Stożek Wielki. Szczyt z najstarszym schroniskiem Beskidu Śląskiego

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2023-12-29
Stożek Wielki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Stożek Wielki (978 m n.p.m.) to popularny latem i zimą szczyt górski w Paśmie Czantorii, w bardzo lubianym przez turystów Beskidzie Śląskim. Oferuje nie tylko piękne widoki, ale i efektowne schronisko pttk.

W terenie szczyt ten charakteryzuje się stożkowatym kształtem, zbocza kopuły stromo opadają ku zachodowi, północy i wschodowi, jedynie ku południu grzbiet Stożka biegnie prawie poziomo ku Kyrkawicy. Ten specyficzny kształt zadecydował o nazwie szczytu i z tego też powodu, wydaje się być nawet wyższy niż jest w rzeczywistości. 

Stożek zbudowany jest z piaskowca godulskiego i pod samym szczytem od zachodu widoczna jest nawet wychodnia skalna z wywieszoną płytą. Szczyt porastają lasy bukowe, bukowo-świerkowe i świerkowe w części wschodniej. 

Przebiega tutaj granica pomiędzy Polską a Czechami (turystyczne przejście graniczne) oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dojść można m.in. na Przełęcz Kubalonkę, Czantorię Wielką, Cieślar, Soszów Wielki do Wisły, Istebnej, Jaworzynki i Jabłonkowa w Czechach. Przez szczyt przebiega także czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Stożek Wielki
Stożek Wielki

Widoki ze Stożka

Fantastyczne są widoki ze Stożka, już końcówka szlaku zielonego oferuje cudną panoramę, a ze szczytu zobaczymy grzbiet Pasma Wiślańskiego z najwyższym masywem Beskidu Śląskiego - Skrzycznem (1257 m n.p.m.), nieco na południe widoczne są masywy Baraniej Góry, a przy dobrej pogodzie doskonale widoczne jest także pasmo Tatr, od tych niższych, zachodnich aż po Tatry Bielskie. Wschody słońca nad Tatrami ze Stożka to petarda!

Na Stożku
Na Stożku

Szlaki na Stożek Wielki

  • szlak czerwony z Czantorii Wielkiej (995 m n.p.m.) przez Soszów Wielki (886 m n.p.m.), około 3 h
  • szlak czerwony z Przełęczy Kubalonka (761 m n.p.m.), około 2,5 h
  • szlak żółty z Jaworzynki przez Istebną, około 4 h
  • szlak zielony z Wisły Głębce przez Łabajów, około 2 h - najłatwiejszy szlak
  • szlak niebieski z Wisły Głębce, około 2,5 h, wraz ze szlakiem niebieskim tworzy fajną pętlę z Wisły Głębce na Stożek i z powrotem, około 6 km
  • szlak niebieski z Wisły Dziechcinka przez Dolinę Dziechcinki, ze Stożka Małego szlak czerwony i żółty, około 2,5 h
  • szlak żółty z miejscowości Jablunkov w Czechach
  • szlak zielony z miejscowości Hradek w Czechach
Szlak czerwony na Stożek Wielki
Szlak czerwony na Stożek Wielki

Nasza trasa niebieskim szlakiem z Dziechcinki na Wielki Stożek

Wiem, że można podejść na Stożek łatwiej niebieskim szlakiem z Wisły Głębce, ale my, śpiąc  w centrum Wisły, chcieliśmy w Walentynki usiąść po drodze na ławeczce miłości na Krzakoskiej Skale, a ona właśnie stoi przy niebieskim szlaku z Dziechcinki. Po drodze mijaliśmy stok narciarski. 

Szlak wiedzie przez las, pola, drogą asfaltową i w kopnym śniegu, wszystkiego po trochu. Nawet przez gospodarstwo z krową. Za stokiem lasem doszliśmy do drogi asfaltowej, która wyprowadziła nas pod ławeczkę na szczycie Krzakowskiej Skały. Ładny stąd jest widok! 

