Zamek Książąt Sułkowskich wznoszący się w centralnej części Starówki Bielska-Białej, to dawna siedziba książąt cieszyńskich, wzniesiona w II połowie XIV wieku, choć legendy podają, że już wcześniej istniał tu mały gród. Kamienno-ceglaną budowlę wzniósł wówczas książę cieszyński Przemysław I Noszak w postaci prostokątnego zamku z dwoma basztami dostawionymi do murów miejskich. W kolejnych wiekach siedziba rozrastała się tworząc założenie typu rezydencjonalnego. Za czasów Sunneghów powstały skrzydła wschodnie i południowe z kaplicą zamkową, wówczas to zamek zyskał kształt nieregularnego czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Poprzez mury łączył się z Linią fortyfikacji miejskich, a od strony wschodniej przylegał doń duży ogród zamkowy, założony przez księcia cieszyńskiego Kazimierza II.
Kolejne większe zmiany przyniosły lata 1855-64, kiedy to według projektu wiedeńskiego mistrza budowlanego Jana Pötzelmeyera powstała dzisiejsza eklektyczna, dwupiętrowa sylwetka zamku nawiązująca do romanizmu (kaplica z sygnaturką), gotyku (kwadratowa wieża z krenelażem) oraz renesansu (fasady z rzędami okien i arkadami od północy). Narożnik północno-wschodni zdobi sześcioboczna wieżyczka.

Muzeum Historyczne
Obecnie zamek w Bielsku Białej jest pięknie odnowiony i stanowi główną siedzibę Muzeum Historycznego, który poza zamkiem posiada kilka oddziałów, m.in. Dom Tkacza i Stara Fabryka leżąca na Szlaku Zabytków Techniki. Prócz historycznych ekspozycji i wystaw czasowych w zamku w Bielsku odbywają się też koncerty muzyki kameralnej.
Adres
Zamek - Muzeum Historyczne
ul. Wzgórze 16, Bielsko-Biała
tel. 33/ 822-06-56
GPS: 49°49'18N, 19°2'41E
Bielsko-Biała noclegi
Bielsko-Biała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

