Rynek w Szczebrzeszynie

Zdjęcia (8)

Centralnym placem w Szczebrzeszynie jest Rynek czyli sporych rozmiarów plac Kościuszki. Niegdyś pełen zieleni, dziś w większości wybrukowany. To tutaj zwykle odbywają się imprezy, jak choćby Dni Chrząszczowego Grodu.Ratusz

Pośrodku Rynku stoi okazały Ratusz w kształcie czworoboku, którego budowę rozpoczęto w 1840 roku, wykorzystując materiał z rozbiórki bramy zamojskiej. Już wcześniej istniał tu ratusz, który był siedzibą władz miejskich, ale pełnił też rolę poczty i powozowni.

Domki podcieniowe

Naokoło Rynku stoją kamieniczki i domki, które niegdyś posiadały podcienia, w części zachowały się jeszcze podziemia - tzw. lodownie, w których przetrzymywano lód gromadzony zimą. Taką podziemną murowaną piwnicę lodownię zobaczyć można pod Rstauracją Chrząszcza (Pl. Kościuszki 16).Chrząszcz na Rynku

Od 2011 roku na Rynku przed Ratuszem stoi ładny pomnik chrząszcza, nawiązujący do wierszyka Jana Brzechwy rozpoczynającego się słowami "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Za sprawą tego wiersza chrząszcz stał się symbolem miasta, chętnie wykorzystywanym do promocji. Chrząszcz na Rynku to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Szczebrzeszyna. Niemal każdy turysta robi sobie tutaj zdjęcie z chrząszczem.

Z Rynku blisko jest do kościoła Św. Mikołaja, kościoła Św. Katarzyny oraz do Synagogi, gdzie mieści się Informacja Turystyczna.

Rynek
Pl. Kościuszki, Szczebrzeszyn

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: