Otmuchów to piękne miasto historycznie należące do Dolnego Śląska, natomiast geograficznie położone na Przedgórzu Sudeckim, w południowych rejonach województwa opolskiego, pomiędzy Paczkowem i Nysą, nad rzeką Nysą Kłodzką. Otmuchów otaczają malowniczo rozlewające się jeziora: Otmuchowskie i Nyskie.
Otmuchów to jeden z najstarszych grodów kasztelańskich na terenach Śląska, bowiem pierwsze notatki na jego temat pochodzą już z roku 1155, z czasów, kiedy to Otmuchów należał do biskupa wrocławskiego.
Od XIV wieku Otmuchów był twierdzą z własnym systemem murów obronnych, co jednak nie pozwoliło mu uniknąć utraty znaczenia na rzecz sąsiedniej Nysy, do czego doprowadziło wiele wojen toczonych na tych terenach.
Na obszarze Otmuchowa stoi zabytkowy zamek (ul. Zamkowa), którym zastąpiono stary gród, położony, jak to zwykle bywa w przypadku zamków, na pobliskim wzgórzu.
Przy Rynku w Otmuchowie znajduje się XVII-wieczny, barokowy kościół z wysokimi wieżami, a zaraz obok uwagę przykuwa nieco starszy, bo XVI-wieczny Ratusz. Niedaleko stąd, przy ulicy Nyskiej stoi fragment dawnych obwarowań miejskich, z czasów średniowiecza - tzw. Wieża Wróbla z XIV wieku.
Największym jeziorem w okolicy jest Jezioro Otmuchowskie utowrzone na Nysie Kłodzkiej. Pierwsze plany jego budowy przypadły na okres bezpośrednio przed I wojną Światową. Wojna pokrzyżowała plany, które na czas jakiś porzucono, aż do 1926 roku, kiedy to wznowiono prace nad budową zbiornika retencyjnego. Miał on za zadanie przede wszystkim chronić okolicznych mieszkańców przed skutkami wiosennych roztopów.
Budowę rozpoczęto w roku 1928, a dziś Jezioro Otmuchowskie to poza zbiornikiem retencyjnym, również wspaniała atrakcja turystyczna dla wodniaków, plażowiczów, spacerowiczów czy wędkarzy. Jezioro, jak i jego okolice stanowią Rezerwat.
Otmuchów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Otmuchowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
ciekawa wycieczka