Czantoria - narty, szlaki i wieża widokowa

Anna Piernikarczyk
Czantoria Wielka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, a jednocześnie szczyt graniczny miedzy Polską a Czechami. Wznosi się u stóp Ustronia, będąc zarazem ważną atrakcją turystyczną tego miasta i okolicy. Wpływa na to w dużej mierze kolej linowa z 4-osobową kanapą, docierająca na polanę Stokłosica z Ustronia Polany. Korzystają z niego zarówno piesi wędrowcy, głównie w małym dziećmi, jak i masowo narciarze zimą. Tym sposobem Czantoria to wymarzona, bardzo widokowa góra narciarzy, właściwie jedyna w Ustroniu, który bardziej uchodzi za letniskową miejscowość. 

A przecudna panorama z wieży na Czantorii Wielkiej sprawiają, że i na sam szczyt coraz chętniej udają się turyści! Szczyt właściwy leży zaledwie 30 minut spacerkiem z Polany Stokłosica. Wieża stoi już po czeskiej stronie i jest odpłatna, ale jest stosunkowo tania i można płacić w złotówkach.

Czantoria Wielka
Czantoria Wielka

Atrakcje na Czantorii, a dokładniej Polanie Stokłosica

Na Polanie Stokłosica czeka na turystów sporo atrakcji. Często to już jest cel sam w sobie i nie każdy decyduje się na wejście wyżej na Czantorię Wielką, a co na Polanie mają do dyspozycji turyści:

  • najważniejsza atrakcja to górna stacja Kolei Czantoria, która przez cały rok wwozi tutaj turystów, zimą głównie narciarzy
  • trasy narciarskie poprowadzone po stoku Czantorii, po obu stronach kolejki
  • sokolarnia - fajna ciekawostka przyrodnicza, nieco poniżej stacji kolejki można pooglądać kilkadziesiąt ptaków drapieżnych, łącznie z orłem przedni i bielikiem, ale jest też kilka rodzajów sów, w tym puchacz, płomykówka czy pójdźka, a także sokół jastrząb, raróg czy pustułka. Pracownicy opiekują się tutaj chorymi ptakami, każdy z nich ma swój drewniany domek i można je dokładnie pooglądać z bliska. To rzadka okazja tego typu, bilet normalny 10 zł (2022)
  • letni tor saneczkowy - działa tylko w sezonie ciepłym
  • bufet - czynny także zimą
  • leżaki bezpłatne - znajdują się pod schodami bufetu i można sobie w gratisie wypożyczyć, by odpocząć i podziwiać ładne widoki
  • zadaszone miejsca piknikowe z ławami i stołami
  • ścieżka rycerska
  • przekaźnik RTV, który atrakcją nie jest, stanowi jednak dobry punkt odniesienia w terenie. 
Kolej Czantoria
Kolej Czantoria
Sokolarnia - bielik
Sokolarnia - bielik
Sokolarnia - orzeł przedni
Sokolarnia - orzeł przedni

Czantoria Wielka

Czantoria Wielka znajduje się około 30 minut pieszo od Polany Stokłosica, wystarczy podążyć czerwonym szlakiem i ścieżką rycerską. Szlak dość łagodnie wznosi się cały czas ku górze. Na szczycie znajduje się granica polsko-czeska i już po czeskiej stronie wieża widokowa, a dodatkowo stoją tu sklepiki z pamiątkami, spora wiata piknikowa i za wieżą czeski bufet. Nieco poniżej wierzchołka znajduje się turystyczne przejście graniczne oraz węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia lub Trzyńca w Czechach. Przez szczyt przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki

10 minut spacerkiem od szczytu, wśród ładnych widoków, dojdziecie do czeskiej chaty oraz polskiej Koliby, gdzie czeka smażony ser, grzańce, zimowe herbatki i inne smakołyki, jak lentylky czy czekolada studencka. Zaraz za Kolibą można zejść do Ustronia niebieskim szlakiem (trochę stromy) albo podążyć dalej żółtym szlakiem na Małą Czantorię i dalej do centrum Ustronia. Można też wrócić czerwonym szlakiem, który od Polany Stokłosica w dół do Ustronia Polany jest mocno stromy.

Zejście do Koliby
Zejście do Koliby
Koliba
Koliba

Wieża widokowa na Czantorii

Wieża jest odpłatna (9/5 zł, 2023) i znajduje się na Czantorii Wielkiej, już po stronie czeskiej, ale bilety można kupić w złotówkach. Kasa znajduje się w murowanym budynku, zaś przez niego wychodzi się wyżej na stalową wieżę. Powstała ona w 2002 roku, a zbudowano ją w 90 dni! Metalowa konstrukcja ma 28,5 metra wysokości i 4 poziomy. Żeby wejść na najwyższy taras na wysokości ponad 21 metrów, trzeba pokonać ponad 80 schodów. Gdy ma się ubrane raczki, to dzwonisz jak Mikołaj 🙂 

Wieża ma bardzo solidną konstrukcję i stoi stabilnie, jest też dość szeroka, więc nawet przy silnym wietrze nie czułam ruchów samej wieży, a komórka chciała wypaść z rąk, tak dmuchało. Zbudowanie wieży zdecydowanie spopularyzowało szczyt i poprawiło widoczność. O ile z ziemi Czantoria Wielka nie oferuje zbyt efektownych widoków, to panorama z wieży to prawdziwa petarda. 360 stopni cudownych górskich pejzaży. Jest na czym oko zawiesić. 

Przy pięknej pogodzie widok jest wprost imponujący, na północy widać Ustroń, zbiornik Goczałkowicki, a nawet Katowice, a także całe Pogórze Cieszyńskie, pasmo Równicy i Baraniej Góry. Na wschodzie zaś Beskid Żywiecki, a dodatkowo dostrzeżesz z wieży Tatry, Małą Fatrę, Niskie Tatry na Słowacji i Beskid Śląsko-Morawski w Czechach. Kiedy jest pogoda żyleta - to nawet czeskie Jesioniki w Sudetach można zobaczyć!

Wieża na Czantorii
Wieża na Czantorii

Szlaki na Czantorię Wielką

  • szlak żółty z Ustronia Centrum, przez Małą Czantorię (864 m n.p.m.), około 2 h, przyjemny szlak
  • szlak niebieski z Ustronia Centrum, około 2,5 h, trochę stromy
  • szlak czerwony z Ustronia Polany, 50 minut na Polanę Stokłosica i około 75 minut na Czantorię Wielką (stromy, ale najszybszy szlak na Czantorię) zejście najlepiej wykonać innym szlakiem
  • szlak czerwony ze Stożka (978 m n.p.m.), przez Soszów Wielki (886 m n.p.m.), około 2 h
  • szlak niebieski, z Wisły Centrum, przez Soszów Wielki, dalej szlakiem czerwonym, około 3,5 h
Ścieżka Rycerska na Czantorii
Ścieżka Rycerska na Czantorii
Szlak na Czantorię Wielką z górnej stacji
Szlak na Czantorię Wielką z górnej stacji

Nasza trasa czerwonym szlakiem na Czantorię

Choć na Polanę Stokłosicy można wjechać wyciągiem krzesełkowym, to my chcieliśmy wejść na szczyt zimą pieszo. Z Ustronia Polana, z dolnej stacji kolei prowadzi tu szlak czerwony. Parkingów płatnych na dole jest kilka, bo szczyt jest popularny zarówno latem, jak i zimą, a obok nich powstał też parking bezpłatny, z którego skorzystaliśmy. Początkowo szlak wygląda całkiem niewinnie, po chwili jednak prze mocno w górę. Najbardziej stromy fragment jest przed samą Polaną Stokłosica czyli górną stacją kolejki. Bez raczków zimą i bez kondycji nie podchodź. Szliśmy powoli, mając obok siebie cały czas szusujących narciarzy, no i ładny widok w dół. 

Zmęczeni podejściem wyszliśmy w końcu na płaską Stokłosicę (850 m n.p.m.). Z dołu to 2,3 km i około 45 minut marszu. Pod kolejką czeka Sokolarnia, trochę szkoda tych ptaszków na sznurkach, ale jest to rzadka okazja, żeby różne ptaki drapieżne oglądać z tak bliska. Przy bufecie pod schodami można się częstować bezpłatnie leżakami. Latem działa tu tor saneczkowy. 

Stąd nadal czerwonym szlakiem idziemy dalej na Czantorię Wielką (995 m n.p.m.), teraz jednak szlak jest dużo łagodniejszy, pnie się lekko w górę i dość szybko i bez zmęczenia stajemy pod wieżą widokową. To szczyt graniczny, a wieża stoi już po czeskiej stronie. Jest dostępna odpłatnie, ale można płacić w złotówkach. Bez wieży widoki są tu dość kiepskie, także warto z niej skorzystać. Panorama z wieży to petarda, 360 stopni cudnych widoków

Na miejscu stoją sklepiki z pamiątkami, wiaty piknikowe i bufet. My poszliśmy jeszcze do słynnej Koliby - polskiego bufetu, do którego dojdziesz w jakieś 10 minut, z ładnymi widokami po drodze. Po lewej stronie drogi stoi czeska chata, a kawałek dalej nasza Koliba. Polecam smażony ser i grzaniec idealny na zimę. Bez alkoholu są zimowe herbatki aromatyczne. 

Można tutaj zejść w dół zaraz za Kolibą niebieskim szlakiem, ponoć trochę stromo, można też iść żółtym szlakiem przez Małą Czantorię. My wróciliśmy do samochodu tak, jak przyszliśmy, czerwonym szlakiem, ale zejście, zazwyczaj łatwe i przyjemne, tutaj okazało się równie wyczerpujące, jak podejście. Jest tak stromo, że wszystkie mięśnie ostro pracują, no i kolana dostają w kość. Za to poszło bardzo szybko. W sumie pokonaliśmy ponad 9 km, 2 godziny do Koliby, z powrotem - 58 minut!

Przy górnej stacji kolei
Przy górnej stacji kolei
Stok na Czantorii
Stok na Czantorii
Sokolarnia na Czantorii
Sokolarnia na Czantorii
Ścieżka Rycerska na Czantorii
Ścieżka Rycerska na Czantorii

Czantoria na narty

Ośrodek narciarski leży na północnym zboczu Wielkiej Czantorii. Działa tu przez cały rok Kolej Linowa Czantoria. Czteroosobowe kanapy kolei wożą tysiące turystów i narciarzy w wyższe partie Beskidów. Górna stacja ośrodka znajduje się na polanie Stokłosica, na wysokości 851 m n.p.m. 

Zimą miłośnikom narciarstwa i snowboardu Czantoria oferuje jedne z najdłuższych tras narciarskich w Beskidach, z pięknymi widokami. Poza koleją kanapową, przy górnej i dolnej stacji kolei na Czantorię powstały wyciągi orczykowe i talerzykowe, jest też przedszkole narciarskie i wyciąg taśmowy dla dzieci. Działa wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska. Trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności są dobrze przygotowane, a nawet miłośnicy tras biegowych znajdą tu coś dla siebie. Po zmaganiach można na miejscu zjeść i poleżeć na leżakach.

Narciarska Czantoria
Narciarska Czantoria

Film z Czantorii i nie tylko

Zimą zdobyliśmy 3 szczyty w Beskidzie Śląskim. Czantoria była jednym z nich. Na filmie znajdziesz ją po Baraniej Górze

Informacje praktyczne

Szczyt dostępny jest przez cały rok i całą dobę
Godziny cennik Kolei Linowej znajdziesz tutaj: https://www.czantoria.net/

Czantoria
ul. 3 Maja, Ustroń

Noclegi w Ustroniu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Wieża na Czantorii
Czantoria
Polana Stokłosica
Czantoria
Sokolarnia na Czantorii
Sokolarnia - pójdźka
Koliba
Czantoria
Czantoria narciarska
(4.5 głosów: 166)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie