Unesco w Polsce

Kraków
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Lista Światowego Dziedzictwa Unesco

Unesco to Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała 16 listopada 1945 roku i koordynująca działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej. Unesco stworzyło prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa, na której znajdują się wyjątkowo cenne zabytki architektury oraz znaczące osobliwości przyrodnicze z całego świata. Do tej pory na liście znalazło się ponad 1.000 obiektów ze wszystkich kontynentów! W Polsce istnieje 16 obiektów wpisanych na Listę Unesco oraz 2 Światowe Geoparki Unesco, a czy Ty już widziałeś te atrakcje?

Kraków
Kraków

Polskie obiekty na Liście Unesco

Na Liście Unesco w obecnej chwili znajduje się 16 polskich obiektów (zespołów zabytków) oraz oraz 1 Światowy Geopark Unesco. To cenne zabytki, które zdecydowanie warto zaplanować na swej turystycznej trasie. Poznaj polskie obiekty UNESCO!



1. Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku, jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Unesco w Krakowie obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów - Rynek, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem. Trudno znaleźć w Polsce drugie tak klimatyczne i uwielbiane przez turystów miasto.

Kraków
Kraków
Kraków
Kraków

2. Królewskie: Kopalnia Soli w Wieliczce i Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Wieliczce na Listę Unesco została wpisana w 1978 roku, a w 2013 roku wpis rozszerzono o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce. Pokłady soli kamiennej w Wieliczce i Bochni eksploatowane były od XIII wieku, cenne są tutaj nie tylko podziemne szyby, ale też podziemne kaplice - miejsca kultu religijnego.

Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia

3. Auschwitz-Birkenau

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu z lat 1940-45 został wpisany na Listę w 1979 roku, reprezentuje on wszystkie inne obozy zagłady na świecie. Wizyta w tym miejscu wywołuje zadumę i staje się przestrogą. Miejscami dla osób o mocnych nerwach.

Obóz w Brzezince
Obóz w Brzezince

4. Puszcza Białowieska

Fragment tego pierwotnego lasu leżącego na terytorium Polski i Białorusi, z liczną populacją żubra, zostało wpisane na Listę Unesco w 1979 roku. Powstał tu Białowieski Park Narodowy - fantastyczne miejsce dla miłośników przyrody, polecam też Szlak Dębów Królewskich w Białowieży, ciekawa kładka prowadząca przez serce puszczy.



Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska Szlak Dębów Królewskich
Puszcza Białowieska Szlak Dębów Królewskich

5. Stare Miasto w Warszawie

W sierpniu 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego przeszło 85% zabudowy Starego Miasta zostało zniszczone przez hitlerowców. Po wojnie cała starówka Warszawy została pieczołowicie odbudowana, wraz z kościołami, pałacami i Rynkiem Starego Miasta. Również Zamek Królewski został zrekonstruowany. Pięknie prezentujące się odbudowane Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na Listę Unesco w 1980 roku.

Warszawa
Warszawa
Warszawa Barbakan
Warszawa Barbakan

6. Stare Miasto w Zamościu

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco w 1992 roku renesansowe miasto Zamość zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, wzorowane na włoskim modelu miasta idealnego, a zbudowane przez architekta Bernardo Morandiego. Dziś zachwyca turystów, na czele z cudnym Ratuszem oraz Twierdzą.

Zamość
Zamość

7. Średniowieczny zespół miejski Torunia

Toruń - cenny i piękny ośrodek z unikatowymi zabytkami krzyżackimi wpisany na Listę Unesco został w 1997 roku, miasto doceniane i lubiane przez turystów, z bardzo piękną starówką i piernikiem jako symbol! Sporo tu cennych, zabytkowych kościołów, ale na szczególną uwagę zasługuje Rynek z Ratuszem.

