Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Rynek w Bielsku-Białej. Najładniejszy plac miasta

Aktualizacja: 2024-06-13
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Rynek w Bielsku-Białej to najpiękniejszy plac w tym mieście, leżący w dzielnicy Bielsko, na tzw. Wzgórzu Miejskim, niedaleko bielskiego Zamku. Kształt średniowiecznego rynku nie zmienił się od czasów lokacji miasta, czyli od XII wieku. Kamieniczki, które wyrastają wokół placu, pochodzą głównie z XVII i XVIII stulecia.

Atrakcje na rynku w Bielsku

Pośrodku Rynku w Bielsku stoi fontanna z rzeźbą rzymskiego boga mórz, Neptuna. Koło niej rozpoczyna się sztuczny kanał o długości 15 m, który prowadzi do makiety bielskiego Rynku.

Koło fontanny zobaczyć można też relikty dawnej zabudowy Rynku, wagi miejskiej i studni z XVII wieku. Obiekty te nakryte są szkłem pancernym. Tak więc zabytki przeplatają się tu z elementami nowoczesnymi, do których zaliczyć można łukowy mostek biegnący ponad płytą Rynku. Z Rynku widać też wysoką wieżę bielskiej katedry.

Ciekawostka o Neptunie w Bielsku

Obecna rzeźba Neptuna z fontanny różni się nieco od oryginału. Mieszczanie nazywali go "Jurkiem z widelcem". Co ciekawe, figura nie miała odzienia i przez to budziła kontrowersje wśród mieszkańców, którzy zakładali mu nawet majtki. Prawdopodobnie dlatego rzeźba zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Uratował ją mistrz kominiarski, który w swym mieszkaniu zorganizował małe muzeum, ze znalezionymi eksponatami. Tak trafił do niego oryginalny Neptun, który obecnie prezentowany jest w muzeum zamkowym.

Informacje praktyczne

Rynek w Bielsku
Czynne cały rok całą dobę

Noclegi w Bielsku-Białej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Rynek w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała Rynek
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
(4.4 głosów: 66)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 66)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024