Bielsko-Biała. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2023-12-08
Bielsko-Biała
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Bielsko-Biała to ciekawe miasto w województwie śląskim, leżące u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca. Bielsko-Biała uległa obecnie gruntownej przebudowie i co interesujące, stare urocze zakątki, miejscami nieco zaniedbane, przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.

Bielsko-Biała
Bielsko-Biała

Historia Bielska-Białej

Ośrodek powstał z połączenia dwóch oddzielnych miejscowości - Bielska i Białej, leżących na przeciwległych brzegach rzeki Białej, stanowiącej granicę Śląska i Małopolski, a miało to miejsce w roku 1951. O charakterze i obliczu Bielska zadecydował rozkwit sukiennictwa, zapoczątkowany tu już w XVI wieku i rozwijający się intensywnie do II wojny światowej. Zarówno Bielsko jak i Biała, choć gospodarczo powiązane były z ziemiami polskimi, pod względem kulturowym nawiązywały do krajów czeskich i austriackich. Świadectwem tego do dzisiaj jest architektura i pewien specyficzny klimat zbliżony do głównych ośrodków dawnych Austro-Węgier, szczególnie do Wiednia.

Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Teatr w Bielsku
Teatr w Bielsku
Zamek w Bielsku
Zamek w Bielsku

Atrakcje w Bielsku-Białej

- Zamek w Bielsku-Białej - stojący w centrum Bielska-Białej zamek górujący nad miastem to najstarsza i największa zabytkowa budowla historycznego miasta Bielska. Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XIV wieku, przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany. Jest to zamek typu miejskiego, od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska. Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i stał się rezydencją szlachecką. Obecnie z zamku siedzibę ma Muzeum w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała
Bielsko-Biała

- Rynek w Bielsku-Białej - uroczy plac z ciekawą fontanną i zabytkowymi kamienicami, miejsce stworzone z architektonicznym pomysłem, atrakcyjne na chwilę wypoczynku.

- Ratusz w Bielsku-Białej, pl. Ratuszowy - piękna, okazała budowla, niezwykle zdobna i dobrze utrzymana

Ratusz w Bielsku
Ratusz w Bielsku

- Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej, ul. Kościelna - nieopodal Rynku wznosi się wysoka wieża katedry, która zakończona jest charakterystycznymi loggiami widokowymi

- Teatr Polski w Bielsku-Białej - piękny budynek teatru stoi obok zamku

- Szczyty Beskidu Śląskiego - Bielsko-Biała to dobra baza do wypadów w okoliczne szczyty, w granicach miasta można zdobyć Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), a nawet wjechać na nią nowoczesną kolejką gondolową. Ciekawa i łatwa jest też w okolicy Kozia Góra ze schroniskiem Stefanówka

- Jezioro Międzybrodzkie - malownicze jezioro rozciągające się w Międzybrodziu Bialskim, najłatwiej do niego dotrzeć z Bielska poprzez przełęcz Straconka.

Katedra w Bielsku
Katedra w Bielsku

- Kozia Góra w Beskidzie Śląskim - niewysoki szczyt (683 m n.p.m.) wznoszący się ponad Bielskiem, na który można szybko i przyjemnie dojść, np. żółtym szlakiem z Olszówki Dolnej. To godzinny spacer, idealny dla rodzin z dziećmi. Na szczycie czekają górskie widoki, drewniana wiata i schronisko Stefanka z zagrodą kóz oraz placem zabaw.

Kozia Góra
Kozia Góra
Szlak żółty na Kozią Górę
Szlak żółty na Kozią Górę
Schronisko Stefanka
Schronisko Stefanka

- Szlak spacerowy Bajkowe Bielsko Biała - skąd taki szlak? To w Bielsku powstało Studio Filmów rysunkowych, które mieści się przy ulicy Cieszyńskiej 24. To tutaj powstały znane i lubiane bajki z dawnych dobranocek, m.in. Bolek i Lolek czy Reksio. Tak zrodził się pomysł utworzenia szlaku z pomnikami postaci z tych bajek. Pierwszy na szlaku stanął Reksio, w 2009 roku (na niedużym  placu nad Rzeką Białą, między  ulicą 11-listopada, a Stojałowskiego. Ma aż 90 cm wysokości 🙂 Kolejny pomnik to Bolek i Lolek, powstały w 2011 roku przy ulicy Mostowej, koło Galerii handlowej SFERA. Kolejny pomnik bajkowy tworzy Pampalini i hipopotam z  bajki  "Pampalini łowca zwierząt."  Znajduje się on od 2019 roku na ulicy Bohaterów Warszawy.  Czwartą rzeźbą jest Smok Wawelski   i  Bartolini Bartłomiej z bajki "Porwanie Baltazara Gąbki". Pomnik stanął w 2020 roku na ulicy 11 Listopada. Piąta rzeźba szlaku bajkowego stanęła również na ulicy 11 Listopada, w sąsiedztwie Bartoliniego w 2021 roku. To Don Pedro de Pommidore - szpieg z Krainy Deszczowców z bajki  "Porwanie Baltazara Gąbki". Czy pamiętacie jego okrzyk Carramba?

Don Pedro
Don Pedro
Bartolini i Smok Wawelski
Bartolini i Smok Wawelski

- Świąteczne Bielsko Biała - w okresie Bożego Narodzenia Bielsko Biała pięknie przystraja się światełkami i ozdobami, zachęcając do zimowych spacerów pełnych uroku. Poza typowymi świątecznymi akcentami pojawia się wtedy w mieście wielki, świetlny Reksio na ul. 3 Maja oraz Bolek i Lolek na Placu Wolności. Warto wtedy zjawić się w tym mieście i podziwiać te niecodzienne obrazki, o świątecznym Bielsku głośno jest już w Polsce!

Ostatnim razem Bielsko Białą zwiedzaliśmy podczas Festiwalu Dziewięćsił - Święta Beskidów i Śląska Cieszyńskiego!

Świąteczny Reksio w Bielsku
Świąteczny Reksio w Bielsku
Świąteczne Bielsko
Świąteczne Bielsko

Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego

Noclegi w Bielsku-Białej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Rynek w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała Rynek
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Biała
Muzeum Włokiennictwa
Bielsko-Biała
Dom Tkacza
Bielsko-Biała - kościół Św. Barbary
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała - dworzec
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim
Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim
Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim
Szlak żółty na Kozią Górę
Świąteczne Bielsko
Świąteczne Bielsko
Świąteczne Bielsko
(4.4 głosów: 178)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 178)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
Spędzone 10 dni w Bielsku Białej. Było przyjemnie.

przepiękne miasto, jestem z Krakowa, ale to tam Stare miasto uważam za ładniejsze. Bardzo ciekawe, niezwykłe.
Marta

Urokliwe miasteczko 🙂

 

Avatar użytkownika kama899
kama899

Mieszkam w Bielsku i bardzo lubię to miasto

Katarzyna88

Studiowałam i mieszkałam z Bielsku przez pięć lat. To rewelacyjne miesjce. Niektórzy narzekają, że miasto jest małe, ale jak dla mnie ma swój klimat. Zawsze jest gdzie pójść w sobotni wieczór czy niedzielne popołudnie. Bielsko stanowi świetną bazę wypadową w Beskidy. Nie można się tu nudzić🙂

 


A polecam,polecam,zawitałam tam w sierpniu!Tydzień temu byłam na Skrzycznym,skąd widać było Klimczok i nie tylko ,bo widoki tu są nie do wyobrażenia sobie ;-)
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024