 1270 roku. Dzisiejszy kościół w swej formie pochodzi z początku XVII wieku. Wraz z klasztorem wiele razy były narażone na powodzie. Również ostatnia z 2024 roku poczyniła tu straty i w kościele, jak i wokół niego odbywa się remont. W sali jadalnej klasztoru zachowały się freski Schefflera. W przeszłości w budowli mieściła się pierwsza drukarnia w mieście.
Pl. Franciszkański

Mural I love Kłodzko
Pod gotyckim mostem, na Placu Miast Partnerskich, odnajdziesz ciekawy mural z sercem i zarysem zabudowy miasta. To idealne miejsce na zdjęcie. Selfiaki w większej grupie ułatwiają schody pod malowidłem.
Pl. Miast Partnerskich

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - najstarsza świątynia w Kłodzku
Spośród zabytków sakralnych w Kłodzku na pierwszy plan wysuwa się gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsza świątynia w mieście, początkami sięgająca XIII wieku! Jest potężna i przysadzista. Znajduje się przy placu Kościelnym i odznacza się bardzo interesującą architekturą. Wnętrza są dość mroczne, co dodaje kościołowi uroku. Na szczególną uwagę zasługuje kolorowe sklepienie budowli. Ten zabytek również efektownie podświetlony jest po zmroku. Szczególnie ciekawie wygląda to od ulicy Kościelnej, skąd prowadzi tu dość przejmująca w swej wymowie brama.
Pl. Kościelny




Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Niedaleko kościoła parafialnego warto odwiedzić inne ciekawe miejsce. To Muzeum Ziemi Kłodzkiej zlokalizowane w budynku dawnego konwiktu, czyli w akademiku szkoły jezuickiej. "Tykające” muzeum ładnie prezentuje historię miasta. Tutaj również musieliśmy zejść poniżej parteru, bo Kłodzko to prawdziwe “Miasto podziemi”. W podziemnych korytarzach snuje się opowieść o przeszłości miasta. Makieta na piętrze daje wyobrażenie, jak wyglądała Forteczna Góra, nim zdominowała ją twierdza. Jeszcze wyżej oko przyciągają delikatne, piękne dzieła stworzone w II połowie XX wieku, gdy na ziemi kłodzkiej działały huty szkła. Na drugim piętrze muzeum czeka wystawa czasowa. My trafiliśmy na mapy Kłodzka i “ziemi kłodzkiej”. Warto wiedzieć, że ten region, choć dzisiaj to województwo dolnośląskie, to historycznie nie należało do Dolnego Śląska, tylko jest właśnie utożsamiane jako Ziemia Kłodzka, a nawet hrabstwo kłodzkie.
Ale najlepsze przed nami, czyli pokaźna kolekcja zegarów, z czego placówka słynie. Zobaczysz tu około 400 egzemplarzy, ale muzeum posiada w zbiorach aż 1000 zegarów. Najstarsze są XVII-wieczne. Zarówno mniejsze, domowe wersje, jak i ten najstarszy i zarazem największy - wielki zegar wieżowy. Z mechanizmem z drewna. Coś niesamowitego. To największa publiczna kolekcja zegarów w Polsce. Najbardziej pomysłowa jest sala z lustrzaną podłogą i zegarami przymocowanymi do sufitu. W gabinecie Beckera, twórcy przemysłu zegarmistrzowskiego, kończymy zwiedzanie tego ciekawego muzeum.
Adres: ul. Ignacego Łukasiewicza 4
https://www.muzeum.klodzko.pl




Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku - atrakcja turystyczna dla dzieci
Park Miniatur Minieuroland to fascynująca podróż po świecie wśród pięknej roślinności. To jedyny Park Miniatur w województwie dolnośląskim, który pełni funkcję edukacyjno-rozrywkową i arboretum. Kilometry alejek, bujna roślinność oraz niezliczona ilość ławek sprawiają, że to idealne miejsce nie tylko dla dzieci, ale i dla osób starszych. Zobaczysz tu repliki kilkudziesięciu budowli ze świata, w skali 1:25 z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Z wyjątkiem Twierdzy Kłodzko i Fontanny di Trevi z Rzymu. Twierdzę wykonano w skali 1:50, by móc podziwiać tę olbrzymią budowlę „z lotu ptaka”. Przy Fontanne użyto skali 1:8, by każdy mógł zobaczyć najdrobniejsze szczegóły. Park powstał na obszarze 2 hektarów, na malowniczych obrzeżach miasta.
ul. Noworudzka 11
Most Żelazny
Most Żelazny to ciekawy element miasta, stanowiący dziś zabytek. Początkowo nosił nazwę Koński Most, czyli Rossbrücke, od placu, przy którym się znajdował (Rossmarkt). Jest to stalowy, nitowany most o konstrukcji łukowej. Zbudowano go w latach 1882-83, przy okazji rozbudowy miasta. Z czasem jego rola zmalała i wyłączono go z ruchu kołowego, ale po powodzi tysiąclecia w 1997 roku dokonano modernizacji i udostępniono go ponownie dla samochodów.
Adres: ul. Grottgera, Pl. Jedności

Ciekawostki o Kłodzku
- W Twierdzy Kłodzko stacjonować mogło nawet 5000 żołnierzy i mogli jej bronić nawet przez pół roku bez żadnych kontaktów ze światem zewnętrznym
- W Twierdzy kręcone były sceny do serialu Czterej Pancerni i Pies. Zobaczysz ją w 21 odcinku. Aż 10 czołgów odgrywało rolę Rudego 102, a jeden z nich prezentowany jest na wystawie. Szarika grały tak naprawdę 4 różne psy
- W średniowieczu, podczas budowy mostu kamiennego, mieszkańcy musieli oddawać kurze jaja na jego budowę. Ich białka doskonale łączyły ze sobą kamienie. Wówczas nieprzydatne do tego celu żółtka sprzedawano po jednym halerzu za pełną łyżkę
- Ten gotycki kamienny most oparł się wszystkim powodziom



Gdzie zjeść w Kłodzku?
Kłodzko oferuje wiele ciekawych restauracji i kawiarni, które zaspokoją różne gusta i preferencje. Polecam Ci klimatyczną uliczkę Kościelną i fajną kawiarnię Kavosh. Jak nazwa wskazuje, sporo tu kaw do wyboru. Ja zamówiłam korzenną z kardamonem, który ostatnio odkryłam do kawy. Oprócz tego zamówiliśmy bezę porzeczkową i sernik. Pyszne słodkości!
Z restauracji warto polecić Lobster na ulicy Wojska Polskiego 18B. Słynie z owoców morza. Bardzo lubiana jest Pierogarnia zaPierogiem, swojska i smaczna. Na pizzę polecam restaurację Na Stoku Twierdzy. Niedaleko kamiennego mostu na Młynówce, przy ulicy Daszyńskiego, warto wstąpić do Manufaktury Burgera. Oprawa, wystrój i smak na pewno przypadną Ci do gustu. Niestety ta ostatnia miejscówka mocno ucierpiała podczas wrześniowej powodzi.



