Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek w Niedzicy

Niedzica zamek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce

Niezwykle urokliwie położony zamek w Niedzicy leży nad samym Zalewem Czorsztyńskim, około 3 km od wsi Niedzica. Dawniej warownia ta była znana pod nazwą Zamek Dunajec. Dziś znany jest każdemu Polakowi, bo to śliczne miejsce, nie tylko sama budowla, ale i malownicza okolica. Szczególnie urokliwy widok roztacza się z zapory na jeziorze. Uważam, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce!

Jezioro Czorsztyńskie i zamek w Niedzicy
Jezioro Czorsztyńskie i zamek w Niedzicy

Historia zamku w Niedzicy

Zamek w Niedzicy wybudowany został około 1330 roku przez Kokosza Berzewiczy’ego. Była to gotycka warownia (zamek górny) chroniąca północnej granicy Węgier i w rękach węgierskich tak naprawdę pozostawał przez większość czasu, z małymi przerwami aż do końca II wojny światowej, choć już po I wojnie światowej znalazł się w granicach Polski. Po II wojnie zamek był bardzo splądrowany i w takim stanie przejęło go w 1949 roku Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które opiekuje się zamkiem do dziś. 

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Zamek średni powstał w XV wieku, a w 1601 roku dobudowano nowe, renesansowe skrzydło z bramą wjazdową i portalem, czyli zamek dolny. W XVIII wieku całość popadła w ruinę i została odbudowana dopiero w XIX stuleciu, jednak bez najstarszego zamku górnego, który dziś stanowi trwałą ruinę.

Widok z zamku na Jezioro Czorsztyńskie
Widok z zamku na Jezioro Czorsztyńskie

Zamek Dunajec dzisiaj

Górny, gotycki fragment warowni popadł w ruinę, natomiast w dobrym stanie utrzymane są wieże dolne i zdobiony mur. Całość stanowi bardzo malowniczy widok na tle rozlewającego się jeziora. Dlatego zamek w Niedzicy jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce i stanowi niewątpliwą atrakcję Podhala, Pienin i polskiego Spiszu.

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Muzeum w zamku w Niedzicy

W zamku udostępnionym dla turystów, utworzone jest ciekawe muzeum, złożone z Zamku, Wozowni i Spichlerza. Muzeum powstało w 1963 roku.

Zamek

Na ekspozycji w zamku zobaczysz m.in. więzienie z izbą tortur, izbę żupana spiskiego, sypialnię żupana, izbę straży, a także komnaty Salamonów - ostatnich właścicieli zamku. W pięknych, historycznych salach zgromadzone zostały również obiekty pochodzące z prowadzonych na zamku prac archeologicznych oraz stare fotografie.

Wozownia

Wozownia przy zamku w Niedzicy (koło parkingu) została urządzona w 2006 roku, we współczesnym budynku dawnego składu opału. Podziwiać tu możesz zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900-39. Wśród eksponatów stoją bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich oraz sanie.

Spichlerz

Zabytkowy, drewniany spichlerz wzniesiony został w ostatniej dekadzie XVIII stulecia w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego. Nieznacznie zmodyfikowany w wieku kolejnym jest dziś jednym z nielicznych zabytków tego typu w okolicy. Obecnie spichlerz mieści stałą wystawę Sztuki Ludowej Spisza z okresu XIX i XX wieku. Spichlerz stoi około 150 m od zamku, po przeciwnej stronie drogi.

Dodatkową atrakcją Muzeum jest taras zamku, z którego podziwiać można piękne widoki na Zalew, zaporę oraz pobliskie ruiny zamku w Czorsztynie i okoliczne góry. W samym zamku dostępne są też pokoje gościnne. Przy zamku istnieje płatny parking, restauracja, kasa biletowa oraz kramiki z pamiątkami regionalnymi.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem Dunajec

Informacje praktyczne

pn nieczynne
wt-nd 9.00-16.00 
Bilety: Zamek i Wozownia: normalny 19 zł, ulgowy 14 zł
Parking: płatny
 

Zamek Dunajec - Muzeum
Stowarzyszenie Historyków Sztuki
ul. Zamkowa 2, Niedzica
tel. 18/ 262-94-89
https://zamekniedzica.pl

Noclegi w Małopolsce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Wnętrza zamku
Niedzica
Widok na Czorsztyn z zamku w Niedzicy
Wozownia na zamku w Niedzicy
Niedzica
Jezioro Sromowieckie
Niedzica widziana z trasy
(4.6 głosów: 323)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 323)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Ewa
Ewa
Byłam zwiedziłam i faktycznie przepiękne magiczne miejsce.
Avatar użytkownika Dariusz żólkowski
Dariusz żólkowski
Byłem tam dawno temu i na zamku i w powozowni. Piękne miejsce i wspaniałe widoki
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek w Niedzicy ujmuje mnie bardzo, wraz z cudowną okolicą. Na pewno spodoba Ci się to miejsce!
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Bardzo ciekawy zamek. Polecam!
Avatar użytkownika piotr
piotr

Byłem z całą rodzinką,było strasznie zimno,ale parking był pusty.

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska

Piękny zamek może uda się w tym roku go odwiedzić 🙂

Marta

Cudowne widoki

Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Wspaniałe miejsce

Avatar użytkownika Karolina Snowarska
Karolina Snowarska

Fantastyczne miejsce z bogatą historią.

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Fajny zamek

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024