Lista Światowego Dziedzictwa Unesco

Unesco to Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała 16 listopada 1945 roku i koordynująca działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej. Unesco stworzyło prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa, na której znajdują się wyjątkowo cenne zabytki architektury oraz znaczące osobliwości przyrodnicze z całego świata. Do tej pory na liście znalazło się ponad 1.000 obiektów ze wszystkich kontynentów! W Polsce istnieje 16 obiektów wpisanych na Listę Unesco oraz 1 Światowy Geopark Unesco, a czy Ty już widziałeś te atrakcje?Polskie obiekty na Liście Unesco

Stare Miasto w Krakowie
Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 roku, jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Unesco w Krakowie obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów - Rynek, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem. Trudno znaleźć w Polsce drugie tak klimatyczne i uwielbiane przez turystów miasto.

Kraków
Kraków

Królewskie: Kopalnia Soli w Wieliczce i Kopalnia Soli w Bochni
Kopalnia Soli w Wieliczce na Listę Unesco została wpisana w 1978 roku, a w 2013 roku wpis rozszerzono o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce. Pokłady soli kamiennej w Wieliczce i Bochni eksploatowane były od XIII wieku, cenne są tutaj nie tylko podziemne szyby, ale też podziemne kaplice - miejsca kultu religijnego.

Kraków Wawel
Kraków Wawel
Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce

Auschwitz-Birkenau
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady z lat 1940-45 został wpisany na Listę w 1979 roku, reprezentuje on wszystkie inne obozy zagłady na świecie. Wizyta w tym miejscu wywołuje zadumę i staje się przestrogą. Miejscami dla osób o mocnych nerwach.Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia

Puszcza Białowieska
Fragment tego pierwotnego lasu leżącego na terytorium Polski i Białorusi, z liczną populacją żubra, zostało wpisane na Listę Unesco w 1979 roku. Powstał tu Białowieski Park Narodowy - fantastyczne miejsce dla miłośników przyrody, polecam też Szlak Dębów Królewskich w Białowieży, ciekawa kładka prowadząca przez serce puszczy.

Obóz w Brzezince
Obóz w Brzezince
Puszcza Białowieska Szlak Dębów Królewskich
Puszcza Białowieska Szlak Dębów Królewskich

Stare Miasto w Warszawie
W sierpniu 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego przeszło 85% zabudowy Starego Miasta zostało zniszczone przez hitlerowców. Po wojnie cała starówka Warszawy została pieczołowicie odbudowana, wraz z kościołami, pałacami i Rynkiem Starego Miasta. Również Zamek Królewski został zrekonstruowany. Pięknie prezentujące się odbudowane Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na Listę Unesco w 1980 roku.Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska
Warszawa
Warszawa

Stare Miasto w Zamościu
Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco w 1992 roku renesansowe miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, wzorowane na włoskim modelu miasta idealnego, a zbudowane przez architekta Bernardo Morandiego. Dziś zachwyca turystów, na czele z cudnym Ratuszem oraz Twierdzą.

Warszawa Barbakan
Warszawa Barbakan

Średniowieczny zespół miejski Torunia
Cenny i piękny ośrodek z unikatowymi zabytkami krzyżackimi wpisany na Listę Unesco został w 1997 roku, miasto doceniane i lubiane przez turystów, z bardzo piękną starówką i piernikiem jako symbol! Sporo tu cennych, zabytkowych kościołów, ale na szczególną uwagę zasługuje Rynek z Ratuszem.

Zamość
Zamość

Zamek krzyżacki w Malborku
Wpisany na listę Unesco w 1997 roku, to XIII-wieczny, warowny klasztor Zakonu Krzyżackiego - siedziba Wielkiego Mistrza. Zamek w Malborku jest jednym z, jeśli nie najpopularniejszym zamkiem w całej Polsce. Bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale i ogromem.

Toruń
Toruń

Kalwaria Zebrzydowska
Manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy wraz z parkiem pielgrzymkowym wpisany na Listę Unesco w 1999 roku. Sanktuarium jako kompleks pochodzi z XVII wieku i od tamtej pory pozostaje niemal niezmieniony, z dróżkami kalwaryjskimi i symbolicznymi miejscami odnoszącymi się do Męki Pańskiej oraz do życia Matki Boskiej. Miejsce to stworzył Mikołaj Zebrzydowski - wojewoda krakowski, na wzór Jerozolimy, którą wzgórza Zebrzydowskie mu przypominały. Nawet nazwy wzgórz i kaplic zostały stamtąd zaczerpnięte.

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku

Kościół Pokoju w Jaworze i Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku jako ciekawe i unikalne zabytki są na Liście Unesco od 2001 roku. To największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej, a zostały wzniesione w połowie XVII wieku, w następstwie Pokoju Westfalskiego, regulującego kwestie religijne. Ciekawostką jest, że w postanowieniach było kilka warunków, m.in. taki, że świątynie miały powstać z nietrwałych materiałów budowlanych, jak słoma, glina czy drewno, w dodatku bez dzwonnicy i z dala od centrum miasta. Mimo to zachowały się do dziś (dwa z trzech powstałych) i stanowią największe drewniane świątynie na naszym kontynencie.

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska
Kościół Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Jaworze

Drewniane kościoły południowej Małopolski
Na Liście Unesco kościółki znajdują się od 2003 roku, w miejscowościach: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa. Stanowią wyjątkowy przykład różnych aspektów tradycji budowlanych kościołów średniowiecznych w kulturze rzymsko-katolickiej. Są zbudowane w konstrukcji zrębowej. Ten kościółek w Dębnie to prawdziwy unikat, do zbudowania którego nie użyto żadnego gwoździa.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Park Mużakowski
Obiekt transgraniczny polsko-niemiecki, wpisany na Listę Unesco w 2004 roku, to ogromny park krajobrazowy rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej, stworzony przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau w latach 1815-44, z cudnym zamkiem Bad Muskau po stronie niemieckiej, jednak bez problemu jest dostępny również dla polskich turystów.

Dębno
Dębno
Park Mużakowski
Park Mużakowski

Hala Stulecia we Wrocławiu
Hala Ludowa wpisana została na Listę Unesco w 2006 roku, pod swoją pierwotną nazwą jako Hala Stulecia (Centennial Hall in Wrocław). To przełomowa budowla w historii architektury, wykorzystująca żelazobeton, a wzniesiona w latach 1911-13 na terenach Wystawy Stulecia.

Park Mużakowski i zamek Bad Muskau
Park Mużakowski i zamek Bad Muskau

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
Ten transgraniczny polsko-ukraiński wpis na Listę Unesco miał miejsce w 2013 roku. Obejmuje aż 16 cerkwi, w tym 8 na terytorium Polski i 8 na Ukrainie. W Polsce są to: cerkiew Św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew Św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew Św. Michała Archanioła w Turzańsku, cerkiew Św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew Św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew Św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Są to cerkwie konstrukcji zrębowej, wzniesione od XVI do XIX wieku jako świątynie prawosławne i greko-katolickie. Poza samymi cerkwiami wpis obejmuje również drewniane dzwonnice, cmentarze i bramy, a wewnątrz cerkwi cenne ikonostasy i polichromie.

Hala we Wrocławiu
Hala we Wrocławiu

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Kompleks podziemi po dawnej kopalni srebra, cynku i ołowiu, wpisany na Listę Unesco 9 lipca 2017 roku. Cały system liczy nawet 300 km. Korytarze ciągną się tu pod całym miastem aż po pobliskie wioski, na różnych wysokościach, a udostępniona Kopalnia pozwala poznać fragment tych podziemi, gdzie zwiedza się pieszo, a część przepływa się łodzią podziemną sztolnią. Przy Kopalni powstał też Skansen Maszyn Parowych, a poza Kopalnią jest też możliwe zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga.

Cerkiew w Turzańsku
Cerkiew w Turzańsku

Krzemionki - region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego

Tzw. Krzemionki wpisane zostały na Listę Unesco w 2019 roku. Znajdują się na północno-wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich, nad rzeką Kamienną, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Kompleks prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego pochodzi tu z okresu 3900 -1600 roku p.n.e. Składają się na niego: Krzemionki Opatowskie, mniejsze pola górnicze - Borownia i Korycizna oraz prehistoryczna osada górnicza Gawroniec. To jeden z największych obiektów tego typu na świecie, a odkryte tu wielkie komory kopalniane wydrążone na różnych głębokościach nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Wydobywano tu unikatowy i piękny minerał - krzemień pasiasty o szarych odcieniach i jak nazwa wskazuje, w pasy. Ciekawostką jest, że rozprowadzano go w promieniu co najmniej 650 km od kopalni, co potwierdzono znaleziskami w państwach ościennych.

Światowy Geopark Łuk Mużakowa

Geopark Łuk Mużakowa koło Łęknicy stanowi Światowy Geopark Unesco od 2015 roku. Jest to obiekt transgraniczny polsko-niemiecki chroniący morenę czołową zlodowacenia środkowopolskiego, z licznymi kolorowymi jeziorkami pochodzenia antropogenicznego. To cudny zakątek, którego fragment można podziwiać na Geościeżce Dawna Kopalnia Babina. To niezwykle urokliwe miejsce i jak dotąd jedyny światowy geopark Unesco w Polsce.

Kopalnia w Tarnowskich Górach
Kopalnia w Tarnowskich Górach
Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Obiekty pretendujące do Listy Unesco

Starania o wpisanie na prestiżową Listę Unesco trwają stale zarówno w Polsce, jak i na świecie. Najbliżej tego, by zaistnieć na tej Liście są obecnie w Polsce następujące miejsca: 

Gdańsk – miasto wolności i Solidarności

Geopark Łuk Mużakowa kolorowe jeziorka
Geopark Łuk Mużakowa kolorowe jeziorka

Gdynia - modernistyczne Śródmieście 

Gdańsk
Gdańsk

Pieniny - Przełom Dunajca

Gdynia
Gdynia

Kanał Augustowski

Przełom Dunajca
Przełom Dunajca

Obiekty objęte patronatem Unesco są tak wyjątkowe, że z pewnością są warte zobaczenia, a ja mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia, bo poza niektórymi cerkwiami są mi wszystkie znane, a w kilku kompleksach bywaliśmy parokrotnie. Dlatego też mogę Wam je z czystym sumieniem polecić i gorąco zachęcam Was do ich zobaczenia! A jeśli odwiedziłeś którąś z wymienionych atrakcji, podziel się wrażeniami w komentarzu 🙂

Kanał Augustowski

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Ciekawe zabytki
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-03-09 na
Znam niemal wszystkie obiekty z tej Listy i polecam, bo to perełki, cenne pod wieloma względami, a co najważniejsze, bardzo różnorodne, warto sobie zrobić taki plan wycieczek uwzględniających obiekty Unesco :)
Avatar użytkownika
Dominika Piernikarczyk Weekendowy turysta 28 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-06 na

byliśmy już pełno razy w krakowie i mi się bardzo podobało

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021