Beskid Żywiecki. Szlaki, szczyty widokowe, atrakcje, schroniska i noclegi

Aktualizacja: 2024-05-09
Beskid Żywiecki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7
 • Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego to Babia Góra
 • Najtrudniejszy szlak to Akademicka Perć na Diablak
 • Najbardziej malowniczy szlak to Worek Raczański z Wielką Raczą i Wielką Rycerzową
 • W paśmie czeka sporo schronisk, w tym na W. Raczy, Rycerzowej czy Hali Boraczej i Przegibku
 • Szczególnie polecam Halę Rycerzową, dla widoków i klimatycznej bacówki z racuchami jagodowymi

Beskid Żywiecki to najwyższe z gór polskich, po Tatrach, w polskiej części Karpat. To niezwykle ciekawy region, położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. To pasmo górskie rozciąga się pomiędzy górnym biegiem rzeki Soły na zachodzie oraz Orawki i Skawy na wschodzie. Dziewicze tereny, bardzo malownicze szlaki i liczne schroniska urzekają w tych pięknych górach!

Szlak czerwony na Wielką Raczę
Szlak czerwony na Wielką Raczę

Szczyty w Beskidzie Żywieckim - wierchy z punktami widokowymi

Wystarczy już królowa Beskidów, czyli Babia Góra, by zachęcić tu do przyjazdu. Wszak to jedyna kumulacja w Beskidach o charakterze alpejskim. Ale wierzchołków obiecujących górskie przygody i wspaniałe widoki na sąsiedni Beskid Śląski, inne beskidzkie szczyty, a nawet Tatry, jest tu znacznie więcej.

Babia Góra - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego z Korony Gór Polski

Najwyższym wierchem jest tutaj Babia Góra (1725 m n.p.m.), która wraz z utworzonym tu Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz rezerwatem biosfery Unesco zapewnia turystom niezapomniane wrażenia. To jedyna w Beskidach góra przywodząca na myśl alpejskie szczyty. Potrafi być naprawdę niebezpieczna, szczególnie zimą. Do tego jest kapryśna. Często następują tu załamania pogody w bardzo krótkim czasie. Nie bez przyczyny góra nazywana jest Diablakiem. Za to jak uroczy widokami, to takimi, że dech zapiera w piersi. Szczególnie o wschodzie słońca, co miałam kiedyś przyjemność przeżyć!

Szlak na Diablak
Szlak na Diablak
Diablak w Beskidzie Żywieckim
Diablak w Beskidzie Żywieckim
Babia Góra w Beskidzie Żywieckim
Babia Góra w Beskidzie Żywieckim

 

Grupa Wielkiej Raczy

Bardzo polecam ten fragment Beskidu Żywieckiego, bo jest cudowny, pozbawiony zabudowy, przez co malowniczy i nieco dziki, a jednak zaopatrzony w infrastrukturę turystyczną. Najwyższa jest tutaj Wielka Racza (1236 m n.p.m.) na granicy polsko - słowackiej, bardzo widokowa, a drugim znamiennym wierzchołkiem jest Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.). Warto też odwiedzić Przełęcz Przegibek.

Wielka Racza
Wielka Racza
Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa
Wielka Racza
Wielka Racza
Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa
Bacówka na Rycerzowej
Bacówka na Rycerzowej
Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa
Schronisko Przegibek
Schronisko Przegibek

 

Pilsko i okolice

Kolejnym ciekawym szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Pilsko (1557 m n.p.m.), którego północno-zachodnie stoki w sezonie zimowym stają się prawdziwym rajem dla amatorów białego szaleństwa. Liczne wyciągi i trasy zjazdowe spełnią oczekiwania najbardziej wymagających narciarzy. W okolicy warto też wejść na Romankę i Rysiankę.

idąc na Romankę
idąc na Romankę
szlak z Romanki na Rysiankę
szlak z Romanki na Rysiankę
Pawlusia,Rysianka, Lipowska, kawałek Wierchu Boraczego
Pawlusia,Rysianka, Lipowska, kawałek Wierchu Boraczego

 

Górskie Szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim

Beskid Żywiecki to również wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, m.in. czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz bogata baza noclegowa ułatwiają przemierzanie tej pięknej, górskiej krainy.

Worek Raczański z cudnymi panoramami

Najpiękniejszy szlak nie tylko w Beskidzie Żywieckim, ale i w całych Beskidach, to, jak wielu sądzi, tutejszy Worek Raczański. Oznaczony czerwonymi szlakówkami, ciągnie się od Zwardonia po Wielką Rycerzową. Nosi też nazwę Grupa Wielkiej Raczy i to Wielka Racza jest tu najwyższym i najbardziej efektownym wierzchołkiem. Szlak wiedzie w dużej mierze granicą Polski ze Słowacją. Warto z niego odbić szlakiem niebieskim na Przegibek. Całość może stworzyć ciekawą i dość wymagającą pętlę.

Perć Akademików na Babią Górę

Najtrudniejszym zaś szlakiem w tym paśmie jest żółto znakowana Akademicka Perć. Ma tatrzański charakter i wiedzie na szczyt Babiej Góry. Prowadzi tylko w jednym kierunku, służy jedynie do podchodzenia. Zimą szlak ten jest zamykany ze względu na zagrożenie lawinowe. Prowadzi ze Skrętu Ratowników niedaleko od schroniska na Markowych Szczawinach aż na szczyt Diablaka. Najtrudniejszym miejscem na szlaku jest pionowa ściana o nazwie Czarny Dziób. Ma wysokość 8 metrów i trzeba się na nią wspiąć. Przejście zabezpieczone jest łańcuchem i klamrami, mieści się na wysokości około 1540 m n.p.m.

Szlak na Diablak
Szlak na Diablak
Szlak czerwony w Worku Raczańskim
Szlak czerwony w Worku Raczańskim
Parking w Soblówce
Parking w Soblówce

 

Schroniska w Beskidzie Żywieckim

Pasmo obfituje w klimatyczne schroniska górskie. Bardzo popularne jest to na Markowych Szczawinach pod Diablakiem. Polecam też bardzo bacówkę na Rycerzowej. Jest wybornie położona, oferuje ławy i polanę na zewnątrz, a także pyszne racuchy. Przyjemne schronisko czeka też na Wielkiej Raczy, koniecznie z przepyszną szarlotką, zaś smaczny sernik zjesz na Przełęczy Przegibek. Słynne jagodzianki natomiast czekają na Hali Boraczej. Ciekawe jest też schronisko Słowianka ponad Żabnicą, no i oczywiście schronisko na Hali Miziowej, na stokach Pilska.

Schronisko Wielka Racza
Schronisko Wielka Racza
Bacówka na Rycerzowej
Bacówka na Rycerzowej
Słowianka
Słowianka

 

Atrakcje w Beskidzie Żywieckim

 • Hala Rycerzowa - oferuje piękne widoki hala na czarnym i żółtym szlaku pod Wielką Rycerzową
 • wodospad w Sopotni Wielkiej
 • Hala Rysianka - efektowna polana z panoramą i dywanem krokusów wiosną
 • Hala Boracza - nie tylko z widokami, ale i jagodziankami
 • Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej - ciekawy skansen u stóp Diablaka
 • Żywiecki Park Krajobrazowy
 • Ośrodek Narciarski Pilsko
 • Jezioro Żywieckie - malownicza tafla wody ze ścieżką spacerową i wypożyczalniami sprzętu wodnego

Zobacz też nasz artykuł o górach w Polsce

Hala Rycerzowa
Hala Rycerzowa
wodospad w Sopotni Wielkiej
wodospad w Sopotni Wielkiej
Szlak czarny z Rycerzowej
Szlak czarny z Rycerzowej

 

Miejscowości Beskidu Żywieckiego, które warto odwiedzić

Pasmo to słynie z pięknego krajobrazu. Wyniosłe szczyty sąsiadują z malowniczymi dolinkami, poprzecinanymi potokami. W tych zagłębieniach terenu ulokowały się urocze miejscowości z zachowaną tradycyjną, ludową zabudową i żywą kulturą góralską. Najpopularniejsze z nich to: Zawoja, u stóp której wznosi się słynny Diablak, Korbielów z Pilskiem, Rajcza, Zwardoń i Jeleśnia z zabytkową Starą Karczmą na Rynku. W okolicy na pewno warto też zajrzeć do Żywca.

Narciarstwo w Beskidzie Żywieckim

Najpopularniejsze miejscowości w Beskidzie Żywieckim, które oferują dobre warunki i infrastrukturę narciarską to Korbielów z Ośrodkiem Narciarskim Pilsko, Zawoja z Mosornym Groniem i Zwardoń m.in. z Ośrodkiem ZwardońSki. Najpopularniejsze i najlepiej rozwinięte miejsce to oczywiście Pilsko - główne cetrum narciarstwa w tej okolicy.

Parkingi

W miejscowościach u podnóży szczytów znajdziesz parkingi, często bezpłatne, u wylotu szlaków. Darmowe parkingi czekają np. w Soblówce, by ruszyć na Rycerzową czy w Rycerce Górnej Kolonii, u stóp Raczy. Ten w Rycerce szybko się zapełnia, więc warto przyjechać rano, bo później zostają już tylko płatne miejsca postojowe.

Parking w Rycerce Górnej Kolonii
Parking w Rycerce Górnej Kolonii

Noclegi w Beskidzie Żywieckim

W paśmie znajdziesz sporo schronisk górskich pttk, w których możesz przenocować, np. pod szczytem Babiej Góry w schronisku na Markowych Szczawinach, pod Pilskiem na Hali Miziowej, w bacówce na Rycerzowej, w schronisku na Przegibku czy Wielkiej Raczy. Nie są to noclegi luksusowe, ale pozwalają przeżyć fajną przygodę i dają możliwość obserwowania wschodów i zachodów słońca w górach. A jeśli szukasz bardziej wyszukanych warunków, skorzystaj z wyszukiwarki poniżej.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Szlak na Diablak
szlak z Romanki na Rysiankę
szlak z Romanki na Rysiankę
Schronisko Wielka Racza
Bacówka na Rycerzowej
Schronisko Przegibek
Szlak w Beskidzie Żywieckim
Hala Lipowska
w drodze na Słowiankę
Schronisko na Hali Lipowskiej
(4.7 głosów: 129)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 129)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Paweł
Miejsca warte odwiedzenia.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024