Muzeum Auschwitz-Birkenau
Muzeum Auschwitz-Birkenau utworzono na obszarze hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Auschwitz II Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince leżącej 3 km dalej. To wstrząsające miejsce pamięci, pamięci ofiar II wojny światowej, którzy w obozach mieszkali i traktowani byli w sposób nieludzki, przekraczający wyobraźnię. Obiekt wpisany jest na Listę Unesco jako przykład wszystkich hitlerowskich obozów zagłady.
Auschwitz
Na teren obozu Auschwitz w Oświęcimiu prowadzi słynna brama z napisem głoszącym Arbeit macht frei - praca czyni wolnym. Dalej stoją szeregi ponurych budynków, w których zorganizowano wystawy związane z działalnością tutejszych obozów zagłady.

Przedmioty więźniów
Największe wrażenie i poczucie przygnębienia wywołują wystawy w budynkach o nr 4-7, gdzie prócz tragicznych zdjęć zobaczyć można ogromne ilości zebranych okularów, butów czy walizek więźniów. W budynku nr 11 mieściła się cela głodowa, w której zginął, ratując innego więźnia, Św. Maksymilian Kolbe.
Historia Obozu
Obóz Auschwitz jest dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, początkowo był miejscem przetrzymywania głównie Polaków, jako więźniów politycznych. Od 1942 roku stał się równocześnie jednym z kilku ośrodków ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej - nazistowskiego planu zlikwidowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Ostatecznie w obozie Auschwitz straciło życie ponad 1,1 mln ludzi.

Birkenau
Po opuszczeniu Oświęcimia warto jeszcze odwiedzić obóz Birkenau w pobliskiej Brzezince, który powstał dla masowej zagłady Żydów. Na wielkim obszarze stoją tu rzędy drewnianych baraków, w których przetrzymywano więźniów, a na samym końcu zobaczyć można ruiny komór gazowych z krematoriami, naprędce likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.
Zwiedzanie Muzeum
Muzeum Auschwitz-Birkenau czynne jest codziennie i też codziennie odwiedzane jest przez rzesze turystów, pielgrzymów, potomków ofiar i przedstawicieli państw. Dobrze byłoby, gdyby każdy na trwałe wyrył w pamięci tę lekcję historii i przestrogę na przyszłość. Muzeum można zwiedzać indywidualnie, bezpłatnie, lub z przewodnikiem, wówczas w grupach płaci się za przewodnika (w różnych językach). Parking jest płatny.



Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 07:30–16:30
- wtorek: 07:30–16:30
- środa: 07:30–16:30
- czwartek: 07:30–16:30
- piątek: 07:30–16:30
- sobota: 07:30–16:30
- niedziela: 07:30–16:30
Adres
Obóz - Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20, Oświęcim
wejście od ul. Leszczyńskiej 11
tel. 33/ 844-80-00
pl.auschwitz.org
GPS: 50°1'37N, 19°12'9E
Oświęcim noclegi
Oświęcim to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami





