Zakopane - zimowa stolica Polski z mnóstwem atrakcji i wrota do Tatr

Dolina Kościeliska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Zakopane to zimowa stolica Polski położona na samym południu kraju, w atrakcyjnej Małopolsce. Od lat fascynuje turystów, ponieważ, przycupnęło u samych stóp Tatr, zapewniając sobie niezapomniane i spektakularne widoki na najwyższe polskie szczyty. Do tego zimowego kurortu prowadzi stosunkowo łatwa droga zwana "zakopianką" (początkowo z Krakowa droga nr E77, następnie od Rabki 47 do samego Zakopanego), niestety często całkowicie zakorkowana. 

Zakopane samo w sobie jest atrakcją ze słynnym w całej Polsce deptakiem zwanym Krupówkami, tradycyjną zabudową, wszechobecnym folklorem, tak oryginalnym i pociągającym dla przybyszów z innych regionów.  Fantastyczne położenie sprawia, że Zakopane to wspaniały i najlepszy punkt wypadowy w Tatry, świetne miejsce wypoczynku zarówno zimą, jak i w lecie. Przepiękne, malownicze dolinki tatrzańskie, urokliwe, górskie stawy i ośnieżone szczyty, groźnie spoglądające z góry. Szlaków Ci tu nigdy nie braknie, również tych zacisznych, a i atrakcji w samym mieście jest coraz więcej!



Tatry
Tatry

Atrakcje w Zakopanem

To wszystko każdy turysta przybywający do Zakopanego ma na wyciągnięcie dłoni, ale ma to i swoje wady - rzadko bywa tu spokojnie i cicho, więc turyści lubiący ustronne miejsca powinni wybrać inne okoliczne miejscowości. Polecam jednak poznanie uroków Zakopanego, bo to kultowe miejsce w Tatrach. 

Poznaj najlepsze atrakcje Zakopanego, zobacz, co warto tutaj zobaczyć. Klikając w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji, podążysz do obszerniejszego opisu konkretnej atrakcji. Poniżej tekstu znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami.

Muzeum Oscypka Zakopane

Wizytę w Zakopanem można rozpocząć od odwiedzenia Muzeum Oscypka, położonego na obrzeżach miasta, naprzeciw Aqua Parku. W tym wyjątkowym miejscu, na żywo można zobaczyć, jak powstaje najsłynniejszy góralski ser - oscypek. Prawdziwy baca robi go na oczach widzów, opowiadając przy tym o zwyczajach i tradycjach pasterskich. Dowiesz się tu, skąd pasterze wzięli się pod Tatrami oraz zobaczysz tradycyjne sprzęty pasterskie. Poznasz też prawdę o oscypku i innych podhalańskich serach. Wszystko w formie prezentacji z czynnym udziałem turystów. Na zakończenie każdy może własnoręcznie zrobić serek, który zabiera ze sobą. W sklepiku przy muzeum można kupić sery góralskie najwyższej jakości, a w sezonie (od maja do końca roku, lub do wyczerpania zapasów) także prawdziwe oscypki, o zawartości 60%, 80% i 100% owczego mleka. Pokazy Wyrobu Oscypka odbywają się o konkretnych godzinach (najczęściej o 12.00 i 16.00), terminy można sprawdzić na stronie internetowej muzeum. Pokaz trwa około 90 minut, bilety można kupić online lub zarezerwować telefonicznie. Niestety Muzeum nie posiada parkingu.

 



 
Adres: Muzeum Oscypka, ul. Jagiellońska 28
Muzeum Oscypka Zakopane, autor Muzeum Oscypka
Muzeum Oscypka Zakopane, autor Muzeum Oscypka
Muzeum Oscypka Zakopane, autor Muzeum Oscypka
Muzeum Oscypka Zakopane, autor Muzeum Oscypka

Kaplica na Jaszczurówce

Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce to piękna i zarazem zabytkowa kapliczka, wybudowana w unikalnym stylu zakopiańskim. Zaprojektował ją sam Stanisław Witkiewicz - inicjator tego stylu. Stanęła w 1907 roku, jest drewniana, konstrukcji zrębowej, oparta na kamiennej podmurówce. Z przodu posiada arkadowe podcienie, a na daszku krytym gontem widnieje niewielka wieżyczka z dzwonem. Przy odrobinie szczęścia można zajrzeć do środka, które urzeka swym pięknem. Drewniany ołtarz główny przypomina kształtem góralską chatę, a dodatkowo wnętrze zdobią witraże, również projektowane przez Witkiewicza. Ołtarze boczne, również drewniane pochodzą z lat 50. XX wieku. Obecnie Kapliczka na Jaszczurówce to filia parafii Miłosierdzia Bożego w Toporowej Cyrhli (Zakopane). Co ciekawe, raz w miesiącu odbywają się tutaj nabożeństwa prawosławne. Kapliczka leży na Szlaku Architektury Drewnianej.

 
Adres: Kaplica, Jaszczurówka 38
Zakopane Jaszczurówka
Zakopane Jaszczurówka

Zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi w Zakopanem

Zjazd ze Skoczni Narciarskiej "Wielka Krokiew" to jedyny taki zjazd w Europie, gdzie każdy (nie tylko profesjonalni skoczkowie) może zjechać ze spadu skoczni. Są trzy poziomy startu, z najniższego mogą zjeżdżać dzieci już od 7 roku życia. Najwyższy poziom to prędkość zjazdu między 90 a 100 km/h. Każdy uczestnik dostaje Certyfikat zaliczenia zjazdu z Wielkiej Krokwi. Opcjonalnie film ze zjazdu z wyświetlaną prędkością zjazdu
 

 
Adres: Zjazd z Wielkiej Krokwi, ul. Bronisława Czecha
Zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi, autor Zakoatrakcje
Zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi, autor Zakoatrakcje

Iluzja Park w Zakopanem

Iluzja Park Zakopane to najnowsza atrakcja w Zakopanem, na dwóch piętrach kultowego i zabytkowego budynku Dworca Tatrzańskiego powstała interaktywna wystawa w pełni poświęcona iluzjom fizycznym jak i optycznym. Zobaczysz tu edukacyjne pokazy prawdziwych piorunów o mocy 2 000 000 volt, które uderzają w dużą makietę Giewontu z krzyżem, z wytłumaczeniem zachowania się w górach podczas niespodziewanej burzy. Symulator wiatru "Halny" wiejący z prędkością 156km/h. Krople deszczu lecą tu do góry, jest znikanie, lewitacja i inne atrakcje 

 
Adres: Iluzja Park Zakopane, ul. Krupówki 12
Iluzja Park Zakopane, autor Zakoatrakcje
Iluzja Park Zakopane, autor Zakoatrakcje

Myszogród w Zakopanem

Myszogród to miniaturowy świat 1000 myszek to atrakcja, która skradła serca dzieci. Życie prawdziwych myszek możesz tu podziwiać zza wielkich tafli szkła. Każde pomieszczenie skrywa inną tematykę. Przy tworzeniu miniaturowych światów uczestniczyło wielu artystów, na pewno Wam się tutaj spodoba, warto zajrzeć nie tylko w deszczowy dzień 🙂
 



 
Adres: Myszogród, Krupówki 81 B
Myszogród, autor Zakoatrakcje
Myszogród, autor Zakoatrakcje
Myszogród, autor Zakoatrakcje
Myszogród, autor Zakoatrakcje

Papugarnia Egzotyczne Zakopane

Papugarnia Egzotyczne Zakopane to największa papugarnia nie tylko w Zakopanem, ale całej Małopolsce, została objęta w 2017 roku Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Podczas wspólnej zabawy z ptakami wychodzą niesamowite zdjęcia, a ptaków jest około 100, na sporej powierzchni, także zabawy tu nie braknie!
 

