Chester - perełka dziedzictwa Anglii. Zobacz najlepsze atrakcje Chester!

Aktualizacja: 2024-03-01
Chester
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Czy wiesz, że Chester leżące około 25 km od Liverpoolu sięga początkami czasów rzymskich? Niektóre zabytki w mieście liczą 2.000 lat! To cudowne miasto pełne uroku leży w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Cheshire, nad rzeką Dee, blisko granicy z Walią. Koniecznie je odwiedź, bo potrafi do głębi poruszyć i oczarować. Podobno szczególnie w okresie przed Bożym Narodzeniem, kiedy jest cudownie oświetlone i staje się w tym względzie jednym z piękniejszych na wyspach! Nic dziwnego, że okrzyknięto je najpiękniejszym miasteczkiem na świecie!

Chester Eastgate Clock
Chester Eastgate Clock
Chester, ratusz
Chester, ratusz

Atrakcje Chester

To jedno z najwspanialszych miast dziedzictwa kulturowego Wielkiej Brytanii. Cieszące się bardzo długą historią, a co się z tym wiąże, wspaniałymi skarbami przeszłości. Odkryj najlepsze atrakcje miasta Chester, w tym katedrę, słynne Rows, czyli biało czarne galerie z muru pruskiego, rzymski amfiteatr, średniowieczne mury i wiele innych!

Chester Rows, czyli galerie z muru pruskiego

Chester Rows to najbardziej charakterystyczny element zabudowy miasta. To przecudnej urody galerie handlowe, ciągnące się rzędami na chesterskiej starówce. Są dwupoziomowe, wszystkie biało czarne, w specyficznym stylu muru pruskiego. Bogato zdobione, a dodatkowo kryjące na fasadach nierzadko rzeźby. To właśnie te budowle sprawiają, że centrum Chester jest tak wyjątkowe, unikalne i fascynujące!

Powstały jeszcze w czasach średniowiecza, po wielkim pożarze miasta. Murowane na dole, na piętrze kryją piękne galerie. Najefektowniejszym przykładem jest Grosvenor Shopping Centre przy Bridge Street. To wprost oszałamiające!
Adres: ul. Eastgate, ul. Bridge, ul. Northgate

Chester, galerie handlowe
Chester, galerie handlowe
Najsłyniejsza galeria handlowa
Najsłyniejsza galeria handlowa
Chester
Chester
Chester Rows
Chester Rows

Katedra w Chester

Kościół katedralny Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny to niesłychanie piękna świątynia. Ogromna i ogromne wrażenie wywołująca! Budowla zaczęła powstawać w XI wieku, jako opactwo benedyktynów Świętego Werburgha. Rozbudowywana przez całe średniowiecze, urosła do rangi znaczącej i potężnej katedry, złożonej dziś z kościoła głównego, kaplic czy kapitularza. Zafascynował mnie wirydarz katedralny, niezwykle ujmujące i klimatyczne miejsce, pełne kwiecia oraz nowoczesnych rzeźb, na tle zacnych murów świątyni. To piękny plener fotograficzny.

Czy to prawda, że kiedyś stała tu świątynia rzymskiego Apollo? Bardziej prawdopodobne jest, że w czasach rzymskich istniała tu chrześcijańska bazylika. Co ciekawe, katedrą świątynia stała się dopiero w XVI wieku. Dziś jej mury dostępne są dla turystów, można ją zwiedzać bezpłatnie, choć zaleca się pozostawienie datku w skarbonie. Przy odpłatnym zwiedzaniu z przewodnikiem, dostępna jest wieża katedralna. Unikatem jest, że w murach świątyni, a dokładniej w kawiarni w refektarzu, można wypić kawę, zjeść ciastko, a nawet zupę! Skorzystaliśmy z tej niecodziennej okazji.
Adres:  ul. Św. Werburgha

Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Wnętrze katedry
Wnętrze katedry
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Wirydarz katedry
Wirydarz katedry
Kawiarnia w katedrze
Kawiarnia w katedrze

Stara katedra w Chester

Powstała pod koniec VII wieku, za sprawą Anglosasów. W czasach średniowiecza była katedrą, później straciła tę rangę i dziś funkcjonuje jako kościół św. Jana Chrzciciela. Efektowne wnętrze działa na wyobraźnię, podobnie, jak dostępne obok ruiny kaplicy. Całość wznosi się obok rzymskiej areny.
Adres: Vicar's Ln

