Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy to jeden z 23. parków narodowych w Polsce, szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów 🙂 My wielokrotnie w nim bywaliśmy, by odkrywać jego uroki, od dolinek po wysokie, skaliste szczyty Tatr Wysokich!
TPN doceniony przez Unesco
Tatrzański Park Narodowy istnieje od 1955 roku i chroni unikalną przyrodę Tatr, które są jedynym w Polsce obszarem o charakterze wysokogórskim. To jeden z największych parków narodowych w Polsce, o powierzchni ponad 21 tys. ha. Około 70 % powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, reszta to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ze względu na wyjątkowość tego obszaru, w 1993 roku Tatrzański Park Narodowy został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Atrakcje TPN-u
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na turystów czeka wiele atrakcji, przede wszystkim są to szczyty, czasem naprawdę trudno dostępne, z pięknymi panoramami. Nie lada atrakcją jest Orla Perć - najtrudniejszy szlak w Polsce, prowadzący przez kilka 2-tysięczników, m.in. Zawrat, Granaty i Kozi Wierch. Do przejścia tego szlaku należy się dobrze przygotować, zarówno fizycznie, jak i w postaci dobrego odzienia.
Atrakcją na pewno są też najpopularniejsze szczyty tatrzańskie: Rysy - najwyższy szczyt w Polsce, oczywiście Giewont - symbol Tatr, Kasprowy Wierch czy Świnica. Na Kasprowy wiedzie gondolowa kolej, która latem masowo wozi turystów, a zimą dodatkowo narciarzy. To świetny sposób by wszyscy ci, którzy nie dadzą rady dojść na własnych nogach, też mogli znaleźć się choć na chwilę w górach wysokich, z cudnymi widokami dookoła.
Wspaniała jest także Dolina Pięciu Stawów Polskich z pięknymi jeziorami malowniczo ulokowanymi u stóp turni, hitem na pewno jest Morskie Oko, zawsze pełne turystów, bardzo klimatyczny za to jest Smreczyński Staw leżący nieopodal Doliny Kościeliskiej.
Centrum Edukacji TPN-u
Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego mieści się przy ul. Chałubińskiego 42a w Zakopanem. To po modernizacji bardzo nowoczesna placówka z kinem 4D, największą w Polsce makietą Tatr i ciekawymi wystawami. Przy ul. Karłowicza w Zakopanem natomiast mieści się Lapidarium Tatrzańskiego Parku Narodowego czyli geologiczna mapa Tatr złożona ze skał i roślin. W Kuźnicach dostępne są też wystawy. Wszystkie te obiekty są dostępne bezpłatnie, warto do nich zaglądnąć będąc w zimowej stolicy Polski.
Zwierzęta w Tatrach
Popularne tatrzańskie ssaki to kozica i świstak, żyjące wysoko w górach. Czasem turystom udaje się spotkać te pierwsze skaczące wśród turni. W niższych partiach żyją lisy, jelenie, sarny, rysie i oczywiście niedźwiedzie brunatne. Wśród ptaków króluje natomiast orzeł przedni.
Roślinność w Tatrach
Roślinność tatrzańska charakteryzuje się piętrowością. Piętro najniższe to piętro regla dolnego, porastają tu bory świerkowe z domieszką jodły, buka i jaworu. Regiel górny to bór świerkowy, czasem z limbą. Piętro kosówki występuje powyżej 1550 m n.p.m. i porasta tu przede wszystkim kosodrzewina. Piętro hal to murawy wysokogórskie z roślinnością alpejską. W piętrze turni roślin już jest niewiele, m.in. goryczka przezroczysta czy jaskier lodnikowy.
Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce - zobacz nasz ranking!
Informacje praktyczne
Codziennie: całą dobę
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł
Tatrzański Park Narodowy
ul. Kuźnice 1, Zakopane
tel. 18/ 202-33-00
http://tpn.pl
Noclegi w Tatrach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Krupówki w Zakopanem, odległość: 1.4 km
- Giewont, odległość: 4.7 km
- Beskid w Tatrach, odległość: 6.4 km
- Orla Perć, odległość: 8.4 km
- Dolina Pięciu Stawów Polskich, odległość: 9.7 km
- Morskie Oko w Tatrach, odległość: 11.8 km
- Rysy, odległość: 14.4 km
- Drewniany kościół w Dębnie, odległość: 26.6 km
- Zamek w Niedzicy, odległość: 29.5 km
- Jezioro Czorsztyńskie, odległość: 29.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!