Giewont

, Maciej A
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Symbol Tatr

Giewont (1895 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych szczytów w całej Polsce! To słynny tzw. "Śpiący Rycerz", górujący ponad Kotliną Zakopiańską, dobrze widoczny z wielu miejsc w Zakopanem. Giewont to niewątpliwy symbol Tatr, jego charakterystyczny kształt i stojący od 1901 roku na szczycie 15-metrowy krzyż sprawiają, że Giewont potrafi rozpoznać prawie każde dziecko w Polsce. Giewont to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, leżący w całości po stronie polskiej.

Szlaki na Giewont

Na szczyt Giewontu z Kuźnic - południowej dzielnicy Zakopanego, prowadzi szlak niebieski, przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, obok schroniska i Przełęcz Kondracką, prawie 3 h. Na szlaku tym, powyżej Przełęczy Kondrackiej pojawiają się łańcuchy, latem często tworzą się tu korki, mimo że ruch jest jednostronny, bowiem Giewont to bardzo popularny szczyt wśród turystów.

Giewont
Giewont


Poza tym fragmentem szlak jest dość łatwy, mimo to należy zachować ostrożność, gdyż góra ta pochłonęła już wiele ofiar śmiertelnych, szczególnie podczas burzy jest tutaj niebezpiecznie.

Grań Giewontu dzieli się na trzy szczyty: Mały Giewont (zachód, 1728 m n.p.m.), Wielki Giewont (z krzyżem, 1895 m n.p.m.) i Długi Giewont (1867 m n.p.m.). Bardzo blisko stąd do malowniczych szczytów Czerwonych Wierchów. Można też granią dotrzeć dość szybko do Kasprowego Wierchu. Trasa jest bardzo widokowa, a na miejscu można zjechać koleją gondolową do Kuźnic, jeśli powrót z buta okaże się zbyt wymagającą trasą 🙂

Krzyż na Giewoncie, Maciej A
Krzyż na Giewoncie, Maciej A

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

to nie jest dobra pora na spokojną kontemplację, Maciej A
w kopule szczytowej Giewontu, Maciej A
patrząc z Giewontu w stronę Zachodnią, wyróżnia się charakterystyczny Kominiarski Wierch, Maciej A
z szlaku na Giewont, Maciej A
Mały Giewont, Maciej A
, Lucy i Tom
Tatry Zakopane
Perełka
szczyty punkty widokowe szczyty tatrzańskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 217)
Twoja ocena
OTTO
Wbrew świadomości opinie publicznej to najniższy szczyt w okolicy, ale każdy powinien go zaliczyć, bo Giewont to Giewont. Zdjęcie pod Krzyżem jest nie do podrobienia 🙂
Dorota Skuza
Symbol Tatr. Warto się wdrapać i dotknąć krzyża. Moja miłość od pierwszego wejrzenia.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024