Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek w Bielsku-Białej. Muzeum Historyczne

Aktualizacja: 2024-06-13
Zamek w Bielsku-Białej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Zamek Książąt Sułkowskich wznoszący się w centralnej części Starówki Bielska-Białej, to dawna siedziba książąt cieszyńskich, wzniesiona w II połowie XIV wieku, choć legendy podają, że już wcześniej istniał tu mały gród. Dziś wnętrza budowli mieszczą muzeum zamkowe.

Zamek w Bielsku
Zamek w Bielsku

Historia zamku

Kamienno-ceglaną budowlę wzniósł w XIV wieku książę cieszyński Przemysław I Noszak w postaci prostokątnego zamku z dwoma basztami dostawionymi do murów miejskich. W kolejnych wiekach siedziba rozrastała się tworząc założenie typu rezydencjonalnego. Za czasów Sunneghów powstały skrzydła wschodnie i południowe z kaplicą zamkową, wówczas to zamek zyskał kształt nieregularnego czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Poprzez mury łączył się z Linią fortyfikacji miejskich, a od strony wschodniej przylegał doń duży ogród zamkowy, założony przez księcia cieszyńskiego Kazimierza II.

Kolejne większe zmiany przyniosły lata 1855-64, kiedy to według projektu wiedeńskiego mistrza budowlanego Jana Pötzelmeyera powstała dzisiejsza eklektyczna, dwupiętrowa sylwetka zamku nawiązująca do romanizmu (kaplica z sygnaturką), gotyku (kwadratowa wieża z krenelażem) oraz renesansu (fasady z rzędami okien i arkadami od północy). Narożnik północno-wschodni zdobi sześcioboczna wieżyczka.

Bielsko-Biała
Bielsko-Biała

Muzeum Historyczne w zamku

Obecnie zamek w Bielsku-Białej jest pięknie odnowiony i stanowi główną siedzibę Muzeum Historycznego. Poza zamkiem placówka posiada kilka oddziałów, m.in. Dom Tkacza, Fałatówkę i Starą Fabrykę leżącą na Szlaku Zabytków Techniki. Prócz historycznych ekspozycji i wystaw czasowych w zamku w Bielsku odbywają się też koncerty muzyki kameralnej.

Bielsko-Biała
Bielsko-Biała

Informacje praktyczne

Zamek - Muzeum Historyczne
ul. Wzgórze 16, Bielsko-Biała
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów na stronie: https://muzeum.bielsko.pl/

Noclegi w Beskidzie Śląskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.2 głosów: 62)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 62)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika kinga cvc
kinga cvc
Warto wejść do środka. Bardzo ciekawe wystawy

piękny zamek, ciekawe wnętrza, warto zwiedzić

pięknie położony, duży zamek. W środku są ciekawe wystawy, warto zobaczyć.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024