Bielsko-Biała. Atrakcje, które warto zwiedzić
- Bielsko-Biała leży u stóp Beskidu Śląskiego
- Miasto nazywane jest Małym Wiedniem z racji ciekawej architektury
- W sercu miasta czeka zamek oferujący Muzeum
- To tutaj działa Studio Filmów Rysunkowych z interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO
- Znajdziesz tu również ciekawy szlak Bajkowe Bielsko-Biała z postaciami z bajek, jak Reksio, Bolek i Lolek czy Don Pedro
- Kawiarnia Trzy Miotły czeka na fanów Harrego Pottera
- Wokół miasta polecają się szczyty: Szyndzielnia z koleją gondolową czy łatwa Kozia Góra
- Koniecznie zawitaj tu w okresie Świąt Bożego Narodzenia, gdyż miasto wtedy jest ślicznie rozświetlone i pojawiają się duże świetlne postaci z bajek
Bielsko-Biała to ciekawe miasto w województwie śląskim, leżące u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca. Miasto zachwyca architekturą, a po gruntownej przebudowie urzeka jeszcze bardziej. Nie bez powodu nazywane jest Małym Wiedniem. Urocze zakątki przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.
Atrakcje w Bielsku-Białej
Atrakcjami tego miasta są głównie zabytki, bo zabudowa jest zachwycająca i co krok spotkasz śliczne kamienice i inne budowle. Ale Bielsko-Biała przyciąga też dzieci, bo to tutaj od lat istnieje Studio Filmów Rysunkowych, za sprawą którego powstał unikalny szlak Bajkowe Bielsko-Biała z postaciami z bajek, a także otwarło się w 2024 roku fantastyczne Centrum Bajki i Animacji OKO. A wokół miasta zapraszają szlaki turystyczne wiodące na widokowe szczyty. Poznaj najlepsze atrakcje Bielska-Białej!
Zamek w Bielsku-Białej
Zamek stoi w centrum Bielska-Białej i góruje ponad miastem. To najstarsza i największa zabytkowa budowla historycznego miasta Bielska. Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XIV wieku, a przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany. Jest to zamek typu miejskiego, od początku włączony został w system fortyfikacji Bielska. Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i stał się rezydencją szlachecką. Obecnie z zamku siedzibę ma Muzeum w Bielsku-Białej.
Adres: Wzgórze 16
Rynek w Bielsku-Białej
Rynek to uroczy plac z ciekawą fontanną i zabytkowymi kamienicami. Miejsce stworzone z architektonicznym pomysłem, atrakcyjne na chwilę wypoczynku.
Ratusz w Bielsku-Białej
Ratusz to przepiękna, okazała budowla, niezwykle zdobna i dobrze utrzymana. To neorenesansowy zabytek, stojący w granicach miasta Biała. Został zbudowany w latach 1895-97, według projektu Emanuela Rosta juniora. Warto tu podejść, bo gmach robi niesamowite wrażenie.
Adres: pl. Ratuszowy
Szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała
Skąd taki szlak? To w Bielsku istnieje od połowy XX wieku Studio Filmów Rysunkowych, które mieści się przy ulicy Cieszyńskiej 24. To tutaj powstały znane i lubiane bajki z dawnych dobranocek, m.in. Bolek i Lolek czy Reksio. Tak zrodził się pomysł utworzenia szlaku z pomnikami postaci z tych bajek.
Pierwszy na szlaku stanął Reksio w 2009 roku (na niedużym placu nad Rzeką Białą, między ulicą 11 Listopada, a Stojałowskiego). Ma 90 cm wysokości. Kolejny pomnik to Bolek i Lolek, powstały w 2011 roku przy ulicy Mostowej, koło Galerii handlowej SFERA. Kolejny pomnik bajkowy tworzy Pampalini i hipopotam z bajki “Pampalini łowca zwierząt”. Znajduje się on od 2019 roku na ulicy Bohaterów Warszawy. Czwartą rzeźbą jest Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej z bajki "Porwanie Baltazara Gąbki". Pomnik stanął w 2020 roku na ulicy 11 Listopada. Piąta rzeźba szlaku bajkowego stanęła również na ulicy 11 Listopada, w sąsiedztwie Bartoliniego w 2021 roku. To Don Pedro de Pommidore, szpieg z Krainy Deszczowców z bajki "Porwanie Baltazara Gąbki". Czy pamiętacie jego okrzyk Carramba?
Adres: ul. 11 Listopada, ul. Bohaterów Warszawy
Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO to świeża atrakcja miasta, która została udostępniona turystom w 2024 roku. To fantastyczne miejsce dla małych i dużych. Główną atrakcją OKA jest interaktywna wystawa stała zlokalizowana na dwóch kondygnacjach budynku. Pozwala poznać proces tworzenia klasycznej animacji rysunkowej, w bardzo przystępny i ciekawy sposób. To fajna zabawa dla całej rodziny. Na pewno wzbudzi Wasz uśmiech. Ponadto dostępne jest tutaj Kino Kreska.
Adres: ul. Cieszyńska 24
https://www.sfr.pl/
Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej
Nieopodal Rynku wznosi się wysoka wieża katedry, która zakończona jest charakterystycznymi loggiami widokowymi. Ta ciekawa budowla ma równie ciekawą historię. Najstarsze elementy katedry pochodzą z lat 1443-47, kiedy stanął tu pierwszy murowany kościół gotycki, za sprawą księcia cieszyńskiego Wacława I. Prawdopodobnie w miejscu drewnianego kościółka otoczonego cmentarzem. Obecny kształt świątynia zyskała dopiero w 1912 roku. Przedziwnie mieszają się tutaj różne style, od gotyku po modernizm.
Adres: ul. Kościelna/pl. św. Mikołaja
Teatr Polski w Bielsku-Białej
Teatr Polski mieści się w ślicznym, zabytkowym budynku obok zamku. Teatr założono w 1890 roku jako teatr dramatyczny. Sam gmach powstał w latach 1889-90, według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Förstera. Przedstawia styl eklektyczny, z przewagą neoklasycyzmu i neobaroku. Na fasadzie zauważysz motyw rzymskiego łuku triumfalnego ozdobionego posągami Apolla oraz muz: Melpomeny i Talii. Teatr przypomina Operę Wiedeńską i Teatr Narodowy w Budapeszcie.
Adres: ul. 1 Maja
Kamienica Pod Żabami w Bielsku-Białej
Wiele pięknych kamienic znajdziesz w mieście, ale Kamienica "Pod Żabami" zasługuje na szczególną uwagę. Stoi na terenie miasta Biała, naprzeciwko kościoła Marcina Lutra. Jest naprawdę śliczna, a do tego zdobią je zabawne rzeźby żab. Ta secesyjna budowla powstała w 1903 roku, według projektu Emanuela Rosta juniora, podobnie jak wiele innych zabytków tego miasta. Pierwotnie mieściła winiarnię Rudolfa Nahowskiego. Co ciekawe, na pobliskim, odremontowanym placu Wojska Polskiego nawiązano do tego tematu i przy fontannie powstają rzeźby żab. Stanęła już żaba z fletem oraz żaba z parasolką.
Adres: róg pl. Wojska Polskiego i ul. Targowej
Świąteczne Bielsko-Biała
W okresie Bożego Narodzenia Bielsko-Biała pięknie przystraja się światełkami i ozdobami, zachęcając do zimowych spacerów pełnych uroku. Poza typowymi świątecznymi akcentami pojawia się wtedy w mieście wielki, świetlny Reksio na ul. 3 Maja oraz Bolek i Lolek na Placu Wolności. Warto wtedy zjawić się w tym mieście i podziwiać te niecodzienne obrazki, o świątecznym Bielsku głośno jest już w Polsce!
Adres: ul. 3 Maja, Pl. Wolności
Street art w Bielsku-Białej
Miasto może nie słynie z murali, ale spacerując ulicami, spotkamy ich całkiem sporo, bo kilkadziesiąt, a nowe stale przybywają. Opisuje je przewodnik Murale stworzony przez Galerię Bielską BWA. Galeria ta od 2008 roku aktywnie wspiera tworzenie murali w przestrzeni miasta. W tym czasie powstały m.in.: „Okna” Karoliny Zdunek (ul. Adama Mickiewicza) i „To tłum” grupy Twożywo na fasadzie galerii (ul. 3 Maja 11) oraz „Wielki błękit” Joanny Stańko na kamienicy przy ulicy Sikorskiego 10. Mnie szczególnie podoba się Sowa (ul. Stefanii Sempołowskiej 1) czy Pasterz (ul. 11 Listopada 74).
Na zdjęciu widnieje natomiast mural nawiązujący do idei połączenia Bielska i Białej. Jego autorem jest Wojciech Kołacz. Powstał w 2021 roku, na 70-lecie połączenia miast. Mieści się na ścianie budynku przy placu Ratuszowym, naprzeciw Ratusza.
https://galeriabielska.pl/projekt-artystyczny/murale-bielsko-biala
Schron w Bielsku-Białej
Schron przeciwlotniczy to jedna z pamiątek po II wojnie światowej. Schron, a właściwie szczelina przeciwlotnicza, mieści się w parku tuż za ratuszem. Przez wiele lat nikt tutaj nie zaglądał. My zwiedzając miasto z przewodnikiem, mieliśmy okazję zajrzeć do jego wnętrza. Obiekt ma długość około 50 metrów i mógł pomieścić maksymalnie 280 osób. Powstał najprawdopodobniej w 1941 roku, o czym informują napisy w schronie.
Adres: ul. Bohaterów Warszawy
Kawiarnia Trzy Miotły w Bielsku-Białej
Kawiarnia Trzy Miotły to magiczna kawiarnia Harrego Pottera. To nie tylko miejsce, gdzie usiądziesz na kawę i zjesz ciasto. To niesamowita atrakcja, w której zakochają się fani filmu. Skosztujesz tu przedziwnych eliksirów, weźmiesz udział w warsztatach czy spędzisz fajne urodzinki, czy event. Na pewno miejsce warte jest Twej uwagi!
Adres: ul. Cechowa 23
Drewniany kościół Św. Barbary w Bielsku Białej
Drewniany, zabytkowy kościół Św. Barbary stoi w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. Ta cenna świątynia pochodzi z 1690 roku i reprezentuje sakralny styl śląsko-małopolski. Odznacza się spadzistym dachem i sobotami okalającymi budowlę. Służyły one wiernym, którzy z daleka wędrowali już w sobotę na poranną mszę niedzielną.
Adres: ul. Cyprysowa 25
Szyndzielnia w Bielsku Białej
Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) to szczyt w granicach miasta. Możesz dojść tutaj pieszo albo wjechać na nią nowoczesną koleją gondolową. Przy górnej stacji kolei czeka wieża widokowa, dostępna odpłatnie, ale tanio. Oferuje piękne widoki na Beskidy i Tatry. Nieco wyżej, blisko samego szczytu stoi schronisko pttk z domową kuchnią.
Kozia Góra w Beskidzie Śląskim
Kozia Góra to niewysoki szczyt (683 m n.p.m.) wznoszący się ponad Bielskiem. Możesz tu szybko i przyjemnie dojść, np. żółtym szlakiem z Olszówki Dolnej. To godzinny spacer, idealny dla rodzin z dziećmi. Na szczycie czekają górskie widoki, drewniana wiata i schronisko Stefanka z zagrodą kóz oraz placem zabaw.
Jezioro Międzybrodzkie
Jezioro Międzybrodzkie to malownicze jezioro rozlewające się w pobliskim Międzybrodziu Bialskim. Najłatwiej do niego dotrzeć z Bielska poprzez przełęcz Straconka.
Bielsko-Białą zwiedzaliśmy już kilka razy, ostatnim razem z przewodnikiem podczas Festiwalu Dziewięćsił - Święta Beskidów i Śląska Cieszyńskiego!
Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego
Mapa atrakcji miasta
Przygotowaliśmy dla Ciebie mapę z atrakcjami miasta. Z pewnością ułatwi Ci to jego zwiedzanie.
Historia Bielska-Białej
Ośrodek powstał z połączenia dwóch oddzielnych miejscowości: Bielska i Białej, leżących na przeciwległych brzegach rzeki Białej. Stanowiła ona granicę Śląska i Małopolski, a połączenie miało miejsce w roku 1951. O charakterze i obliczu Bielska zadecydował rozkwit sukiennictwa, zapoczątkowany tu już w XVI wieku i rozwijający się intensywnie do II wojny światowej. Zarówno Bielsko, jak i Biała, choć gospodarczo powiązane były z ziemiami polskimi, pod względem kulturowym nawiązywały do krajów czeskich i austriackich. Świadectwem tego do dnia dzisiejszego jest niecodzienna architektura i specyficzny klimat, zbliżony do głównych ośrodków dawnych Austro-Węgier, szczególnie do Wiednia.
Noclegi w Bielsku-Białej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Żywiec, odległość: 18.7 km
- Wisła, odległość: 22.7 km
- Istebna, odległość: 30.4 km
- Wadowice, odległość: 33 km
- Brenna, odległość: 14.2 km
- Koniaków, odległość: 30.9 km
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!