Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°39'19" N, 18°51'35" E
Śląskie
2017-01-03
2020-02-03 02:00

Opis Wisły

Wisła zwana perłą Beskidu Śląskiego leży w województwie śląskim, w dolinie rzeki Wisły, na poziomie 431 m n.p.m., u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), gdzie właśnie królowa rzek polskich bierze swój początek.Wisła otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (980 m n.p.m.) i Przełęczą Kubalonki (761 m n.p.m.), a od wschodu Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Przełęczą Salmopolską (934 m n.p.m.). Szlaki pozwalają cieszyć się urokiem i cudnymi panoramami tych gór, a na tych szlakach odpoczniemy w schroniskach, np. w Schronisku na Soszowie czy Schronisku na Stożku.

Jezioro Czerniańskie w Wiśle
Jezioro Czerniańskie w Wiśle

Bliskie sąsiedztwo atrakcyjnych turystycznie miejscowości takich jak Ustroń czy Szczyrk podnosi walory Wisły jako świetnej bazy wypadowej.

Atrakcje w Wiśle

Wisła niewątpliwie posiada swój urok, zarówno latem jak i zimą tętni życiem. Jest ulubioną miejscowością wypoczynkową mieszkańców Śląska, ze względu na bogatą ofertę noclegową, piękne okolice, ciekawe szlaki turystyczne na okoliczne szczyty i infrastrukturę narciarską.

Wisła deptak nad Wisłą
Deptak nad Wisłą
Bulwar Księżycowy w Wiśle


Prócz górskich szlaków na turystów czekają tu: basen kąpielowy, korty tenisowe i staw kajakowy. Warto wybrać się na wycieczkę ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą, zobaczyć malownicze wodospady Białej Wisełki - Kaskady Rodła w niezwykle pięknej Dolinie Białej Wisełki i cieszyć się czystym powietrzem. W pobliżu rozlewa się też malownicze Jezioro Czerniańskie, a kawałek za nim zachwyca wysoki wodospad w Wiśle Czarne.

Atrakcje architektoniczne natomiast to Myśliwski Zameczek Habsburgów w centrum Wisły z XIX wieku - enklawa starego budownictwa wiślańskiego czy Zamek Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1930 roku w Wiśle Czarne. Miejscowy folklor poznasz w Muzeum Beskidzkim i Chacie Kocyanów.

Wisla centrum
Wisla centrum


W centrum natomiast czeka pełen turystów deptak i Rynek z kramami z rękodziełem, fontanną i Domem Zdrojowym. W środku tego budynku znajduje się Informacja Turystyczna oraz rzeźba Adama Małysza z białej czekolady. Nieco dalej, w zrewitalizowanym Parku Kopczyńskiego stoi zmodernizowany Amfiteatr, a jeszcze dalej ścieżki spacerowe prowadzą nad rzekę Wisłę, na Bulwar Księżycowy, do Alejki Podań i Legend czy do Zabytkowego Parku Przygód.

Narciarstwo w Wiśle

Na terenie Wisły działa wiele wyciągów narciarskich krzesełkowych, orczykowych i talerzykowych. Stoki są przystosowane do organizowania narciarskich i snowboardowych mistrzostw, zimowych konkurencji i zawodów dla sportowców początkujących i zaawansowanych. Niektóre stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlone.

Wisła
Wisła

Wyciągi narciarskie w Wiśle

- Ośrodek Narciarski Stożek, Wisła Łabajowa, ul. Zjazdowa 11 - ośrodek z całorocznym wyciągiem krzesełkowym i zróżnicowanymi trasami zjazdowymi oraz snowparkiem, działa szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.
www.stozek.narty.pl

- Stacja Narciarska Soszów, Wisła Jawornik, ul. Cieślarów 30 (poczta@soszow.pl) - stacja Soszów oferuje 5 wyciągów narciarskich, w tym 1 wyciąg krzesełkowy 4-osobowy (815 m) i 4 orczykowe, 6 tras naśnieżanych i oświetlonych. Działa szkoła narciarska.
www.soszow.pl

Muzeum Beskidzkie w Wiśle
Wisła centrum
Wisła zamek prezydencki

- Stacja Narciarska Cieńków, Wisła Malinka, ul. Malinka 8 (cienkow@nat.pl) - stacja Cieńków oferuje 3 wyciągi narciarskie, w tym 1 wyciąg krzesełkowy 4-osobowy (1000 m) i 2 wyciągi talerzykowe. Przy wyciągach powstały piękne trasy narciarskie, naśnieżne, ratrakowane i oświetlone. Działa Przedszkole narciarskie (wyciąg taśmowy, trasa i karuzela), SnowPark, szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.
www.cienkownarty.pl

- Stacja Narciarska Nowa Osada, ul. Partyzantów 24 (kontakt@nowaosada.pl) - stacja Nowa Osada oferuje wyciąg krzesełkowy 4-osobowy i wyciag talerzykowy, 4 trasy naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Dostępna jest Poducha Pneumatyczna do Freestyle. Działają szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.
www.nowaosada.pl

zasypana śniegiem Dolina Białej Wisełki
zasypana śniegiem Dolina Białej Wisełki

Dla zawodowców ważne staną się skocznie narciarskie - w Wiśle-Malince i Centrum oraz doskonale przygotowane narciarskie trasy biegowe na Kubalonce. Ogromną atrakcją są również zimowe kuligi w zaprzęgach konnych, np. w malowniczej Dolinie Białej Wisełki.

Oficjalna strona Wisły

kuligi w dolinie białej wisełki
kuligi w dolinie białej wisełki
Wisła wodospad Kaskady Rodła Wisła Pałacyk Habsburgów Wisła Karczma Drewutnia Stara Drewutnia Ciuchcia Martusia Dolina Białej Wisełki koniki biała Wisełka Zimowa Dolina Białej Wisełki Aleja Legend i Podań w Wiśle Bulwar Księżycowy Wisła pomnik misia Wisła Muzeum Beskidzkie Wisła Muzeum Beskidzkie w Wiśle Wisła Wisła Wiadukt w Dziechcince Krzakoska Skała Skocznia narciarska w Wiśle Malince Wisła aimfiteatr Wisła Kaskady Rodła w drodze na Baranią Wisła rzeżba Adama Małysza z czekolady Wisła wodospad Wisła Wisła Wisła Dolina Białej Wisełki Wisła Fragment Jeziora Czarneńskiego Jezioro Czerniańskie w Wiśle Wisła Wisła Wisła Wisła Wisła Wisła Wisła Wisła Wisła Jezioro Czerniańskie Skocznia narciarska w Wiśle Malince Skocznia narciarska w Wiśle Malince Wisła skocznia Wisła Wisła Dolina Białej Wisełki - szlak na Baranią Wisła Dolina Białej Wisełki Wisła Wisła Dolina Białej Wisełki Wisła Wisła Wisła Wisła Aleja Gwiazd Sportu Wisła Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim Salmopol Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim Wisła Fragment Jeziora Czarneńskiego Wisła - w galerii Adama Małysza Wisła - pomnik źródeł Wisły Wisła - kompleks skoczni narciarskich Wisła - kompleks skoczni narciarskich

Wisła noclegi

Wisła to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Wiśle. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wisła na blogu

Zdjęcie Wisła zimowa
Wisła zimowa
Wisła zimą jest bardzo atrakcyjna, nie tylko dla narciarzy. Oczywiście miłośnicy desek znajdą tu wiele czynnych wyciągów i naśnieżonych stoków, nawet wtedy, gdy drogi są czarne. Dla spacerowiczów też jest tutaj wiele pięknych terenów, już rozpoczynając od Wisły centrum z ładnym deptakiem nad królową polskich rzek, po Wisłę Czarne z wodospadem i Jeziorem Czerniańskim. …
Wokół turystyki · 2016-03-04 15:06:23
Zdjęcie Film o Wiśle
Film o Wiśle
Wisła jest nazywana Perłą Beskidu Śląskiego i dziś tą perłę chcemy Wam przedstawić. Jest to wspaniały punkt wypadowy na Baranią Górę, ale oprócz tego bardzo ładne miasto z ciekawym deptakiem, pięknym Jeziorem Czerniańskim czy zamkiem Prezydenta Polski. Zapraszamy do oglądania, udostępniania i klikania "Fajne". …
Wokół turystyki · 2013-09-27 15:20:43
Zdjęcie Jaskinia Miecharska w Wiśle
Jaskinia Miecharska w Wiśle
Jaskinia Miecharska zlokalizowana jest na stokach Malinowa i jest drugą co do wielkości jaskinią w Beskidach, a zarazem drugą najwiekszą jaskinią niekrasową w Europie. Jaskinia odkryta została całkiem niedawno, bo w 2004 roku. Łączna długość jaskini to 1801 m, a jej głębokość wynosi 56,3 m. Jaskinia Miecharska charakteryzuje się wyjątkowym bogactwem podziemnych form, takich jak: korytarze, tunele, galerie, studzienki, syfony, kominy, pochylnie, zaciski, progi oraz potężne...
Wokół turystyki · 2012-04-25 14:39:58

Wasze opinie

MalwinaM Weekendowy turysta 32 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-07 na
Lubię Wisłę od zawsze. Co dwa trzy lata sprawdzamy z mężem co nowego się pojawiło lub co się zmieniło. Brawo za przebudowę dróg, choć korki straszne. Centrum Wisły oferuje coraz więcej. Szkoda tylko że rozwój na centrum się kończy. Gdyby tak zainwestować w innych miejscach Wisły to było by się gdzie ruszyć. Szlaki do wędrówek przy głównych drogach bez chodnika? Czasem aż smutno się robi, że tylko na centrum polegacie. Okoliczne góry też mają trochę do zaoferowania.
Avatar użytkownika
Musa Uzależniony od podróży 1116 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-06-09 na

Niedawno zostało otwartejeszcze jedno miejsce, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Wiśle, a mianowice Ochrowiczówka - Muzeum Magicznego Realizmu.

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-05-30 na

Zwiedziłem to miasto ale było to bardzo dawno temu. Teraz jakoś nie było okazji

Bogusia75 Domator 6 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-19 na

Blisko, przyjemnie i wszystko w zasięgu!!

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-15 na

Zimą dla narciarzy ok ...ale jak ktos nie korzysta ze stoków to miasteczko jak wiele innych szału nie ma :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-03-14 na

Może polecicie jakiś nietrudny, niezbyt daleki szlak na szczyt dostępny np. z Wisły Dziechcinka lub okolicy?? Wybieramy się w ferie i chętnie bysmy gdzieś się ku górze przeszli, ale nie wiem na ile starczy sił i suchych butów :) Może Ty Romanie cos polecisz, bo znasz te rejony górsko :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020