Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Tatrzański Park Narodowy

Morskie Oko w Tatrach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.9

Tatrzański Park Narodowy to jeden z 23. parków narodowych w Polsce, szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów 🙂 My wielokrotnie w nim bywaliśmy, by odkrywać jego uroki, od dolinek po wysokie, skaliste szczyty Tatr Wysokich!

TPN doceniony przez Unesco

Tatrzański Park Narodowy istnieje od 1955 roku i chroni unikalną przyrodę Tatr, które są  jedynym w Polsce obszarem o charakterze wysokogórskim. To jeden z największych parków narodowych w Polsce, o powierzchni ponad 21 tys. ha. Około 70 % powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, reszta to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ze względu na wyjątkowość tego obszaru, w 1993 roku Tatrzański Park Narodowy został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy

Atrakcje TPN-u

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na turystów czeka wiele atrakcji, przede wszystkim są to szczyty, czasem naprawdę trudno dostępne, z pięknymi panoramami. Nie lada atrakcją jest Orla Perć - najtrudniejszy szlak w Polsce, prowadzący przez kilka 2-tysięczników, m.in. Zawrat, Granaty i Kozi Wierch. Do przejścia tego szlaku należy się dobrze przygotować, zarówno fizycznie, jak i w postaci dobrego odzienia.

Atrakcją na pewno są też najpopularniejsze szczyty tatrzańskie: Rysy - najwyższy szczyt w Polsce, oczywiście Giewont - symbol Tatr, Kasprowy Wierch czy Świnica. Na Kasprowy wiedzie gondolowa kolej, która latem masowo wozi turystów, a zimą dodatkowo narciarzy. To świetny sposób by wszyscy ci, którzy nie dadzą rady dojść na własnych nogach, też mogli znaleźć się choć na chwilę w górach wysokich, z cudnymi widokami dookoła.

Tatry z Kasprowego
Tatry z Kasprowego

Wspaniała jest także Dolina Pięciu Stawów Polskich z pięknymi jeziorami malowniczo ulokowanymi u stóp turni, hitem na pewno jest Morskie Oko, zawsze pełne turystów, bardzo klimatyczny za to jest Smreczyński Staw leżący nieopodal Doliny Kościeliskiej.

Centrum Edukacji TPN-u

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego mieści się przy ul. Chałubińskiego 42a w Zakopanem. To po modernizacji bardzo nowoczesna placówka z kinem 4D, największą w Polsce makietą Tatr i ciekawymi wystawami. Przy ul. Karłowicza w Zakopanem natomiast mieści się Lapidarium Tatrzańskiego Parku Narodowego czyli geologiczna mapa Tatr złożona ze skał i roślin. W Kuźnicach dostępne są też wystawy. Wszystkie te obiekty są dostępne bezpłatnie, warto do nich zaglądnąć będąc w zimowej stolicy Polski.

Tatry Dolina Kościeliska
Tatry Dolina Kościeliska

Zwierzęta w Tatrach

Popularne tatrzańskie ssaki to kozica i świstak, żyjące wysoko w górach. Czasem turystom udaje się spotkać te pierwsze skaczące wśród turni. W niższych partiach żyją lisy, jelenie, sarny, rysie i oczywiście niedźwiedzie brunatne. Wśród ptaków króluje natomiast orzeł przedni.

Wąwóz Kraków
Wąwóz Kraków

Roślinność w Tatrach

Roślinność tatrzańska charakteryzuje się piętrowością. Piętro najniższe to piętro regla dolnego, porastają tu bory świerkowe z domieszką jodły, buka i jaworu. Regiel górny to bór świerkowy, czasem z limbą. Piętro kosówki występuje powyżej 1550 m n.p.m. i porasta tu przede wszystkim kosodrzewina. Piętro hal to murawy wysokogórskie z roślinnością alpejską. W piętrze turni roślin już jest niewiele, m.in. goryczka przezroczysta czy jaskier lodnikowy.

Smreczyński Staw
Smreczyński Staw

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce - zobacz nasz ranking!

Informacje praktyczne

Codziennie: całą dobę
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł

Tatrzański Park Narodowy
ul. Kuźnice 1, Zakopane
tel. 18/ 202-33-00
http://tpn.pl

Noclegi w Tatrach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Tatry Czarny Staw Gąsienicowy
(4.9 głosów: 204)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.9 głosów: 204)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Dorota Skuza
Dorota Skuza
Niepowtarzalny po prostu.
Avatar użytkownika Malarka66
Malarka66
Zdecydowanie muszę się tam w niedługim czasie wybrać 🙂
Avatar użytkownika Natalia Pin
Natalia Pin
Sprawdzcie to https://cyfrowa.tvp.pl/video/turystyka-i-wypoczynek,tatrzanski-park-narodowy,58380987
Morcinn pozdzioch kiepski
WOW piękne miejsce i love its beautiful btw sorry for my russian bye
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Według mnie, najpiękniejsze miejsce na ziemi! Polecam odwiedzić TPN
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Ładne fotki.

Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Piękne miejsce.

Avatar użytkownika Karolina Snowarska
Karolina Snowarska

Najpiękniejsze miejsce na Ziemi.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024