Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Giewont

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Symbol Tatr

Giewont (1895 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych szczytów w całej Polsce! To słynny tzw. "Śpiący Rycerz", górujący ponad Kotliną Zakopiańską, dobrze widoczny z wielu miejsc w Zakopanem. Giewont to niewątpliwy symbol Tatr, jego charakterystyczny kształt i stojący od 1901 roku na szczycie 15-metrowy krzyż sprawiają, że Giewont potrafi rozpoznać prawie każde dziecko w Polsce. Giewont to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, leżący w całości po stronie polskiej.

Szlaki na Giewont

Na szczyt Giewontu z Kuźnic - południowej dzielnicy Zakopanego, prowadzi szlak niebieski, przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, obok schroniska i Przełęcz Kondracką, prawie 3 h. Na szlaku tym, powyżej Przełęczy Kondrackiej pojawiają się łańcuchy, latem często tworzą się tu korki, mimo że ruch jest jednostronny, bowiem Giewont to bardzo popularny szczyt wśród turystów.

Giewont
Giewont

Poza tym fragmentem szlak jest dość łatwy, mimo to należy zachować ostrożność, gdyż góra ta pochłonęła już wiele ofiar śmiertelnych, szczególnie podczas burzy jest tutaj niebezpiecznie.

Grań Giewontu dzieli się na trzy szczyty: Mały Giewont (zachód, 1728 m n.p.m.), Wielki Giewont (z krzyżem, 1895 m n.p.m.) i Długi Giewont (1867 m n.p.m.). Bardzo blisko stąd do malowniczych szczytów Czerwonych Wierchów. Można też granią dotrzeć dość szybko do Kasprowego Wierchu. Trasa jest bardzo widokowa, a na miejscu można zjechać koleją gondolową do Kuźnic, jeśli powrót z buta okaże się zbyt wymagającą trasą 🙂

Krzyż na Giewoncie
Krzyż na Giewoncie

Noclegi w Tatrach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

to nie jest dobra pora na spokojną kontemplację
w kopule szczytowej Giewontu
patrząc z Giewontu w stronę Zachodnią, wyróżnia się charakterystyczny Kominiarski Wierch
z szlaku na Giewont
Mały Giewont
(4.7 głosów: 217)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 217)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Dorota Skuza
Dorota Skuza
Symbol Tatr. Warto się wdrapać i dotknąć krzyża. Moja miłość od pierwszego wejrzenia.
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Wbrew świadomości opinie publicznej to najniższy szczyt w okolicy, ale każdy powinien go zaliczyć, bo Giewont to Giewont. Zdjęcie pod Krzyżem jest nie do podrobienia 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024