Dalej szliśmy w stronę gospodarstwa, za którym ponownie wchodzi się w las, który doprowadził nas do ambonki. Dalej znów wiedzie asfalt niemal pod sam Stożek Mały. Do samego szczytu prowadzi kawałek z asfaltu czerwony i żółty szlak, a sam Stożek Mały (843 m n.p.m.) to właściwie nic ciekawego, zwykły punkt na szlaku. 

Ruszyliśmy więc w stronę jego większego brata - na Stożek Wielki (978 m n.p.m.). Dość stromo, za to szybko podeszliśmy czerwonym szlakiem na zielony, który już łagodnie wyprowadził nas w towarzystwie cudnych widoków pod schronisko na Stożku, które ma już 100 lat! Stożek, to podobnie jak Czantoria, szczyt graniczny z Czechami. Wracaliśmy tą samą trasą, całość to około 13 km!

Krzakoska Skałana szlaku niebieskim na Stożek
Krzakoska Skałana szlaku niebieskim na Stożek
Stożek Mały
Stożek Mały
Szlak niebieski z Dziechcinki na Stożek
Szlak niebieski z Dziechcinki na Stożek
Krzakoska Skałana szlaku niebieskim na Stożek
Krzakoska Skałana szlaku niebieskim na Stożek

Schronisko na Stożku

Nieco poniżej szczytu Stożka Wielkiego stoi Schronisko PTTK, na wysokości 957 m n.p.m., oddane do użytku w lipcu 1922 roku, a więc w lipcu 2022 roku obchodzi 100 lat istnienia. To najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim! 

Na stokach tej góry działa też ON Stożek oferujący wyciąg krzesełkowy. Budynek schroniska znajduje się tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego granicę polsko-czeską. Owe pasmo to najbardziej na zachód wysunięta część polskiego Beskidu Śląskiego, zakończona masywem Tułu. 

Budowę schroniska rozpoczęto w maju 1920 roku wg projektu Stanisława Chorubskiego, wykorzystano tu zarówno elementy architektoniczne miejscowe, jak i podhalańskie, stąd schronisko na Stożku urzeka swą urodą i urokiem. Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 lipca 1922 roku, potem wiele razy modernizowane, przeszło duży remont w latach 60. XX wieku. Od tego czasu praktycznie nie zmieniło kształtu. 

Schronisko oferuje pokoje, saunę, telewizję, tenis stołowy oraz bogato zaopatrzony bufet oraz letni ogródek. Nie należy do bardzo tanich, ale za to serwuje pyszny żurek czy pomidorową.

Stożek Wielki
Stożek Wielki

Ośrodek Narciarski Stożek

Nieco poniżej schroniska znajduje się ośrodek narciarski ON Stożek (ul. Zjazdowa 11, Wisła) z licznymi wyciągami, w tym wyciągiem krzesełkowym. Wiele tras o różnym stopniu trudności pozwoli cieszyć się białym szaleństwem każdemu, niezależnie od umiejętności. 

W ON Stożek pracują doświadczeni instruktorzy narciarstwa i snowboardu, działają tu szkółki i wypożyczalnie, a stoki są naśnieżane w razie konieczności. W budynku noclegowym znajdują się pokoje prywatne oraz wieloosobowe, a także sala kominkowa z telewizorem, gdzie można usiąść i się zrelaksować.

Film ze Stożka

Podrzucamy film z wyprawy na 3 szczyty w Beskidzie Śląskim. Stożek jest pokazany jako ostatni.

Informacje praktyczne

Szczyt dostępny cały rok przez całą dobę
Wstęp bezpłatny

Stożek Wielki
Schronisko PPTK Stożek
ul. Turystyczna 19, Wisła
tel. 33/ 855-27-10

Noclegi w Wiśle

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Szlak niebieski z Dziechcinki na Stożek
Krzakoska Skałana szlaku niebieskim na Stożek
Krzakoska Skałana szlaku niebieskim na Stożek
Stok na niebieskim szlaku
(4.5 głosów: 45)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie