Otmuchów

Otmuchów

(4.4 głosów: 55)

Otmuchów to piękne miasto historycznie należące do Dolnego Śląska, natomiast geograficznie położone na Przedgórzu Sudeckim, w południowych rejonach województwa opolskiego, pomiędzy Paczkowem i Nysą, nad rzeką Nysą Kłodzką. Otmuchów otaczają malowniczo rozlewające się jeziora: Otmuchowskie i Nyskie.Historia Otmuchowa

Otmuchów to jeden z najstarszych grodów kasztelańskich na terenach Śląska, bowiem pierwsze notatki na jego temat pochodzą już z roku 1155, z czasów, kiedy to Otmuchów należał do biskupa wrocławskiego.

Ratusz w Otmuchowie
Ratusz w Otmuchowie

Od XIV wieku Otmuchów był twierdzą z własnym systemem murów obronnych, co jednak nie pozwoliło mu uniknąć utraty znaczenia na rzecz sąsiedniej Nysy, do czego doprowadziło wiele wojen toczonych na tych terenach.Zabytki w Otmuchowie

Na obszarze Otmuchowa stoi zabytkowy zamek (ul. Zamkowa), którym zastąpiono stary gród, położony, jak to zwykle bywa w przypadku zamków, na pobliskim wzgórzu.

Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie

Przy Rynku w Otmuchowie znajduje się XVII-wieczny, barokowy kościół z wysokimi wieżami, a zaraz obok uwagę przykuwa nieco starszy, bo XVI-wieczny Ratusz. Niedaleko stąd, przy ulicy Nyskiej stoi fragment dawnych obwarowań miejskich, z czasów średniowiecza - tzw. Wieża Wróbla z XIV wieku.Atrakcje w Otmuchowie

Największym jeziorem w okolicy jest Jezioro Otmuchowskie utowrzone na Nysie Kłodzkiej. Pierwsze plany jego budowy przypadły na okres bezpośrednio przed I wojną Światową. Wojna pokrzyżowała plany, które na czas jakiś porzucono, aż do 1926 roku, kiedy to wznowiono prace nad budową zbiornika retencyjnego. Miał on za zadanie przede wszystkim chronić okolicznych mieszkańców przed skutkami wiosennych roztopów.

Otmuchów zamek
Otmuchów kościół Św. Mikołaja
Otmuchów bazylika

Budowę rozpoczęto w roku 1928, a dziś Jezioro Otmuchowskie to poza zbiornikiem retencyjnym, również wspaniała atrakcja turystyczna dla wodniaków, plażowiczów, spacerowiczów czy wędkarzy. Jezioro, jak i jego okolice stanowią Rezerwat.

Otmuchów wieża wróbla
zamek w Otmuchowie
Rynek w Otmuchowie
Otmuchów
Otmuchów - panorama
Otmuchów
Otmuchów
Otmuchów
Otmuchów rynek
Otmuchów ratusz
Otmuchów
Otmuchów ratusz
Kościół w Otmuchowie
Wnętrze bazyliki w Otmuchowie
zamek Otmuchów
Otmuchów - wnetrze zamku
 Otmuchow wieża wróbla
Otmuchów
Panorama Otmuchowa
Otmuchów
Otmuchów widok na jezioro
Otmuchów
Jezioro Otmuchowskie
Jezioro Otmuchowskie

Otmuchów noclegi

Otmuchów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Otmuchowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°27'58N, 17°10'24E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

jjaga gazda

ciekawa wycieczka

 

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021