Zwiedzanie Kazimierza Dolnego. Zobacz najlepsze atrakcje tego klimatycznego miasteczka

Kazimierz Dolny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Kazimierz Dolny urzeka swoim artystycznym klimatem i renesansową urodą. To jedno z piękniejszych miasteczek w Polsce. Malowniczo położone na prawym brzegu Wisły, w województwie lubelskim, w trójkącie turystycznym Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. Niewiele jest miast w Polsce o tak specyficznym klimacie, urokliwych zakątkach i pięknej starówce. Pamięta ona odległe czasy. Dzięki temu Kazimierz Dolny stał się słynnym nadwiślańskim kurortem, chętnie odwiedzanym przez ludzi zwyczajnych i niezwyczajnych.

Unikalny zespół urbanistyczno - architektoniczno - krajobrazowy Kazimierza został zaliczony do najwyższej klasy zabytków. Dlatego też od 1994 roku miasto stanowi Pomnik Historii. Cenne obszary przyrodnicze chroni natomiast Kazimierski Park Krajobrazowy z wydzielonymi rezerwatami. W ostatnich latach starówka została gruntownie odremontowana i teraz kusi jeszcze piękniejszymi zabytkami. A dodatkowo warto przejść się romantycznym Bulwarem Nadwiślańskim, by podziwiać jednostki pływające i widoczne stąd zabytki.Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Atrakcje w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny jest niezwykle atrakcyjny, nie ma tutaj co prawda atrakcji typowo rodzinnych, za to niemal każda budowla tu zachwyca i sprawia, że chcesz spacerować dalej i dalej. A ponadto nieodłącznym elementem miasta są wąwozy lessowe leżące niemal w samym centrum. Zobacz najlepsze atrakcje Kazimierza Dolnego!

1. Rynek w Kazimierzu Dolnym

Główny plac miasta, które upodobali sobie artyści. To tutaj gromadzili się malarze, rzeźbiarze i sprawili, że Kazimierz jest tak wyjątkowy. Ponad rynkiem góruje kościół farny, a na samym placu zachwycają kamienice Przybyłów z niezwykle zdobnymi fasadami. Są tu również domy podcieniowe, zabytkowa studnia i kilka ciekawych knajpek.

Kazimierz Dolny rynek
Kazimierz Dolny rynek
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

2. Kamienice Przybyłów

Te dwie sąsiednie kamienice stojące przy Rynku to jeden z symboli miasta. Ich przepięknie zdobione fasady sprawiają, że nie można przejść koło nich obojętnie. NMigdzie indziej w Polsce nie widziałam równie efektownych i bogato zdobionych kamienic jak te dwie, które przycupnęły w narożu kazimierskiego rynku.

 
Kamienice Przybyłów, Rynek
Kazimierz Dolny kamienice Przybyłów
Kazimierz Dolny kamienice Przybyłów

3. Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym

Z Rynku do ruin zamku należy kierować się w górę, za kościołem farnym. To dawna warownia, gotycka, zbudowana tu jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego. Ponad ruinami stoi jeszcze starsza baszta, dostępna w ramach tego samego biletu, co zamek. Przy zamku można też zaparkować na płatnym parkingu. 
Zamek, ul. Zamkowa
Kazimierz Dolny zamek
Kazimierz Dolny zamek
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

4. Baszta w Kazimierzu Dolnym 

Baszta to tzw. stołp z przełomu XIII i XIV wieku. Budowla udostępniona jest dla turystów w ramach jednego biletu z zamkiem (zakupić go trzeba w kasie zamku). Widok z baszty jest oszałamiający, szczególnie wieczorową porą. Baszta w Kazimierzu Dolnym jest starsza niż sam zamek. A wiesz, że była ona niegdyś latarnią rzeczną? Palący się na szczycie stos ułatwiał żeglugę po Wiśle.

 
Baszta, ul. Zamkowa
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

5. Wzgórze Trzech Krzyży

Ponad miastem góruje wzgórze Trzech Krzyży. Nazwa wzięła się stąd, że faktycznie stoją tutaj 3 drewniane krzyże. Można tu podejść spod zamku, wejście na sam szczyt jest płatne. Roztacza się stąd ładna panorama miasta.

