Ławeczka Cieńków
Ławeczka Cieńków
(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ławeczka Cieńków - ławka w Wiśle z widokiem na Beskid

Ławeczka na Cieńkowie Niżnym to kolejna taka atrakcja w Wiśle, jaką udało nam się odwiedzić. Pierwszą z nich podziwialiśmy w ferie 2022 roku na Krzakoskiej Skale. Chyba każdy chciałby tu przysiąść choćby na chwilę, z takim widokiem!

Ławeczka Cieńków
Ławeczka Cieńków

Jak dostać się do ławeczki Cieńków?

Stoi ona na szczycie Cieńków Niżny (720 m n.p.m.), obok Rancza Cieńków. To malowniczy grzbiet Cieńkowski - jedno z ciekawszych miejsc Beskidu Śląskiego. Dostępna jest praktycznie dla każdego. A dlaczego? Bo można tu wjechać samochodem. Parking znajdziesz pod ranczem, a stąd o już kilka kroków do ławki. Droga pod ranczo jest asfaltowa, ale stroma i wąska, tylko na jedno auto. Przy mijankach jest trochę problem, ale to niedaleki odcinek.Na szczyt wjeżdża również kolej krzesełkowa z Wisły Malinki, więc to też dobry sposób, by się tutaj dostać. A jeśli chcesz iść pieszo, to można tu podejść szlakiem żółtym z Wisły Czarne, spod małej zapory. Przy niej znajdziesz kilka miejsc parkingowych. Na tym szlaku mijasz skocznię narciarską im. Adama Małysza i wędrujesz przez bukowy las. Myśleliśmy o tej opcji, ale woleliśmy wydłużyć spacer w góry, dlatego pod ranczo podjechaliśmy samochodem.

Ławeczka Cieńków
Ławeczka Cieńków
Ranczo Cieńków
Ranczo Cieńków

Legenda o Magicznym Drzewie

Owe magiczne drzewo rośnie tu od ponad 100 lat. To właśnie przy nim stanęła niedawno ławeczka na Cieńkowie. Od razu je zobaczycie. To piękne drzewo przyciąga uwagę, ale też owiane jest legendą. Głosi ona, że każdy, kto pod nim szczerze przytuli i pocałuje ukochaną osobę, zazna pełni szczęścia w tym związku. Gra na pewno warta jest świeczki. Warto spróbować! Tym bardziej, że w każdej legendzie ziarnko prawdy siedzi.

Widoki z Cieńkowa Niżnego

Miejsce jest wyjątkowo malownicze i ponadto romantyczne. Oferuje fantastyczne widoki na Czantorię, Czupel, Jezioro Czerniańskie z zameczkiem i na to, co znajduje się bliżej. Pasące się owce, konie i krowy, a także malowniczą ścieżkę kamienistą na wyższe Cieńkowy.

Cieńków
Cieńków
Cieńków - wypas owiec
Cieńków - wypas owiec

Żółty szlak na Cieńkowy

Po grzbiecie Cieńkowskim wiedzie żółty szlak, który prowadzi obok bacówek najpierw na Cieńków Postrzedni (867 m n.p.m.), a później Cieńków Wyżni (957 m n.p.m.). W pobliżu tego drugiego stoi Bar Wyśni. Trasa tego szlaki miejscami jest ubita miejscami pokrywają ją z płyty, a jeszcze gdzie indziej kamienie. Przez te kamienie szlak jest trudno dostępny dla wózków. Można spróbować te fragmenty z kamieniami pokonać obok po trawie. W kilku miejscach znajdziesz wiaty piknikowe. Miały być też huśtawki, ale niewiele z nich zostało. Bar Wyśni znajduje się około 4 km od początkowego parkingu. Podejście nie jest strome, raczej bardzo łagodne, w sam raz na rodzinne spacery.Dalej można podążyć jeszcze na kolejne szczyty - Gawlasi, Magurkę Wiślańską, albo w drugą stronę na Malinowską Skałę czy Skrzyczne.

Cieńków
Cieńków
Cieńków - bacówka
Cieńków - bacówka
Cieńków
Cieńków

Mapa z lokalizacją ławki

Poniżej znajdziesz mapę, na której zaznaczona jest ławka Cieńków (to miejsce oznaczone jako początek i koniec). Dalej wiedzie trasa, jaką pokonaliśmy wędrując żółtym i dalej zielonym szlakiem aż do Magurki Wiślańskiej.

To jedno z piękniejszych miejsc Beskidu Śląskiego, polecamy Ci serdecznie! Szalenie nam się tutaj podobało, a jesień dodatkowo dodaje uroku temu zakątkowi.

Nasz film z wyprawy

Zapraszamy na nasz film z wyprawy Grzbietem Cieńkowskim na Gawlasi i Magurkę Wiślańską. Super ławeczka, piękne widoki i nieco humoru. Zapraszamy!Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Ławeczka Cieńków
Cieńków 14, Wisła
Obok zaprasza Ranczo Cieńków czyli restauracja z domowym, polskim jadłem.
https://www.ranczo-cienkow.com/

GPS: 49°37'33N, 18°56'45E

Wisła noclegi

Wisła to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Cieńków
Ranczo Cieńków
Ławeczka Cieńków
Wisła Beskid Śląski
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny dostępne dla wózków ławeczki ławeczki wiślańskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Ławeczka na Cieńkowie to fantastyczne miejsce na spacer w Beskidzie Śląskim!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023