Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Cieślar 920 m n.p.m. Widokowa góra z ławeczką wiślańską w Beskidzie Śląskim

Aktualizacja: 2024-01-06
Cieślar
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Cieślar (920 m n.p.m.) to bardzo widokowy szczyt w Beskidzie Śląskim. Wznosi się w głównym grzbiecie Pasma Czantorii i Stożka, między Wielkim Soszowem, a Małym Stożkiem. Wierzchołek poznasz po rozległej polanie z cudnym pejzażem beskidzkich szczytów i Tatr w oddali. Znajdziesz tu tablicę ze zdjęciem i opisem okolicznych wzniesień. Usiądziesz tu na ławce wiślańskiej, jednej z kilku ustawionych na okolicznych wierzchołkach.

Przez szczyt Cieślara biegnie granica państwowa polsko-czeska. Wzdłuż niej biegną znakowane szlaki turystyczne: polskie czerwone i czeskie niebieskie. Góra wznosi się ponad Wisłą i czeskim Nydkiem.

Cieslar
Cieslar

Szlaki na Cieślar

  • niebieski szlak z Wisły Jawornik, dalej czerwone znaki na szczyt
  • czerwony Główny Szlak Beskidzki z Soszowa Wielkiego lub z drugiej strony ze Stożka Wielkiego
  • pętla szlakiem zielonym, czerwonym i niebieskim z Wisły Jawornika (szczegółowy opis trasy poniżej)
Beskidske Sedlo
Beskidske Sedlo

Nasza pętla na Cieślar i Soszów Wielki

Nasza pętla liczyła około 12 km. Rozpoczęła się w Wiśle Jaworniku przy parkingu bezpłatnym. Początkowo poszliśmy w prawo, zielonym szlakiem, który pnie się niezbyt ostro pod górę, w stronę czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Osiągnęliśmy go w miejscu Beskidske Sedlo, na wysokości 680 m n.p.m. Od tego momentu poruszaliśmy się za czerwonymi znakami. Skręciliśmy w lewo, w kierunku Soszowa. Widoki otwierają się na czeską stronę, bo prowadzi tu granica polsko-czeska. 

Od tego momentu trasa jest łagodna, widokowa i bardzo przyjemna. Jako, że szliśmy tędy zimą, miejscami pojawiał się śnieg i lód, szczególnie od szczytu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m.). Ten dość szybko pojawił się naszym oczom. Najpierw karczma, kolej linowa z kanapą oraz stok narciarski, a dalej ławeczka i schronisko. Najładniejsze widoki pojawiają się tutaj ze stoku narciarskiego.

My ominęliśmy w drodze na górę schronisko i kolejną karczmę, do której znów droga wiedzie nieco pod górę, w otoczeniu drzew. Dalej robi się łagodniej i ponownie bardzo widokowo. Pojawiają się panoramy z lewej strony polskich gór, zaś z drugiej strony czeskich.

Rozległa polana otwierająca się po lewej stronie, z tablicą obrazującą widoczne w dali szczyty, mówi nam, że osiągnęliśmy szczyt Cieślar. Tablice mówią o wysokości 920 m, choć Wikipedia podaje wysokość 918 m n.p.m. Kawałek dalej pod drzewem przycupnęła kolejna wiślańska ławeczka. Zobaczysz stąd nie tylko beskidzkie szczyty, ale i tatrzańskie granie! Co ciekawe, na zdjęciu na tablicy nie są one widoczne, choć są opisane. Toteż mieliśmy sporo szczęścia, że nam się ładnie pokazały. Gdyby dalej podążać czerwonymi szlakówkami, to doszlibyśmy do Wielkiego Stożka, gdzie czeka ładne schronisko i piękne pejzaże.

Schodziliśmy tą samą drogą do schroniska na Soszowie, gdzie wstąpiliśmy na gorącą czekoladę. Przyjemnie było wniknąć w ten górski klimat, w dodatku z nutą świąteczną. A jeszcze gość przygrywał na gitarze kawałki Starego Dobrego Małżeństwa. Nie mogłam nie pośpiewać. Oczywiście serwuje się też dania gorące, zupy, pierogi, naleśniki, kasza z dodatkami czy gulasz korzenny. Do tego kawa do wyboru, herbata i ciasto. No i piwo oraz grzaniec. My mieliśmy swoją wałówkę, toteż na czekoladzie się skończyło.

