Oświęcim. Atrakcje, które warto zwiedzić
Oświęcim to miejscowość historyczna, znana w całej Polsce i na świecie. Leży w województwie małopolskim, nad rzeką Sołą, około 50 km na zachód od Krakowa, przy trasie nr 44 z Krakowa na Śląsk.
Oświęcim ma ładną, zabytkową starówkę, którą warto odwiedzić, ale to zwykle inny cel przyciąga odwiedzających to miasto. Turyści i historycy z całego świata tłumnie przyjeżdżają do Oświęcimia, by zobaczyć hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau - tragiczną pozostałość z czasów II wojny światowej.
Auschwitz
Podczas II wojny światowej na terenie Oświęcimia powstał obóz zagłady Auschwitz - symbol Holokaustu i nazistowskich zbrodni. Dzisiaj w tym miejscu istnieje Muzeum Auschwitz-Birkenau (ul. Więźniów Oświęcimia 20) unaoczniające niewyobrażalną tragedię, jaka działa się za jego murami.
Muzeum składa się z 2 części - obozu Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau. Pierwszy z nich mieści się w Oświęcimiu, drugi w Brzezince oddalonej około 3 km od centrum Oświęcimia. Na zwiedzenie obu obozów trzeba poświęcić co najmniej 3 godziny.
Kompleks obozów hitlerowskich w Oświęcimiu wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum każdego roku odwiedza półtora miliona turystów z całego świata, wśród nich są koronowane głowy, przywódcy państw i wysoko postawieni urzędnicy państwowi.
Zabytki w Oświęcimiu
- Zamek w Oświęcimiu, ul. Zamkowa 1 - pierwszy gród na zamkowym wzgórzu stanął w XII wieku. W 1241 roku podczas najazdu Tatarów został zniszczony, ale później szybko go odbudowano, a wzgórze otoczono murem. Obecnie, od 2010 roku warownia stanowi Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Najstarszą zachowaną częścią zamku jest Wieża zamkowa pochodząca z XIII wieku, murowana z cegły, w przeciwieństwie do innych zachowanych wież z tego okresu, które zostały zbudowane z kamienia. Była ona ostatecznym punktem obrony. Wieża również udostępniona jest dla turystów.
- Synagoga i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, pl. Ks. J. Skarbka 5 - Synagoga Chewra Lomdej Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę) i Muzeum Żydowskie to miejscowe Centrum Żydowskie - symbol wielkiej niegdyś wspólnoty żydowskiej w Oświęcimiu, która współtworzyła miasto od XVI wieku do Holokaustu. Przed II wojną światową w mieście istniało około 20 synagog i żydowskich domów modlitwy, a obecna synagoga jest jedyną w pobliżu obozu, która nie została doszczętnie zniszczona podczas wojny. Pochodzi z 1913 roku.
- Kościół parafialny w Oświęcimiu, ul. Dąbrowskiego - pierwszy kościół drewniany w tym miejscu stał już w XII wieku, początki obecnego kościoła Wniebowzięcia NMP sięgają prawdopodobnie XVI wieku. Z tego okresu pochodzi portal z prezbiterium do zakrystii z widoczną datą "1529". We wnętrzu świątyniu zobaczyć można ciekawe zabytki, np. XVIII-wieczny ołtarz główny czy XVII-wieczny krucyfiks.
- Kościół w Grojcu - drewniany kościół Św. Wawrzyńca z XVII wieku stoi przy pałacu Radziwiłłów. Świątynia bogato zdobiona malowidłami znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
- Pałac w Grojcu - neogotycki pałac z mansardowym dachem, związany z rodem Radziwiłłów, powstał w XIX wieku, obecnie służy jako Państwowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci.
Noclegi w Oświęcimiu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Żywiec, odległość: 37.7 km
- Górny Śląsk, odległość: 32 km
- Bielsko-Biała, odległość: 25.8 km
- Chorzów, odległość: 34.8 km
- Wisła, odległość: 48.3 km
- Wadowice, odległość: 26.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!