50°27'58" N, 17°10'24" E
Opolskie
2016-11-18
2020-02-03 02:00

Opis Otmuchowa

Otmuchów to piękne miasto historycznie należące do Dolnego Śląska, natomiast geograficznie położone na Przedgórzu Sudeckim, w południowych rejonach województwa opolskiego, pomiędzy Paczkowem i Nysą, nad rzeką Nysą Kłodzką. Otmuchów otaczają malowniczo rozlewające się jeziora: Otmuchowskie i Nyskie.Historia Otmuchowa

Otmuchów to jeden z najstarszych grodów kasztelańskich na terenach Śląska, bowiem pierwsze notatki na jego temat pochodzą już z roku 1155, z czasów, kiedy to Otmuchów należał do biskupa wrocławskiego.

Ratusz w Otmuchowie
Ratusz w Otmuchowie

Od XIV wieku Otmuchów był twierdzą z własnym systemem murów obronnych, co jednak nie pozwoliło mu uniknąć utraty znaczenia na rzecz sąsiedniej Nysy, do czego doprowadziło wiele wojen toczonych na tych terenach.

Zabytki w Otmuchowie

Na obszarze Otmuchowa stoi zabytkowy zamek (ul. Zamkowa), którym zastąpiono stary gród, położony, jak to zwykle bywa w przypadku zamków, na pobliskim wzgórzu.

Zamek w Otmuchowie
Otmuchów zamek
Otmuchów kościół Św. Mikołaja


Przy Rynku w Otmuchowie znajduje się XVII-wieczny, barokowy kościół z wysokimi wieżami, a zaraz obok uwagę przykuwa nieco starszy, bo XVI-wieczny Ratusz. Niedaleko stąd, przy ulicy Nyskiej stoi fragment dawnych obwarowań miejskich, z czasów średniowiecza - tzw. Wieża Wróbla z XIV wieku.

Atrakcje w Otmuchowie

Największym jeziorem w okolicy jest Jezioro Otmuchowskie utowrzone na Nysie Kłodzkiej. Pierwsze plany jego budowy przypadły na okres bezpośrednio przed I wojną Światową. Wojna pokrzyżowała plany, które na czas jakiś porzucono, aż do 1926 roku, kiedy to wznowiono prace nad budową zbiornika retencyjnego. Miał on za zadanie przede wszystkim chronić okolicznych mieszkańców przed skutkami wiosennych roztopów.

Otmuchów bazylika
Otmuchów bazylika


Budowę rozpoczęto w roku 1928, a dziś Jezioro Otmuchowskie to poza zbiornikiem retencyjnym, również wspaniała atrakcja turystyczna dla wodniaków, plażowiczów, spacerowiczów czy wędkarzy. Jezioro, jak i jego okolice stanowią Rezerwat.

Otmuchów wieża wróbla zamek w Otmuchowie Rynek w Otmuchowie Otmuchów Otmuchów - panorama Otmuchów Otmuchów Otmuchów Otmuchów rynek Otmuchów ratusz Otmuchów Otmuchów ratusz Kościół w Otmuchowie Wnętrze bazyliki w Otmuchowie zamek Otmuchów Otmuchów - wnetrze zamku  Otmuchow wieża wróbla Otmuchów Panorama Otmuchowa Otmuchów Otmuchów widok na jezioro Otmuchów Jezioro Otmuchowskie Jezioro Otmuchowskie

Otmuchów noclegi

Otmuchów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Otmuchowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Pałac Ławica
Pałac Kamieniec

Otmuchów na blogu

Zdjęcie Film o Otmuchowie
Film o Otmuchowie
Otmuchów to niewielka, ale urocza miejscowość na Opolszczyźnie. Uwagę przyciąga przede wszystkim piękny średniowieczny zamek oraz wspaniały ratusz na tutejszym rynku. Warto zajrzeć też do otmuchowskiego kościoła z jednym z najpiękniejszych na Śląsku wnętrz. Niedaleko też stąd do malowniczego Jeziora Otmuchowskiego. Zapraszamy do oglądania, udostępniania i klikania "Lubię to". …
Wokół turystyki · 2013-11-22 13:01:45

Wasze opinie

jjaga gazda Domator 12 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-12-25 na

ciekawa wycieczka

 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021