Noclegi
W samym Kłodzku nie spaliśmy, ale gorąco polecamy Ci cudne miejsce w okolicy, nad zalewem w Starej Morawie. To Jurty 4 Żywioły, wspaniały glamping z luksusowymi jurtami i domkami kopułowymi. Leży 30 km na południe od Kłodzka, u stóp Śnieżnika, wśród natury. Camping jest całoroczny, każda jurta ma wyposażony aneks kuchenny i prywatną łazienkę. W ofercie dodatkowo płatnej są przepyszne śniadania, dowożone w koszyku oraz sauna.
Bardzo przyjemnie jest też w Zamku Sarny, który obecnie jest w remoncie, ale w folwarku przygotowano już wygodne pokoje gościnne, ale w kompleksie działa też restauracja i kawiarnia. To piękne miejsce, które odzyskuje dwny blask.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Powodzie w Kłodzku. Powódź tysiąclecia w 1997 i powódź w 2024
W 1997 roku Kłodzczanie walczyli z powodzią tysiąclecia. 27 lat później, w 2024 roku znów zmagali się w nierównej potyczce z żywiołem.
Przepowiednia Filipa Fediuka
“Kiedy trzy siódemki się spotkają, nastąpi kataklizm i wilk napije się wody.” Taką przepowiednię powiedział pan Filip, miejscowy jasnowidz. I faktycznie 7 lipca 1997 roku nastąpiła powódź tysiąclecia, kiedy woda sięgnęła wysokości pierwszego piętra i wilka na kamienicy na ulicy Grottgera. Niektórzy twierdzą, że przepowiednia powstała już po powodzi, inni mówią, że na pewno słyszeli, kiedy babcia tak wcześniej mówiła. Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Chodzi o to, co w tym jest najważniejszego. Miasto walczyło z okrutnym żywiołem i spora liczba domów i zabytków mocno ucierpiała.
Powódź 15 września 2024
Niestety we wrześniu 2024 roku sytuacja się powtórzyła. Wody rzeki Nysy Kłodzkiej znów wezbrały i zalały miasto. Tym razem fala była bardzo gwałtowna i poczyniła wiele strat. Nie tylko w samym mieście, ale również w okolicy. Wiele domów stoi bez tynków aż do pierwszego piętra, aby cegły przeschły. Ucierpieli mieszkańcy, zabytki, np. wiekowy klasztor ojców franciszkanów i restauracje, jak np. Manufaktura Burgera. Biznes w dolnej części zabudowy, poniżej mostu kamiennego, praktycznie będzie miał problem się odbudować w tym miejscu. Na szczęście ten najsłynniejszy w okolicy most oparł się wodzie.
Co możemy zrobić? Wspomóc ten region promując jego atrakcje i zachęcając Was, abyście tutaj przyjechali i je podziwiali.
Mamy nadzieję, że hart ducha i pomoc nas wszystkich przyniosą dobre efekty. Przecież wspaniałych atrakcji tutaj bez liku.



Nasz film
Pozostało mi jeszcze zaprosić Ciebie na nasz film.
Historia miasta
Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie. Gród i zamek w miejscu dzisiejszej twierdzy stały już w X wieku. Prawa miejskie miasto uzyskało około 1275 roku. Największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Historia Twierdzy łączy się nierozerwalnie z dziejami miasta. Pierwszy gród był systematycznie rozbudowywany. W XVI stuleciu twierdza stanowiła już wielki system obronny miasta, a na przełomie XVII i XVIII wieku powstały jeszcze bastiony. Twierdza Kłodzko była jedną z największych twierdz Śląska!
Pierwszy raz na kartach historii zaistniało Kłodzko w X wieku. Nazwa grodu pojawiła się wraz ze śmiercią księcia Sławnika. Władał on księstwem Libickim, a jego ród trwał w opozycji do Przemyślidów. Ci najechali jego państwo i wymordowali rywali. Ród Sławnikowców zapisał się w dziejach Polski, bo owy Sławnik był ojcem Św. Wojciecha, którego relikwie przyczyniły się do wzrostu znaczenia państwa Chrobrego w Europie, puentując jego panowanie koronacją, która odbyła się równo 1000 lat temu.
Po średniowiecznych początkach zostało jedynie parę kamiennych bloków ówczesnego zamku. Reszta przeminęła wraz z rozbudową tej ważnej warowni. W najlepszych czasach stacjonować mogło tu nawet 5000 żołnierzy i mogli jej bronić nawet przez pół roku. Skutecznie odstraszała wrogów! Początkowo rywalizowali o nią Austriacy i Prusacy, a później ci ostatni z Francuzami. Bonaparte bezskutecznie oblegał jej mury podczas Wojen Napoleońskich. Nie był to jednak sam Cesarz Francuzów, a jego brat Hieronim. Twierdza ostatecznie się poddała, ale do przekazania jej nie doszło, bo w międzyczasie zawarto pokój w Tylży.

Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Nysa, odległość: 48.3 km
- Jedlina-Zdrój, odległość: 39.2 km
- Szczawno-Zdrój, odległość: 49.4 km
- Kotlina Kłodzka, odległość: 0.4 km
- Otmuchów, odległość: 36.8 km
- Świdnica, odległość: 46.5 km