Szczawnica najlepsze atrakcje. Co warto zwiedzić w tym kurorcie?

Szczawnica - Plac Dietla
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Szczawnica to piękny i zarazem popularny kurort leżący w Pieninach, w województwie małopolskim, przy trasie nr 969, niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Szczawnica jest znaną miejscowością uzdrowiskową, malowniczo położoną w dolinie potoku Grajcarek, w pobliżu jego ujścia do Dunajca, gdzie znajduje się przystań końcowa słynnego w całej Polsce spływu Przełomem Dunajca.

Szczawnica spływ
Szczawnica spływ

O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon, Helena czy Magdalena). Oprócz bazy leczniczo-sanatoryjnej, świetnie rozwinięta jest tu również infrastruktura turystyczna, a zimą także narciarska. W ostatnich latach Szczawnica została ładnie odnowiona i zagospodarowana, tak więc pobyt tutaj staje się prawdziwą przyjemnością, choć bywa tłoczno w letnie i zimowe weekendy.

Top atrakcje w Szczawnicy

Któż nie zna Szczawnicy? To takie Zakopane Pienin, tylko z lepszym klimatem i piękniejszą zabudową 🙂 Niestety od kilku lat Szczawnica jest też dość zatłoczona, ale można odwiedzić ją w czasie mniej obleganym przez turystów, poza wakacjami i feriami zimowymi. Poznaj top atrakcje Szczawnicy!

Pijalnia Wód w Szczawnicy
Pijalnia Wód w Szczawnicy

1. Spływ Dunajcem, Sromowce Wyżne

Słynny w całej Polsce spływ tratwami malowniczym przełomem Dunajca to najpopularniejsza atrakcja tego miasta. Trasa ze Sromowców do Szczawnicy to 18 km, spływ trwa nieco ponad 2 godziny, a odbywa się codziennie od początku kwietnia do końca października.
www.flisacy.com.pl

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem

2. Sokolica w Pieninach

Sokolica o wysokości 747 m n.p.m. to jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach, administracyjnie należący do Krościenka nad Dunajcem, ale można go również zdobyć szlakiem wiodącym od strony Szczawnicy. Dominujący wierzchołek Sokolicy wznosi się sterczącą skałą na wysokość około 300 m ponad poziom Dunajca, z malowniczym krętym przełomem w tym miejscu.

Sokolica
Sokolica
Sokolica
Sokolica

3. Promenada w Szczawnicy

Promenada szczawnicka (ul. Nad Grajcarkiem, ul. Zawodzie) to pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 m, ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, pergole, jest gdzie zjeść, widać stąd kolejkę na Palenicę

Lubisz fajne ciuchy sportowe?
W sklepie Limango znajdziesz wiele pięknych ubrań, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
Szczawnica - Promenada nad Grajcarkiem
Szczawnica - Promenada nad Grajcarkiem

4. Droga Pienińska w Szczawnicy

Droga Pienińska to malowniczy i bardzo popularny trakt wiodący przez Przełom Pieniński, wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych. Droga Pienińska liczy około 10 km długości jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Prowadzi tu szlak czerwony ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (2,5h w jedną stronę), od którego odchodzą inne szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Droga Pienińska
Droga Pienińska

5. Park Górny w Szczawnicy

Przy ulicy Zdrojowej znajduje się zabytkowy park z pięknie odnowionymi zabytkami, placem Dietla z Pijalnią Wód, oryginalnymi rzeźbami i muszlą koncertową

Pijalnia Wód w Szczawnicy
Pijalnia Wód w Szczawnicy

6. Kajaki i Rafting w Szczawnicy

Trasę tradycyjnego spływu łodziami flisackimi można pokonać w bardziej aktywny sposób np. pontonem (rafting) lub kajakiem. To wspaniała rozrywka dostarczająca dużej dawki adrenaliny, na bezpiecznym sprzęcie.

7. Palenica w Szczawnicy i kolej krzesełkowa

Palenica o wysokości 722 m n.p.m. to popularny szczyt w Małych Pieninach. Na jego szczycie znajduje się schronisko "Groń". Na Palenicę można wjechać kolejką krzesełkową Polskich Kolei Linowych. Zimą czekają tu: naśnieżana trasa zjazdowa na stoku Palenicy o długości 1000 m, z homolagacją FIS, oświetlona trasa na stoku Szafranówki o długości 1800 m, 2 wyciągi orczykowe na Szafranówce z naśnieżaną trasą łatwą, Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu z wyciągiem orczykowym na górze Palenica
pkl.pl

Potrzebujesz odzieży narciarskiej?
W sklepie Outhorn znajdziesz wiele ładnych rzeczy, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
Stok narciarski Palenica
Stok narciarski Palenica

8. Wąwóz Homole w Pieninach

Malowniczy wąwóz znajdujący się w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy, zbudowany ze skał wapiennych, położony w Małych Pieninach. Jego rzeźba jest urozmaicona, a dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz Homole uznawany jest za jeden z piękniejszych wąwozów w Polsce. Utworzono tu rezerwat przyrody. Przez wąwóz przebiega zielony szlak z Jaworek prowadzący dalej na Wysoką (1050 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pienin.

9. Arena Narciarska Jaworki Homole

ul. Zaskalskie 14, Szczawnica – Jaworki - ośrodek na północnym stoku "Bukowinek" oferuje nowy wyciąg krzesełkowy, 2 wyciągi orczykowe i 8 tras narciarskich o łącznej długości około 4400 m. Działa szkoła narciarska i wyciąg dla początkujących oraz dzieci, trasy o różnym stopniu trudności, głównie łatwe, ale również do slalomu, ratrakowane i naśnieżane.
arenanarciarska.eu

10. Park Dolny w Szczawnicy

Znajduje się przy ulicy Głównej, w samym centrum Szczawnicy, naprzeciw promenady nad Grajcarkiem

Szczawnica
Szczawnica

11. Zabudowania Uzdrowiska 

Zabytkowe budynki kurortowe z XIX i początku XX wieku z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Warto przejść się ulicą Zdrojową i zaznać tej atmosfery z przełomu wieków. Wyjątkowy pod tym względem jest Park Górny z pięknym Dworkiem Gościnnym i unikatowym Placem Dietla.

Dworek Gościnny w Parku Górnym
Dworek Gościnny w Parku Górnym

12. Trasy rowerowe i konne

13. Kościół Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

Przy ulicy Zdrojowej stoi ładny i spory kościół za XIX wieku, chociaż parafia istnieje tutaj już od XIV wieku
Oficjalna strona Szczawnicy

Mapa atrakcji Szczawnicy

Poniżej przygotowaliśmy mapę z zaznaczonymi atrakcjami Szczawnicy. Mam nadzieję, że okaże się pomocna.

Dojazd do Szczawnicy

Do Szczawnicy najłatwiej dostać się własnym samochodem, choć nie oznacza to, że będzie szybko. Z Krakowa (120km) zajmie to ponad 2 godziny, ale połowa trasy to Zakopianka, która, jak wiemy, potrafi być zatłoczona. W zasadzie z wszystkich większych miast w Polsce trzeba tą trasą przejechać. W Szczawnicy nie ma strefy płatnego parkowania, ale parkingi są w większości płatne (ceny różne ok. 4-5 zł za godzinę). Parkingów bezpłatnych jest bardzo mało np. przy ulicy Skotnickiej czy Głównej przy cmentarzu.

Do Szczawnicy nie poprowadzono kolei, dlatego pociągiem się tutaj nie dostaniesz. Pozostają autobusy lub busy z Krakowa, Nowego Targu lub z Nowego Sącza.

Noclegi w Szczawnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Szczawnica Plac Dietla
tu otwierają się szlaki na Pieniny
Szczawnica Most Zakochanych
Szczawnica Promenada
Pijalnia Wód w Szczawnicy
Pijalnia Wód
Szczawnica
Grajcarek
Źródła Magdalena (woda mocno smakowa)
Dworek Gościnny
Promenada nad Grajcarkiem
Szczawnica Nad Grajcarkiem
Grajcarek
Most na Grajcarku
Most na Grajcarku
Park Górny
Park Górny
Park Górny
Szczawnica
Szczawnica
Palenica i Szafranówka
Szczawnica, Wojtek z Brodnicy
Kościół w Szczawnicy
Szczawnica
Grajcarek, wyciąg na Palenicę, Wojtek z Brodnicy
Szczawnica-Grajcarek
Trzy Korony - spływ Dunajcem
wodospad Zaskalnik
Do Placu Dietla
Galeria Sztuki Ludowej i Rękodzieła Krzywa Jabłonka w Szczawnicy
Bacówka pod Bereśnikiem
(4.6 głosów: 312)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 312)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika turystka
turystka
Piękna klimatyczna miejscowość
Wojanek66
Super miejsce byłem i się super bawiłem
Avatar użytkownika Dariusz żólkowski
Dariusz żólkowski
Byłem raz na turnusie kuracyjnym. Piękne uzdrowisko ale Pani Anna ma rację wybrać się tu można tylko po sezonie. A wąwóz Homole to perełka oprócz Doliny Kościeliskiej w Zakopanem.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Bardzo ładny kurort górski, wybrałabym nie najgorętsze okresy turystyczne do zwiedzania, bo bywa tłoczno 🙂
Avatar użytkownika angel
angel

fatastyczna ścieżka , piękne widoki wzdłuż Dunajca

Avatar użytkownika sylwuniasylwia
sylwuniasylwia
Muszę przyznać rację, chce się wracać 😉 Piekne widoki a spływ Dunajcem to po prostu bajka.

Do Szczawnicy chce się wracać <3

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Szczawnica wspaniały urlop

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024