Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Ratusz w Zamościu. Symbol miasta ze smukłą wieżą i wachlarzowymi schodami

Aktualizacja: 2023-11-08
 Ratusz w Zamościu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Okazały, piękny Ratusz to jeden z najwspanialszych zabytków Zamościa. A przy tym niewątpliwy symbol miasta. Majestatyczna bryła budowli Ratusza dominuje ponad zamojskim Rynkiem Wielkim. Stanowi jego główną ozdobę i reprezentuje styl manierystyczno-barokowy. Nie sposób tu nie trafić będąc w tym zachwycającym mieście, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Na parterze mieści się Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej, od którego warto rozpocząć zwiedzanie miasta.

 Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu

Historia ratusza

Choć powstał wcześniej, to obecny kształt ratusz w Zamościu zyskał dopiero w II połowie XVIII stulecia. Powstała wówczas wieża wysoka na 52 metry oraz słynne wachlarzowe schody. Niezwykle monumentalne. Ratusz wydaje się symetryczny, jednak lewa fasada jest nieco szersza niż prawa, raptem o 130 cm.

 Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu

Ciekawostki o Ratuszu

Hejnał

Latem w południe z balkonu wieży ratuszowej trębacz odgrywa hejnał. Ale tylko w trzy strony świata. Podobno, jak głosi tradycja, założyciel miasta - hetman Jan Zamoyski nie lubił Krakowa i króla Wazy, który tam rezydował. Dlatego nie chciał Krakowa pozdrawiać i trąbić w jego kierunku zakazał. Tradycja ta trwa do dziś.

Lokalizacja ratusza nie na środku placu

A dlaczego Ratusz nie stoi w centralnym punkcie Rynku? Dlatego, że burmistrz i rada miejska, pracujący w ratuszu nie byli najważniejsi w mieście. W ten sposób to chciano uwypuklić. Panem Zamościa i okolic był Ordynat Zamoyski, rezydujący w pobliskim pałacu.

 Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu
 Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu

Informacje praktyczne

Ratusz
Rynek Wielki 13, Zamość

Noclegi w Zamościu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

 Ratusz w Zamościu
(4.8 głosów: 43)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 43)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024