Nałęczów. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-06-10
Nałęczów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Nałęczów to piękne uzdrowiskowe miasto w województwie lubelskim, położone w atrakcyjnym trójkącie turystycznym: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów.

Historia Nałęczowa

Początki miejscowości sięgają VIII wieku, kiedy to powstał tu gród, nazwany wówczas Bochotnicą. Dopiero w XVIII wieku posiadłość nabył Stanisław Małachowski i od swego herbu nazwał ją Nałęczowem.

Nałęczów Stare Łazienki
Nałęczów Stare Łazienki

Uzdrowisko Nałęczów powstało w 1878 roku, ma profil ściśle kardiologiczny, a leczyli się tutaj słynni pisarze - Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz.

Zabytki w Nałęczowie

- Park Zdrojowy w Nałęczowie, Aleja Kasztanowa - oaza ciszy i spokoju, z alejkami, ławkami i pięknymi zabytkami

Nałęczów
Nałęczów

- Stare Łazienki, Park Zdrojowy

- Sanatorium "Książę Józef", Park Zdrojowy

Nałęczów
Nałęczów
Nałęczów

- Pijalnia wód i czekolady w różnych smakach, Park Zdrojowy

- Źródło miłości w Parku Zdrojowym

Nałęczów
Nałęczów

- Pałac Małachowskich, Park Zdrojowy - obecnie Muzeum Bolesława Prusa

- Atrium w Parku Zdrojowym

Nałęczów
Nałęczów

- Staw z ptactwem wodnym w Parku Zdrojowym

- Chata Żeromskiego na Armatniej Górze - budowla w stylu zakopiańskim, obecnie Muzeum

Nałęczów
Nałęczów

- Kościół Św. Karola Boromeusza - drewniana budowla w stylu zakopiańskim

- Zabytkowe wille w Nałęczowie: Oktawia, Podgórze, Tolin, Zofijówka i inne

Nałęczów
Nałęczów

Aleja gwiazd kolarstwa

W Nałęczowie, niedaleko Pijalni Wód i sanatorium „Józef”, znajduje się niecodzienny pomnik z brązu. Jest nim starodawny rower, na który można wsiąść i zrobić sobie zdjęcie, choć daleko na nim nie zajedziemy. Pomnik ten upamiętnia polskich sławnych kolarzy. Po obu jego stronach widnieją płytki z podpisami najwybitniejszych gwiazd kolarstwa, w tym Czesława Langa, Leszka Piaseckiego, Ryszarda Szurkowskiego, Mai Włoszczowskiej, Stanisława Królaka, Stanisława Szozdy i Zenona Jaskuły.

Rower jako motyw pomnika nie jest przypadkowy. Jest to nawiązanie do słynnego pisarza, Bolesława Prusa, który był amatorem kolarstwa. Prus był również założycielem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Jego pasja do rowerów posłużyła jako inspiracja dla twórców pomnika, który teraz zdobi Nałęczów, przypominając o polskich sukcesach w kolarstwie i miłości do tego sportu.

Ławeczka Bolesława Prusa

Ławeczka Bolesława Prusa w Nałęczowie to ciekawa atrakcja pięknego nałęczowskiego Parku Zdrojowego. Znajduje się przed Pałacem Małachowskich i przedstawia postać pisarza w meloniku, z dłonią opartą na książce. W samym pałacu znajduje się sala ekspozycyjna poświęcona temu wielkiemu polskiemu pisarzowi, co czyni to miejsce jeszcze bardziej interesującym dla odwiedzających.

Choć ławeczka stanęła tu dopiero w 2002 roku, już na stałe wpisała się w nałęczowski krajobraz. Stała się niewątpliwą atrakcją parku zdrojowego, gdzie turyści i kuracjusze chętnie robią sobie zdjęcia. Ławeczka Bolesława Prusa jest nie tylko hołdem dla pisarza, ale także urokliwym miejscem odpoczynku i refleksji wśród zieleni parku.

Noclegi w Nałęczowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 150)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 150)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024