Kłodzko atrakcje. Piękna zabudowa w cieniu potężnej Twierdzy Kłodzko
Kłodzko to pięknie położone miasto w województwie dolnośląskim, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Miejsce to stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry i do innych, niezmiernie ciekawych miast regionu, jak Kudowa, Polanica czy Bystrzyca Kłodzka.
Blisko stąd również do Parku Narodowego Gór Stołowych ze słynnym Szczelińcem. Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Dziś zachwyca śliczną zabudową, zacnymi świątyniami, urokliwymi, romantycznymi uliczkami. A ponad wszystkim góruje potężna Twierdza Kłodzko!
Atrakcje w Kłodzku
Miasto odznacza się śliczną Starówką. Można tu spotkać naprawdę urocze zaułki, zagubione wśród nieco zaniedbanej zabudowy. Poznaj najlepsze atrakcje Kłodzka!
Twierdza Kłodzka - warto zwiedzić w Kłodzku
Historia Twierdzy łączy się nierozerwalnie z dziejami miasta. Pierwszy gród powstał tu już w IX wieku, a później był systematycznie rozbudowywany. W XVI stuleciu twierdza stanowiła już wielki system obronny miasta, a na przełomie XVII i XVIII wieku powstały jeszcze bastiony. Twierdza Kłodzko była jedną z największych twierdz Śląska! Dziś jest udostępniona turystom.
Adres: ul. Grodzisko 1
https://www.twierdza.klodzko.pl/
Gotycki most w Kłodzku
W pobliżu Rynku, przy ulicy Wita Stwosza, koniecznie odwiedzić trzeba niezwykle romantyczny, gotycki most. Przerzucony na Młynówce, zachwyca pięknymi rzeźbami. Choć jest króciutki, przywodzi na myśl ten w Pradze, dlatego Kłodzko bywa nazywane Małą Pragą, choć raczej pasuje stwierdzenie maleńką. To najstarszy most gotycki w Polsce!
Adres: ul. Stwosza
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Pod starówką kłodzką ciągnie się Podziemna Trasa Turystyczna, która pozwala poznać życie mieszkańców miasta w minionych wiekach. Przechodząc trasę wśród ciemnych murów, z pewnością poczujesz dreszczyk emocji, my poczuliśmy. Wejście do podziemi znajduje się przy ul. Czeskiej u stóp potężnej Twierdzy Kłodzkiej, a wyjście przy ulicy Zawiszy Czarnego.
Adres: ul. Czeska
Rynek w Kłodzku
Centralną część Kłodzka stanowi ładny i dobrze utrzymany Rynek z okazałym Ratuszem, wysoką Kolumną Maryjną i kamienicami. Jest on bardzo charakterystyczny, bo pochyły. Ślicznie i romantycznie podświetlony wieczorami, zresztą jak całe stare miasto.
Kamienica pod wilkiem w Kłodzku - legenda o przepowiedni Filipka
Za gotyckim mostem, przy ulicy Grottgera stoi sławna kamieniczka. To barokowy budowla, jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza zachowana w mieście kamienica mieszkalna. Pochodzi z końca XVII wieku, kiedy stanęła na murach dwóch domów mieszkalnych. Poważnej przebudowie uległa na początku XX wieku, kiedy na wysokości 1 piętra, na fasadzie pomiędzy oknami pojawiła się rzeźba wilka. Stąd nazywana bywa kamienicą pod wilkiem.
Ze zwierzęciem tym wiąże się legenda miejska. Nieżyjący już, miejscowy jasnowidz Filip Fediuk, nazywany Filipkiem, przepowiedział, że kiedy spotkają się trzy siódemki, nastąpi kataklizm. Wtedy wilk w Kłodzku napije się wody. Jakże wymowna stała się ta przepowiednia, kiedy 7 lipca 1997 roku, podczas wielkiej powodzi, woda sięgnęła na wysokość płaskorzeźby.