Toruń
Toruń

8. Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek w Malborku wpisany na listę Unesco w 1997 roku, to XIII-wieczny, warowny klasztor Zakonu Krzyżackiego - ówczesna główna siedziba Wielkiego Mistrza. Zamek w Malborku jest największym zamkiem w Polsce i największym ceglanym zamkiem na świecie. A przy tym to najpopularniejszy zamek w całym kraju. Bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, bowiem zachwyca nie tylko swoją architekturą, autentycznością, ale i ogromem. Jest dostępny dla turystów przez cały rok. Zwiedzanie trwa około 3 godzin, ale przemijają one niepostrzeżenie, kiedy zachwycony przechadzasz się tajemniczymi zakamarkami twierdzy.



Zamek w Malborku
Zamek w Malborku

9. Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska to manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy, wraz z parkiem pielgrzymkowym wpisany został na Listę Unesco w 1999 roku. Sanktuarium jako kompleks pochodzi z XVII wieku i od tamtej pory pozostaje niemal niezmieniony, z dróżkami kalwaryjskimi i symbolicznymi miejscami odnoszącymi się do Męki Pańskiej oraz do życia Matki Boskiej. Miejsce to stworzył Mikołaj Zebrzydowski - wojewoda krakowski, na wzór Jerozolimy, którą wzgórza Zebrzydowskie mu przypominały. Nawet nazwy wzgórz i kaplic zostały stamtąd zaczerpnięte.

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska

10. Kościół Pokoju w Jaworze i Kościół PokojuŚwidnicy

Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku jako ciekawe i unikalne zabytki są na Liście Unesco od 2001 roku. To największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej, a zostały wzniesione w połowie XVII wieku, w następstwie Pokoju Westfalskiego, regulującego kwestie religijne. Ciekawostką jest, że w postanowieniach było kilka warunków, m.in. taki, że świątynie miały powstać z nietrwałych materiałów budowlanych, jak słoma, glina czy drewno, w dodatku bez dzwonnicy i z dala od centrum miasta. Mimo to zachowały się do dziś (dwa z trzech powstałych) i stanowią największe drewniane świątynie na naszym kontynencie.

Kościół Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

11. Drewniane kościoły południowej Małopolski

Na Liście Unesco kościółki znajdują się od 2003 roku, w miejscowościach: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa. Stanowią wyjątkowy przykład różnych aspektów tradycji budowlanych kościołów średniowiecznych w kulturze rzymsko-katolickiej. Są zbudowane w konstrukcji zrębowej. Ten kościółek w Dębnie to prawdziwy unikat, do zbudowania którego nie użyto żadnego gwoździa.

Cerkiew w Turzańsku
Cerkiew w Turzańsku

12. Park Mużakowski

Obiekt transgraniczny polsko-niemiecki, wpisany na Listę Unesco w 2004 roku, to ogromny park krajobrazowy rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej, stworzony przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau w latach 1815-44, z cudnym zamkiem Bad Muskau po stronie niemieckiej, jednak bez problemu jest dostępny również dla polskich turystów.

Park Mużakowski
Park Mużakowski

13. Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Ludowa wpisana została na Listę Unesco w 2006 roku, pod swoją pierwotną nazwą jako Hala Stulecia (Centennial Hall in Wrocław). To przełomowa budowla w historii architektury, wykorzystująca żelazobeton, a wzniesiona w latach 1911-13 na terenach Wystawy Stulecia.



Hala we Wrocławiu
Hala we Wrocławiu

14. Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat

Ten transgraniczny polsko-ukraiński wpis na Listę Unesco miał miejsce w 2013 roku. Obejmuje aż 16 cerkwi, w tym 8 na terytorium Polski i 8 na Ukrainie. W Polsce są to: cerkiew Św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew Św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew Św. Michała Archanioła w Turzańsku, cerkiew Św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew Św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew Św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Są to cerkwie konstrukcji zrębowej, wzniesione od XVI do XIX wieku jako świątynie prawosławne i greko-katolickie. Poza samymi cerkwiami wpis obejmuje również drewniane dzwonnice, cmentarze i bramy, a wewnątrz cerkwi cenne ikonostasy i polichromie.

Dębno
Dębno

15. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kompleks podziemi po dawnej kopalni srebra, cynku i ołowiu, wpisany na Listę Unesco 9 lipca 2017 roku. Cały system liczy nawet 300 km. Korytarze ciągną się tu pod całym miastem aż po pobliskie wioski, na różnych wysokościach, a udostępniona Kopalnia pozwala poznać fragment tych podziemi, gdzie zwiedza się pieszo, a część przepływa się łodzią podziemną sztolnią. Przy Kopalni powstał też Skansen Maszyn Parowych, a poza Kopalnią jest też możliwe zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga.

Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga

16. Krzemionki - region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego

Tzw. Krzemionki wpisane zostały na Listę Unesco w 2019 roku. Znajdują się na północno-wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich, nad rzeką Kamienną, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Kompleks prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego pochodzi tu z okresu 3900 -1600 roku p.n.e. Składają się na niego: Krzemionki Opatowskie, mniejsze pola górnicze - Borownia i Korycizna oraz prehistoryczna osada górnicza Gawroniec. To jeden z największych obiektów tego typu na świecie, a odkryte tu wielkie komory kopalniane wydrążone na różnych głębokościach nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Wydobywano tu unikatowy i piękny minerał - krzemień pasiasty o szarych odcieniach i jak nazwa wskazuje, w pasy. Ciekawostką jest, że rozprowadzano go w promieniu co najmniej 650 km od kopalni, co potwierdzono znaleziskami w państwach ościennych.

Światowy Geopark Łuk Mużakowa

Geopark Łuk Mużakowa koło Łęknicy stanowi Światowy Geopark Unesco od 2015 roku. Jest to obiekt transgraniczny polsko-niemiecki chroniący morenę czołową zlodowacenia środkowopolskiego, z licznymi kolorowymi jeziorkami pochodzenia antropogenicznego. To cudny zakątek, którego fragment można podziwiać na Geościeżce Dawna Kopalnia Babina. To niezwykle urokliwe miejsce i jak dotąd jedyny światowy geopark Unesco w Polsce.

Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Łuk Mużakowa

Światowy Geopark Świętokrzyski

Geopark Świętokrzyski obejmuje obszar 5. gmin: Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin i Piekoszowa. Na tym terenie występują unikatowe rezerwaty przyrody nieożywionej: Kadzielnia, Jaskinia Raj, Wietrznia. Prestiżowy certyfikat Geopark otrzymał w kwietniu 2021.



Obiekty pretendujące do Listy Unesco

Starania o wpisanie na prestiżową Listę Unesco trwają stale zarówno w Polsce, jak i na świecie. Najbliżej tego, by zaistnieć na tej Liście są obecnie w Polsce następujące miejsca: 

Gdańsk – miasto wolności i Solidarności

Gdańsk
Gdańsk

Gdynia - modernistyczne Śródmieście 

Gdynia
Gdynia

Pieniny - Przełom Dunajca

Pieniny
Pieniny

Kanał Augustowski



Kanał Augustowski
Kanał Augustowski

Obiekty objęte patronatem Unesco są tak wyjątkowe, że z pewnością są warte zobaczenia, a ja mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia, bo poza niektórymi cerkwiami są mi wszystkie znane, a w kilku kompleksach bywaliśmy parokrotnie. Dlatego też mogę Wam je z czystym sumieniem polecić i gorąco zachęcam Was do ich zobaczenia! A jeśli odwiedziłeś którąś z wymienionych atrakcji, podziel się wrażeniami w komentarzu 🙂

Noclegi w Ostrowcu Świętokrzyskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Warszawa
Kopalnia Srebra
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 30)
Twoja ocena
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Ciekawe zabytki
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Znam niemal wszystkie obiekty z tej Listy i polecam, bo to perełki, cenne pod wieloma względami, a co najważniejsze, bardzo różnorodne, warto sobie zrobić taki plan wycieczek uwzględniających obiekty Unesco 🙂
Avatar użytkownika Dominika Piernikarczyk
Dominika Piernikarczyk

byliśmy już pełno razy w krakowie i mi się bardzo podobało

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024