Stara Katedra
Stara Katedra
Stara katedra
Stara katedra
Kościół Św. Jana Chrzciciela czyli stara katedra
Kościół Św. Jana Chrzciciela czyli stara katedra

Rzymski amfiteatr w Chester

Tak naprawdę zachowały się tylko jego ruiny, ale nic dziwnego. To najstarszy rzymski amfiteatr w Wielkiej Brytanii i najstarsza budowla w mieście. Powstała w II połowie I wieku, liczy więc blisko 2000 lat. Stanowi zarazem największy znany rzymski amfiteatr w całej Wielkiej Brytanii. Mieścił 7000 widzów, którzy oglądali tu spektakularne inscenizacje, w tym walki gladiatorów. Wstęp na teren amfiteatru jest bezpłatny.
Adres: ul. Little St. John

Zobacz inny rzymski amfiteatr w Puli, który widzieliśmy w tym roku na chorwackiej Istrii.

Antyczny amfiteatr
Antyczny amfiteatr
rzymski amfiteatr
rzymski amfiteatr

Ogrody Rzymskie w Chester

Leżą na południowy wschód od centrum, tuż za obwarowaniami. W pobliżu starożytnej areny. Powstały w 1949 roku dla wyeksponowania fragmentów fortecy Deva, m.in. łaźni. Przedstawione tu eksponaty odkryto pod koniec XIX wieku, podczas wykopalisk w mieście. Zobaczysz tu imponujące kolumny, ciekawą mozaikę oraz zrekonstruowany hypokaust. To starożytny, rzymski system grzewczy, za pomocą którego krążyło gorące powietrze pod podłogą budynku.

Ogrody zrewitalizowano w 2000 roku, zapewniając przy tym dostęp do wód Dee. Wśród roślinności stanęły tablice informacyjne o rzymskiej przeszłości miasta. Baczni obserwatorzy zauważą tu również 3 mozaiki. Okrągła mozaika Chester Civic Trust przy wejściu do Ogrodów Rzymskich powstała dla upamiętnienia Złotego Jubileuszu w 2010 roku. Mozaika hypokaustyczna jest reprodukcją mozaiki w stylu Ostii (antyczny port Rzymu), odkrytej w centrum miasta, w Łaźni Rzymskiej. Oryginalna mozaika uległa zniszczeniu w czasie prac wykopaliskowych w latach 60. XX wieku. Projekt Cztery Pory Roku wzorowany jest na mozaice z Chebby, znajdującej się obecnie w Muzeum Bardo w Tunisie.

Do Ogrodów można dotrzeć od strony ulicy Little St John, w pobliżu Newgate oraz z Groves nad wodami Dee. Po drugiej stronie ulicy od wejścia do ogrodu Newgate, znajdują się fundamenty starożytnej wieży strażniczej na rzymskim murze obronnym.

Z ogrodów widać naprawiony obecnie wyłom w murach miejskich. Powstał on w wyniku ostrzału armat w 1645 roku, podczas oblężenia Chester. Kilkadziesiąt strzałów utworzyło szczelinę, którą mogło przedostać się około 10 osób jednocześnie. Dziurę szybko załatali rojaliści, za pomocą pościeli i wełnianych worków. Co ciekawe, w XVII wieku dzisiejsze tereny ogrodów zajmowały fabryki fajek tytoniowych
Adres: ul. Pepper

Ogrody rzymskie
Ogrody rzymskie
Ogrody Rzymskie i mozaika
Ogrody Rzymskie i mozaika
Ogrody rzymski i jedna z trzech mozaik
Ogrody rzymski i jedna z trzech mozaik

 

Mury w Chester

Centrum miasta powstało na starożytnych ruinach. Dziś otoczone jest pierścieniem średniowiecznych obwarowań z wieżami i bramami. Gdzieniegdzie da się jeszcze zaobserwować mury z czasów rzymskich z czerwonego piaskowca. Te średniowieczne zachowane są w bardzo dobrym stanie. Można po nich spacerować. To najpełniejszy rzymski i średniowieczny system miejskich obwarowań w Wielkiej Brytanii. Pierścień liczy 3 km, w XVII wieku stracił na znaczeniu militarnym i od tamtej pory stanowi ładną promenadę miasta. Spacerując nią, zobaczysz wiele cennych zabytków miasta.

Mury obronne, Newgate
Mury obronne, Newgate
Na murach
Na murach
Mury obronne
Mury obronne
rzymskie mury
rzymskie mury

Schody Życzeń

Słynne stopnie życzeń pochodzą z 1785 roku. Powstały, by połączyć dwa poziomy murów. Zgodnie z tradycją, jeśli pomyślisz życzenie u podnóża schodów, a następnie przejdziesz po nich w górę i w dół, spełni się ono !
Adres: ul. The Groves

Schody życzeń
Schody życzeń
Schody życzeń
Schody życzeń
Schody Życzeń
Schody Życzeń

Eastgate Clock - Zegar w Chester

To bardzo ciekawy zegar wieżowy z czasów wiktoriańskich. Zdobi centrum miasta, stanowiąc jego znamienny element i zarazem swoistą wizytówkę. Umieszczony jest ponad bramą z XVIII wieku, na murach miejskich, przecinających uliczkę Eastgate. Sam zegar pochodzi z XIX stulecia i powstał z okazji diamentowego jubileuszu królowej Wiktorii, w 1897 roku. To drugi najsłynniejszy i najchętniej fotografowany zegar w Anglii, po londyńskim Big Benie. Co ciekawe, obecna brama znajduje się w miejscu pierwotnego wejścia do starożytnej fortecy Deva Victrix.
Adres: ul. Eastgate

Eastgate Clock
Eastgate Clock
Chester
Chester
Chester
Chester
Stara katedra
Stara katedra
Stara katedra
Stara katedra

 

Zamek w Chester

W XI wieku wybudowano w mieście zamek. Dokonali tego normańscy najeźdźcy pod rozkazami Hugh Lupusa,  bratanka Wilhelma Zdobywcy. Hugh d'Avranches, zwany Lupus, był od 1071 roku drugim normańskim hrabią Chester. To jeden z wielkich magnatów normańskiej Anglii. Do dziś zamek przetrwał w formie ruiny.
Adres: ul. Grosvenor

Zamek Chester
Zamek Chester

Tor wyścigowy Chester Racecourse

To słynny tor wyścigów konnych, założony w 1539 roku. Tym samym jest to najstarszy działający do dziś tor na świecie.
Adres: ul. New Crane

Tor wyścigowy
Tor wyścigowy

Mapa atrakcji Chester

Na poniższej mapce znajdziesz zaznaczone najlepsze atrakcje Chester, które odwiedziliśmy podczas naszej wizyty w tym mieście. Na pewno ułatwi Ci ona zwiedzanie miasta.

Inne atrakcje w okolicy

  • Zoo w Chester
  • Ratusz
  • Typowa zabudowa angielska z pięknymi, kolorowymi drzwiami
  • Muzeum Wojskowe Cheshire w Chester Castio
  • Galeria Watergate Street
  • Pokaz światła i dźwięku w Magical Woodland jesienią i zimą w Blakemere Village
  • Farma Lodów w Tattenhall
  • Destylarnia The Three Wrens Gin w Combermere
  • Snowdon (1085 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Walii
Chester, ratusz
Chester, ratusz
angielska zabudowa
angielska zabudowa
Chester
Chester
Piękne angielskie drzwi
Piękne angielskie drzwi
Stara katedra
Stara katedra

Historia Chester

Chester zostało założone przez Rzymian około 2000 lat temu. W tym czasie, około 70 roku n.e. Cesarstwo Rzymskie zbudowało tu Twierdzę Deva, aby stłumić zaciekłe plemiona walijskie po drugiej stronie granicy. Twierdza ta przetrwała 300 lat. Nad brzegiem rzeki Dee uformował się układ urbanistyczny miasta, stanęły mury miejskie i największy amfiteatr, jaki kiedykolwiek odkryto w Wielkiej Brytanii. 7000 widzów oglądało tu spektakularne cyrki i walki gladiatorów. Te cenne skarby przeszłości można podziwiać do dziś. Podobnie, jak średniowieczne zabytki - katedrę, mury miejskie czy pozostałości zamku, zbudowanego przez normańskich najeźdźców pod rozkazami Hugh Lupusa,  bratanka Wilhelma Zdobywcy.

W czasach średniowiecza było to anglosaskie miasteczko, rządzone m.in. przez wojowniczą królową Aethelflaedę, córkę Alfreda Wielkiego. Jeszcze w VII wieku Anglosasi zbudowali tu pierwszą katedrę, dziś funkcjonującą jako kościół św. Jana Chrzciciela.

Chester od zawsze było miastem handlu. W średniowieczu stanowiło największy port północno-zachodniej Anglii i przyjmowało żaglowce z całego świata. To właśnie z handlem wiąże się najpiękniejszy element zabudowy miasta -  słynne na całym świecie "Chester Rows" - charakterystyczne, dwupoziomowe galerie w kolorze bieli i czerni, w stylu muru pruskiego. Budynki te wprost urzekają swym pięknem!

Miejscowa gospodarka kwitła i dobrze prosperowała aż do wybuchu angielskiej wojny domowej w XVII wieku. Wtedy miasto wsparło króla Karola I w jego walce z siłami Olivera Cromwella o kontrolę nad państwem.

Chester
Chester
Zamek
Zamek

Jak dojechać do Chester?

Najbliżej położonym lotniskiem od Chester jest lotnisko im. Johna Lennona w Liverpool. To więc najlepsza opcja dla turystów z Polski. Następnie do samego Chester możesz dojechać pociągiem lub wynajętym samochodem. Firm wynajmujących samochody jest w pobliżu lotniska kilka, my wybraliśmy Drivalia Car Hire (+44 151 515 3868). Wszystko odbyło się sprawnie, samochód był na wysokim poziomie, nie było żadnych problemów przy jego oddawaniu. Z lotniska zostaliśmy odebrani do pobliskiej siedziby firmy, gdzie odebraliśmy samochód. Po kilku dniach oddaliśmy go i wówczas znów odwieziono nas w ramach umowy na lotnisko.

Chester
Chester

Gdzie zjeść i spać w Chester?

Pubów i restauracji znajdziesz w mieście mnóstwo, wystarczy przejść się starówką. Warto polecić pub Commonhall Street Social lub The White Horse - rodzinny pub w sercu The Roodee.  My zjedliśmy do tego smaczne angielskie śniadanie w Pete's Cafe na Garden Lane, niedaleko naszego noclegu. Kosztowało od 6-8 funtów i poza bekonem i jajkiem oferowało też fasolkę, kiełbaski, tosty, plaster kaszanki (black pudding) i hash brown. Mój binlid miał formę burgera, ale zawierał te same składniki (bez fasolki).

By poczuć smaki Chester, w menu szukaj świeżego łososia Dee, a także sera Cheshire, który jest dostępny w kolorze czerwonym, białym i niebieskim. Nie przegap też Three Wrens Gin na liście drinków.

Co do noclegów, my spaliśmy niedaleko centrum, w Ideal Abode Leonard Polecam, to kilkupokojowy, dwupoziomowy apartament, gdzie możecie przenocować nieco większą ekipą, nawet 8-osobową. Na miejscu są 2 łazienki z prysznicami, salon i wyposażona kuchnia z dużym stołem.

Angielskie śniadanie
Angielskie śniadanie
Angielskie śniadanie
Angielskie śniadanie

 

Zobacz też Castle Combe - niezwykle urokliwą wioskę w Anglii !

Noclegi w Chester

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Tor wyścigów konnych, najstarszy działający na świecie
Stara katedra
Mury antyczne
Chester
Nad rzeką Dee
Angielska zabudowa
angielska zabudowa
Rzeka Dee
bulwar nad rzeką
Mury miejskie
Chester
Chester
Mury obronne
Kościół Św. Jana Chrzciciela czyli stara katedra
Ulica Eastgate
Pod katedrą
Ratusz
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra, wirydarz
Katedra, wirydarz
Katedra, wirydarz
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Katedra
Chester Rows
Chester
Chester Rows
Chester ma swoje zoo
Chester
mural
Chester
Chester
Chester
Chester, katedra
Chester
Chester
Chester
Chester
Chester
Chester
Chester, katedra
Chester
Stara katedra
Stara katedra
Stara katedra
Stara katedra
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Wiesiek
Świetny opis. wybieram się w najbliższy weekend. na pewno skorzystam z wszelkich porad
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Piękne miasteczko, z historią, architekturą i klimatem!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024