Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim. Szlaki turystyczne, platforma widokowa i schronisko
- Wielka Racza to bardzo widokowy szczyt Beskidu Żywieckiego
- Najkrótszy szlak - żółty, prowadzi z Rycerki Górnej Kolonii (5 km)
- W Rycerce Górnej Kolonii czeka bezpłatny parking, ale trzeba przyjechać rano, żeby znaleźć miejsce
- Obok powstało też kilka płatnych parkingów
- My na szczyt szliśmy pętlą o długości 20 km
- Na szczycie czeka platforma i schronisko
Wielka Racza (1236 m n.p.m. Veľká Rača) leży w Beskidzie Żywieckim. To najwyższy szczyt Worka Raczańskiego - najpiękniejszego szlaku w Beskidach, ciągnącego się od Zwardonia po Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Wielka Racza znajduje się w obrębie malowniczego Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Na szczycie zachwyci Cię cudna panorama, a ponadto znajduje się tu przejście graniczne piesze, rowerowe i narciarskie ze Słowacją, a także schronisko górskie PTTK oraz platforma widokowa. Na łące szczytowej turyści chętnie organizują sobie pikniki, czeka też miejsce na ognisko.
Panorama z Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim
Ze szczytu Wielkiej Raczy można podziwiać piękną panoramę. Gór polskich, w tym Czantorii w Beskidzie Śląskim, Pilska czy skrawka Babiej Góry. Widać też Gorce. Przede wszystkim jednak otaczają Cię tu słowackie góry. Zobaczysz stąd wierzchołki słowackiej Małej Fatry, a nawet Wielkiej Fatry, a także Krywań. W tle majaczy masyw Tatr!
Wieża widokowa na szczycie
To bardziej platforma, nie jest wysoka i wygląda dość niestabilnie. Nie podbija znacząco panoramy, która już z ziemi jest bardzo fajna. Za to oferuje liczne tablice z wykazem szczytów, które można podziwiać w tle. I to jest wystarczający powód, żeby na nią wejść.
Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy
Schronisko PTTK stoi niemal na wierzchołku. Poza przytulnym wnętrzem oferuje ławy na zewnątrz z pięknym widokiem. Zjeść tu można pierogi w trzech wariantach: ruskie, z mięsem i z jagodami, a także przepyszną szarlotkę. Jest też oferta śniadaniowa i inne dania. Można też skosztować lanego piwa. Spod samego schroniska schodzi szlak żółty na parking.
Obiekt oferuje pokoje 2-, 3- i wieloosobowe.
https://wielka-racza.pttk.pl/pl
Szlaki turystyczne na Wielką Raczę
- Żółty szlak z Rycerki Kolonii, najkrótszy i najbardziej popularny szlak na ten szczyt, około 5 km
- Czerwony szlak ze stacji kolejowej w Zwardoniu - długi, ale ciekawy widokowo
Najkrótszy szlak na Wielką Raczę - żółty z Rycerki Górnej Kolonii
Najkrótszy szlak na Wielką Raczę i przy okazji najbardziej popularny to żółte szlakówki z Rycerki Kolonii. Liczy około 5 km w jedną stronę. Jest dość stromy i w szczególności w wyższych partiach bardzo skalisty, z wieloma luźnymi kamieniami. Trzeba więc bardzo uważać, bo w takim terenie łatwo skręcić nogę. Szlak jest ładny, z licznymi prześwitami, choć przyznam, że bardziej do gustu przypadł nam zielony i czerwony, którym wchodziliśmy. Ale żółty jest z pewnością szybki. Z ostatniego parkingu to około 4,5 kilometra i ponad 500 metrów przewyższenia.
Nasza trasa na Wielką Raczę przez Przegibek - pętla 20 km!
Parking
W Rycerce, na końcu zabudowy, czeka bezpłatny parking, ale dość szybko się zapełnia, więc trzeba przyjechać wcześnie. My byliśmy po 9.00 rano w Majówkę i było już pełno. Obok jest kilka parkingów płatnych i z takiego skorzystaliśmy.