 
Wzgórze, ul. Zamkowa
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

6. Bulwar Nadwiślański

Bulwar Nadwiślański to romantyczny i malowniczy trakt wiodący, jak łatwo się domyślić, nad rzeką Wisłą, która sprawiła, że niegdyś Kazimierz Dolny był bogatym miastem, bowiem spławiano stąd towary do Gdańska. Dziś warto tu pospacerować, zwłaszcza późnym popołudniem, gdy w słońcu lśnią kazimierskie zabytki, dobrze stąd widoczne, np. fara, zamek i baszta. Magiczne są tutaj również same zachody słońca. Na Bulwarze grają czasem artyści uliczni, malują malarze. Cumują też statki wypływające w rejs.

 
Bulwar, ul. Bulwar
Kazimierz Dolny bulwary nad Wisłą
Kazimierz Dolny bulwary nad Wisłą
Kazimierz Dolny Wisła
Kazimierz Dolny Wisła

7. Kościół farny w Kazimierzu Dolnym

Kościół farny to wspaniały, renesansowy kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja. Stoi ponad Rynkiem i właściwie stanowi dominantę miasta, widoczną niemal z każdego punktu. To obok kamienic Przybyłów ważny symbol Kazimierza Dolnego. 
Kościół farny, ul. Zamkowa 6
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

8. Pomnik Psa Werniksa

Rzeźba kundelka Werniksa stoi między rynkiem a farą od 2000 roku. Jako model do pomnika pozował 16-letni piesek o imieniu Werniks. Przygarnął go kiedyś kazimierski artysta. Dziś to nieodzowny element miasta, każdy turysta robi sobie zdjęcie z Werniksem i głaszcze go po mordce, by wrócić kiedyś do Kazimierza.

 
Pomnik Werniksa, Rynek
Kazimierz Dolny pies Werniks
Kazimierz Dolny pies Werniks

9. Kościół i klasztor Reformatów

Kościół klasztorny nosi wezwanie Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Prowadzą tu kręte schody przy zbiegu ulic Klasztornej i Krakowskiej. Klasztor z dużym wirydarzem wzniesiono w 1645 roku, ale już znacznie wcześniej stanęła tu świątynia. Mówi się, że już w wiekach średnich było to miejsce kultu Matki Boskiej. A jeszcze wcześniej mieściło się tu pogańskie miejsce kultu czarnego koguta.

 
Klasztor, ul. Klasztorna
Kazimierz Dolny kościół reformatów
Kazimierz Dolny kościół reformatów

10. Mały Rynek w Kazimierzu Dolnym

Mały Rynek odwiedzić trzeba koniecznie, bo stoi bliziutko rynku głównego, a jest bardzo klimatyczny. Malutki, za to z kramami pełnymi rękodzieła i nie tylko. Ciekawa jest też zabudowa tego niewielkiego placu, a przy nim czeka na dzieci plac zabaw.

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

11. Kamienica Gdańska

Kamienica Gdańska stoi na kazimierskim rynku. Powstała w 1795 roku w stylu barokowym, a w dzisiejszej formie została odbudowana po II wojnie światowej. To jedna z najciekawszych kamienic miasta, nazwana tak na pamiątkę czasów, gdy Kazimierz nazywany był Małym Gdańskim i prowadził z Gdańskiem ożywione kontakty handlowe poprzez Wisłę.

 
Kamienica Gdańska, Rynek
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

12. Kamienica Celejowska

Idąc z Rynku w stronę Wisły spotkamy przepiękną Kamienicę Celejowską, w której mieści się dziś Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Kamienica powstała przed 1635 roku, za sprawą kupca Bartłomieja Celeja. Ta jedna z cenniejszych kamienic w Polsce uznawana jest za szczytowe dzieło w rozwoju polskiej kamienicy mieszczańskiej okresu manieryzmu. 
Kamienica Celejowska, ul. Senatorska
Kazimierz Dolny kamienica Celejowska
Kazimierz Dolny kamienica Celejowska

13. Kamienica Biała

Kamienica Biała pochodzi z XVII wieku. Choć do jej budowy czerpano natchnienie z pobliskiej Kamienicy Celejowskiej, to jest znacznie mniej zdobna, a właściwie jedynym wyszukanym akcentem jest tu efektowna attyka. W kamienicy mieści się restauracja oraz pokoje gościnne.

 
Kamienica Biała, ul. Senatorska
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

14. Kościół Św. Anny i szpital św. Ducha

Kościół Św. Anny to tzw. kościół szpitalny. Drewniana świątynia istniała tu już na pewno w 1530 roku. Murowany kościół stanął około 1670 roku, o czym świadczy napis na belce tęczowej. Kościół powiela kilka elementów kazimierskiej fary, np. bryłę i niektóre zdobienia.

 
Kościół Św. Anny, ul. Lubelska
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

15. Wąwóz Korzeniowy Dół

Wąwóz Korzeniowy Dół to jeden z charakterystycznych lessowych wąwozów niemal w centrum Kazimierza. Ma długość około 0,5 km i znajduje się 2 km od rynku. Przy wejściu do wąwozu  znajdziesz płatny parking.

 
Wąwóz Korzeniowy Dół, ul. Doły

16. Wąwóz Śmierci

Wąwóz Śmierci nazwany tak został od pobliskiego cmentarza i ulicy Cmentarnej, która do niego prowadzi. Inna nazwa wąwozu to Głęboczyzna, ale nie od dużej jego głębokości, a od nazwiska dawnego właściciela tego gruntu. Długość wąwozu to kilkaset metrów, prowadzi nim wygodna ścieżka. Uwagę przykuwa tu most arkadowy.

 
Wąwóz Śmierci, ul. Cmentarna

17. Spichlerz Ulanowskich

Spichlerz Ulanowskich zwany też spichlerzem Mikołaja Przybyły to zabytkowy obiekt z 1591 roku. To pierwszy z szeregu kazimierskich spichlerzy, które po wojnie zostały odbudowane wg projektu Karola Sicińskiego. To jemu zawdzięczamy dzisiejszy piękny wygląda Kazimierza, nawiązujący do historycznego miasta, zniszczonego podczas potopu szwedzkiego. Obecnie w Spichlerzu mieści się Muzeum Przyrodnicze. Od frontu budynek zdobi dwupiętrowa loggia z podcieniami i arkadami na piętrach. 
Spichlerz Ulanowskich, ul. Puławska 34
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

18. Spichlerz Feuersteina

Spichlerz Feuersteina to inaczej Spichlerz Krzysztofa Przybyły. Pochodzi z końca XVI wieku, ale w 1838 roku rozbudował go na potrzeby garbarni Mejer Wulf Feuerstein, stąd jego obecna nazwa. Wojna oszczędziła spichlerz, ale wymagał on generalnego remontu. Dziś to budynek stojącego obok Muzeum Nadwiślańskiego, ma tutaj powstać galeria gobelinów.

 
Spichlerz Feuersteina, ul. Puławska 40
Spichlerze nad Wisłą w Kazimierzu
Spichlerze nad Wisłą w Kazimierzu

19. Spichlerz "Pod Wianuszkami"

To kolejny kazimierski spichlerz nad Wisłą, zbudowany pod koniec XVII wieku. W latach 1906-29 funkcjonował tu zakład garbarski Maurycego i Chaima Feuersteinów. Zniszczony podczas wojny, został odbudowany na potrzeby schroniska młodzieżowego, które mieści się tu do dziś.

 
Spichlerz "Pod Wianuszkami", ul. Puławska 80

20. Spichlerz "Król Kazimierz"

Spichlerz "Król Kazimierz" pochodzi z XVII wieku. Posiada manierystyczne szczyty dachowe wzorowane na kazimierskim kościele Św. Anny. W XIX wieku mieścił się tutaj browar, a dziś jest to Hotel Król Kazimierz.

 
Spichlerz "Król Kazimierz", ul. Puławska 70

21. Spichlerz "Pod Żurawiem"

Spichlerz "Pod Żurawiem" zbudowano przed 1623 rokiem, a od roku 1883 służył jako fabryka gwoździ. Dziś mieści się tu hotel "Spichlerz Pod Żurawiem". Charakterystyczny małe okienka pokojowe, niezmienne od wieków, pozwalają spędzić tu czas w niepowtarzalnej atmosferze.

 
Spichlerz "Pod Żurawiem", ul. Puławska 112

22. Spichlerz Kobiałki

Spichlerz Kobiałki to ostatni w ciągu kazimierskich spichlerzy zachowanych w całości. Powstał w 1636 roku, dlatego też dekoracja szczytu ma charakter manierystyczny. Przed budynkiem znajduje się szeroka loggia. Dziś w zabytkowym spichlerzu mieści się hotel PTTK. 
Spichlerz Kobiałki, ul. Krakowska 61

23. Synagoga w Kazimierzu Dolnym

Synagoga w Kazimierzu powstała w II połowie XVIII wieku, z miejscowego kamienia wapiennego. Podczas II wojny światowej została całkowicie zdewastowana. Tkwiła w totalnej ruinie do 1953 roku, kiedy ją odbudowano i zmieniono w kino. To przestało działać w 2003 roku i odtąd główna sala synagogi stoi pusta. Część budowli jest dostępna dla turystów w formie pokoi gościnnych. 

 
Synagoga, ul. Lubelska 4

Kazimierz Dolny - mapa atrakcji i spacer po mieście

Poniżej znajdziesz mapę Kazimierza Dolnego z zaznaczonymi atrakcjami. Myślę, że to pomoże Ci w zaplanowaniu wizyty w tym pięknym mieście.

Zaproponuję Ci też spacer po tym pięknym mieście. To w zasadzie niecałe 4 kilometry, ale zajmie Ci pewno parę godzin, bo tak piękne miasto się niespiesznie chłonie 🙂 Samochód można zostawić na dość sporym, płatnym parkingu (cena 20-25 zł za dzień) i od razu ruszyć na nadwiślańskie bulwary. Stamtąd reprezentacyjną ulicą Senatorską można dojść na uroczy rynek. Można na chwilę zboczyć, by zobaczyć kościół i klasztor Franciszkanów. Z rynku polecamy też zajść na klimatyczny Mały Rynek skąd niedaleko do kościoła Św. Anny.

Wracając na rynek, można wstąpić do kościoła farnego. Czas na podejście na wzgórze Trzech Krzyży, z którego roztacza się ładna panorama miasta. Lasem można zejść do ruin zamku. Tutaj należy też kupić bilet na basztę (bilet łączony z zamkiem), do której pójdziemy w dalszej kolejności. To w zasadzie koniec spaceru. Trzeba tylko wrócić na rynek i dalej na parking albo ulicami Podzamcze i Tyszkiewicza, albo znów malowniczymi nadwiślańskimi bulwarami.

Kazimierz Dolny - dojazd

Oczywiście najłatwiej do Kazimierza Dolnego dostać się własnym samochodem. Po wschodniej stronie jest trasa szybkiego ruchu S17 i S12 (około 25 kilometrów) toteż z łatwością się tam dostaniesz z Warszawy, Lublina czy Rzeszowa. Gorzej ma się sprawa z zachodnich kierunków, bo nie ma tutaj dróg ekspresowych, a sam Kazimierz Dolny od zachodu oblewa Wisła, na której nie ma mostu (tylko przeprawa promowa, która jest zależna od stanu wód Wisły). Te najbliższe mosty są w Puławach i w pobliżu Kamienia. Wszystkie parkingi są tutaj płatne, a centrum objęte jest strefą płatnego parkowania (20-30 zł za dzień, 5-6 zł za godzinę).Pociągiem tutaj się nie dostaniesz, bo nie ma tutaj dworca PKP. Pozostaje przesiadka z pociągu w Puławach i stamtąd autokarem do Kazimierza. Połączenia są dość częste, podróż trwa około 20 minut, a cena niewygórowana. Można też dostać się PKSem z Lublina. Tutaj trzeba sprawdzić rozkład jazdy, bo jest dość nieregularny. Czas jazdy to trochę ponad godzinę.

Zobacz też Ołomuniec - czeską perełkę, niezbyt popularną, a niezwykle atrakcyjną

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Gdzie zaparkować w Kazimierzu Dolnym?

Parkowanie jest tutaj płatne, poza sezonem raczej bezproblemowe, ale latem bywa tłoczno. Wjeżdżając do Kazimierza Dolnego zobaczysz wołających właścicieli parkingów. Cena za godzinę to zwykle 5-6 zł, a za cały dzień 20-30 zł. Ten drugi to znacznie lepszy wybór. Polecam Ci duży parking przy zamku, u podnóża Góry Trzech Krzyży. To jest ulica Zamkowa. Stąd blisko jest do głównych atrakcji miasta.

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Gdzie zjeść w Kazimierzu Dolnym?

Kazimierz Dolny to jedzeniowe eldorado. Knajpek jest tu tak wiele, że nie zdołasz ich poznać nawet w tydzień. A do tego są tak klimatyczne, że można stąd nie wychodzić. Kultowa już jest w Kazimierzu Dolnym Herbaciarnia u Dziwisza. Znajduje się na ulicy Krakowskiej. Oczywiście nie tylko herbaty tu czekają, również pyszne kawy, a nawet gorąca czekolada.

Miejsce równie fantastyczne to Restauracja Bajgiel na ulicy Lubelskiej. Jeśli lubisz zjeść solidne drugie śniadanie, to miejsce jest dla Ciebie, a polecają się tutaj autorskie bajgle Jeremiego. To bardzo blisko Rynku i kawiarni Rynkowa, w której skosztujesz dobrego ciasta z pięknym widokiem na główny plac miasta.

Poza centrum natomiast zjesz w cudnej scenerii knajpki Przystanek Korzeniowa. Znajduje się przy ulicy Doły, przy wejściu do Wąwozu Korzeniowy Dół. To miejsce jest pyszne.

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

 

Kazimierz Dolny - noclegi

Noclegów w Kazimierzu Dolnym znajdziesz bez liku. Wystarczy przejść się niezwykle malowniczym i romantycznym Bulwarem nad Wisłą, by zobaczyć ich co najmniej kilka. Oferują cudny widok i bliskość starówki. To jedno z ładniejszych miejsc na nocleg w tym mieście. A polecić mogę tutaj np. Pensjonat Kazimierski. Klimatyczne są też Apartamenty na Rynku, a jeśli chcesz odpocząć w większym zaciszu, to możesz wybrać znakomity Hotel Kazimierzówka.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Skąd nazwa Kazimierz Dolny?

Choć kazimierski zamek ufundował król Kazimierz Wielki, to niech Cię to nie zwiedzie. To nie na jego cześć nazwano tak miejscowość. Stało się to jeszcze wcześniej, w XII wieku, gdy książę Kazimierz Sprawiedliwy przekazał te ziemie norbertankom. I to jego imię zostało uwiecznione w nazwie Kazimierza. A dlaczego Dolny? Bo leży w dolnym fragmencie biegu rzeki Wisły. W górnym, tuż przy Krakowie, istniał wtedy inny Kazimierz - dziś to jego słynna żydowska dzielnica.

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Imprezy w mieście

W sezonie wiosenno-letnim w Kazimierzu Dolnym odbywa się wiele imprez, np. Festiwal Filmowy, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Letnie Wieczory Muzyczne w kazimierskiej Farze, Rajd Starych Samochodów. Jeśli nie odwiedziłeś jeszcze tego niesamowitego zakątka Polski - koniecznie musisz tu zagościć. Wszak artyści pokochali to miasto, więc musi w nim być coś magicznego.

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Film o Kazimierzu Dolnym

Będąc w pobliżu nie mogliśmy sobie odmówić pospacerować kazimierskimi klimatycznymi uliczkami. Zobacz nasz spacer na naszym filmiku.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny zamek
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny Mały Rynek
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny ulica Senatorska
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny pies Werniks
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 337)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Dorota Skuza
Dorota Skuza
Niezmiennie piękny, zatrzymany w czasie
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Jedno z moich ulubionych małych miasteczek. Urokliwy rynek z pięknymi kamienicami, ładny bulwar nadwiślany, zamek i piękna przyroda dookoła. Czegóż chcieć więcej?
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Cudowny jest Kazimierz Dolny, bez dwóch zdań, zawsze chce się go więcej 🙂
Avatar użytkownika Ewa Wisniewska
Ewa Wisniewska
pięknie i urokliwe miejsce polecam
Avatar użytkownika Kamil Wolszczak
Kamil Wolszczak
Fajne, klimatyczne miasto lecz niestety zdecydowanie brakuje parkingów. W słoneczny dzień nie ma gdzie zaparkować.
Avatar użytkownika Izivakashi
Izivakashi
Bardzo klimatyczne miasteczko. Mała ale wyjątkowa perełka na mapie Polski.
Avatar użytkownika Mikołaj Mazur
Mikołaj Mazur

ok

rita

spędziliśmy 7 godzin w mieście prom statek rynek wąwóz cmentarz smaczne soki i cudowne powietrze pogoda dopisała może wrócimy z rodzinką bo warto.

Avatar użytkownika Jola Zalewska
Jola Zalewska

Znam je od dzieciństwa...to miasto, w którym każdy znajdzie swoje miejsce. Chcesz się ukryć, zanurz sie w boczne uliczki i wąwozy...chcesz poszaleć zostań w rynku, impreza sama cię znajdzie:-)

Avatar użytkownika perlator
perlator

Nie ma chyba drugiego tak "klimatycznego" miasta w Polsce

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Zgadzam się. Miasto z klimatem

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024