Czantoria - narty, szlaki i wieża widokowa
Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, a jednocześnie szczyt graniczny miedzy Polską a Czechami. Wznosi się u stóp Ustronia, będąc zarazem ważną atrakcją turystyczną tego miasta i okolicy. Wpływa na to w dużej mierze kolej linowa z 4-osobową kanapą, docierająca na polanę Stokłosica z Ustronia Polany. Korzystają z niego zarówno piesi wędrowcy, głównie w małym dziećmi, jak i masowo narciarze zimą. Tym sposobem Czantoria to wymarzona, bardzo widokowa góra narciarzy, właściwie jedyna w Ustroniu, który bardziej uchodzi za letniskową miejscowość.
A przecudna panorama z wieży na Czantorii Wielkiej sprawiają, że i na sam szczyt coraz chętniej udają się turyści! Szczyt właściwy leży zaledwie 30 minut spacerkiem z Polany Stokłosica. Wieża stoi już po czeskiej stronie i jest odpłatna, ale jest stosunkowo tania i można płacić w złotówkach.
Atrakcje na Czantorii, a dokładniej Polanie Stokłosica
Na Polanie Stokłosica czeka na turystów sporo atrakcji. Często to już jest cel sam w sobie i nie każdy decyduje się na wejście wyżej na Czantorię Wielką, a co na Polanie mają do dyspozycji turyści:
- najważniejsza atrakcja to górna stacja Kolei Czantoria, która przez cały rok wwozi tutaj turystów, zimą głównie narciarzy
- trasy narciarskie poprowadzone po stoku Czantorii, po obu stronach kolejki
- sokolarnia - fajna ciekawostka przyrodnicza, nieco poniżej stacji kolejki można pooglądać kilkadziesiąt ptaków drapieżnych, łącznie z orłem przedni i bielikiem, ale jest też kilka rodzajów sów, w tym puchacz, płomykówka czy pójdźka, a także sokół jastrząb, raróg czy pustułka. Pracownicy opiekują się tutaj chorymi ptakami, każdy z nich ma swój drewniany domek i można je dokładnie pooglądać z bliska. To rzadka okazja tego typu, bilet normalny 10 zł (2022)
- letni tor saneczkowy - działa tylko w sezonie ciepłym
- bufet - czynny także zimą
- leżaki bezpłatne - znajdują się pod schodami bufetu i można sobie w gratisie wypożyczyć, by odpocząć i podziwiać ładne widoki
- zadaszone miejsca piknikowe z ławami i stołami
- ścieżka rycerska
- przekaźnik RTV, który atrakcją nie jest, stanowi jednak dobry punkt odniesienia w terenie.
Czantoria Wielka
Czantoria Wielka znajduje się około 30 minut pieszo od Polany Stokłosica, wystarczy podążyć czerwonym szlakiem i ścieżką rycerską. Szlak dość łagodnie wznosi się cały czas ku górze. Na szczycie znajduje się granica polsko-czeska i już po czeskiej stronie wieża widokowa, a dodatkowo stoją tu sklepiki z pamiątkami, spora wiata piknikowa i za wieżą czeski bufet. Nieco poniżej wierzchołka znajduje się turystyczne przejście graniczne oraz węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia lub Trzyńca w Czechach. Przez szczyt przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.
10 minut spacerkiem od szczytu, wśród ładnych widoków, dojdziecie do czeskiej chaty oraz polskiej Koliby, gdzie czeka smażony ser, grzańce, zimowe herbatki i inne smakołyki, jak lentylky czy czekolada studencka. Zaraz za Kolibą można zejść do Ustronia niebieskim szlakiem (trochę stromy) albo podążyć dalej żółtym szlakiem na Małą Czantorię i dalej do centrum Ustronia. Można też wrócić czerwonym szlakiem, który od Polany Stokłosica w dół do Ustronia Polany jest mocno stromy.
Wieża widokowa na Czantorii
Wieża jest odpłatna (9/5 zł, 2023) i znajduje się na Czantorii Wielkiej, już po stronie czeskiej, ale bilety można kupić w złotówkach. Kasa znajduje się w murowanym budynku, zaś przez niego wychodzi się wyżej na stalową wieżę. Powstała ona w 2002 roku, a zbudowano ją w 90 dni! Metalowa konstrukcja ma 28,5 metra wysokości i 4 poziomy. Żeby wejść na najwyższy taras na wysokości ponad 21 metrów, trzeba pokonać ponad 80 schodów. Gdy ma się ubrane raczki, to dzwonisz jak Mikołaj 🙂
Wieża ma bardzo solidną konstrukcję i stoi stabilnie, jest też dość szeroka, więc nawet przy silnym wietrze nie czułam ruchów samej wieży, a komórka chciała wypaść z rąk, tak dmuchało. Zbudowanie wieży zdecydowanie spopularyzowało szczyt i poprawiło widoczność. O ile z ziemi Czantoria Wielka nie oferuje zbyt efektownych widoków, to panorama z wieży to prawdziwa petarda. 360 stopni cudownych górskich pejzaży. Jest na czym oko zawiesić.
Przy pięknej pogodzie widok jest wprost imponujący, na północy widać Ustroń, zbiornik Goczałkowicki, a nawet Katowice, a także całe Pogórze Cieszyńskie, pasmo Równicy i Baraniej Góry. Na wschodzie zaś Beskid Żywiecki, a dodatkowo dostrzeżesz z wieży Tatry, Małą Fatrę, Niskie Tatry na Słowacji i Beskid Śląsko-Morawski w Czechach. Kiedy jest pogoda żyleta - to nawet czeskie Jesioniki w Sudetach można zobaczyć!
