Twierdza Zamość

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2023-11-08
Twierdza Zamość
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Twierdza Zamość powstała wraz z Miastem Idealnym Zamościem, w latach 1580-1618. Na zlecenie Jana Zamoyskiego, a wg projektu włoskiego architekta Bernardo Morando. Później twierdza była kilka razy modyfikowana.

Była to wówczas jedna z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a później Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W swej historii Twierdza Zamość przeszła 5 oblężeń, m.in. podczas potopu szwedzkiego i powstania listopadowego. Szturmem została zdobyta tylko raz, i to przez wojska polskie, w 1809 roku. Twierdzę Zamość ostatecznie zlikwidowano w 1866 roku, ale do dziś pozostały w Zamościu liczne jej ślady, udostępnione dla turystów.

Twierdza Zamość
Twierdza Zamość
Twierdza Zamość, Prochownia
Twierdza Zamość, Prochownia

Obiekty Twierdzy Zamość

  • Bastion I - powstał w I etapie budowy twierdzy, później był przebudowany, zniszczono go znacząco w 1866 roku, a w 1916 roku przecięto go linią kolejową, dziś w dużej mierze jest odtworzony, nosi miano Belwederu Zamojskiego i stanowi dogodny punkt widokowy, fragment bastionu jest udostępniony dla turystów
  • Bastion II - zbudowany przed 1605 roku wg planu Bernardo Morando, później rozbudowany, dziś udostępniony dla turystów
  • Bastion III - jedyny bastion Twierdzy Zamość, który przetrwał do początków XIX wieku w postaci zaprojektowanej prawie półtora wieku wcześniej, dziś całkowicie odbudowany udostępniony jest dla turystów. Powstało tutaj Muzeum Fortyfikacji i Broni.
  • Bastion V - największy bastion Twierdzy Zamość, dziś praktycznie nieczytelny, w jego miejscu istnieje rondo
  • Bastion VI - zbudowany około 1596 roku przez Bernardo Morando, zmodernizowany pod koniec XVII stulecia, odbudowany w 1978 roku, a zmodernizowany i poszerzony o nowe odkrycia w 2010 roku
  • Bastion VII - strzeże pn-wsch narożnika twierdzy, posiada ogromny nadszaniec - najbardziej imponujący obiekt w całej Twierdzy, bastion został odbudowany w 1978 roku, a w 2009 roku dodatkowo zaadaptowany na potrzeby wystawy militarnej
Twierdza Zamość, Twierdza Zamość, Muzeum Fortyfikacji i Broni
Twierdza Zamość, Twierdza Zamość, Muzeum Fortyfikacji i Broni
Twierdza Zamość, Muzeum Fortyfikacji i Broni
Twierdza Zamość, Muzeum Fortyfikacji i Broni

Informacje praktyczne

Twierdza Zamość
Bastion VII ul. Łukasińskiego, Zamość

Noclegi w Zamościu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Twierdza Zamość
Twierdza Zamość, Arsenał
Twierdza Zamość
Twierdza Zamość, Twierdza Zamość, Muzeum Fortyfikacji i Broni
Twierdza Zamość
Twierdza Zamość
(4.6 głosów: 52)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024