Pętlę z tego miejsca dopełniliśmy szlakiem niebieskim, który szybko sprowadził nas do Jawornika. Cała niespieszna wycieczka zabrała nam jakieś 4 godzinki i liczy około 12 km.

szlak zielony na Soszów
szlak zielony na Soszów
Wisła Jawornik, szlak zielony na Soszów
Wisła Jawornik, szlak zielony na Soszów
Widok z czerwonego szlaku na stronę czeską
Widok z czerwonego szlaku na stronę czeską
Schronisko Soszów
Schronisko Soszów
Schronisko Soszów
Schronisko Soszów

 

Trasa pętli na mapie

Poniżej zaznaczyliśmy naszą trasę na mapie, abyś mógł łatwiej zaplanować swój wypad w góry.

Skąd nazwa Cieślar?

Nazwa góry pochodzi od nazwiska Cieślar. Już w 1621 r, tuż po osadzeniu wsi Wisła, notowano w niej już 4 Cieślarów. Dziś to jedno z najpopularniejszych nazwisk w tej miejscowości. Jak wynika ze statystyk, co dziesiąty mieszkaniec Wisły nosi właśnie takie nazwisko. Ciekawostką jest, że co roku organizowane jest międzynarodowe spotkanie Cieślarów na górze Cieślar. Przybywają oni z nawet z odległych zakątków świata.

Widoki z Cieślara

Cieślar uznawany jest za bardzo widokową górę. I nie ma w tym żadnej przesady. Panorama roztaczająca się ze szczytu jest bardzo szeroka i imponująca. Ukazuje niemal cały Beskid Śląski ze Skrzycznem w części centralnej. Za wierzchołkami Beskidów wyłaniają się w dali majestatyczne Tatry, ale tylko przy dobrej pogodzie. Po drugiej stronie podziwiać można część Beskidu Śląsko-Morawskiego, już po stronie Czech. Widoki ze szczytu naprawdę mnie urzekły. Szczególnie, że zimowe słońce chyliło się już ku zachodowi. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce!

Cieślar
Cieślar
Cieślar
Cieślar
Widoki z Cieślara
Widoki z Cieślara

Ławeczka na Cieślarze

Efektowna ławka stanęła pod drzewem na wierzchołku góry i oferuje równie efektowne pejzaże Beskidów. Takie konstrukcje to idealny sposób na podbicie turystyki w danym miejscu. Niemal każdy turysta bowiem chętnie robi sobie tu zdjęcie. Dla wielu natomiast takie ławki stają się celem samym w sobie. To również dobra okazja do odpoczynku i pikniku, z czego chętnie skorzystaliśmy.

Ławeczki wiślańskie

Na wzniesieniach otaczających Wisłę spotkasz kilka ławek z efektownymi pejzażami na okolicę. Ławka miłości stoi m.in. na Krzakoskiej Skale (Kobylej). Znajduje się przy niebieskich znakach prowadzących z Wisły Dziechcinki na Wielki Stożek. Jeszcze popularniejsza jest Ławeczka Cieńków, stojąca na Cieńkowie Niżnym, obok Rancza Cieńków. Jest tak pięknie położona, że każdy chce na niej usiąść. Można do niej dojechać samochodem, dojść pieszo lub wjechać pobliską kolejką linową. Kolejna ławeczka stanęła na Czuplu, tym wiślańskim. Tutaj trzeba podejść pieszo. Najbliżej Cieślara jednak spotkasz ławeczkę na Soszowie Wielkim.

Ławeczka na Soszowie
Ławeczka na Soszowie

Film z Cieślara w Beskidzie Śląskim

Zapraszam też na nasz film z wyprawy.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Cieślar
czerwony szlak

Noclegi w Beskidzie Śląskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

szlak czerwony na Cieślar
Skrzyczne widoczne z Cieślara
Cieślar
Cieślar
Cieślar
Karczma na Soszowie
Widok z czerwonego szlaku na stronę czeską
Schronisko Soszów
niebieskie szlak z Soszowa
niebieskie szlak z Soszowa
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024