 
Adres: Papugarnia Egzotyczne Zakopane, Droga do Olczy 11
Egzotyczne Zakopane, autor Zakoatrakcje
Egzotyczne Zakopane, autor Zakoatrakcje
Egzotyczne Zakopane, autor Zakoatrakcje
Egzotyczne Zakopane, autor Zakoatrakcje

Góralski Ślizg w Zakopanem

Góralski Ślizg to gigantyczna zjeżdżalnia pod Gubałówką, ma 8 niezależnych torów, 14 metrów wysokości i 5 metrów długości! Spróbuj, a nie będziesz chciał skończyć, a na pewno wciągną się Twoje dzieci. To może stać się niezłą kartą przetargową, jeśli najpierw chcesz uderzyć na szlak w górach 🙂

 
Adres: Góralski Ślizg, Plac pod Gubałówką
Góralski Ślizg, autor Zakoatrakcje
Góralski Ślizg, autor Zakoatrakcje

Podwodny Świat Zakopane

Podwodny Świat Zakopane to obiekt po gruntowej modernizacji, przeprowadzonej w 2020 roku, dodatkowo w 2021 wprowadzono audioprzewodnik dający fajną porcję edukacji i ciekawostek, super miejsce rodzinne, na pogodę i niepogodę, co może okazać się czasem w Zakopanem zbawienne 🙂
 

 
Adres: Podwodny Świat, Ubocz 3b
Podwodny Świat, autor Zakoatrakcje
Podwodny Świat, autor Zakoatrakcje
Podwodny Świat, autor Zakoatrakcje
Podwodny Świat, autor Zakoatrakcje

Snowlandia w Zakopanem

Przy ulicy Piłsudskiego powstał nietypowy, zimowy park rozrywki pod Wielką Krokwią, ze śnieżnym labiryntem, wielkim igloo z rzeźbami czy torem saneczkowym. Musisz to zobaczyć!

 
Adres: Snowlandia, ul. Piłsudskiego 38
Snowlandia, autor Snowlandia
Snowlandia, autor Snowlandia

Tatrzański Park Edukacyjny w Zakopanem

Obok Snowlandii, przy ulicy Piłsudskiego powstało swoiste mini zoo, w którym poznasz rodzime gatunki zwierząt z polskich gór, ale nie tylko. Nie zawsze uda się je podejrzeć na szlaku górskim, tutaj natomiast możesz podglądać do woli, a z doświadczenia wiem, że dzieciom zwierzątka zawsze przypadną do gustu!
 



 
Adres: TPE, ul. Piłsudskiego 38
Tatrzański Park Edukacyjny, autor TPE
Tatrzański Park Edukacyjny, autor TPE

Aqua Park Zakopane

Przy ulicy Jagiellońskiej zaznasz wielu wodnych uciech w Aqua Parku. To zdrowa i przyjemna aktywność, która bardzo przyda się podczas urlopu, gdy pogoda nie dopisze. Tutejsze wody termalne posiadają specyficzny skład chemiczny, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Na miejscu czekają baseny termalne o różnej głębokości i przeznaczeniu, jacuzzi, strefa saun czy grota solna. Ponadto działa tu Kręgielnia i Sala Zabaw.

 
Adres: Aqua Park, ul. Jagiellońska 31

Krupówki w Zakopanem

Ulica Krupówki to słynny deptak, przy którym ulokowały się klimatyczne restauracje regionalne i pamiątki, tutaj też wychodzą uliczni artyści i tutaj tętni życie miasteczka. Choć zwykle jest na Krupówkach tłoczno, to każdy Polak przynajmniej raz powinien odwiedzić to miejsce, bo jest kultowe. My sami unikamy go zwykle będąc w Zakopanem, ale raz na jakiś czas chętnie chłoniemy atmosferę tego wyjątkowego miejsca.

Zakopane Krupówki
Zakopane Krupówki

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego znajduje się przy słynnych Krupówkach, jest widoczne z dość daleka, bo mieści się w wysokim budynku

 
Adres: Muzeum Tatrzańskie, ul. Krupówki 10

Stary kościół w Zakopanem

Przy ulicy Kościeliskiej stoi drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej, przy nim znajduje się zabytkowy, najstarszy w Zakopanem cmentarz na Pęksowym Brzyzku, kryjący ślady najznamienitszych osób związanych z Zakopanem i Tatrami

 
Adres: Stary Kościół, ul. Kościeliska
kościół MB Częstochowskiej w Zakopanem
kościół MB Częstochowskiej w Zakopanem

Dom do góry nogami w Zakopanem

 Przy Alei 3 Maja powstała ciekawa atrakcja nie tylko dla dzieci, w której chodzi się po "suficie"



 
Adres: Dom do góry nogami, Al. 3 Maja

Wielka Krokiew w Zakopanem

Słynna Wielka Krokiew to największa skocznia narciarska w Polsce! Zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego, a jej uroczystego otwarcia dokonano 22 marca 1925 roku podczas konkursu skoków. Od 1989 roku. nosi imię Stanisława Marusarza - polskiego skoczka narciarskiego, olimpijczyka. To duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K125 i rozmiarze HS140. Zlokalizowana jest na północnym stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m.), na wysokości 1050 m n.p.m. W Polsce to kultowa skocznia narciarska, na której nieraz wygrywali polscy skoczkowie, w tym Adam Małysz i Kamil Stoch, na międzynarodowych zawodach, z niezwykłą atmosferą i przy wielkim entuzjazmie widzów.

 
Adres: Wielka Krokiew, ul. Bronisława Czecha 1
Wielka Krokiew, autor Zakoatrakcje
Wielka Krokiew, autor Zakoatrakcje

Willa Atma w Zakopanem

Willa Atma stoi przy ulicy Kasprusie, to piękna drewniana willa zbudowana w 1895 przez Józefa Kasprusia-Stocha jako pensjonat. W latach 1930-35 mieszkał w niej Karol Szymanowski, stąd obecnie mieści się tutaj Muzeum Szymanowskiego - muzeum biograficzne wielkiego kompozytora polskiego, czynne codziennie poza poniedziałkami. Stanowi ono oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

 
Adres: Willa Atma, ul. Kasprusie 19

Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem

Słynne sanktuarium MB Fatimskiej znajduje się przy ulicy Krzeptówki, na trasie do Kościeliska. Warto tutaj wstąpić, bo miejsce to lubił nasz Papież Jan Paweł II

 
Adres: Sanktuarium, ul. Krzeptówki 14
Zakopane Krzeptówki
Zakopane Krzeptówki

Willa Koliba w Zakopanem

Willa Koliba to śliczna budowla stojąca na najstarszej ulicy Zakopanego, przy Kościeliskiej. To pierwszy dom w stylu zakopiańskim projektu Stanisława Witkiewicza. I choć wokół sporo starych, drewnianych chałup i zagród, to Koliba wyróżnia się swą urodą. A w jakich okolicznościach powstała? Gdy w Zakopanem pod koniec XIX wieku zaczęła się pojawiać architektura w stylu szwajcarskim czy tyrolskim, Witkiewicz chciał uchronić swoje Podhale od obcych stylowo budowli i postanowił stworzyć styl wyrosły z miejscowej sztuki budownictwa. Nawoływał do wykorzystywania motywów miejscowych we wznoszonych willach. Udało się to i dziś, w pięknej Willi Koliba mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Koliba otwarła historię stylu zakopiańskiego, po niej Witkiewicz zaprojektował jeszcze kilka drewnianych zakopiańskich domów, w tym najpiękniejszy z nich dom „Pod Jedlami”. Projektował również meble i część wyposażenia kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Rodziny. To jego autorstwa jest również projekt ślicznej kaplicy p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce, a według ostatnich planów artysty, rysowanych w 1913 roku, wybudowano murowany gmach główny Muzeum Tatrzańskiego.

 
Adres: Willa Koliba, ul. Kościeliska 18

Witkiewiczówka w Zakopanem

Willa Witkiewiczówka to przepiękny i całkiem spory budynek zaprojektowany w stylu zakopiańskim, w którym pracował niegdyś Witkacy. Willa została zbudowana w roku 1904 na Antałówce i od początku była związana z losami członków rodziny Witkiewiczów. Zaprojektował ją Jan Koszczyc Witkiewicz, bratanek Stanisława. Pensjonat prowadziła tutaj siostra Stanisława - Maria Witkiewiczówna, a w latach 30. XX wieku mieszkał tu i tworzył Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy. Po zawirowaniach czasów PRL-u Willa wróciła w ręce prywatne i została ładnie odremontowana. Obecnie mieści pensjonat, jak dawniej.



 
Adres: Witkiewiczówka, Antałówka 6

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem

Centrum Edukacji Przyrodniczej znajduje się przy ulicy Chałubińskiego i czynne jest codziennie prócz niedziel. Co ciekawe zwiedzanie jest bezpłatne, a trzeba przyznać, że to obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie. W środku zobaczysz kino 4D, największą w Polsce makietę Tatr czy salę odkryć. Wejdziesz też do jaskini! Na miejscu działa sklepik z pamiątkami. Zwiedzanie Centrum trwa około godzinki.

 
Adres: Muzeum Przyrodnicze, ul. Chałubińskiego 42a

Kulig w Zakopanem

Zastanawiasz się co robić w Zakopanem poza chodzeniem po górach? Jesteś fanem góralskiego klimatu i uwielbiasz biesiady? A może po prostu szukasz sposobu na spędzenie miłego czasu z rodziną lub znajomymi? Kulig w Zakopanem to przygoda, którą warto przeżyć. Wiatr we włosach, kubek grzańca w ręku, huczna biesiada, pyszne jadło i góralska muzyka w tle. To wszystko czeka na Ciebie podczas tej wyprawy.

 
Adres: Magiczny Kulig, ul. Nowatorska 32

Atrakcje w Tatrach

Zakopane to oczywiście tylko wstęp i baza, bo przecież przyjeżdża się w te okolice, żeby ruszyć w cudne Tatry. Po nich można wędrować bez końca. Zobacz najlepsze atrakcje w Tatrach, dostępne z Zakopanego!

Dolina Kościeliska w Tatrach

Jedno z najpopularniejszych miejsc, jakie odwiedzają turyści przybywający do Zakopanego. Dzieje się tak dlatego, że pozwala zaznać górskiej wędrówki, ale stosunkowo łatwej i przede wszystkim zobaczyć piękne Tatry z bliska. Dolina jest dostępna nawet dla rodzin z wózkami, stąd jeszcze większa jej popularność! Zdecydowanie polecam wejść w głąb Doliny i dojść aż do schroniska Ornak, a także nad bardzo malowniczy Staw Smreczyński i zajrzeć do Wąwozu Kraków. To rzadziej odwiedzane miejsca, znacznie spokojniejsze, a pełne uroku. Można tutaj trochę zaznać ducha Tatr bez tłumu.

Wąwóz Kraków
Wąwóz Kraków
Ornak
Ornak
Morskie Oko i Tatry Wysokie
Morskie Oko i Tatry Wysokie

Morskie Oko w Tatrach

Morskie Oko to najpopularniejszy staw tatrzański, do którego czeka nas spory kawałek do pokonania pieszo, często wśród wielu innych turystów zmierzających w tym kierunku. Za to droga jest dostępna nawet dla wózków, a widoki na miejscu są bardzo ładne, toteż turyści chętnie za cel obierają Morskie Oko, zwłaszcza ci z małymi dziećmi. Sami z wózkiem wędrowaliśmy nad ten piękny staw. Warto tu wybrać się wcześnie rano, kiedy jeszcze parkingi nie są przepełnione. W ogóle Tatry lepiej poznawać jesienią, kiedy nie ma aż takich tłumów jak latem. Trzeba jednak pamiętać, nawet latem, że są to wysokie góry i pogoda zmienia się często, a spacer trwa długo i może nas na szlaku zastać deszcz, a nawet burza. Trzeba być na to przygotowanym, a ponadto zdecydowanie trzeba ubrać wygodne buty.



Morskie Oko
Morskie Oko
Schronisko Morskie OKO
Schronisko Morskie OKO
Zakopane przed doliną strążyską
Zakopane przed doliną strążyską

Giewont w Tatrach

Symbol Tatr i Zakopanego, Giewont to słynny śpiący rycerz, bo taki kształt właśnie ma ten szczyt, gdy patrzy się na niego od strony Zakopanego. A szczyt jest dobrze widoczny z wielu miejsc w mieście. Latem na szlaku na Giewont bywa tłoczno, a nawet bardzo tłoczno, głównie na łańcuchach, gdzie trzeba czekać w kolejce, aby się na nie dostać. Warto wziąć to pod uwagę planując wyjście poza sezonem, a jeśli to niemożliwe, to przynajmniej wcześnie rano, kiedy jeszcze nie ma tylu turystów na szlakach.

Tatry
Tatry

Dolina Chochołowska w Tatrach

Dolina Chochołowska jest co prawda nieco mniej popularna od Doliny Kościeliska, ale na pewno nie mniej piękna, jeśli wolisz bardziej zacisze zwiedzanie, to polecam, choć w czasie kwitnienia krokusów robi się tutaj bardziej tłoczno, ponieważ w ostatnich latach modnie jest sobie zrobić zdjęcie z krokusami w tej dolinie 🙂

Rysy w Tatrach

Rysy to najwyższy szczyt polskiej części Tatr, tym samym bardzo popularny. Góra leży w Tatrach Wysokich, na granicy polsko-słowackiej i ma 3 wierzchołki, w Polsce znajduje się wierzchołek północno zachodni, mający 2499 m n.p.m. Najwyższy jest środkowy wierzchołek, leżący po stronie słowackiej, ma 2501 m n.p.m. Na Rysy biegnie czerwony szlak z Morskiego Oka, obok Czarnego Stawu, ale turyści lubią też zdobywać Rysy od strony słowackiej, gdyż ta trasa jest łatwiejsza i szybsza.

Kolej na Gubałówkę

Przy ulicy Na Gubałówkę znajduje się dolna stacja kolejki linowo-terenowej na słynną Gubałówkę, miejsce popularne i widokowe, łatwo dostępne

Kolej na Kasprowy Wierch

W Kuźnicach w Zakopanem często bywają tłumy, pod dolną stacją nowoczesnej kolei gondolowej, która turystów i narciarzy wozi na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), z którego roztaczają się cudne widoki na Tatry Wysokie i Orlą Perć, łatwo stąd pieszo przejść na 2-tysięcznik - Beskid (2012 m n.p.m.). Latem jest tutaj tłoczno, zimą królują narciarze

Tatry
Tatry
Tatry
Tatry

Kopa Kondracka w Tatrach

Kopa Kondracka to popularny szczyt w Tatrach Zachodnich, to najniższy wierzchołek Czerwonych Wierchów, wysunięty najbardziej na wschód, ale ma już wysokość ponad 2 tys. m n.p.m., a dokładnie 2005 m n.p.m., co sprawia, że jest chętnie atakowany. Można tu dojść z Giewontu, czerwonym szlakiem z Kasprowego Wierchu, albo żółtym z Doliny Małej Łąki

Sarnia Skała w Tatrach

Sarnia Skała to dość łatwo i szybko osiągalny szczyt w Tatrach, o wysokości 1377 m n.p.m. Po marszu trwającym około 2 godzin dojdziesz tu z Kalatówek szlakiem czarnym. Z góry rozciąga się piękny widok na Giewont i na Zakopane, latem bywa tu tłoczno

Szlaki turystyczne w Tatrach

W Zakopanem rozpoczyna się wiele szlaków prowadzących na szczyty tatrzańskie oraz w dolinki Tatrzańskiego Parku Narodowego, m.in. jeden z najsłynniejszych szlaków w Polsce a przy tym jeden z najtrudniejszych - Orla Perć

Narciarstwo w Zakopanem

Zakopane to raj dla amatorów białego szaleństwa, zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów. Znajduje się tu kilka ośrodków narciarskich, wyciągi, wypożyczalnie sprzętu oraz szkoły narciarskie.

Potrzebujesz odzieży narciarskiej?
W sklepie Outhorn znajdziesz wiele ładnych rzeczy, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
  • Kolej Linowa Kasprowy Wierch (PKL), Kuźnice 14, Zakopane - ta najsłynniejsza narciarska góra w Polsce każdego roku przyciąga rzesze miłośników białego szaleństwa. Do dyspozycji narciarzy jest tutaj nowoczesna kolej linowa kabinowa (PKL), a ponadto 2 kolejki krzesełkowe w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Na Kasprowym Wierchu przygotowanych jest 14 km tras narciarskich, na naturalnym śniegu. Przy górnej stacji działa wypożyczalnia sprzętu i serwis, a także szkoła narciarska.
    http://www.pkl.pl/
  • Centrum Narciarskie Nosal, ul. Balzera 30, Zakopane - ośrodek oferuje 6 wyciągów, w tym jeden wyciąg krzesełkowy. Poprowadzono 6 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, działa ogródek zimowy dla dzieci i karuzela narciarska, a także wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska.
    http://nosal.pl
  • Ośrodek Harenda, ul. Harenda 21 A, Zakopane - ośrodek oferuje kolej krzesełkową 4-osobową, 3 wyciągi orczykowe, wypożyczalnię sprzętu oraz szkołę narciarską. Jest też Karczma Regionalna Harenda, taras widokowy i parkingi. Trasy są naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Prócz 6 tras zjazdowych przygotowano trasę biegową i skiturową (4000 m) Trasa biegowa jest bezpłatna.
    http://www.harendazakopane.pl
  • Ośrodek Polana Szymoszkowa, Polana Szymoszkowa 2, Zakopane - ośrodek oferuje koleje krzesełkowe 4- i 6-osobowe, trasy są ratrakowane. Działa tu KIDS PARK z wydzielonym taśmociągiem dla dzieci i przedszkolem narciarskim. Jest też szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu i karczma.
    http://szymoszkowa.pl

Noclegi i restauracje w Zakopanem

Tego Ci w mieście nie zabraknie. W centrum, na Krupówkach i przy pobliskich uliczkach na każdym kroku czekają knajpki i noclegi, o różnym standardzie, w rozmaitych cenach. Ja polecam swojską karczmę Bąkowo Zohylina (ul. Piłsudkiego), tuż przy Krupówkach, z fajnym, góralskim klimatem i wystrojem. W pobliżu czeka nowy ApartHotel Giewont i sporo innych apartamentów czy hoteli. Dobrze zjesz też w Kościelisku, gdzie dodatkowo czeka wiele apartamentów, pokoi gościnnych i kilka hoteli. A jeśli chcesz uciec trochę od zgiełku Zakopanego, to w Bukowinie Tatrzańskiej warta uwagi jest karczma Kiełbacha i Korale (ul. Tadeusza Kościuszki, Bukowina), prowadzona przez małżeństwo górali, którzy wystąpili w Kuchennych Rewolucjach.  Naprzeciw tej knajpy istnieje teraz również elegancki lokal samej Magdy Gessler - Schronisko smaków, gdzie zjesz zarówno smaczną polską kwaśnicę, jak i dobrego steka na wzór amerykański.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Tatry Czarny Staw Gąsienicowy
Wodogrzmoty Mickiewicza
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska
Tatrzański Park Edukacyjny, autor TPE
Tatrzański Park Edukacyjny, autor TPE
Krupówki
Tatry
Ornak
Tatry
Tatry
Tatry
Tatry Hala Gąsienicowa
Tatry na Kasprowym Wierchu
Tatry
Tatry
pomniki na starym cmentarzu z Zakopanem
kapliczka przy kościele
Krupówki
Iluzja Park Zakopane, autor Zakoatrakcje
Krzeprówki
Zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi, autor Zakoatrakcje
Krupówki
Krupówki
Krupówki
Krupówki Muzeum Tatrzanskie
Krupówki
Gubałówka
poranny widok z Antałówki na Giewont
Polana Białej Wody
Krupówki
panorama z Zawratu
czarny staw pod rysami
Tatry
Tatry
Góralski Ślizg, autor Zakoatrakcje
Muzeum Oscypka Zakopane, autor Muzeum Oscypka
Muzeum Oscypka Zakopane, autor Muzeum Oscypka
Muzeum Oscypka Zakopane, autor Muzeum Oscypka
Muzeum Oscypka Zakopane, autor Muzeum Oscypka
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 595)
Twoja ocena
Avatar użytkownika turystka
turystka
Przepiękne miasto z dużymi atrakcjami do zwiedzania. Chociaż strasznie zatłoczone
Avatar użytkownika Krzysztof
Krzysztof
Najcudowniejsze miasteczko aż chce się tutaj przyjeżdżać cały czas. A same góry są najlepsze. Akurat byłem w weekend tydzień temu.
Avatar użytkownika Dariusz żólkowski
Dariusz żólkowski
A dlaczego Pani Ania nic nie napisała o przepięknej kapliczce w Jaszczurówce?
Avatar użytkownika Dorota Skuza
Dorota Skuza
Najcudowniejsze miasteczko. Najcudowniejsze góry.
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Problem z parkowaniem, problem z komunikacją, współczuję mieszkańcom że ich władze nic z robią w tej kwestji. Nonsensem jest też opłata klimatyczna w jednym z najbardziej zakopconym mieście w Polsce.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zakopane ma wiele zalet i jedną poważną wadę - tłumy 🙂 Każdy jednak powinien choć raz odwiedzić to miejsce i dobrze je poznać, ja polecam odwiedzać częściej, ale nie w szczycie sezonu. Zdecydowanie największą zaletą Zakopanego są oczywiście Tatry, niezmiennie piękne i magiczne. Samo miasto potrafi też oczarować miejscami i oferuje sporo atrakcji, również rodzinnych i pod dachem! Dla każdego coś miłego!
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Bardzo ciekawie i klimatyczne miasto! Polecam!
Anpis

Jestem częstym gościem

Avatar użytkownika perlator
perlator

Tłok i szpan. Na szczęście góry bronią sięsame swoim pięknem.

weronikasmieszek smieszek

Kocham to miejsce i ten klimat. Ludzie wspaniali. Zawsze z mężem wybieramy fajny apartament w centrum Zakopanego! Ostatnio wybraliśmy apartament na ul. Droga do Daniela. Spokój cisza, blisko do centrum i blisko do dolin. Czyli wszystko to co kocham 😁
Zakopane to świetne miejsce na krótkie bądź dłuższe pobyty 🙂

allmak86

Cudowne miejsce. Cudowni ludzie. Za rok tu wróce.

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Zakopane i okolice to wspaniałe miejsce. Staram się je odwiedzać przynajmniej raz w roku. Nie są to długie pobyty jedno lub dwu dniowe.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024