Janowiec. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Janowiec
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Janowiec to piękna, historyczna miejscowość z ciekawą zabudową, leżąca w województwie lubelskim, nad rzeką Wisłą, niedaleko Puław i Nałęczowa. Po drugiej stronie rzeki rozciąga się słynny Kazimierz Dolny, z którym Janowiec łączy przeprawa promowa. Choć Janowiec nie jest tak słynny, jak pobliski Kazimierz Dolny, to zdecydowanie warto go odwiedzić, nie tylko dla coraz popularniejszych Magicznych Ogrodów.

Atrakcje w Janowcu

Najbardziej znana w Janowcu jest atrakcja najnowsza. To Magiczne Ogrody. Ale ja polecam poznać więcej ciekawostek tego zacisznego miasteczka. Zobacz najlepsze atrakcje Janowca.

1. Magiczne Ogrody w Janowcu

Magiczne Ogrody to wyjątkowo piękny park rozrywki, oparty na baśniowej opowieści o dobrym magu Zoranie. Tutaj cała rodzina dozna wspaniałej zabawy, w pięknej scenerii zadbanych i kolorowych ogrodów. Co prawda młodzież nie znajdzie tu atrakcji rodem z Energylandii, ale są ciekawe tory przeszkód na wysokościach, wśród drzew i inne ciekawostki, np. tratwy własnoręcznie sterowane i napędzane 🙂 Spodoba im się też pewnie Mroczysko dostępne od 7 roku życia.

Młodsze dzieci będą Magicznymi Ogrodami na pewno zachwycone! To ogromny plac zabaw z kilkoma miejscami do taplania się w wodzie. Rodzicom również się tutaj podoba. Sprawdź sam!

 
Magiczne Ogrody, Trzcianki 92, Janowiec
Magiczne Ogrody
Magiczne Ogrody
Magiczne Ogrody
Magiczne Ogrody

2. Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu to jedyny w Polsce zamek w paski, na dodatek biało-czerwone. Dziś nie zobaczymy tu całej warowni, ale okazałe, malownicze ruiny pięknego niegdyś zamku. Jego początki sięgają XVI wieku i rodu Firlejów. Później rezydowali tu Tarłowie i Lubomirscy. Ten ostatni ród zatracił zamek... podczas gry w karty. 

Dawniej była to jedna z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce, a dziś istnieje tu całoroczny Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Polecam wejść na krużganki i taras widokowy, bo widok jest tu niezwykle interesujący, nie tylko na miasteczko i doliny Wisły, ale i same mury warowni. Na dziedzińcu zaprasza kawiarnia.

 
Ruiny zamku, ul. Zamkowa, Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec

3. Skansen w Janowcu

 Zespół dworski złożony z kilku budynków przeniesionych z terenów Lubelszczyzny stanowi mały skansen. Znajduje się on w parku zamkowym, naprzeciw warowni. Skansen dostępny jest w ramach biletu na zamek. 

W skansenie zobaczysz zabytkowy, XVIII-wieczny dwór z Moniak i kilka innych ciekawych budynków z XIX stulecia - spichlerz z Podlodowa, stodołę z Wylągów i lamus z Kurowa.

 
Skansen, ul. Zamkowa, Janowiec
Janowiec
Janowiec

4. Kościół Św. Stanisława Biskupa w Janowcu

O ile nad Janowcem góruje zamek, o tyle ponad rynkiem, w sercu miasteczka wznosi się piękny kościół Św. Stanisława Biskupa. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy jeszcze ta miejscowość nazywała się Syrokomla.

 
Kościół, Rynek, ul. Kościelna, Janowiec
Janowiec
Janowiec

5. Rynek w Janowcu

Zaciszny i kameralny jest rynek w Janowcu. Prócz kościoła Św. Stanisława nie ma tutaj może szałowej architektury, ale zabudowa mimo to, choć skromna, jest ciekawa.

Janowiec
Janowiec

6. Przeprawa promowa w Janowcu

Naprzeciw Janowca, ale po drugiej stronie Wisły znajduje się słynny Kazimierz Dolny. Na pewno i w nim warto zawitać będąc w Janowcu, bądź na odwrót. Niestety nie ma tutaj mostu łączącego oba miasta, toteż warto skorzystać z przeprawy promowej, również samochodowej. Prom kursuje od kwietnia do października, jeśli tylko stan wód na to pozwala. Ta konieczność przy okazji jest ciekawą przygodą. Most natomiast znajduje się np. w Puławach.

Historia Janowca

Janowiec założył na początku XVI wieku Piotr Firlej - starosta lubelski i kazimierski, który wybudował tu wspaniały, potężny zamek. Miejscowość, która istniała tu już od czasów średniowiecza, wcześniej nazywała się Syrokomla. W XV stuleciu okolica należała do rodu Janowskich herbu Syrokomla. Zapewne to od ich nazwiska pochodzi nazwa Janowca. Ten prawa miejskie otrzymał w 1537 roku, na podstawie przywileju króla Zygmunta Starego. Mimo wielkich ambicji Firlejów, gdzieś po drodze Janowiec utracił prawa miejskie i stracił na znaczeniu. Dziś słynie z jedynego w Polsce zamku w paski.

Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec

Nasz film o Janowcu

Poniżej jest film z dwóch największych atrakcji Janowca - Magicznych Ogrodów i zamku. Zapraszamy!

Noclegi w Janowcu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Janowiec
Kościół w Janowcu
Janowiec
(4.5 głosów: 108)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie