Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Niedzica zamek

Zamek w Niedzicy

(4.6 głosów: 311)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce

Niezwykle urokliwie położony zamek w Niedzicy leży nad samym Zalewem Czorsztyńskim, około 3 km od wsi Niedzica. Dawniej warownia ta była znana pod nazwą Zamek Dunajec. Dziś znany jest każdemu Polakowi, bo to śliczne miejsce, nie tylko sama budowla, ale i malownicza okolica. Szczególnie urokliwy widok roztacza się z zapory na jeziorze. Uważam, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce!Jezioro Czorsztyńskie i zamek w Niedzicy
Jezioro Czorsztyńskie i zamek w Niedzicy

Historia zamku w Niedzicy

Zamek w Niedzicy wybudowany został około 1330 roku przez Kokosza Berzewiczy’ego. Była to gotycka warownia (zamek górny) chroniąca północnej granicy Węgier i w rękach węgierskich tak naprawdę pozostawał przez większość czasu, z małymi przerwami aż do końca II wojny światowej, choć już po I wojnie światowej znalazł się w granicach Polski. Po II wojnie zamek był bardzo splądrowany i w takim stanie przejęło go w 1949 roku Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które opiekuje się zamkiem do dziś. 

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Zamek średni powstał w XV wieku, a w 1601 roku dobudowano nowe, renesansowe skrzydło z bramą wjazdową i portalem, czyli zamek dolny. W XVIII wieku całość popadła w ruinę i została odbudowana dopiero w XIX stuleciu, jednak bez najstarszego zamku górnego, który dziś stanowi trwałą ruinę.Widok z zamku na Jezioro Czorsztyńskie
Widok z zamku na Jezioro Czorsztyńskie

Zamek Dunajec dzisiaj

Górny, gotycki fragment warowni popadł w ruinę, natomiast w dobrym stanie utrzymane są wieże dolne i zdobiony mur. Całość stanowi bardzo malowniczy widok na tle rozlewającego się jeziora. Dlatego zamek w Niedzicy jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce i stanowi niewątpliwą atrakcję Podhala, Pienin i polskiego Spiszu.

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Muzeum w zamku w Niedzicy

W zamku udostępnionym dla turystów, utworzone jest ciekawe muzeum, złożone z Zamku, Wozowni i Spichlerza. Muzeum powstało w 1963 roku.Zamek

Na ekspozycji w zamku zobaczysz m.in. więzienie z izbą tortur, izbę żupana spiskiego, sypialnię żupana, izbę straży, a także komnaty Salamonów - ostatnich właścicieli zamku. W pięknych, historycznych salach zgromadzone zostały również obiekty pochodzące z prowadzonych na zamku prac archeologicznych oraz stare fotografie.

Wozownia

Wozownia przy zamku w Niedzicy (koło parkingu) została urządzona w 2006 roku, we współczesnym budynku dawnego składu opału. Podziwiać tu możesz zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900-39. Wśród eksponatów stoją bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich oraz sanie.

Spichlerz

Zabytkowy, drewniany spichlerz wzniesiony został w ostatniej dekadzie XVIII stulecia w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego. Nieznacznie zmodyfikowany w wieku kolejnym jest dziś jednym z nielicznych zabytków tego typu w okolicy. Obecnie spichlerz mieści stałą wystawę Sztuki Ludowej Spisza z okresu XIX i XX wieku. Spichlerz stoi około 150 m od zamku, po przeciwnej stronie drogi.

Dodatkową atrakcją Muzeum jest taras zamku, z którego podziwiać można piękne widoki na Zalew, zaporę oraz pobliskie ruiny zamku w Czorsztynie i okoliczne góry. W samym zamku dostępne są też pokoje gościnne. Przy zamku istnieje płatny parking, restauracja, kasa biletowa oraz kramiki z pamiątkami regionalnymi.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem Dunajec

Wnętrza zamku
Niedzica
Widok na Czorsztyn z zamku w Niedzicy
Wozownia na zamku w Niedzicy
Niedzica
Jezioro Sromowieckie
Niedzica widziana z trasy

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne
wt-nd 9.00-16.00 
Bilety: Zamek i Wozownia: normalny 19 zł, ulgowy 14 zł
Parking: płatny
 

Adres

Zamek Dunajec - Muzeum
Stowarzyszenie Historyków Sztuki
ul. Zamkowa 2, Niedzica
tel. 18/ 262-94-89
https://zamekniedzica.pl

GPS: 49°25'22N, 20°19'11E

Niedzica noclegi

Niedzica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°25'22N, 20°19'11E
24 kwiecień 2018
05 marzec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Dariusz żólkowski
04 kwiecień 2021 18:05
Byłem tam dawno temu i na zamku i w powozowni. Piękne miejsce i wspaniałe widoki
Anna Piernikarczyk
03 marzec 2021 09:19
Zamek w Niedzicy ujmuje mnie bardzo, wraz z cudowną okolicą. Na pewno spodoba Ci się to miejsce!
DominikPL
16 kwiecień 2020 14:15
Bardzo ciekawy zamek. Polecam!
piotr
20 październik 2018 17:29

Byłem z całą rodzinką,było strasznie zimno,ale parking był pusty.

Angelika Krajewska
11 sierpień 2017 23:29

Piękny zamek może uda się w tym roku go odwiedzić :)

Marta
15 luty 2017 20:42

Cudowne widoki

Karolina
04 wrzesień 2016 16:33

Wspaniałe miejsce

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 13:52

Fantastyczne miejsce z bogatą historią.

Lutodar
25 wrzesień 2014 23:54

Fajny zamek

Zamek w Niedzicy na blogu

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20

Nie zawsze jest słońce - Jezioro Czorsztyńskie inaczej

Czy kiedy pada to warto rezygnować z podróży? A co kiedy pada, gdy jesteś w podróży? Czy to ma wystarczyć, żeby zmarnować dzień? Nie! Zobaczcie, jak fajnie można wykorzystać deszczowy dzień na wakacjach. Choć to lato, wcale tego nie widać, a jednak tłumy turystów w tym dniu postanowiły odwiedzić piękną okolicę Jeziora Czorsztyńskiego. Byliśmy wśród nich 🙂

05 styczeń 2021 13:50

Top 10 Najpiękniejsze zamki Małopolski

Od połowy kwietnia 2020 podobno pomału będziemy zyskiwać w Polsce coraz więcej wolności w związku z kwarantanną koronawirusową, a to znaczy, że jest szansa, że niedługo też turystyka będzie mogła kwitnąć, tak jak malownicze drzewka wokół 🙂 Oczywiście zachęcam do zwiedzania Polski, szczególnie mocno w tym roku, aby podreperować budżet naszych, polskich obiektów!

Już teraz warto zaplanować, gdzie wyruszymy na wiosenne i letnie wojaże. Polecam dziś ranking najpiękniejszych zamków Małopolski, to cudne obiekty, i choć są na ten moment jeszcze zamknięte, żywię gorącą nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Zapewniam, że zestawienie obejmuje prawdziwe perełki regionu, który w zamki obfituje. To zdecydowanie "must see" Małopolski 🙂

14 kwiecień 2020 11:43
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację