Kłodzko atrakcje. Piękna zabudowa w cieniu potężnej Twierdzy Kłodzko

Kłodzko
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kłodzko to pięknie położone miasto w województwie dolnośląskim, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Miejsce to stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry i do innych, niezmiernie ciekawych miast regionu, jak Kudowa, Polanica czy Bystrzyca Kłodzka

Blisko stąd również do Parku Narodowego Gór Stołowych ze słynnym Szczelińcem. Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Dziś zachwyca śliczną zabudową, zacnymi świątyniami, urokliwymi, romantycznymi uliczkami. A ponad wszystkim góruje potężna Twierdza Kłodzko!Kłodzko
Kłodzko
Rynek w Kłodzku
Rynek w Kłodzku

Atrakcje w Kłodzku

Miasto odznacza się śliczną Starówką. Można tu spotkać naprawdę urocze zaułki, zagubione wśród nieco zaniedbanej zabudowy. Poznaj najlepsze atrakcje Kłodzka!

Twierdza Kłodzka - warto zwiedzić w Kłodzku

Historia Twierdzy łączy się nierozerwalnie z dziejami miasta. Pierwszy gród powstał tu już w IX wieku, a później był systematycznie rozbudowywany. W XVI stuleciu twierdza stanowiła już wielki system obronny miasta, a na przełomie XVII i XVIII wieku powstały jeszcze bastiony. Twierdza Kłodzko była jedną z największych twierdz Śląska! Dziś jest udostępniona turystom.
Adres: ul. Grodzisko 1
https://www.twierdza.klodzko.pl/

Kłodzko - Twierdza
Kłodzko - Twierdza

Gotycki most w Kłodzku

W pobliżu Rynku, przy ulicy Wita Stwosza, koniecznie odwiedzić trzeba niezwykle romantyczny, gotycki most. Przerzucony na Młynówce, zachwyca pięknymi rzeźbami. Choć jest króciutki, przywodzi na myśl ten w Pradze, dlatego Kłodzko bywa nazywane Małą Pragą, choć raczej pasuje stwierdzenie maleńką. To najstarszy most gotycki w Polsce!
Adres: ul. Stwosza

Most gotycki
Most gotycki
Kłodzko, most gotycki
Kłodzko, most gotycki

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Pod starówką kłodzką ciągnie się Podziemna Trasa Turystyczna, która pozwala poznać życie mieszkańców miasta w minionych wiekach. Przechodząc trasę wśród ciemnych murów, z pewnością poczujesz dreszczyk emocji, my poczuliśmy. Wejście do podziemi znajduje się przy ul. Czeskiej u stóp potężnej Twierdzy Kłodzkiej, a wyjście przy ulicy Zawiszy Czarnego.
Adres: ul. CzeskaKłodzko - podziemia
Kłodzko - podziemia
Kłodzko
Kłodzko

Rynek w Kłodzku

Centralną część Kłodzka stanowi ładny i dobrze utrzymany Rynek z okazałym Ratuszem, wysoką Kolumną Maryjną i kamienicami. Jest on bardzo charakterystyczny, bo pochyły. Ślicznie i romantycznie podświetlony wieczorami, zresztą jak całe stare miasto.

Rynek Kłodzko
Rynek Kłodzko

Kamienica pod wilkiem w Kłodzku - legenda o przepowiedni Filipka

Za gotyckim mostem, przy ulicy Grottgera stoi sławna kamieniczka. To barokowy budowla, jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza zachowana w mieście kamienica mieszkalna. Pochodzi z końca XVII wieku, kiedy stanęła na murach dwóch domów mieszkalnych. Poważnej przebudowie uległa na początku XX wieku, kiedy na wysokości 1 piętra, na fasadzie pomiędzy oknami pojawiła się rzeźba wilka. Stąd nazywana bywa kamienicą pod wilkiem. 

Ze zwierzęciem tym wiąże się legenda miejska. Nieżyjący już, miejscowy jasnowidz Filip Fediuk, nazywany Filipkiem, przepowiedział, że kiedy spotkają się trzy siódemki, nastąpi kataklizm. Wtedy wilk w Kłodzku napije się wody. Jakże wymowna stała się ta przepowiednia, kiedy 7 lipca 1997 roku, podczas wielkiej powodzi, woda sięgnęła na wysokość płaskorzeźby.
Adres: ul. Grottgera 5

Kłodzko kamienica pod wilkiem
Kłodzko kamienica pod wilkiem
Kłodzko, kamienica pod wilkiem
Kłodzko, kamienica pod wilkiem

Kościół Wniebowzięcia NMP - świątynie w Kłodzku

Spośród zabytków sakralnych w Kłodzku na pierwszy plan wysuwa się gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. Znajduje się przy placu Kościelnym i odznacza się bardzo interesującą architekturą. Jego wnętrza są dość mroczne, co dodaje mu uroku. Ten zabytek również efektownie podświetlony jest po zmroku. Szczególnie ciekawie wygląda to od ulicy Kościelnej, skąd prowadzi tu dość przejmująca w swej wymowie brama. Ciekawy jest również kościół MB Bolesnej z klasztorem Franciszkanów (plac Franciszkański).
Adres: Pl. KościelnyKłodzko - kościół
Kłodzko - kościół
Kłodzko
Kłodzko

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum znajduje się przy ulicy Łukasiewicza, w barokowym konwikcie jezuickim. Warto tu wstąpić, aby poznać historię miasta.
Adres: ul. Ignacego Łukasiewicza 4
https://www.muzeum.klodzko.pl

Kłodzko
Kłodzko

Mural I love Kłodzko

Pod gotyckim mostem, na Placu Miast Partnerskich, odnajdziesz ciekawy mural z sercem i zarysem zabudowy miasta. To idealne miejsce na zdjęcie. Selfiaki w większej grupie ułatwiają schody pod malowidłem.
Adres: Pl. Miast Partnerskich

Kłodzko, mural
Kłodzko, mural

Most Żelazny w Kłodzku

Most Żelazny to ciekawy element miasta, stanowiący dziś zabytek. Początkowo nosił nazwę Koński Most, czyli Rossbrücke, od placu, przy którym się znajdował (Rossmarkt). Jest to stalowy, nitowany most o konstrukcji łukowej. Zbudowano go w latach 1882-83, przy okazji rozbudowy miasta. Z czasem jego rola zmalała i wyłączono go z ruchu kołowego, ale po powodzi tysiąclecia w 1997 roku dokonano modernizacji i udostępniono go ponownie dla samochodów.
Adres: ul. Grottgera, Pl. Jedności

Kłodzko
Kłodzko

Pałac Kamieniec

Około 10 km od Kłodzka, w małej wsi Kamieniec znajduje się cudowny Pałac Kamieniec, z wystrojem w stylu gustawiańskim. To perełka wśród pałaców Dolnego Śląska, gdzie możesz spędzić wyjątkową noc i skosztować smacznych specjałów ich kuchni, która znalazła się w Żółtym Przewodniku Gault & Millau Polska.

Pałac Kamieniec
Pałac Kamieniec

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej zadaje kłam stwierdzeniu “Śląsk, kraina umierających pałaców”. To niesamowity kompleks, malowniczo położony w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, a właściwie już nieco poza nią, ale na ziemi kłodzkiej, w środkowych Sudetach. To raptem 20 minut jazdy od Kłodzka. Co prawda, wymaga jeszcze sporo pracy, ale i niesie ogromny potencjał. Urzekło nas to miejsce! Zwiedzaliśmy wnętrza zrujnowanego obiektu, kosztowaliśmy pyszności w kawiarni i nocowaliśmy w odremontowanych już zabudowaniach folwarku.

Zespół pałacowy ma średniowieczne korzenie, kiedy to wybudowano wieżę rycerską. Jego większa kariera rozpoczęła się w XVI wieku, a dokładniej w 1590 roku. Stanął tu wówczas renesansowy dwór z fortyfikacjami. Prawdziwy rozkwit wiąże się z rodziną Götzen. Rozbudowała ona budowlę do pięknego pałacu, będącego rodową siedzibą.  

Wówczas była to jedna z najbardziej okazałych rezydencji na Ziemi Kłodzkiej. Nosiła nazwę Scharfeneck. dopiero w czasach PRL-u to miejsce zyskało nazwę Zamek Sarny. W tym czasie był to pgr, czyli jedno z wielu państwowych gospodarstw rolnych w Polsce.

Zamek Sarny
Zamek Sarny
Zamek Sarny
Zamek Sarny

Gdzie zjeść w Kłodzku?

Niedaleko kamiennego mostu na Młynówce, przy ulicy Daszyńskiego, warto wstąpić do Manufaktury Burgera. Oprawa, wystrój i smak na pewno przypadną Ci do gustu.

Kłodzko
Kłodzko

Noclegi w Kłodzku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kłodzko
Kłodzko z mostu
Kłodzko
Twierdza Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko - gotycki most
Kłodzko
Kościół MB Bolesnej
Kosciół Wniebowstąpienia NMP w Kłodzku
Kłodzko - Podziemna Trasa Turystyczna
Podziemia w Kłodzku
Ratusz w Kłodzku
Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko, mural
Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko
Twierdza Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko
Kościół w Kłodzku
Kłodzko
Most gotycki w Kłodzku
Kłodzko - Kolumna Maryjna
Wnętrze kościoła w Kłodzku
Twierdza w Kłodzku
Kłodzko Rynek
Kłodzko
Kłodzko - most gotycki
Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko
Kłodzko
Podziemna Trasa w Kłodzku
Kościół klasztorny w Kłodzku
Kłodzko
Zamek Sarny
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 189)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Tadeusz
Tadeusz
Urokliwe miasto, piękna starówka i kościol Wniebowzięcia.. Most sw. Jana - piekny. Bardzo dobra pizzeria Daria.
Avatar użytkownika mirosław
mirosław
Miasto bardzo zatłoczone,z mnóstwem atrakcji.Warto się wybrać
Grzegorz

Miejsce to wyjatkowe. Sliczne o każdej porze roku. I niespodzianka! Nad Nysą z widokiem

na piękny zabytkowy most jest bar w którym można zjeść tanie prawdziwe ręcznie robione

placki ziemniaczane. PYCHOTA!

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024