Nie każdy wie, że synagoga w Szczebrzeszynie to jedna z najstarszych synagog w Polsce. Pierwsza synagoga w tym miejscu powstała już pod koniec XVI wieku, a potwierdzają to dokumenty historyczne z 1584 roku. Została jednak spalona podczas masakry Chmielnickiego w latach 1648-49.
Jan Zamoyski jako właściciel Szczebrzeszyna w 1659 roku zezwolił na wybudowanie nowej synagogi, która po zawirowaniach wojennych stoi do dziś. Zbudowana jest w stylu renesansowym z pięknym fryzem arkadowym i nakryta łamanym dachem polskim.
Synagoga w Szczebrzeszynie spalona została ponownie w 1939 roku, ale odbudowano ją w połowie XX wieku i od tamtej pory jest siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury, obecnie dodatkowo powstał tu punkt Informacji turystycznej, w sezonie czynny przez cały tydzień.
Społeczność żydowska istniała w Szczebrzeszynie od wieków. Pierwsze wzmianki o gminie żydowskiej pochodzą z XVI wieku, wtedy też powstał tu kirkut istniejący do dziś. Pod koniec XIX wieku w Szczebrzeszynie mieszkało 2644 Żydów - aż 42% całej ludności miasta, jednak II wojna światowa przyniosła wielką eksterminację Żydów Szczebrzeskich, spalono synagogę i wymordowano lub wywieziono niemal wszystkich Żydów. Ostatni Żyd - Jankiel Grojser, zmarł w Szczebrzeszynie w 1970 roku. Jego grób mieści się na cmentarzu katolickim.
Synagoga - MDK i IT
ul. Sądowa 3, Szczebrzeszyn
tel. 84/ 682-10-60
mdk.szczebrzeszyn.pl
Szczebrzeszyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Miejsce jakich wiele.Ale fajne jest to , że w Szczebrzeszynie to swoisty tygiel wyznaniowy , na rogu spotykają się wyznawcy prawosławia , żydzi i katolicy.