Czantoria w Beskidzie Śląskim

Zdjęcia (11)

Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, a jednocześnie szczyt graniczny miedzy Polską a Czechami.Kolej Czantoria

Czantoria wznosi się u stóp Ustronia, będąc zarazem ważną atrkacją turystyczną tego obszaru. Wpływa na to w dużej mierze kolej linowa z 4-osobową kanapą, docierająca na polanę Stokłosica z Ustronia Polany. Korzystają z niego zarówno znużeni piesi wędrowcy, jak i masowo narciarze zimą.

Narciarstwo na Czantorii

Ponadto przy górnej i dolnej stacji kolei na Czantorię powstały wyciągi orczykowe i talerzykowe, jest też przedszkole narciarskie i wyciąg taśmowy dla dzieci. Działa wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska. Trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności są dobrze przygotowane, a nawet miłośnicy tras biegowych znajdą tu coś dla siebie.Na polanie Stokłosica postawiono przekaźnik RTV, zaś po czeskiej stronie stoi wieża widokowa oraz schronisko. Z czego jeszcze słynie Czantoria? Ano z letniego toru saneczkowego, licznie używanego przez dużych i małych. Czantoria gwarantuje również wspaniałą panoramę okolicy i odległych zakątków.

Nieco poniżej wierzchołka znajduje się turystyczne przejście graniczne oraz węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia lub Trzyńca w Czechach. Przez szczyt przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Dojście na Czantorię Wielką

- Szlak żółty, z Ustronia Centrum, przez Małą Czantorię (864 m n.p.m.), około 2 h

- Szlak niebieski, z Ustronia Centrum, około 2,5 h

- Szlak czerwony, ze Stożka (978 m n.p.m.), przez Soszów Wielki (886 m npm), około 2 h- Szlak niebieski, z Wisły Centrum, przez Soszów Wielki, dalej szlakiem czerwonym, około 3,5 h

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: