Bielsko-Biała

Zdjęcia Bielska-Białej (29)

Bielsko-Biała to ciekawe miasto w województwie śląskim, leżące u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca.Bielsko-Biała uległa obecnie gruntownej przebudowie i co interesujące, stare urocze zakątki, miejscami nieco zaniedbane, przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.

Historia Bielska-Białej

Ośrodek powstał z połączenia dwóch oddzielnych miejscowości - Bielska i Białej, leżących na przeciwległych brzegach rzeki Białej, stanowiącej granicę Śląska i Małopolski, a miało to miejsce w roku 1951. O charakterze i obliczu Bielska zadecydował rozkwit sukiennictwa, zapoczątkowany tu już w XVI wieku i rozwijający się intensywnie do II wojny światowej.Zarówno Bielsko jak i Biała, choć gospodarczo powiązane były z ziemiami polskimi, pod względem kulturowym nawiązywały do krajów czeskich i austriackich. Świadectwem tego do dzisiaj jest architektura i pewien specyficzny klimat zbliżony do głównych ośrodków dawnych Austro-Węgier, szczególnie do Wiednia.

Zabytki w Bielsku-Białej

- Zamek w Bielsku-Białej - stojący w centrum Bielska-Białej zamek górujący nad miastem to najstarsza i największa zabytkowa budowla historycznego miasta Bielska. Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XIV wieku, przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany. Jest to zamek typu miejskiego, od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska. Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i stał się rezydencją szlachecką. Obecnie z zamku siedzibę ma Muzeum w Bielsku-Białej.

- Rynek w Bielsku-Białej - uroczy plac z ciekawą fontanną i zabytkowymi kamienicami, miejsce stworzone z architektonicznym pomysłem, atrakcyjne na chwilę wypoczynku.

- Ratusz w Bielsku-Białej, pl. Ratuszowy - piękna, okazała budowla, niezwykle zdobna i dobrze utrzymana

- Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej, ul. Kościelna - nieopodal Rynku wznosi się wysoka wieża katedry, która zakończona jest charakterystycznymi loggiami widokowymi- Teatr Polski w Bielsku-Białej - piękny budynek teatru stoi obok zamku

Atrakcje w Bielsku i okolicach

- Beskid Śląski - Bielsko-Biała to dobra baza do wypadów w okoliczne szczyty, głównie Beskidu Śląskiego, w granicach miasta można zdobyć Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), a nawet wjechać na nią nowoczesną kolejką gondolową.

- Jezioro Międzybrodzkie - malownicze jezioro rozciągające się w Międzybrodziu Bialskim, najłatwiej do niego dotrzeć z Bielska poprzez przełęcz Straconka.

Oficjalna strona Bielska-Białej

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2016-02-16 11:58:04

Jeszcze tam nie zawitałem, ale może kiedyś!

2016-02-15 23:47:35

Urokliwe miasteczko :)

 

2016-01-27 19:55:39

Mieszkam w Bielsku i bardzo lubię to miasto

2013-11-20 12:22:39

moje rodzinne miasto :) bardzo łądne, zwłaszcza w zimie :)

2013-11-19 14:06:21

Studiowałam i mieszkałam z Bielsku przez pięć lat. To rewelacyjne miesjce. Niektórzy narzekają, że miasto jest małe, ale jak dla mnie ma swój klimat. Zawsze jest gdzie pójść w sobotni wieczór czy niedzielne popołudnie. Bielsko stanowi świetną bazę wypadową w Beskidy. Nie można się tu nudzić:)

 

2013-11-04 21:20:26

Moje rodzinne miasto. Dawna stolica Podbeskidzia. Szkoda tylko,ze stało sie traktem handlowym. Pocieszajace jest to, że stanowi świetną bazę wypadową w góry.

2009-09-13 20:36:31
jeszcze kolejka sie przejechac
2009-09-13 19:50:53
A polecam,polecam,zawitałam tam w sierpniu!Tydzień temu byłam na Skrzycznym,skąd widać było Klimczok i nie tylko ,bo widoki tu są nie do wyobrażenia sobie ;-)
2009-09-13 18:40:06
zawsze odwiedzalem tam Schroniska na Szyndzielni,potem Klimczok i zejscie do Szczyrku,jak pogoda dopisze,to za 3 dni znowu tam zawitam
2009-08-18 10:55:13
Bielsko należy odwiedzić ze względu na jego charakter.
Jadąc pociągiem, należy bacznie przypatrzeć się odrestaurowanemu Dworcowi Głównemu - wybudowanemu w 1890 r., w stylu austriackich dworców prowincjonalnych.Na trasie Kolei Północnej łączącej Wiedeń z Krakowem i Lwowem. W czasie remontu odkryto polichromię, ale nie tylko, należy zwrócić uwagę na freski w stylu pompejańskim w holu głównym, niemiecki napis przy wejściu głównym: K.K. PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN ("Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda").

Po prostu przez chwilę należy unieść głowę do góry :)

Moim zdaniem należy jeszcze zwiedzić idąc od Dworca, park miejski, Rynek - kamieniczki i wykopaliska zabezpieczone szklaną kopułą, studnię.
Przejść się ul. Podcienie, choć Wzgórze również jest urocze, gdyż prowadzi wzdłuż Zamku i Kaplicy, a zza muru jest widok na Pocztę i Teatr.
Dom Tkacza, VIII-wieczne domy sukienników przy ul. Sobieskiego i Cieszyńskiej. A z ul. Cieszyńskiej zboczyć na ul. Browarną i zobaczyć już zamknięty Browar - niestety ruinę.
Na ul. Cieszyńskiej znajduje się bardzo ładnie zachowany Cmentarz Żydowski z Domem Przedpogrzebowym, w którym odkryto malowidła naścienne.

To tylko część tego co można w Bielsku zobaczyć.
Każda uliczka, każdy zakamarek skrywa swoją tajemnicę i historię.
Idąc od Dworca w każdą stronę, można spotkać coś wyjątkowego. Należy mieć tylko oczy szeroko otwarte.

[i]Ostatnio edytowany: 2009-08-18 10:57[/i]
2009-03-18 10:42:48
ojj nie wszystkich, Bielsko-Biała "miasto z historią", ale czy "z przyszłością?" na to pytanie próbowali wspólnie odpowiedzieć pracownicy katedry socjologii ATH i członkowie stowarzyszenia "Akademia Wspierania Rozwoju Człowieka". tak powstała pierwsza w historii "Bielska Socjomapa", czyli obrazu miasta i jego przestrzeni naszkicowanej przez jego mieszkańców. na pytanie
Ewa
2008-07-28 13:04:59
Mieszkam w Bielsku od 8 lat..i duzo sie zaczelo zmkieniac....odnawiaja stare kamienice, fontanny, teatr zamek....a z drugiej strony budowa basenu, paru duzych pasazy handlowych i marketow..jakos probuja polaczyc piekna architekture i nowoczesne zakupy...a co z tego wyjdzie..coz..nie da sie zadowolic wszystkich...
Lowell
2008-06-13 18:39:11
To nie tylko Beskid Śląski to również Beskid Mały!!! ;)
2008-06-04 16:10:49
Bielsko kiedyś znane było pod nazwą Małego Wiednia,ponieważ jego piękna architektura zachwycała każdego gościa ,który tu zawitał, każdemu przypominał się Wiedeń...
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: