Promenada w Szczawnicy, Wojtek

Szczawnica to piękne uzdrowisko w cudnych Pieninach, malowniczo położone w dolinie Grajcarka - górskiego potoku o uregulowanych brzegach.Najdłuższy deptak w Polsce

Powstała tu, właśnie nad Grajcarkiem wspaniała Promenada - obecnie najdłuższy deptak w Polsce mający aż 1800 metrów długości. Deptak rozpoczyna się pod dolną stacją kolejki linowej na Palenicę i łączy się ze ścieżką pieszo – rowerową prowadzącą na Słowację wzdłuż Dunajca.

Promenada w Szczawnicy

Na Promenadzie nad Gajcarkiem są ławeczki, na których można odpocząć oraz mostki prowadzące na drugą stronę potoku. Jest też wiele elementów małej architektury, ażurowe altanki, ozdobne palisady, klomby z ciekawą roślinnością. Oświetlenie promenady czyni ją piękną i użyteczną także po zmroku. Jest tu zwykle cicho, malowniczo, słychać szum płynącej wody.

Cenne jest to, że cały praktycznie deptak jest na płaskim terenie, co jest ważne dla kuracjuszy ze schorzeniami narządu ruchu. Jest on dopełnieniem funkcji turystyczno-uzdrowiskowej, którą pełni Szczawnica.

Promenada
ul. Zawodzie, Szczawnica

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°25'21" N, 20°29'14" E
Małopolskie
2015-02-16
2020-02-03 02:01

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-02-16 na

Witam. Zgadza się. Promenada tuż nad Grajcarkiem. Jest tam też sporo ławeczek na których omżna podziwiać pływające kaczki w Grajcarku.

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-02-14 na

Wspaniałe miejsce na spacery i odpoczynek po górskich wędrówkach.