Szlaki na Czantorię Wielką
- szlak żółty z Ustronia Centrum, przez Małą Czantorię (864 m n.p.m.), około 2 h, przyjemny szlak
- szlak niebieski z Ustronia Centrum, około 2,5 h, trochę stromy
- szlak czerwony z Ustronia Polany, 50 minut na Polanę Stokłosica i około 75 minut na Czantorię Wielką (stromy, ale najszybszy szlak na Czantorię) zejście najlepiej wykonać innym szlakiem
- szlak czerwony ze Stożka (978 m n.p.m.), przez Soszów Wielki (886 m n.p.m.), około 2 h
- szlak niebieski, z Wisły Centrum, przez Soszów Wielki, dalej szlakiem czerwonym, około 3,5 h
Nasza trasa czerwonym szlakiem na Czantorię
Choć na Polanę Stokłosicy można wjechać wyciągiem krzesełkowym, to my chcieliśmy wejść na szczyt zimą pieszo. Z Ustronia Polana, z dolnej stacji kolei prowadzi tu szlak czerwony. Parkingów płatnych na dole jest kilka, bo szczyt jest popularny zarówno latem, jak i zimą, a obok nich powstał też parking bezpłatny, z którego skorzystaliśmy. Początkowo szlak wygląda całkiem niewinnie, po chwili jednak prze mocno w górę. Najbardziej stromy fragment jest przed samą Polaną Stokłosica czyli górną stacją kolejki. Bez raczków zimą i bez kondycji nie podchodź. Szliśmy powoli, mając obok siebie cały czas szusujących narciarzy, no i ładny widok w dół.
Zmęczeni podejściem wyszliśmy w końcu na płaską Stokłosicę (850 m n.p.m.). Z dołu to 2,3 km i około 45 minut marszu. Pod kolejką czeka Sokolarnia, trochę szkoda tych ptaszków na sznurkach, ale jest to rzadka okazja, żeby różne ptaki drapieżne oglądać z tak bliska. Przy bufecie pod schodami można się częstować bezpłatnie leżakami. Latem działa tu tor saneczkowy.
Stąd nadal czerwonym szlakiem idziemy dalej na Czantorię Wielką (995 m n.p.m.), teraz jednak szlak jest dużo łagodniejszy, pnie się lekko w górę i dość szybko i bez zmęczenia stajemy pod wieżą widokową. To szczyt graniczny, a wieża stoi już po czeskiej stronie. Jest dostępna odpłatnie, ale można płacić w złotówkach. Bez wieży widoki są tu dość kiepskie, także warto z niej skorzystać. Panorama z wieży to petarda, 360 stopni cudnych widoków!
Na miejscu stoją sklepiki z pamiątkami, wiaty piknikowe i bufet. My poszliśmy jeszcze do słynnej Koliby - polskiego bufetu, do którego dojdziesz w jakieś 10 minut, z ładnymi widokami po drodze. Po lewej stronie drogi stoi czeska chata, a kawałek dalej nasza Koliba. Polecam smażony ser i grzaniec idealny na zimę. Bez alkoholu są zimowe herbatki aromatyczne.
Można tutaj zejść w dół zaraz za Kolibą niebieskim szlakiem, ponoć trochę stromo, można też iść żółtym szlakiem przez Małą Czantorię. My wróciliśmy do samochodu tak, jak przyszliśmy, czerwonym szlakiem, ale zejście, zazwyczaj łatwe i przyjemne, tutaj okazało się równie wyczerpujące, jak podejście. Jest tak stromo, że wszystkie mięśnie ostro pracują, no i kolana dostają w kość. Za to poszło bardzo szybko. W sumie pokonaliśmy ponad 9 km, 2 godziny do Koliby, z powrotem - 58 minut!
Czantoria na narty
Ośrodek narciarski leży na północnym zboczu Wielkiej Czantorii. Działa tu przez cały rok Kolej Linowa Czantoria. Czteroosobowe kanapy kolei wożą tysiące turystów i narciarzy w wyższe partie Beskidów. Górna stacja ośrodka znajduje się na polanie Stokłosica, na wysokości 851 m n.p.m.
Zimą miłośnikom narciarstwa i snowboardu Czantoria oferuje jedne z najdłuższych tras narciarskich w Beskidach, z pięknymi widokami. Poza koleją kanapową, przy górnej i dolnej stacji kolei na Czantorię powstały wyciągi orczykowe i talerzykowe, jest też przedszkole narciarskie i wyciąg taśmowy dla dzieci. Działa wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska. Trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności są dobrze przygotowane, a nawet miłośnicy tras biegowych znajdą tu coś dla siebie. Po zmaganiach można na miejscu zjeść i poleżeć na leżakach.
Film z Czantorii i nie tylko
Zimą zdobyliśmy 3 szczyty w Beskidzie Śląskim. Czantoria była jednym z nich. Na filmie znajdziesz ją po Baraniej Górze
Informacje praktyczne
Szczyt dostępny jest przez cały rok i całą dobę
Godziny cennik Kolei Linowej znajdziesz tutaj: https://www.czantoria.net/
Czantoria
ul. 3 Maja, Ustroń
Noclegi w Ustroniu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, odległość: 4.8 km
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 6.6 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 9.4 km
- Jezioro Czerniańskie w Wiśle, odległość: 11.3 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 11.8 km
- Dolina Białej Wisełki, odległość: 12.3 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 16.3 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 16.6 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 28.5 km
- Park Zamkowy w Żywcu, odległość: 28.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!