Adres: ul. Grottgera 5
Kościół Wniebowzięcia NMP - świątynie w Kłodzku
Spośród zabytków sakralnych w Kłodzku na pierwszy plan wysuwa się gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. Znajduje się przy placu Kościelnym i odznacza się bardzo interesującą architekturą. Jego wnętrza są dość mroczne, co dodaje mu uroku. Ten zabytek również efektownie podświetlony jest po zmroku. Szczególnie ciekawie wygląda to od ulicy Kościelnej, skąd prowadzi tu dość przejmująca w swej wymowie brama. Ciekawy jest również kościół MB Bolesnej z klasztorem Franciszkanów (plac Franciszkański).
Adres: Pl. Kościelny
Polecam Ci też przepiękny Ołomuniec, dawną stolicę Moraw!
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum znajduje się przy ulicy Łukasiewicza, w barokowym konwikcie jezuickim. Warto tu wstąpić, aby poznać historię miasta.
Adres: ul. Ignacego Łukasiewicza 4
https://www.muzeum.klodzko.pl
Mural I love Kłodzko
Pod gotyckim mostem, na Placu Miast Partnerskich, odnajdziesz ciekawy mural z sercem i zarysem zabudowy miasta. To idealne miejsce na zdjęcie. Selfiaki w większej grupie ułatwiają schody pod malowidłem.
Adres: Pl. Miast Partnerskich
Most Żelazny w Kłodzku
Most Żelazny to ciekawy element miasta, stanowiący dziś zabytek. Początkowo nosił nazwę Koński Most, czyli Rossbrücke, od placu, przy którym się znajdował (Rossmarkt). Jest to stalowy, nitowany most o konstrukcji łukowej. Zbudowano go w latach 1882-83, przy okazji rozbudowy miasta. Z czasem jego rola zmalała i wyłączono go z ruchu kołowego, ale po powodzi tysiąclecia w 1997 roku dokonano modernizacji i udostępniono go ponownie dla samochodów.
Adres: ul. Grottgera, Pl. Jedności
Pałac Kamieniec
Około 10 km od Kłodzka, w małej wsi Kamieniec znajduje się cudowny Pałac Kamieniec, z wystrojem w stylu gustawiańskim. To perełka wśród pałaców Dolnego Śląska, gdzie możesz spędzić wyjątkową noc i skosztować smacznych specjałów ich kuchni, która znalazła się w Żółtym Przewodniku Gault & Millau Polska.
Zamek Sarny w Ścinawce Górnej
Zamek Sarny w Ścinawce Górnej zadaje kłam stwierdzeniu “Śląsk, kraina umierających pałaców”. To niesamowity kompleks, malowniczo położony w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, a właściwie już nieco poza nią, ale na ziemi kłodzkiej, w środkowych Sudetach. To raptem 20 minut jazdy od Kłodzka.
Co prawda, wymaga jeszcze sporo pracy, ale i niesie ogromny potencjał. Urzekło nas to miejsce! Zwiedzaliśmy wnętrza zrujnowanego obiektu, kosztowaliśmy pyszności w kawiarni i nocowaliśmy w odremontowanych już zabudowaniach folwarku.
Zespół pałacowy ma średniowieczne korzenie, kiedy to wybudowano wieżę rycerską. Jego większa kariera rozpoczęła się w XVI wieku, a dokładniej w 1590 roku. Stanął tu wówczas renesansowy dwór z fortyfikacjami. Prawdziwy rozkwit wiąże się z rodziną Götzen. Rozbudowała ona budowlę do pięknego pałacu, będącego rodową siedzibą.
Wówczas była to jedna z najbardziej okazałych rezydencji na Ziemi Kłodzkiej. Nosiła nazwę Scharfeneck. dopiero w czasach PRL-u to miejsce zyskało nazwę Zamek Sarny. W tym czasie był to pgr, czyli jedno z wielu państwowych gospodarstw rolnych w Polsce.
Gdzie zjeść w Kłodzku?
Niedaleko kamiennego mostu na Młynówce, przy ulicy Daszyńskiego, warto wstąpić do Manufaktury Burgera. Oprawa, wystrój i smak na pewno przypadną Ci do gustu.
Noclegi w Kłodzku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Jedlina-Zdrój, odległość: 39.2 km
- Nysa, odległość: 48.3 km
- Szczawno-Zdrój, odległość: 49.3 km
- Kotlina Kłodzka, odległość: 0.4 km
- Świdnica, odległość: 46.5 km
- Wałbrzych, odległość: 44.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!