Valldemossa - piękne miasto na Majorce z Chopinem w tle!
Valldemossa (czyt. Wajdemoza) to piękne i klimatyczne miasteczko leżące w zachodniej części Majorki, hiszpańskiej wyspy. Raptem 17 km od Palmy, stolicy Balearów. Musieliśmy je odwiedzić, bo na każdym wyjeździe za granicą szukamy polskiego wątku. Właśnie tutaj taki odnaleźliśmy, w wątku miłosnym Fryderyka Chopina i francuskiej pisarki George Sand. Już w trakcie dojazdu miejscowość zachwyca, ukazując w pełni swą niesamowitą zabudowę wciśniętą u stóp majestatycznych gór pasma Serra de Tramuntana (Sierra de Tramontana).
Miłość Fryderyka Chopina i George Sand w Valldemossie na Majorce
Nie każdy wie, że Majorka stała się domem dla naszego Chopina aż na kilka miesięcy. Spędził w Valldemossie zimę ze swą miłością - George Sand, francuską pisarką. Poznali się w Paryżu i wyobrażałam sobie, że była to wielka, romantyczna miłość pełna uniesień. W rzeczywistości był to skomplikowany związek. Fryderyk miał trudną naturę artysty, do tego o słabym zdrowiu. Jego wybranka natomiast (a właściwie to on stał się jej wybrankiem) była starsza od niego i miała dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa, które nie ułatwiały ich relacji. Jeszcze przed naszym wyjazdem obejrzeliśmy "Chopin. Pragnienie miłości" z Danutą Stenką i Piotrem Adamczykiem, by wejść w klimat.
Na Majorce spędzali zimę w ślicznym, małym miasteczku Valldemossa. Mieli się tu poczuć jak w raju i zaleczyć chorobę pianisty, ale deszczowa pogoda pokrzyżowała plany. Nam nic takiego się nie przydarzyło. Nie widzieliśmy tu kropli deszczu, a słoneczko pozwoliło docenić uroki tego przepięknego miejsca.
Klasztor kartuzów (La Cartuja) w Valldemossa
Polecamy odwiedzić klasztor kartuzów, w którym mieszkali Chopin i George Sand oraz jej dzieci. Miało to miejsce w 1838 roku. Wynajęli skromną celę. Za to widok z tarasu kompozytor miał bardzo ładny, a i sam taras obecnie również zachwyca, stanowiąc piękny punkt widokowy.
Zwiedzanie celi Chopina, to warto zobaczyć w Valldemossie
Klasztor La Cartuja zaprasza dziś w swe progi jako muzeum. Całość można zobaczyć po wykupieniu kilku biletów, natomiast my kupiliśmy bilety (5 euro od osoby) tylko do klasztornej celi numer 4, w której mieszkał słynny Polak. Stoi tutaj pianino Pleyel, które w czasie pobytu sprowadzono dla niego z Paryża. Na tym pianinie skomponował tu słynne dzieła, jak preludia, poloneza, drugą balladę czy trzecie scherzo.
Później Szopen sprzedał ten instrument majorkańskiej rodzinie Canut, a od 1932 roku jest on wystawiony w tej samej izbie, w której grał na nim wirtuoz.
Kościół kartuzów - dawny pałac króla Sancho
To imponująca budowla, która już z daleka przykuwa uwagę. Jej początki sięgają XIV wieku i początkowo stanowiła pałac króla Sancha I. Nie każdy bowiem wie, że Majorka była niegdyś niezależnym królestwem i miała 4 władców. W 1399 roku pałac został przekazany zakonowi Kartuzów, którzy urządzili tutaj klasztor.
Klimatyczne uliczki Valldemossy
Valldemossa jest bardzo urocza i stanowi jedno z ładniejszych miast na Majorce. Warto się też przejść wąskimi uliczkami miasta, bo są bardzo klimatyczne i zadbane, jak to bywa nad Morzem Śródziemnym. Nie zobaczysz tu tylu kolorów co np. na Malcie. Majorka jest bardziej stonowana i surowa. Dominuje tu kolor piasku, a w dodatkach zieleń. Na całej wyspie zobaczysz zielone okiennice. Tylko pojedyncze są innego koloru. Drzwi często otaczają donice z roślinami, ale też są one skromniejsze niż te, które widzieliśmy na Malcie czy na Istrii w Chorwacji. W centrum czekają kawiarenki i restauracje oraz sklepy z pamiątkami.
Kafelki Świętej Cataliny
Co ciekawe, niemal na każdym domu Valldemossy zobaczysz charakterystyczne kafle ze Świętą Cataliną Tomas, znaną też jako Katarzyna z Palmy. To jedyna Święta z Majorki. Urodziła się właśnie w Valldemossie, w maju 1533 roku. Oddała swe życie Bogu, w klasztorze w Palmie i tam zmarła. Kanonizowano ją w 1930 roku i jej kult w tym mieście jest bardzo żywy. Kolorowe kafle przedstawiają sceny z życia Katarzyny i prośby o jej wstawiennictwo. To wywarło na nas spore wrażenie, że całe miasteczko wyraża kult i jest tak spójne i harmonijne, a przy tym wygląda to skromnie i pięknie zarazem. To warto zobaczyć.
Dojazd do Valldemossy i parking
Do miasta dojedziesz z Palma de Mallorca, czyli stolicy wyspy autobusem w około 30 minut (z Centro Palma Bus Station, linia 203). My do Valldemossy dojechaliśmy autem, bo wypożyczyliśmy samochód w Fast24 - Wypożyczalnia Mallorca/Majorka, którą prowadzą Polacy.
Zaparkowaliśmy na parkingu płatnym w centrum miasta. Kosztuje 2 euro za godzinę, ale za 2 godziny zapłaciliśmy 3 euro. Trudno tutaj o miejsce bezpłatne. Przy okazji napiszę, że na Majorce możesz bezpłatnie stawać na miejscach oznaczonych białą linią. Niebieską linią wyznaczone są strefy płatnego parkowania, a żółte linie oznaczają zakaz parkowania.
Nasz film o Majorce
Zapraszamy również na nasz film o Majorce w Hiszpanii. Są tam oczywiście kadry z Valldemossy.
Noclegi w Valldemossie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Gdzie jeszcze warto pojechać?
Jeśli szukasz kolejnych inspiracji do podróży, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Odkryj inne wyjątkowe miejsca na świecie, które warto dodać do swojej listy marzeń.
- Palma na Majorce,
- Malta,
- Kutna Hora,
- Chester,
- Ołomuniec,
- Wenecja,
- Scafell Pike,
- Zamek Karlstejn,
- Czeski Kras,
- Czechy Środkowe,
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!