49°49'16" N, 19°2'33" E
Śląskie
2017-01-03
2020-02-03 02:00

Opis Bielska-Białej

Bielsko-Biała to ciekawe miasto w województwie śląskim, leżące u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca.Bielsko-Biała uległa obecnie gruntownej przebudowie i co interesujące, stare urocze zakątki, miejscami nieco zaniedbane, przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.

Rynek w Bielsku-Białej
Rynek w Bielsku-Białej

Historia Bielska-Białej

Ośrodek powstał z połączenia dwóch oddzielnych miejscowości - Bielska i Białej, leżących na przeciwległych brzegach rzeki Białej, stanowiącej granicę Śląska i Małopolski, a miało to miejsce w roku 1951. O charakterze i obliczu Bielska zadecydował rozkwit sukiennictwa, zapoczątkowany tu już w XVI wieku i rozwijający się intensywnie do II wojny światowej.

Zarówno Bielsko jak i Biała, choć gospodarczo powiązane były z ziemiami polskimi, pod względem kulturowym nawiązywały do krajów czeskich i austriackich. Świadectwem tego do dzisiaj jest architektura i pewien specyficzny klimat zbliżony do głównych ośrodków dawnych Austro-Węgier, szczególnie do Wiednia.

Bielsko-Biała Rynek
Zamek w Bielsku
Bielsko-Biała


Zabytki w Bielsku-Białej

- Zamek w Bielsku-Białej - stojący w centrum Bielska-Białej zamek górujący nad miastem to najstarsza i największa zabytkowa budowla historycznego miasta Bielska. Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XIV wieku, przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany. Jest to zamek typu miejskiego, od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska. Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i stał się rezydencją szlachecką. Obecnie z zamku siedzibę ma Muzeum w Bielsku-Białej.

- Rynek w Bielsku-Białej - uroczy plac z ciekawą fontanną i zabytkowymi kamienicami, miejsce stworzone z architektonicznym pomysłem, atrakcyjne na chwilę wypoczynku.

Katedra w Bielsku
Katedra w Bielsku


- Ratusz w Bielsku-Białej, pl. Ratuszowy - piękna, okazała budowla, niezwykle zdobna i dobrze utrzymana

- Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej, ul. Kościelna - nieopodal Rynku wznosi się wysoka wieża katedry, która zakończona jest charakterystycznymi loggiami widokowymi

Bielsko-Biała
Bielsko-Biała

- Teatr Polski w Bielsku-Białej - piękny budynek teatru stoi obok zamku

Atrakcje w Bielsku i okolicach

- Beskid Śląski - Bielsko-Biała to dobra baza do wypadów w okoliczne szczyty, głównie Beskidu Śląskiego, w granicach miasta można zdobyć Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), a nawet wjechać na nią nowoczesną kolejką gondolową.

Ratusz w Bielsku
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała

- Jezioro Międzybrodzkie - malownicze jezioro rozciągające się w Międzybrodziu Bialskim, najłatwiej do niego dotrzeć z Bielska poprzez przełęcz Straconka.

Oficjalna strona Bielska-Białej

Teatr w Bielsku
Teatr w Bielsku
Biała Muzeum Włokiennictwa Bielsko-Biała Bielsko-Biała Bielsko-Biała Dom Tkacza Bielsko-Biała - kościół Św. Barbary Bielsko-Biała Bielsko-Biała Bielsko-Biała Bielsko-Biała - dworzec Bielsko-Biała Bielsko-Biała Bielsko-Biała Bielsko-Biała Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim

Bielsko-Biała noclegi

Bielsko-Biała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Bielsku-Białej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Bielsko-Biała na blogu

Zdjęcie Film o Bielsku-Białej
Film o Bielsku-Białej
Dziś zabieramy Was do Bielska-Białej, gdzie można zwiedzić piękny zamek, śliczny średniowieczny rynek oraz wspaniały ratusz w Białej. Niedaleko stąd również na szczyty Beskidu Śląskiego np. na Szyndzielnię czy Klimczok, a także na Górę Żar w Beskidzie Małym Zapraszamy do oglądania, udostępniania i klikania "Lubię to". …
Wokół turystyki · 2013-11-15 14:43:34
Zdjęcie Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Polecamy spacer po Bielsku-Białej - to piękne miasto u stóp Beskidu Śląskiego, z zamkiem, nowoczesnym Rynkiem, zabytkową katedrą i wieloma innymi ciekawymi obiektami. W granicach miasta można wspiąć się lub wjechać kolejką na Szyndzielnię, a nieco dalej zdobyć inne beskidzkie szczyty! …
Wokół turystyki · 2013-08-29 11:17:13

Wasze opinie

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-15 na

Urokliwe miasteczko :)

 

Avatar użytkownika
kama899 Domator 19 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-01-27 na

Mieszkam w Bielsku i bardzo lubię to miasto

Katarzyna88 Weekendowy turysta 25 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-10-31 na

Studiowałam i mieszkałam z Bielsku przez pięć lat. To rewelacyjne miesjce. Niektórzy narzekają, że miasto jest małe, ale jak dla mnie ma swój klimat. Zawsze jest gdzie pójść w sobotni wieczór czy niedzielne popołudnie. Bielsko stanowi świetną bazę wypadową w Beskidy. Nie można się tu nudzić:)

 

Krajtroter ocenił to miejsce 2008-06-04 na
A polecam,polecam,zawitałam tam w sierpniu!Tydzień temu byłam na Skrzycznym,skąd widać było Klimczok i nie tylko ,bo widoki tu są nie do wyobrażenia sobie ;-)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021