Rynek w Szczebrzeszynie

Ratusz w Szczebrzeszynie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.9

Centralnym placem w Szczebrzeszynie jest Rynek czyli sporych rozmiarów plac Kościuszki. Niegdyś pełen zieleni, dziś w większości wybrukowany. To tutaj zwykle odbywają się imprezy, jak choćby Dni Chrząszczowego Grodu.

Ratusz

Pośrodku Rynku stoi okazały Ratusz w kształcie czworoboku, którego budowę rozpoczęto w 1840 roku, wykorzystując materiał z rozbiórki bramy zamojskiej. Już wcześniej istniał tu ratusz, który był siedzibą władz miejskich, ale pełnił też rolę poczty i powozowni.

Szczebrzeszyn Rynek
Szczebrzeszyn Rynek

Domki podcieniowe

Naokoło Rynku stoją kamieniczki i domki, które niegdyś posiadały podcienia, w części zachowały się jeszcze podziemia - tzw. lodownie, w których przetrzymywano lód gromadzony zimą. Taką podziemną murowaną piwnicę lodownię zobaczyć można pod Rstauracją Chrząszcza (Pl. Kościuszki 16).

Chrząszcz na Rynku

Od 2011 roku na Rynku przed Ratuszem stoi ładny pomnik chrząszcza, nawiązujący do wierszyka Jana Brzechwy rozpoczynającego się słowami "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Za sprawą tego wiersza chrząszcz stał się symbolem miasta, chętnie wykorzystywanym do promocji. Chrząszcz na Rynku to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Szczebrzeszyna. Niemal każdy turysta robi sobie tutaj zdjęcie z chrząszczem.

Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyn

Z Rynku blisko jest do kościoła Św. Mikołaja, kościoła Św. Katarzyny oraz do Synagogi, gdzie mieści się Informacja Turystyczna.

Rynek
Pl. Kościuszki, Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyn
Chrząszcz na Rynku

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Szczebrzeszyn Rynek
podziemia, tzw. lodownie na Rynku pod kamieniczkami
(3.9 głosów: 27)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.9 głosów: 27)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024