Zagłosuj na nas!
Ogród japoński Pisarzowice

Ogród Japoński Pisarzowice

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ogród Japoński w Pisarzowicach koło Kęt i Bielska-Białej to miejsce, gdzie odpoczniesz wśród cudownej przyrody, w orientalnym klimacie, w zgodzie z naturą i z dala od zgiełku miasta. Ogród dostępny bezpłatnie powstał przy szkółce roślin Pana Antoniego Pudełko, w której zaopatrzysz się w różne gatunki, pasujące do ogrodów japońskich ale nie tylko. Założony tu ogród japoński nie jest bardzo duży, ale urzeka swym pięknem. Powstał na początku tego stulecia, po wizycie właścicieli w Japonii. Zachwycił mnie już od pierwszego kroku, tym bardziej, że odwiedziliśmy go na początku czerwca, kiedy kwitną tu azalie japońskie - jeden z najważniejszych symboli ogrodu orientalnego. Azalie, zwane w Japonii „tsutsuji”, są w tutejszym ogrodzie fantastyczne, w formie sporych krzewów - naturalnych oraz kształtowanych w stylu „karikomi”, obsypane kwieciem w kolorze bieli i wielu odcieniach różu. Porastają nad wodą, która jest również niezbędnym elementem klasycznego ogrodu japońskiego. Wnosi życie i ruch, ale przede wszystkim ślicznie się prezentuje w ogrodzie, w otoczeniu kamieni, z kolorowymi mostkami, odbijając w swej tafli cudne kwiecie i roślinność. I tutaj nie zabrakło mostków oraz zachwycających drzewek bonsai, które kupisz też obok w punkcie sprzedaży roślin. Na mnie duże wrażenie zrobiły buki kształtowane w tym stylu, z charakterystycznymi, piłkowanymi liśćmi ale do mojego ogródka wybrałam jednak azalię 😉 Nad pierwszym stawem moje dziewczyny zatrzymały się na dłużej, bo liczne żaby głośno tu kumkały.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice

Herbaciarnia Satomi

Ogród Japoński w Pisarzowicach jak najbardziej zgodny jest ze sztuką zakładania ogrodów w Kraju Kwitnącej Wiśni, choć przystosowany jest do naszych warunków klimatycznych. Prostota, harmonia, asymetria oraz elegancja - to jego podstawowe cechy. Sprawiają, że chce się tutaj być i spacerować po kamiennych ścieżkach, wśród czerwonych klonów palmowych oraz japońskich wiśni. W miejscu centralnym usadowiła się Herbaciarnia Satomi, architekturą nawiązująca również do budowli orientalnych. Odpoczniesz tu w jej wnętrzu, lub na zadaszonym tarasie, podziwiając uroki otoczenia i podpatrując, co można zrobić w swoim ogrodzie 🙂 My byliśmy przejazdem, więc nie rozsiadaliśmy się, ale widzieliśmy, że poza herbatą, czekają tu pyszne desery 😉 A herbat znajdziesz tu prawdziwą moc. Jeśli więc lubisz herbatę i ogrody, koniecznie tutaj zajrzyj, a na pewno nie będziesz zawiedziony 🙂

Ogród japoński w Pisarzowicach
Ogród japoński w Pisarzowicach
Ogród japoński w Pisarzowicach
Ogród japoński w Pisarzowicach

Kilka cennych rad na temat ogrodów japońskich

Ogrody japońskie powinny wyglądać bardzo naturalnie i oferować odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Taki ideał przyświeca japońskim ogrodnikom. Podobno tekst z XI wieku o japońskich ogrodach mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z pagórkami, sporymi kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI – styl suchego ogrodu z jasnym żwirem symbolizującym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym fale. A dlaczego kamień w ogrodzie? To element niezmienności i trwałości przyrody, bo jak rośliny o każdej porze roku i z wiekiem zmieniają swój wygląd, tak kamień trwa niezmiennie. Mile widziane są też w ogrodach japońskich charakterystyczne, kamienne latarnie i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni. A jakie rośliny najlepiej pasują do orientalnych nasadzeń? Oczywiście azalie japońskie, klony palmowe, magnolie, wiśnie japońskie czy peonie. Bardzo dobrze widziane są tutaj wszelkie drzewka kształtowane jako bonsai.Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X pn-sb: 10.00-17.00
nd: 11.00–15.00
Nieczynne: 3.05, 15.08, 11.11
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Obiekt dostępny dla wózków

Adres

Ogród Japoński Pisarzowice
ul. Ogrodnicza 2, Pisarzowice
tel. 570-747-238, 600-105-873
http://www.pudelko.com.pl/
Herbaciarnia
tel. 785-188-536

GPS: 49°52'50N, 19°8'45E

Ogród Japoński Pisarzowice na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Kęt wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Bielsko-Biała noclegi

Bielsko-Biała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice
Ogród japoński Pisarzowice
49°52'50N, 19°8'45E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Japoński Ogród w Pisarzowicach, choć nie jest bardzo duży, to przepiękny, odwiedziliśmy go w drodze w góry i bardzo się cieszę, że tu zajechaliśmy, szczególnie, że był to czas kwitnienia azalii, najważniejszego elementu tego ogrodu, jest ich tutaj pełno i kwitną różnymi kolorami 🙂

Ogród Japoński Pisarzowice na blogu

Zobacz piękny Ogród Japoński w Pisarzowicach!

To najlepszy moment, by odwiedzić ten cudowny Ogród Japoński Pisarzowice koło Bielska Białej, w którym akurat kwitną kolorowe azalie, znamienny element japońskich ogrodów! Kolorowe mostki, woda odbijająca promienie słońca i kumkające żabki w stawie. My jesteśmy zauroczeni tym miejscem, a Ty? Zobacz nasze zdjęcia z tego niewielkiego raju!

07 czerwiec 2021 12:37
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021