Szczawnica najlepsze atrakcje. Co warto zwiedzić w tym kurorcie?
Szczawnica to piękny i zarazem popularny kurort leżący w Pieninach, w województwie małopolskim, przy trasie nr 969, niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Szczawnica jest znaną miejscowością uzdrowiskową, malowniczo położoną w dolinie potoku Grajcarek, w pobliżu jego ujścia do Dunajca, gdzie znajduje się przystań końcowa słynnego w całej Polsce spływu Przełomem Dunajca.

O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon, Helena czy Magdalena). Oprócz bazy leczniczo-sanatoryjnej, świetnie rozwinięta jest tu również infrastruktura turystyczna, a zimą także narciarska. W ostatnich latach Szczawnica została ładnie odnowiona i zagospodarowana, tak więc pobyt tutaj staje się prawdziwą przyjemnością, choć bywa tłoczno w letnie i zimowe weekendy.
- Top atrakcje w Szczawnicy 1. Spływ Dunajcem, Sromowce Wyżne 2. Sokolica w Pieninach 3. Promenada w Szczawnicy 4. Droga Pienińska w Szczawnicy 5. Park Górny w Szczawnicy 6. Kajaki i Rafting w Szczawnicy 7. Palenica w Szczawnicy i kolej krzesełkowa 8. Wąwóz Homole w Pieninach 9. Arena Narciarska Jaworki Homole 10. Park Dolny w Szczawnicy 11. Zabudowania Uzdrowiska 12. Trasy rowerowe i konne 13. Kościół Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika Mapa atrakcji Szczawnicy Dojazd do Szczawnicy Noclegi w Szczawnicy Pytania i odpowiedzi
Top atrakcje w Szczawnicy
Któż nie zna Szczawnicy? To takie Zakopane Pienin, tylko z lepszym klimatem i piękniejszą zabudową 🙂 Niestety od kilku lat Szczawnica jest też dość zatłoczona, ale można odwiedzić ją w czasie mniej obleganym przez turystów, poza wakacjami i feriami zimowymi. Poznaj top atrakcje Szczawnicy!

1. Spływ Dunajcem, Sromowce Wyżne
Słynny w całej Polsce spływ tratwami malowniczym przełomem Dunajca to najpopularniejsza atrakcja tego miasta. Trasa ze Sromowców do Szczawnicy to 18 km, spływ trwa nieco ponad 2 godziny, a odbywa się codziennie od początku kwietnia do końca października.
www.flisacy.com.pl

2. Sokolica w Pieninach
Sokolica o wysokości 747 m n.p.m. to jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach, administracyjnie należący do Krościenka nad Dunajcem, ale można go również zdobyć szlakiem wiodącym od strony Szczawnicy. Dominujący wierzchołek Sokolicy wznosi się sterczącą skałą na wysokość około 300 m ponad poziom Dunajca, z malowniczym krętym przełomem w tym miejscu.


3. Promenada w Szczawnicy
Promenada szczawnicka (ul. Nad Grajcarkiem, ul. Zawodzie) to pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 m, ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, pergole, jest gdzie zjeść, widać stąd kolejkę na Palenicę
Z góry dziękujemy!

4. Droga Pienińska w Szczawnicy
Droga Pienińska to malowniczy i bardzo popularny trakt wiodący przez Przełom Pieniński, wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych. Droga Pienińska liczy około 10 km długości jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Prowadzi tu szlak czerwony ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (2,5h w jedną stronę), od którego odchodzą inne szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

5. Park Górny w Szczawnicy
Przy ulicy Zdrojowej znajduje się zabytkowy park z pięknie odnowionymi zabytkami, placem Dietla z Pijalnią Wód, oryginalnymi rzeźbami i muszlą koncertową

6. Kajaki i Rafting w Szczawnicy
Trasę tradycyjnego spływu łodziami flisackimi można pokonać w bardziej aktywny sposób np. pontonem (rafting) lub kajakiem. To wspaniała rozrywka dostarczająca dużej dawki adrenaliny, na bezpiecznym sprzęcie.

7. Palenica w Szczawnicy i kolej krzesełkowa
Palenica o wysokości 722 m n.p.m. to popularny szczyt w Małych Pieninach. Na jego szczycie znajduje się schronisko "Groń". Na Palenicę można wjechać kolejką krzesełkową Polskich Kolei Linowych. Zimą czekają tu: naśnieżana trasa zjazdowa na stoku Palenicy o długości 1000 m, z homolagacją FIS, oświetlona trasa na stoku Szafranówki o długości 1800 m, 2 wyciągi orczykowe na Szafranówce z naśnieżaną trasą łatwą, Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu z wyciągiem orczykowym na górze Palenica
pkl.pl
Z góry dziękujemy!

8. Wąwóz Homole w Pieninach
Malowniczy wąwóz znajdujący się w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy, zbudowany ze skał wapiennych, położony w Małych Pieninach. Jego rzeźba jest urozmaicona, a dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz Homole uznawany jest za jeden z piękniejszych wąwozów w Polsce. Utworzono tu rezerwat przyrody. Przez wąwóz przebiega zielony szlak z Jaworek prowadzący dalej na Wysoką (1050 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pienin.
9. Arena Narciarska Jaworki Homole
ul. Zaskalskie 14, Szczawnica – Jaworki - ośrodek na północnym stoku "Bukowinek" oferuje nowy wyciąg krzesełkowy, 2 wyciągi orczykowe i 8 tras narciarskich o łącznej długości około 4400 m. Działa szkoła narciarska i wyciąg dla początkujących oraz dzieci, trasy o różnym stopniu trudności, głównie łatwe, ale również do slalomu, ratrakowane i naśnieżane.
arenanarciarska.eu
10. Park Dolny w Szczawnicy
Znajduje się przy ulicy Głównej, w samym centrum Szczawnicy, naprzeciw promenady nad Grajcarkiem

11. Zabudowania Uzdrowiska
Zabytkowe budynki kurortowe z XIX i początku XX wieku z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Warto przejść się ulicą Zdrojową i zaznać tej atmosfery z przełomu wieków. Wyjątkowy pod tym względem jest Park Górny z pięknym Dworkiem Gościnnym i unikatowym Placem Dietla.

12. Trasy rowerowe i konne
13. Kościół Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika
Przy ulicy Zdrojowej stoi ładny i spory kościół za XIX wieku, chociaż parafia istnieje tutaj już od XIV wieku
Oficjalna strona Szczawnicy
Mapa atrakcji Szczawnicy
Poniżej przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi atrakcjami Szczawnicy. Mam nadzieję, że okaże się pomocna.
Dojazd do Szczawnicy
Do Szczawnicy najłatwiej dostać się własnym samochodem, choć nie oznacza to, że będzie szybko. Z Krakowa (120km) zajmie to ponad 2 godziny, ale połowa trasy to Zakopianka, która, jak wiemy, potrafi być zatłoczona. W zasadzie z wszystkich większych miast w Polsce trzeba tą trasą przejechać. W Szczawnicy nie ma strefy płatnego parkowania, ale parkingi są w większości płatne (ceny różne ok. 4-5 zł za godzinę). Parkingów bezpłatnych jest bardzo mało np. przy ulicy Skotnickiej czy Głównej przy cmentarzu.
Do Szczawnicy nie poprowadzono kolei, dlatego pociągiem się tutaj nie dostaniesz. Pozostają autobusy lub busy z Krakowa, Nowego Targu lub z Nowego Sącza.
Noclegi w Szczawnicy
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Szczawnicy
Turyści najczęściej odwiedzają: Park Górny w Szczawnicy, a potem Sokolica w Pieninach i Spływ Dunajcem.











