Szlak zielony na Przegibek
Z parkingu najszybciej na szczyt dotrzesz żółtymi znakami, ale my korzystając z pogody, wybraliśmy długą pętlę na 20 km, aby lepiej poznać Worek Raczański. Poszliśmy więc w drugą stronę, na zielony szlak, który prowadzi na Przełęcz Przegibek. Przy leśnym bezpłatnym parkingu szlak skręca w las i prowadzi przez ładny fragment z licznymi prześwitami. 2 km dość stromego podejścia i jesteśmy na przełęczy, 1000 m n.p.m. W schronisku kupiliśmy pyszny sernik, polecam. Roztaczają się tu ładne widoki.
Szlak czerwony aż na wierzchołek
Nieco za schroniskiem niebieskim szlakiem podeszliśmy do bacówki, gdzie można zaopatrzyć się w sery owcze. Odtąd szlak zmienił swoją barwę na czerwony i to on prowadzi na Wielką Raczę.
Po wspięciu się na Przełęcz pod Banią szlak biegnie granicą ze Słowacją. Tak osiągnęliśmy Kikulę, a wraz z nią wysokość 1100 m n.p.m. Tuż za szczytem jest wspaniały punkt widokowy na słowackie góry. A wiesz, że na Słowacji ten fragment gór jest znany pod nazwą Beskidów Kysuckich? Dla nas jest to Worek Raczański, czyli Grupa Wielkiej Raczy. Szlak omija graniczne szczyty, prowadząc po północnych ich zboczach. Las jest tutaj bardzo piękny, wręcz dziewiczy.
#kamyczki
Po drodze na pniu znaleźliśmy pięknie wymalowany kamień. Jak dowiedzieliśmy się z Waszych uwag do naszej instagramowej relacji, to akcja #kamyczki. Można go zabrać na wędrówkę i zostawić w innym miejscu, pisząc o tym na grupie fejsbukowej. Następny kamyczek na pewno zabierzemy ze sobą.
Idealnym miejscem na odpoczynek czy piknik jest Hala Śrubita, z której widoczne jest już docelowe schronisko. Pod Małą Raczą również zaprasza rozległa hala ze wspaniałymi widokami na Małą i Wielką Fatrę. W dali majaczą Tatry. Pejzaż tutaj zachwyca! Stąd został niecały kilometr. Szczęśliwi weszliśmy na szczyt. Po 15 km! Widoki petarda. Po wizycie w schronisku dopełnilismy pętlę, schodząc żółtym szlakiem.
Mapa naszej trasy
Poniżej zobaczysz naszą trasę na Wielką Raczę, która łączy kilka kolorów szlakówek i zatacza pętlę o długości 20 km. Jest widokowa, nie bardzo trudna.
Skąd nazwa szczytu Wielka Racza?
Wierzchołek nazywany bywa Rajczą, co ewidentnie nawiązuje do pobliskiej miejscowości o tej nazwie, ale nam spodobała się inna historia. Dawni właściciele Państwa Żywieckiego, czyli Komorowscy spierali się o te tereny graniczne z Węgrami. A kiedy wreszcie się dogadali, to raczyli się dobrym winem. Istnieje jeszcze jedna teoria. Otóż w gwarze żywieckiej słowo “rajczula” oznacza zagrodę dla owiec, a Wołosi już w połowie XVI wieku wypasali tutaj swoje stada.
Narciarstwo na Słowacji w Beskidach Kysuckich
Na słowackich stokach Wielkiej Raczy znajduje się kompleks narciarski Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica. Utworzono tu również rezerwat przyrody.
Zapraszamy na nasz film
Poniżej jest nasz film, który stworzyliśmy po wędrówkach po Worku Raczańskim. Prócz pętli na Wielką Raczę jest jeszcze widokowa Wielka Rycerzowa.
Informacje praktyczne
Wielka Racza
Szlak żółty z Rycerki
Cały rok całą dobę
Noclegi w Beskidzie Żywieckim
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Worek Raczański, odległość: 0 km
- Trójstyk w Beskidzie Śląskim, odległość: 14.4 km
- Chata na Szańcach w Koniakowie, odległość: 15.4 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 22.3 km
- Jezioro Czerniańskie w Wiśle, odległość: 22.6 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 23.1 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 23.7 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 24.2 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 25.4 km
- Schronisko Chata Grabowa, odległość: 29.5 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!