Bielsko-Biała to ciekawe miasto w województwie śląskim, leżące u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca. Bielsko-Biała uległa obecnie gruntownej przebudowie i co interesujące, stare urocze zakątki, miejscami nieco zaniedbane, przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.

Historia Bielska-Białej
Ośrodek powstał z połączenia dwóch oddzielnych miejscowości - Bielska i Białej, leżących na przeciwległych brzegach rzeki Białej, stanowiącej granicę Śląska i Małopolski, a miało to miejsce w roku 1951. O charakterze i obliczu Bielska zadecydował rozkwit sukiennictwa, zapoczątkowany tu już w XVI wieku i rozwijający się intensywnie do II wojny światowej. Zarówno Bielsko jak i Biała, choć gospodarczo powiązane były z ziemiami polskimi, pod względem kulturowym nawiązywały do krajów czeskich i austriackich. Świadectwem tego do dzisiaj jest architektura i pewien specyficzny klimat zbliżony do głównych ośrodków dawnych Austro-Węgier, szczególnie do Wiednia.



Atrakcje w Bielsku-Białej
- Zamek w Bielsku-Białej - stojący w centrum Bielska-Białej zamek górujący nad miastem to najstarsza i największa zabytkowa budowla historycznego miasta Bielska. Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XIV wieku, przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany. Jest to zamek typu miejskiego, od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska. Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i stał się rezydencją szlachecką. Obecnie z zamku siedzibę ma Muzeum w Bielsku-Białej.

- Rynek w Bielsku-Białej - uroczy plac z ciekawą fontanną i zabytkowymi kamienicami, miejsce stworzone z architektonicznym pomysłem, atrakcyjne na chwilę wypoczynku.
- Ratusz w Bielsku-Białej, pl. Ratuszowy - piękna, okazała budowla, niezwykle zdobna i dobrze utrzymana

- Katedra Św. Mikołaja w Bielsku-Białej, ul. Kościelna - nieopodal Rynku wznosi się wysoka wieża katedry, która zakończona jest charakterystycznymi loggiami widokowymi
- Teatr Polski w Bielsku-Białej - piękny budynek teatru stoi obok zamku
- Szczyty Beskidu Śląskiego - Bielsko-Biała to dobra baza do wypadów w okoliczne szczyty, w granicach miasta można zdobyć Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), a nawet wjechać na nią nowoczesną kolejką gondolową. Ciekawa i łatwa jest też w okolicy Kozia Góra ze schroniskiem Stefanówka
- Jezioro Międzybrodzkie - malownicze jezioro rozciągające się w Międzybrodziu Bialskim, najłatwiej do niego dotrzeć z Bielska poprzez przełęcz Straconka.

- Kozia Góra w Beskidzie Śląskim - niewysoki szczyt (683 m n.p.m.) wznoszący się ponad Bielskiem, na który można szybko i przyjemnie dojść, np. żółtym szlakiem z Olszówki Dolnej. To godzinny spacer, idealny dla rodzin z dziećmi. Na szczycie czekają górskie widoki, drewniana wiata i schronisko Stefanka z zagrodą kóz oraz placem zabaw.



- Szlak spacerowy Bajkowe Bielsko Biała - skąd taki szlak? To w Bielsku powstało Studio Filmów rysunkowych, które mieści się przy ulicy Cieszyńskiej 24. To tutaj powstały znane i lubiane bajki z dawnych dobranocek, m.in. Bolek i Lolek czy Reksio. Tak zrodził się pomysł utworzenia szlaku z pomnikami postaci z tych bajek. Pierwszy na szlaku stanął Reksio, w 2009 roku (na niedużym placu nad Rzeką Białą, między ulicą 11-listopada, a Stojałowskiego. Ma aż 90 cm wysokości 🙂 Kolejny pomnik to Bolek i Lolek, powstały w 2011 roku przy ulicy Mostowej, koło Galerii handlowej SFERA. Kolejny pomnik bajkowy tworzy Pampalini i hipopotam z bajki "Pampalini łowca zwierząt." Znajduje się on od 2019 roku na ulicy Bohaterów Warszawy. Czwartą rzeźbą jest Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej z bajki "Porwanie Baltazara Gąbki". Pomnik stanął w 2020 roku na ulicy 11 Listopada. Piąta rzeźba szlaku bajkowego stanęła również na ulicy 11 Listopada, w sąsiedztwie Bartoliniego w 2021 roku. To Don Pedro de Pommidore - szpieg z Krainy Deszczowców z bajki "Porwanie Baltazara Gąbki". Czy pamiętacie jego okrzyk Carramba?


- Świąteczne Bielsko Biała - w okresie Bożego Narodzenia Bielsko Biała pięknie przystraja się światełkami i ozdobami, zachęcając do zimowych spacerów pełnych uroku. Poza typowymi świątecznymi akcentami pojawia się wtedy w mieście wielki, świetlny Reksio na ul. 3 Maja oraz Bolek i Lolek na Placu Wolności. Warto wtedy zjawić się w tym mieście i podziwiać te niecodzienne obrazki, o świątecznym Bielsku głośno jest już w Polsce!


Zobacz zestawienie Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego
Noclegi w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Bielska-Białej
Turyści najczęściej odwiedzają: Ogród Japoński Pisarzowice, a potem Kozia Góra w Beskidzie Śląskim i Katedra w Bielsku-Białej.
























