Snowdon. Najwyższy szczyt Walii. Szlaki, parkingi, mapa naszej trasy na szczyt

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-06-04
Snowdon
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
  • Snowdon to najwyższy szczyt Walii, liczy 1085 m n.p.m.
  • Najczęściej zdobywa się go z przełęczy Pen-y-Pass
  • Główny parking na przełęczy jest płatny, nie jest duży i szybko się zapełnia, dlatego trzeba go rezerwować
  • Ponadto czeka w okolicy kilka innych płatnych parkingów, z których na przełęcz można dostać się busem lub taksówką. My za parking pobliski zapłaciliśmy 10 funtów za cały dzień
  • Szlaki nie mają tu kolorów, a nazwy.
  • Jeśli wybierzesz szlak Crib Goch, to bardzo uważaj, bo jest trudny i już sporo osób straciło tu życie
  • My zatoczyliśmy pętlę o długości 12 km. Podchodziliśmy szlakiem Pyg Track, a schodziliśmy Miner's Track
  • Niedaleko odwiedziliśmy miejscowość o nadłuższej nazwie w Wielkiej Brytanii. Liczy 58 liter. W sktócie to  Llanfair P.G 

Snowdon to najwyższy szczyt Walii. Trekking na wierzchołek urządziliśmy w październiku. Choć nie jest zbyt wysoki, bo liczy raptem 1085 m n.p.m., to jest to bardzo ciekawa góra i od razu powiem, że niełatwa. W kilku słowach można by go opisać tak: Bieszczady, Tatry i Babia Góra w jednym! Czemu tak? Malowniczymi pejzażami i wysokością przypomina nam Bieszczady, trudnością szlaku Tatry, zaś kapryśną pogodą Babią Górę. Widoki ze szczytu są cudowne, ale często masyw przykrywają mgły i ciężkie chmury. Tak nam właśnie pokazał się Snowdon z dołu, z przełęczy Pen-y-Pass. Ale im wyżej, tym słońca było więcej, a chmury przelewały się szybko, odsłaniając co chwilę niebieskie niebo. Z wierzchołka ujrzeliśmy przecudne pejzaże!

Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon

Góry Wielkiej Brytanii

Trzeba przyznać, że stare i stłumione zacnym wiekiem góry Wielkiej Brytanii nie imponują wysokością. Najwyższe wierzchołki znajdziesz w Szkocji, na północy głównej wyspy. Wyrastają tam Góry Kaledońskie i Grampiany. Dominująca góra tych pierwszych to Carn Eige o wysokości 1182 m n.p.m. Granitowe masywy Grampianów są wyższe i najbardziej górujący ponad nimi Ben Nevis wznoszący się na wysokość 1345 m n.p.m. stanowi zarazem najwyższy wierzchołek wysp brytyjskich (UK).

Snowdon
Snowdon

Snowdon - najwyższy szczyt Walii

Drugie co do wysokości góry Wielkiej Brytanii znajdują się w Walii, w zachodniej części kraju. To Góry Kambryjskie. Przeciętna wysokość ich grzbietów przekracza 600 m n.p.m., zaś najwyższa góra z nich to właśnie Snowdon, który osiąga 1085 m n.p.m. Jego nazwa, tłumaczona jako Śnieżna Góra, wzięła się stąd, że w przeszłości zalegały tu ogromne ilości białego puchu. W ostatnich latach nieco się ta sytuacja zmienia. Nadal jednak to największa atrakcja okolicy.

Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon

National Three Peaks Challenge - Snowdon, Ben Nevis i Scafell Pike

A czy wiedzieliście, że w Wielkiej Brytanii bardzo popularny jest National Three Peaks Challenge? To niezwykle trudne wyzwanie, często obierane jako cel charytatywny. To wyprawa polegająca na tym, by zdobyć 3 najwyższe punkty w każdym kraju Wielkiej Brytanii. Są to:

  • Ben Nevis (1345 m n.p.m.) w Szkocji
  • Scafell Pike (978 m n.p.m.) w Anglii
  • Snowdon (1085 m n.p.m.) w Walii
     

Zdobycie szczytów to jednak sprawa najłatwiejsza w tym wyzwaniu. Liczy się czas, bowiem wg klasycznych reguł należy to zrobić w ciągu 24 godzin, łącząc wejście na góry i dojechanie do nich samochodem. A odległość od szkockiego dominanta do walijskiego masywu to 620 km! Mniej więcej w połowie drogi jest najwyższy szczyt angielski. Tak więc cała wyprawa Three Peaks Challenge to nieco ponad 700 km w samochodzie i blisko 40 km na nogach!

Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon

Snowdon - dojazd i parking

My zdobywaliśmy górę, będąc w angielskim Chester - prześlicznym miasteczku o rzymskich korzeniach. Mieliśmy z niego do pokonania około 130 km, co zajęło nam wypożyczonym samochodem nieco ponad 1,5 h. Jechaliśmy początkowo drogą A55, po czym zjechaliśmy na A5, do przełęczy Pen-y-Pass. Tutaj czeka główny parking, przy którym rozpoczynają się szlaki. Niestety nie jest on zbyt duży, a chętnych turystów jest wielu. Dlatego parking prawie zawsze jest pełny i trzeba go wcześniej rezerwować. Musieliśmy wrócić 3 mile (niespełna 5 km) na inny parking, skąd taksówką dojechaliśmy ponownie pod szlak. Kursują na tej trasie również autobusy. Za parking zapłaciliśmy 10 funtów za cały dzień.

Parking
Parking

Szlaki na Snowdon

Szlaków na Snowdon jest kilka i rozpoczynają się w różnych miejscach. Najczęściej turyści ruszają z przełęczy Pen-y-Pass. I my również tak zrobiliśmy. Szlaki turystyczne nie mają tutaj ani kolorów, ani oznaczeń w terenie. Mają za to swoje nazwy i tak naprawdę trudno się na nich zgubić, chyba że w gęstej mgle, co zdarza się tutaj niestety dość często. I nas przywitała iście angielska pogoda.

Szlak Pyg Track na Snowdon
Szlak Pyg Track na Snowdon

Szlak Crib Goch

Mieliśmy w planach iść najtrudniejszą drogą, poprzez grań Crib Goch, od której nazwę wziął cały szlak. Jest to naprawdę trudna trasa i miejscami polega bardziej na wspinaczce niż chodzeniu i trzeba użyć rąk, idąc praktycznie na czworakach. Droga ta jest we fragmencie jednokierunkowa i można się nią poruszać tylko w kierunku szczytu. Nie stanowi oficjalnego szlaku na Snowdon. Na grań  podchodzi się bardzo stromo, zaś górą prowadzi bardzo wąska ścieżka. I choć nie jest to długi fragment, może niecały 1 km, to w dół z obu stron ciągną się przepaści. Przy braku mgły mogą one naprawdę przerazić osoby z lękiem wysokości i przestrzeni. Zdarzają się też ofiary śmiertelne na tej drodze, toteż oceń dobrze swoje umiejętności, zanim się na nią zdecydujesz. Kiedy my rozpoczęliśmy podejście na szczyt, padało i wiał tak silny wiatr, że obawialiśmy się ryzyka i zdecydowaliśmy się na łatwiejszy szlak.

Snowdon
Snowdon

Szlak Pyg Track

To szlak, którym zdobyliśmy Snowdon. Rozpoczyna się na przełęczy Pen-y-Pass, na wysokości 300 m n.p.m. Początek ma wspólny ze wspomnianym wcześniej Crib Goch. Szlak prowadzi głównie kamiennymi głazami, które wymagają nieco kondycji i trudu, ale nie powinny być problemem nawet dla okazjonalnych turystów. Od początku flora jest tu bardzo skromna. W zasadzie to tylko skały i trawy, co w efekcie daje bardzo malownicze pejzaże. Gdzieniegdzie efektownie woda spływa z góry tworząc wąskie wodospady. Chmury szybko się przelewały, ale turystów to nie zniechęcało. Były spore tłumy, mimo, że to już październik. Wśród nich sporo Polaków. 

Im wyżej byliśmy, tym chmury coraz częściej oddawały pole słonecznej pogodzie. Przedostatni fragment szlaku, od wysokości około 700 m n.p.m. aż do grani był najbardziej wymagający. Czasem trzeba było sobie pomóc rękami, ale oczywiście do zrobienia. Długość tej trasy z dołu do góry i z powrotem to około 11 kilometrów, a czas wspinaczki w górę to około 3 h.

Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Snowdon
Snowdon
Idziemy na Snowdon
Idziemy na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon

 

Szlak Miner's Path

My zdecydowaliśmy się na powrót tą trasą. Po pierwsze, żeby urozmaicić wędrówkę, ale przede wszystkim dlatego, że jest niezwykle malownicza. Prowadzi bowiem wzdłuż brzegów ślicznych oczek wodnych. To jeziora: Glaslyn, Llyn Llydaw i Llyn Teyrn. Trasa ta jest trochę dłuższa od Pyg Track, liczy 13 kilometrów. Czas przejścia jest podobny, bowiem w dolnych partiach szlak jest bardzo łatwy i przyjemny. 

Spacer może wydłużyć się jedynie z powodów przerw na robienie zdjęć, bo jest tutaj ślicznie - jeziorka, wodospady, nagie skały i sterczące masywy w tle! Nazwa szlaku Miners Path wzięła się stąd, że używali go dawniej górnicy pracujący w tutejszych kopalniach.

Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Celina, Przemek i Grzegorz zdobywali z nami Snowdon
Celina, Przemek i Grzegorz zdobywali z nami Snowdon

 

Szlak Llanberis, stacja Llanberis i kolejka na Snowdon

Z miejscowości Llanberis, gdzie czekają mniej oblegane parkingi, również prowadzi szlak na szczyt. Jest on dłuższy, bo liczy łącznie około 14 km, Za to jest łatwiejszy, niż te z Pen-y-Pass, dlatego wędrówka nim trwa mniej więcej tyle samo, około 6 godzin w obie strony. Wiedzie on przy torach kolejki wąskotorowej, którą z Llanberis można wjechać na sam szczyt góry Snowdon. 

To Snowdon Mountain Railway. Zabytkowa kolejka parowa z końca XIX wieku. Jej budowa trwała w latach 1894-96. Co ciekawe, dziewiczy rejs nie odbył się bez przygód i to tragicznych. Przy zjeździe w dół pociąg się wykoleił. Pewno nic by się nie stało, ale jeden z pasażerów spanikował, wyskoczył i niefortunnie uderzył głową o kamień i niestety zginął. Co więcej, prowadzący kolejkę podjeżdżającą z naprzeciwka, w gęstej mgle nie zauważył stojących turystów, którzy opuścili wagony wykolejonej kolejki i najechał na nich. Na szczęście nikt nie ucierpiał zbytnio. 

Trasa ze stacji kolejki w Llanberis na szczyt to 7,5 km. Wjazd trwa około 50 minut i kończy się pod schroniskiem. Kolej czynna jest tylko w sezonie turystycznym, kursuje od kwietnia do września, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. 

Jesteśmy na grani
Jesteśmy na grani

Ścieżka Snowdon Ranger

W miejscowości Llyn Cwellyn wiedzie malownicza ścieżka Snowdon Ranger, spod hostelu o tej samej nazwie co szlak, który jest punktem początkowym. Pod hostelem można zostawić samochód i dalej podążać pieszo. Trasa jest dość wygodna i ciągnie się na szczyt przez 13 kilometrów. Wejście na górę zajmie około 6 godzin. To jeden z najstarszych szlaków na Snowdon. Wytyczyli go górnicy, gdy na stokach góry wydobywali miedź.

Szczyt Snowdon

My na tory natknęliśmy się po wejściu na grań. Stąd na szczyt prowadzi już dość łatwa droga, a nam pokazały się już wówczas śliczne widoki górskie i panorama 360 stopni. Na górze pasły się owieczki tworząc ujmujący widok. Jak okiem sięgnąć piękne pejzaże, a wokół tłumy turystów, którzy już w tym miejscu piknikowali na każdym kroku. 

Nieco wyżej stoi schronisko (akurat podczas naszej wizyty było nieczynne), zwykle przepełnione wędrowcami. Sam szczyt to nieduża kopuła, na górę której wchodzi się po schodach, trochę jak na swoisty kopiec. Przed nią ustawia się długa kolejka chętnych. Poniżej kopuły rozłożyliśmy się na kamieniach i zjedliśmy kanapki, podziwiając niesłychanie piękny krajobraz i mknące niebem chmury. Coś pięknego! Nie spieszyliśmy się zbytnio, by nacieszyć się tą chwilą.

O naszym trekkingu na Snowdon przeczytasz również u Przemka na blogu Antek w podróży. Serdecznie zachęcamy do poczytania!

Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon, Przemek i my
Snowdon, Przemek i my
Snowdon, Przemek, Celina, Grzegorz i my
Snowdon, Przemek, Celina, Grzegorz i my
Snowdon
Snowdon

 

Mapa z naszą trasą na Snowdon

Zobacz przebieg naszej trasy, którą zdobywaliśmy szczyt i schodziliśmy z niego. To na pewno ułatwi Ci zaplanowanie Twojej wyprawy.

 

Park Narodowy Snowdonia w Walii

A czy wiesz, że Snowdon leży na terenie górskiego parku narodowego? Powstał w 1951 roku i wziął nazwę właśnie od górującego tu szczytu. Choć tak naprawdę to tylko oficjalna nazwa parku, bo dla Walijczyków to Eryri czyli Miejsce Orłów. Sam szczyt natomiast określają jako Yr Wyddfa. Nie jest to łatwy język. Snowdonia National Park to najstarszy wśród trzech walijskich parków narodowych. Jest też niemały, a prowadzą przez niego nieliczne drogi. 

Odosobnione tereny są więc dość słabo dostępne, za to w dużej mierze dziewicze, z dziką przyrodą. Mieszkańcy Walii wierzą, że na szczycie góry w Snowdonii mieści się grób króla Artura, który walczył tu z gigantycznym ptakiem. Większość mieszkańców posługuje się tutaj trudnym językiem walijskim, więc nawet gdy rozmawiają po angielsku, to ich akcent utrudnia porozumiewanie się.

Snowdonia
Snowdonia
Snowdonia
Snowdonia

Najdłuższa nazwa miejscowości w Wielkiej Brytanii

Zawiłość języka walijskiego szybko nam się ukazała, na licznych tabliczkach. Wracając do Chester, znaleźliśmy nawet sporą ciekawostkę - walijską miejscowość o najdłuższej nazwie w Wielkiej Brytanii, a najprawdopodobniej w całej Europie i drugiej na świecie. Jej długość to 58 liter. Widnieje ona w całości na kilku budynkach, m.in. na dworcu kolejowym.
Nazwa miejscowości to: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch 
Ma ona swoje tłumaczenie: "Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia".
Mieszkańcy dla ułatwienia skracają nazwę do Llanfairpwll lub Llanfair P.G i tę krótszą nazwę zobaczysz na tabliczkach drogowych. Miejscowość leży w północno-zachodniej Walii, na wyspie Anglesey.

Llanfairpwll
Llanfairpwll
Llanfairpwll
Llanfairpwll
Llanfairpwll
Llanfairpwll

 

Noclegi w Snowdonie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Gdzie jeszcze warto pojechać?

Jeśli szukasz kolejnych inspiracji do podróży, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Odkryj inne wyjątkowe miejsca na świecie, które warto dodać do swojej listy marzeń.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Pen-y-Pass
Miners Track na Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Owieczki na Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon, Miners Path
Snowdonia National Park
Snowdonia National Park
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Miners Track na Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Snowdon
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie