Wenecja. Jakie zabytki i atrakcje warto zobaczyć w Wenecji Jak zwiedzić ją tanio? Przewodnik i mapa

Aktualizacja: 2024-05-13
Wenecja, Rialto
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
 • Wenecja to niesamowite miasto na wodzie, budynki są tu zalewane przez wodę, szczególnie przy przypływie. Wtedy po mieście trzeba porusać się po specjalnych pomostach
 • Najważniejsze atrakcje to Bazylika Św. Marka, dostępna odpłatnie oraz bezpłatny Most Rialto idealny na zachód słońca!
 • W 1 dzień najlepiej poznasz ją podczas rejsu Canale Grande czyli Wielkim Kanałem, w droższej wersji gondolami albo dużo taniej specjalnymi tramwajami miejskimi. Poruszanie się nimi ułatwia Aplikacja AVM Venezia, polecam bilety okresowe
 • Spać tanio możesz w Hotelu A&O, w dzielnicy Mestre, jest wygodny i cena zawiera śniadania
 • Jeśli jesteś dłużej niż 1 dzień, warto zajrzeć na koronkową, kolorową Wyspę Burano. Jest śliczna, bliżej leży Wyspa Murano ze szkłem artystycznym, ją również polecam, ale jeśli masz czas tylko na jedną, to Burano robi większe wrażenie!

Wenecja to jedno z najbardziej popularnych i atrakcyjnych miast świata, a bazylika Św. Marka to drugi po rzymskim koloseum najczęściej odwiedzany włoski zabytek. To jedyne takie miasto na świecie! Gdzie życie toczy się na wodzie. Zapraszam na artykuł, z którego dowiesz się, jakie atrakcje warto zobaczyć w Wenecji i na Weneckiej Lagunie oraz jak zwiedzić ją i nie zbankrutować. Okazuje się, że to miasto kojarzone z bogactwem i przepychem, można zwiedzić tanio i nadal bardzo przyjemnie!

 A czy wiesz, że sława tego miejsca wyrosła z kradzieży? Ewangelista Marek - patron miasta, został zamordowany w Egipcie. Jak wieść niesie, w IX wieku dwaj weneccy kupcy wykradli ciało tego Świętego i ukryli je, kładąc na nie wieprzowinę. Muzułmanie, za sprawą swych religijnych zwyczajów, nie przeszukali transportu i tak ciało Św. Marka znalazło się w Wenecji. Ten fakt na tyle podbudował świadomość Wenecjan, że uwolnili się spod Bizantyjskich wpływów i zbudowali ogromną potęgę handlową. Republika Wenecka była zarządzana przez Dożów do końca XVIII wieku.

Wenecja, Rialto
Wenecja, Rialto
Wenecja
Wenecja

Największe atrakcje turystyczne, czyli co warto zobaczyć w Wenecji?

Atrakcji w Wenecji jest mnóstwo. Na każdym kroku zachwyca Cię niesamowita i niecodzienna architektura miasta na wodzie. Koniecznie trzeba zobaczyć okolice Placu Św. Marka i najpiękniejszą bazylikę, ale również słynny Most Rialto. Zdecydowanie polecam rejs przez Canal Grande, i to najlepiej na samym początku, by poczuć ducha tego miasta. W Wenecji warto zobaczyć też labirynt wąskich uliczek. Ale poza głównymi atrakcjami jest bardzo wiele mniej znanych, które również zachęcają do zwiedzania innych części miasta. Pobyt w Wenecji warto wzbogacić o wizytę na wyspach laguny. Przeczytaj ten przewodnik i poznaj najpiękniejsze atrakcje Wenecji!

Wenecja
Wenecja

Bazylika Św. Marka w Wenecji - najlepsza atrakcja Wenecji

Bazylika to imponująca świątynia. Najsłynniejszy kościół w Wenecji. Wybudowany w stylu bizantyjskim, bo początek istnienia Wenecji z Bizancjum był ściśle związany. Wnętrze kościoła robi kolosalne wrażenie. Dominują tutaj złote mozaiki w technice "tessera". Ich powierzchnię tworzą drobne, mające maksymalnie 1,5 cm, kawałki ozłoconego szkła. Pokrywają one około 4000 metrów kwadratowych ścian i stropów! Kunsztowna robota średniowiecznych artystów.

Bazylikę można zwiedzać odpłatnie. Często ustawiają się tutaj kolejki, bilet wstępu można kupić na miejscu lub online. Najtańsza wersja kosztuje 3 euro.

Wenecja, Bazylika Św. Marka
Wenecja, Bazylika Św. Marka
Wenecja, bazylika Św. Marka
Wenecja, bazylika Św. Marka
Wenecja, bazylika Św. Marka
Wenecja, bazylika Św. Marka
Wenecja, bazylika Św. Marka
Wenecja, bazylika Św. Marka

Plac Świętego Marka (Piazza San Marco) - najważniejsze zabytki i atrakcje Wenecji

Największa atrakcja Wenecji, w której bije serce miasta. To najbardziej rozpoznawalna część Wenecji. Nic dziwnego, że niemal zawsze jest zatłoczona, niezależnie od pory roku. Historia placu zaczęła się w IX wieku, kiedy zbudowano pierwszą bazylikę św. Marka. W tym czasie plac był niewielki. Przepływał tędy jeden z kanałów weneckich, dzieląc go na dwie części. Obecne rozmiary plac zyskał pod koniec XII wieku. Dominujące tu budowle to Bazylika Św. Marka, stojąca obok niej wieża zegarowa (Torre dell'Orologio) i naprzeciw klasycystyczny budynek skrzydła Napoleona (Ala Napoleonica). Spaja on budynki Starej i Nowej Prokuracji.

Wenecja
Wenecja

Piazzetta San Marco - Pałac Dożów i dzwonnica

Piazza San Marco łączy się ściśle z Piazzetta San Marco, a dominujące tu budowle to Bazylika, Pałac Dożów nad Wielkim Kanałem  i wysoka, smukła dzwonnica, dostępna do zwiedzania odpłatnie. Stoi przy Nowej Prokuracji.

Wenecja na 1 dzień
Wenecja na 1 dzień
Wenecja na weekend
Wenecja na weekend
Wenecja
Wenecja

Caffe Florian - najstarsza kawiarnia Wenecji

W podcieniach budynków Prokuracji na głównym placu odnajdziesz liczne kawiarnie. W tej części, co dzwonnica, podcienia kryją najsłynniejszą z nich. To kawiarnia Florian, najstarsza nie tylko w Wenecji, ale i w całych Włoszech, a być może i Europie. Liczy ponad 300 lat! Bywały tu takie osobistości, jak Charles Dickens, lord Byron, Casanova, a nawet Goethe. A teraz byliśmy i my 😉 Co prawda w wersji tańszej, bo miało być tanio. Przy barze za espresso zapłacisz 3,50 euro, a przy stoliku 7 euro. Moje cappuccino kosztowało 6 euro.

Wenecja, kawiarnia Florian
Wenecja, kawiarnia Florian
Kawiarnia Florian
Kawiarnia Florian
Kawiarnia Florian
Kawiarnia Florian

 

Most Westchnień w Wenecji (Ponte dei Sospiri) - koniecznie zobacz w Wenecji

Mostów w Wenecji jest mnóstwo. Nie wiem, czy kiedykolwiek nawet ktoś próbował je zliczyć. Jeden z bardziej znanych zabytków Wenecji to Most Westchnień. Łączy on Pałac Dożów z dawnym więzieniem. W Pałacu Dożów obradował sąd i kiedy więźniowie przechodzili tędy, to wzdychali do swoich panien, które zostały na wolności. Stąd jego nazwa. Szedł tędy również słynny Casanova, znany ze swojej słabości do kobiet.

Wenecja
Wenecja

Wielki Kanał w Wenecji (Canal Grande), czyli Wenecja w 1 dzień, rejs

Obowiązkowy punkt zwiedzania Wenecji. To kanał wodny przecinający wyspę i ukazujący unikalność miasta. Rejs Canal Grande pozwala zobaczyć miasto i jego najważniejsze atrakcje turystyczne w 1 dzień. Płynąc nim tramwajem lub gondolą, zobaczysz nie tylko cudne zabytki, ale też życie mieszczan na wodzie. Na trasie Piazzale Roma pod Plac Św. Marka mija się piękną zabudowę oraz kilka mostów, w tym najsłynniejszy - Rialto.

Wenecja, Canal Grande
Wenecja, Canal Grande
Wenecja
Wenecja

Most Rialto w Wenecji (Ponte di Rialto) - hit Wenecji

Rialto stanowi jeden z symboli i najważniejszych miejsc w Wenecji. To najstarszy most poprowadzony nad Canal Grande. Jest też oczywiście najpiękniejszy i najbardziej popularny. Co ciekawe, aż do 1854 roku był to jedyny most, którym można było pokonać tę cieśninę w kształcie odwróconej litery "S". Łączy brzegi Riva del Vin i Riva del Ferro. Początkowo ułożono tu jedynie prowizoryczny most na barkach, później powstała konstrukcja posadowiona na palach. Dzisiejszy most został przerzucony przez kanał pod koniec XVI wieku.

Rialto to budowla masywna i majestatyczna. Liczy 48 metrów długości i jest szeroki na 22 metry. Wsparty na jednym łuku, wznosi się 7,5 metra ponad poziomem wody. Łuk opiera się z każdej strony na 6 tysiącach dębowych pali, wbitych w dno kanału. Przez most prowadzą trzybiegowe schody. Środkowe otoczone są sklepami z pamiątkami. Rialto to śliczny punkt widokowy na zachód słońca. W tym czasie schody budowli są oblepione turystami. Tutaj też warto zaznać Wenecji wieczorem, kiedy liczne knajpki wypełniają się turystami. To wg mnie jeden z obowiązkowych elementów wycieczki po Wenecji.

Wenecja, Rialto
Wenecja, Rialto
Wenecja, Rialto
Wenecja, Rialto
Wenecja, Rialto
Wenecja, Rialto
Wenecja, Rialto
Wenecja, Rialto

 

Bezpłatny punkt widokowy w galerii handlowej Fondaco dei Tedeschi - panorama Wenecji

Przy Rialto mieści się ekskluzywna galeria handlowa, na szczycie której dostępny jest punkt widokowy 360 stopni. Taras dostępny jest bezpłatnie, ale trzeba go rezerwować przez internet. Niestety, z dość dużym wyprzedzeniem. My próbowaliśmy w domu na początku listopada ale cały listopad był już obłożony. Chcieliśmy spróbować na miejscu, a nuż się uda, ale niestety nie było takiej możliwości. Przynajmniej skorzystaliśmy z bezpłatnego WC, co też jest ważną informacją przy zwiedzaniu miasta.

Co ciekawe, Fondaco dei Tedeschi to pałacowy budynek, zbudowany pierwotnie w XIII wieku jako zajazd i magazyn dla kupców niemieckich. Przebudowano go gruntownie po pożarze w stylu renesansowym.

Wenecja, galeria z punktem widokowym
Wenecja, galeria z punktem widokowym
Wenecja, galeria z punktem widokowym
Wenecja, galeria z punktem widokowym

Kościół San Giacomo di Rialto - najstarszy zabytek Wenecji

Za Rialtem stoi niepozorny kościół, na elewacji którego widnieje rok 421. To wg tradycji i legendy najstarsza świątynia miasta, wzniesiona w roku założenia zalążka późniejszej Wenecji. Gdy na tereny Italii najeżdżali Hunowie, okoliczna ludność na Weneckiej Lagunie szukała schronienia. Rialto bowiem znaczy tyle, co "Wysoki brzeg", dlatego pierwsze osadnictwo zaczęło się właśnie w tym miejscu. Z tego starożytnego kościoła nic nie pozostało, ale widoczny obecnie pochodzi z XI wieku. To również słuszny wiek.

Wenecja, legendarny najstarszy kościół
Wenecja, legendarny najstarszy kościół

Most Akademików (Ponte dell’Accademia) - warto zobaczyć w Wenecji

To drewniano–żelazny most, zbudowany w 1933 roku. Jeden z czterech przepraw łukowych nad Canal Grande. Łączy dzielnice Dorsoduro i San Marco. Stanowi jeden z symboli miasta i prowadzi do innego symbolu - kultury i sztuki weneckiej - Gallerie dell’Accademia. Jak podaje Wikipedia, rocznie przechodzi przez niego około 8 milionów pieszych.

Pierwszy most w tym miejscu oddano do użytku w 1854 roku. Nosił nazwę Ponte della Carita. Obecny most powstał początkowo jako drewniany. Pierwszy raz był remontowany w 1948 roku. W 1986 roku usunięto z niego drewniane elementy nośne i wstawiono 2 metalowe łuki. W 2009 roku ponownie go wyremontowano i zniesiono bariery architektoniczne. Ponte dell’Accademia liczy 48 metrów długości.

Wenecja, Most Akademików
Wenecja, Most Akademików

Gondole - luksusowa atrakcja Wenecji

Co powiesz na romantyczny rejs gondolami? To istotny element historii Wenecji. Kiedyś było ich znacznie więcej i były tym, czym są teraz tramwaje. Zwykłym środkiem lokomocji. Dziś gondole to atrakcja turystyczna. I to nie tania. 30 minutowy rejs potrafi kosztować 80 euro. Podobno jedynym zagranicznym gondolierem jest Polak.

Słowo "Gondola" zostało użyte po raz pierwszy już w XI wieku. Choć łódź dopiero w okolicach XV stulecia zyskała swój charakterystyczny, smukły kształt. Ułatwiał poruszanie się po wąskich cieśninach. Każda gondola wytwarzana jest ręcznie i może kosztować blisko 200 tys zł! Czarny kolor jest obowiązkowy, bo bogate rodziny chcąc się wyróżniać, przesadzały w dekorowaniu łodzi i wydano stosowny dekret o kolorze. Muszę jednak przyznać, że tak zdobione, czarne łodzie, kojarzą mi się nieco z naszymi karawanami pogrzebowymi.

Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja, gondola
Wenecja, gondola

Najwęższa uliczka Wenecji

To, co mnie urzekło w mieście, to urokliwe, wąskie uliczki. Wydaje Ci się, że w całych Włoszech czy w Chorwacji je widujesz? Tak jest, ale to tutaj to hasło nabiera nowego wymiaru. Klimatycznych zaułków jest tutaj mnóstwo. Tworzą nieprzebyty labirynt ze sklepami, z których witryn zerkają kultowe weneckie maski. Są też wręcz zapomniane uliczki, z rozwieszonym praniem, albo tak wąskie, że nie mieszczą się żadne ozdoby i witryny. Czasem tak wąskie, że światło słoneczne zerka tylko z kończącego je kanału.

W najwęższej niemal musiałam ściągnąć kurtkę, żeby się przez nią przecisnąć. Nie tylko jest najwęższa w Wenecji, ale i jedna z najwęższych na całym świecie. Ma raptem 53 cm szerokości, a prowadzi jak wszystko w Wenecji... do wody.

Wenecja, najwęższa uliczka
Wenecja, najwęższa uliczka
Wenecja, najwęższa uliczka
Wenecja, najwęższa uliczka

 

Kościół Santa Maria della Salute - sakralne atrakcje Wenecji

Bazylika Santa Maria della Salute została wystawiona jako dziękczynienie po zakończeniu epidemii dżumy, która porwała 1/3 ówczesnych mieszkańców. Dżuma już wcześniej dawała się we znaki Wenecjanom. Już w XIV wieku w obawie przed nią, wymyślono kwarantannę, czyli 40-dniową izolację osób, które tutaj przypływały. Bazylika jest niezwykle okazała, podobnie jak wiele innych świątyń w mieście.

Wenecja
Wenecja

Biblioteca Scuola Grande di San Marco - muzeum w Wenecji

Muzeów w Wenecji jest bardzo dużo. Jeśli zamierzasz je zwiedzać, to rozważ zakup karty Venezia Unica - turystycznej karty miejskiej. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nieco grosza.

My wybraliśmy kilka z nich. Weszliśmy do Scuola Grande di San Marco z powodu misternego stropu. To wspaniały, renesansowy gmach, w którym mieści się szpital miejski. Ale to na piętrze ulokowały się najbardziej wystawne sale, które kryją muzeum medyczne z piękną biblioteką. Chcieliśmy odnaleźć tu jakiś polski akcent, np. wzmiankę o Koperniku. Zapytaliśmy nawet panią pracującą, ale okazuje się, że jedynym polskim akcentem, jaki tu znaleźliśmy, to właśnie ta pani, która pochodzi z Polski. 
Wstęp kosztuje 5 euro.

Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja

Kościół Św. Zachariasza z zalaną kryptą (Chiesa di San Zaccaria) - warto zwiedzić w Wenecji

Kościół ten stanowi muzeum. Wejście do nawy głównej jest co prawda bezpłatne, ale aby wejść głębiej, trzeba wykupić bilet. Świątynia odznacza się piękną, renesansową fasadą, zaś architektura wnętrza jest późnogotycko-wczesnorenesansowa. Znajdziesz tu jedno z arcydzieł sztuki weneckiej, malowidło Giovanniego Belliniego Madonna z Dzieciątkiem i świętymi, z 1505 roku. W kaplicy Św. Tarazjusza widnieją freski artystów toskańskich, Andrei del Castagna z 1442 roku oraz Francesca da Faenza. Cenne są też gotyckie poliptyki przypisywane Antonio Vivariniemu. Za ich przyczyną miejsce to nosi miano „Złotej Kaplicy”. W ramach biletu wstępu dostępna jest też podziemna, zalana krypta romańska z kolumnadą. To relikt starszego kościoła. Znajduje się tu 8 grobowców wczesnych dożów. Po krypcie można się poruszać specjalnym chodnikiem, ale z powodu przypływu była ona całkowicie zalana podczas naszej wizyty.
Wstęp kosztuje 3,5 euro

Wenecja, kościół Św. Zachariasza
Wenecja, kościół Św. Zachariasza
Wenecja, kościół Św. Zachariasza
Wenecja, kościół Św. Zachariasza
Wenecja, kościół Św. Zachariasza
Wenecja, kościół Św. Zachariasza

San Giorgio Maggiore - wysepka idealna na zachód słońca w Wenecji

To wysepka położona u wybrzeży Wenecji Euganejskiej, naprzeciw Placu św. Marka. Od Giudecchi oddziela ją niewielki kanał Grazia. Najważniejszymi budowlami są tu Opactwo oraz Bazylika San Giorgio Maggiore, z ciekawą instalacją wodną w centralnej części świątyni. Obiekt ten pięknie prezentuje się spod Pałacu Dożów, z kolei sam w sobie jest cudownym punktem widokowym podczas zachodu słońca.

Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja zachód słońca
Wenecja zachód słońca

Ogrody Królewskie (Giardini Reali) - zieleń i kwiecie w Wenecji

W całej Wenecji jest bardzo mało zieleni. W większości miejsc rośliny zobaczysz tylko w doniczce i to też w niewielkiej ilości. Ale polecam Ci miejsce, które tonie w zieleni i barwach kwiecia. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ledwie kilka kroków od Placu Św. Marka zachwycą Cię Ogrody Królewskie. O ile w mieście bardzo mało jest skwerów, ławek i odpoczywać można głównie w knajpkach, tutaj bezpłatnie usiądziesz na ławce, w cieniu bujnej roślinności. Miejsce jest ślicznie zrewitalizowane i zaciszne, choć znajduje się kilka kroków od tłumnego placu.

Wenecja, Ogrody Królewskie
Wenecja, Ogrody Królewskie
Wenecja, Ogrody Królewskie
Wenecja, Ogrody Królewskie
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja

Ponte Chiodo - most bez balustrad w Wenecji

To jedna z dwóch kładek weneckich, obok Mostu Diabła z Torcello, bez balustrad. Dawniej wszystkie łuki przerzucone nad kanałem tak wyglądały. Nie miały zabezpieczeń ani barierek. Ponte Chiodo nosi nazwę od szlachetnej weneckiej rodziny, która kiedyś była właścicielem mostu. Również i dziś jest prywatny. Znajduje się przy przystanku vaporetto Ca 'd'Oro (linia 1).

Wenecja, Ponte Chiodo
Wenecja, Ponte Chiodo
Wenecja, Ponte Chiodo
Wenecja, Ponte Chiodo

Wyspa Burano (Isola di Burano) - kolorowe domki i koronki na weekend w Wenecji

Burano to niewielka wyspa, której obejście zajmie co najwyżej kilka godzin. Warto tu jednak przypłynąć dla niezwykle kolorowych domków. Legenda głosi, że są tak kolorowe, żeby mieszkańcy przypływający tutaj nawet w gęstej zimowej mgle mogli łatwiej trafić do właściwego domostwa i swej rodziny. Barwne domki są na tyle znakiem rozpoznawczym wyspy, że ich właściciele muszą co jakiś czas odświeżać ich elewacje. Co ciekawe, to władze decydują, jaki kolor ma mieć dany budynek, by całość tworzyła harmonijny pejzaż. Wspólny wysiłek się opłaca, bo wyspa żyje z turystyki, przyciągając tysiące zainteresowanych gapiów.

Nie przypadkowo też ubrałam na Burano sukienkę z koronką. Wyspa właśnie z nich słynie. Niemal w każdym sklepie znajdziesz tu małe cuda. Jest też muzeum koronki i galeria, w której Pani tworzy koronkowe dzieła na Twoich oczach. Niektóre koronkowe egzemplarze na wyspie sięgają swoimi początkami XVI wieku! Znajdziesz tu m.in. wachlarz należący do króla Ludwika XIV oraz przepiękną suknię ślubną, całą z haftu, wykonaną w XVIII stuleciu. to jedyny w swoim rodzaju unikat w skali światowej.

Wyspa leży na Lagunie Weneckiej, około 7 km od samej Wenecji. Jej populacja wynosi 4000 mieszkańców. Z Wenecji dopłyniesz tu vaporetto nr 12, z przystani F. te Nove.

Burano
Burano
Burano
Burano
Burano atrakcje
Burano atrakcje
Burano
Burano

Wyspa Torcello (Isola di Torcello) - najstarszy zabytek laguny weneckiej

Widoczna z Burano, najbardziej zielona z wysp na Lagunie, na jakiej byliśmy. Zamieszkana jest zaledwie przez kilkunastu mieszkańców. Turyści przybywają tu chętnie dla dwóch ciekawostek. A mianowicie unikatowego mostu i najstarszego kościoła.

Diabelski Most (Ponte del Diavolo) czy Most Diabła norm bezpieczeństwa raczej nie spełnia. Z naszą Amelią miałabym tutaj niezłego stresa. A jeszcze całkiem niedawno, choć to trochę pojęcie względne, bo mówię o XIX wieku, każdy most w Wenecji tak wyglądał. Nie miał żadnych balustrad ani poręczy. Dzisiaj zachowały się już tylko dwa takie. Ten na Torcello oraz Ponte de Chiodo w Wenecji.

A ten najstarszy kościół Laguny Weneckiej to bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z VII wieku, a dokładniej z 639 roku. Przez blisko 1200 lat Santa Maria Assunta była katedrą diecezji Torcello. Skrywa mozaiki wenecko-bizantyjskie. Na dziedzińcu zaś stoi marmurowy tron, na którym według miejscowej tradycji miał zasiadać wódz Hunów, Attyla. Kto na nim zasiądzie, do Torcello w przyszłości wróci.

Obok widać ruiny baptysterium z dużym basenem, w którym dokonywano obrzędu chrztu. Dopiero w średniowieczu zastąpiono zanurzanie ciała polewaniem głowy chrzczonego. Obok stoi kościół Santa Fosca z XI wieku, czyniąc kompleks wspaniałym przykładem architektury wenecko-bizantyjskiej.

Torcello
Torcello
Torcello
Torcello
Torcello
Torcello
Torcello, Most Diabła
Torcello, Most Diabła
Torcello
Torcello

Murano (Isola di Murano) - wyspa szkła na weekend w Wenecji

Spośród trzech wysp, jakie tutaj odwiedziliśmy, najbliżej Wenecji położone jest Murano. I jak Burano słynie ze swoich koronek, tak Murano ze szkła artystycznego. I tutaj w każdym sklepie zobaczysz szklane cudeńka. Weneckie szkło wyrabiano już od VIII wieku. Na przełomie XII i XIII stulecia je udoskonalono, by było twarde, gładkie i przeźroczyste. Wybudowano na Murano hutę i przeniesiono wszystkie zakłady z Wenecji. Zapewne z obawy przed pożarami, bo już wcześniej Wenecję trawiły płomienie. Piękna wyspa Murano stała się swoistym więzieniem dla dmuchaczy szkła. Z obawy przed wypłynięciem tajemnicy tworzenia tak doskonałych form, rzemieślnicy mieli zakaz opuszczania wyspy. W zamian byli bardzo szanowani, na równi ze szlachcicami.

Hutę w dawnym kościele średniowiecznym można zwiedzać, ale podczas naszej wizyty jego podwoje zamknęły się wcześniej najwyraźniej i kiedy przybyliśmy tu na 30 minut przed planowanym zamknięciem, nikt drzwi już nam nie otwarł. A szkoda. Na wyspie jest też nowoczesne muzeum pełne dzieł sztuki i kilka innych świątyń. Miejsce to przypomniało mi Rovinj na chorwackiej Istrii, którą odwiedziliśmy rodzinnie latem.

Murano
Murano
Murano
Murano
Murano
Murano
Murano
Murano
Murano
Murano
Murano, muzeum
Murano, muzeum
Murano
Murano
Murano
Murano

 

Najpiękniejsze schody Wenecji (Scala Contarini del Bovolo)

Spacerując uliczkami miasta, mieliśmy też w planach odwiedzić Scala Contarini del Bovolo. To unikalna klatka schodowa starego pałacu, który stoi między placem św. Marka, a mostem Rialto. Jest okrągła i niezwykle efektowna. Mieliśmy tę atrakcję na naszej liście. Nie wiem, jak to się stało, że w końcu o niej zapomnieliśmy.

Mapa największych atrakcji, przewodnik po Wenecji

Na mapie zaznaczyliśmy dla Ciebie odwiedzone przez nas atrakcje, aby ułatwić Ci planowanie zwiedzania miasta.

Wenecja - miasto na wodzie

Wenecja to miasto na wodzie. Wodą odbywa się transport mieszkańców Wenecji i turystów. Wodą dostarczana jest poczta. Wodą też odbierane są śmieci, a nawet dostarczane materiały do remontów wielkich fasad. Na łodziach widzieliśmy małe koparki i dźwigi. Zabudowa powstała na specjalnych palach, wbitych w dno kanału.

Przypływ Acqua alta

W wolnym tłumaczeniu to wysoka woda. Acqua alta to wyjątkowo duży przypływ, spotykany we włoskiej prowincji Veneto. W Wenecji najczęściej zaobserwować można to zjawisko od jesieni do wiosny. My będąc tutaj w listopadzie, mieliśmy właśnie okazję zobaczyć taki spektakularny przypływ. Woda na Canale Grande wlewa się wtedy do domostw. Również niektóre place i ulice są zalane wodą. Po Placu Św. Marka przechodziliśmy po specjalnych podestach, aby uniknąć brodzenia w wodzie po kostki. Jak mówi Wikipedia, najwięcej przypływów aqua alta w ostatnim stuleciu miało miejsce w 1996 roku. Wysoka woda zalała wtedy miasto 101 razy, na głównym placu Wenecji poziom wody wynosił ponad 80 cm.

Zjawisko to wynika z różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku oraz silnych powiewów południowego wiatru sirocco oraz bora. Wiatr dodatkowo napędza w stronę lądu masy wody i utrudnia ich cofanie podczas odpływu.

Wenecja, Canal Grande
Wenecja, Canal Grande
Wenecja, Canal Grande
Wenecja, Canal Grande
Wenecja
Wenecja

Wenecja komunikacja publiczna: tramwaje wodne, autobusy i bilety

Na weneckie wyspy nie dostaniesz się samochodem. Można poruszać się tu tylko specjalnymi tramwajami wodnymi czyli vaporetto. Co ciekawe, nawet kurierzy muszą przeładować swoje towary i również poruszać się tymi tramwajami. Przejażdżka nie należy do najtańszych, ale można to nieco obejść. Jednorazowo za 75 minut rejsu trzeba zapłacić 9,5 euro. My kupiliśmy bilet trzydniowy i zapłaciliśmy 45 euro. Na nim mogliśmy się poruszać przez trzy dni różnymi środkami transportu po Wenecji. Praktycznie zwrócił nam się pierwszego dnia, a samego drugiego dnia podczas rejsów na wyspy Laguny zwróciłby nam się niemal dwukrotnie. Tak więc była to świetna inwestycja. W ramach tego biletu dojeżdżaliśmy też autobusem do dzielnicy Mestre, gdzie nocowaliśmy. Tramwajami najlepiej ruszać z ostatniego przystanku autobusowego Piazzale Roma lub położonej niedaleko stacji kolejowej Santa Lucia. Linia nr 1 jest dość powolna i staje niemal na każdym przystanku, za to pozwala dostać się w każdą część miasta nad Wielkim Kanałem.

Wenecja, tramwaj wodny
Wenecja, tramwaj wodny
Wenecja
Wenecja
Wenecja, rejs tramwajem
Wenecja, rejs tramwajem

 

Aplikacja AVM Venezia - tanio komunikacją po Wenecji

Poruszanie się tramwajami ułatwia Aplikacja AVM Venezia. Po założeniu konta za pomocą karty można kupić bilety okresowe i jednodniowe online na konkretny dzień (zakładka Transport, Ticket Office, Automotive + Navigation)

Aplikacja zawiera rozkład jazdy, ale my bardziej korzystaliśmy z Google maps. Czasem nie zgadzały się numery przystani i rozkład też nie zawsze był idealny, ale to ułatwiało znacznie wybór numeru tramwaju i lokalizację przystanku. Na miejscu dopytywaliśmy o szczegóły, m.in. dokładną literkę przystani.

Strona Aplikacji 

Wenecja,vaporetto
Wenecja,vaporetto

Samolot do Wenecji czyli lotniska w Wenecji

12 km na północ od centrum miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Wenecja - Marco Polo. To najłatwiejszy sposób, by samolotem dostać się do miasta. Tak naprawdę lot do Marco Polo pozwala miasto zobaczyć w jeden dzień. Już lądując otwiera się przed naszymi oczyma cudny widok na miasto.

Nieco trudniejsza opcja to lot do Treviso, na lotnisko imienia Antonia Canovy, Mieści się ono 3 km na południowy zachód od Treviso i 20 km od Wenecji. Stąd do serca miasta na wodzie dostaniesz się wygodnie autobusem prywatnym prosto z lotniska. Ta opcja kosztuje 10 euro. My wybraliśmy tańszą opcję. Najpierw autobusem linii 101 lub 6 dojechaliśmy w kilka minut do dworca kolejowego w Treviso. Stąd pociągiem 40 minut jechaliśmy do S. Lucia w Wenecji. Bilety można kupić dzięki Aplikacji Momup. Autobus kosztował 1,80 euro, zaś pociąg 3,80 + 0,30 opłaty w apce. Wychodząc z dworca, znaleźliśmy się dosłownie nad Canal Grande, pod przystaniami, skąd vaporetto popłynęliśmy do serca Wenecji.

Lot do Treviso
Lot do Treviso
Treviso, lotnisko
Treviso, lotnisko
Treviso, przystanek autobusowy
Treviso, przystanek autobusowy
Treviso, dworzec kolejowy
Treviso, dworzec kolejowy

 

Gdzie tanio zjeść w Wenecji?

Spacerując ulicami Wenecji, nawet w pobliżu głównego placu, można trafić do fajnych, niedrogich jak na Wenecję, knajpek. Można tu dobrze i niedrogo zjeść. Obiecywaliśmy tanie zwiedzanie, więc niedaleko Placu Świętego Marka polecamy Dal Moro's - szybkie, tanie pasty. Można wziąć i iść albo zjeść na miejscu, na stojąco. Smaczna pasta to koszt około 7 euro. W tej okolicy znajdziesz kilka podobnych miejsc.

Bardzo dobrym wyborem są też drobniejsze przysmaki. Słynne weneckie przekąski to cicchetti, czyli niewielkie kanapeczki. Mogą być z serem, szynką bądź owocami morza. Ja jadłam m.in. z ośmiornicą. To coś na kształt cieszyńskich kanapek. Tania i szybka przekąska. Kosztują od 1 do 3 euro. Można wziąć ze sobą albo usiąść na chwilę, odpocząć w towarzystwie Spritza, popularnego drinka weneckiego z prosecco, aperol i wody gazowanej (3:2:1). Cena Spritza to zwykle 5-6 euro w tańszych knajpkach. Można wybrać opcję take away za 3 euro. Cicchetti i drinka kosztowaliśmy w kilku miejscach, m.in. w Bar Redentore.

A jak Włochy to i pizza. Wenecjanie, poza wystawnymi restauracjami, specjalizują się też w szybkich i niedrogich daniach. Najlepszym przykładem jest pizza, serwowana tu nie tylko jako słynne na całym świecie koło, względnie pocięte na gotowe kawałki, ale również np. jako rotolo. To zrolowana pizza, dobra na zaspokojenie małego głodu. Kosztowaliśmy też niewielkiej pizzy w kształcie gondoli. To wszystko tanie i łatwe do zjedzenia przekąski, nawet podczas spaceru. Zwykle kosztują kilka euro.

Co ciekawe, w Wenecji nie musisz martwić się o wodę do picia i możesz mieć ją za darmo. W wielu miejscach bowiem znajdują się poidełka, w których możesz nalać sobie wody do butelki. To bardzo dobry, ekologiczny sposób, by nie mnożyć plastikowych butelek. Biorąc pod uwagę liczbę turystów w mieście, nasza Ziemia odczuje ulgę.

Wenecja tanio, Dal Moro,s
Wenecja tanio, Dal Moro,s
Wenecja tanio, Dal Moro,s
Wenecja tanio, Dal Moro,s

 

Wenecja, tani i przyjemny bar
Wenecja, tani i przyjemny bar
Pizze gondole
Pizze gondole
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja

 

Burano
Burano
Burano
Burano

 

Tanie noclegi w Wenecji

Ceny noclegów na wyspie w sercu Wenecji są bardzo wysokie, wręcz horrendalne. Jeśli chcesz przenocować taniej, wybierz inne dzielnice. My wybraliśmy A&O Hostels, który jest położony w dużo tańszej dzielnicy Mestre. Czekają tu pokoje wieloosobowe i prywatne. My wybralismy opcję dla dwojga, z prywatną łazienką. Pokoje są wygodne, podobnie jak łazienki, utrzymane w nowoczesnym stylu. Śniadania sa dobre, oparte na podstawowych produktach, ale codziennie mogliśmy liczyć np. na naleśniki na słodko. W hostelu jest bar, wygodne miejsca do pracy, a także kuchnia dla gości. 

Obok obiektu mieści się duży market, a do tego hostel znajduje się przy dworcu kolejowym i praktycznie przy przystanku autobusowym. Jeśli wykupisz bilet okresowy, to w 15 minut możesz znaleźć się na wyspie. Autobusy kursują co kilka minut, z Piazzale Roma, gdzie kończyliśmy kurs wodnym tramwajem. Najczęściej trafialiśmy na autobus linii 2.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels
Mestre, A&O hostels

Film o Wenecji

Zapraszamy Cię gorąco na ruchome kadry z licznymi ciekawostkami, które powstały po naszej wizycie w tym wyjątkowym mieście.

 

Wenecja na jeden dzień - opłaty podczas zwiedzania

Jeśli chcesz za darmo dostać się do miasta, to musisz się spieszyć, bo już wiosną 2024 roku planowana jest opłata dla jednodniowych turystów. Początkowo ma wynosić 5 euro i będzie obowiązywać tylko w weekendy i dni świąteczne. To okres próbny. Później może być drożej lub taniej w zależności od konkretnego dnia, który wybierzesz.

Głównym celem wprowadzenia opłaty dla osób spędzających jeden dzień w Wenecji nie jest chęć zysku, ale zrównoważony rozwój. Wenecja się wyludnia. W latach 60. XX wieku stałych mieszkańców było tu 150 tys. Teraz poniżej 50 tys. Główną przyczyną są bardzo wysokie ceny nieruchomości i życia, ale też trudna codzienność. By ograniczyć napływ turystów, którzy w sezonie potrafią dosłownie zalać miasto, postanowiono wprowadzić płatności. Opłata może zostać zniesiona, jeżeli włodarze uznają, że nie przynosi ona żądanych korzyści.

Wenecja
Wenecja

Kiedy jechać do Wenecji?

Wenecja atrakcyjna jest przez cały rok. Nie unikniesz tutaj tłumów, ale w listopadzie turystów jest znacząco mniej niż w ścisłym sezonie. My będąc w połowie listopada zaznaliśmy tutaj sporo słońca i temperatury w okolicach 10-15 stopni Celsjusza. Momentami chodziliśmy w krótkich rękawkach.

Wenecja, S. Lucia
Wenecja, S. Lucia

Karnawał w Wenecji

Nie od dziś wiadomo, że jak karnawał we Włoszech, to właśnie w Wenecji. Zwyczaj ten sięga jeszcze czasów starożytnych. A kiedy rozpoczęto nosić maski podczas zabawy? Podobno już w XI wieku. Pojawiły się po to, by bawić mógł się każdy - bogaty i biedny, młody czy stary, kobieta lub mężczyzna. Weneckie maski znane są na całym świecie. Są piękne, kolorowe, bogato zdobione. Mogą zasłaniać oczy, albo i całą twarz, a nawet głowę. Z piórami, kapeluszami, a nawet w stylu steampunk.

Karnawał rozpoczyna się tutaj na przełomie stycznia i lutego. W XXI wieku Wenecja świętuje go równie hucznie, co kiedyś. Wtedy przyjeżdża do Wenecji cały świat, zresztą, jak i w innych momentach roku. Tyle, że wówczas jeszcze liczniej.

Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja

Wenecja - ciekawostki

 • Słowo ciao pochodzi właśnie z Wenecji. Pierwotnie oznaczało "niewolnik" i oznaczało, że jesteśmy "do waszych usług"
 • Wenecja była pierwszym włoskim miastem, w którym skosztowano kawy, a zawdzięczamy to Prospero Apliniemu, lekarzowi i botanikowi, który podpatrzył zwyczaj palenia i przyrządzania kawy w Egipcie
 • Wenecja położona jest na 118 wyspach
 • Zabudowa stoi na palach, które zanurzone są w wodzie
 • W 1996 roku podczas Aqua alta poziom wody na pl. Św. Marka wyniósł 80 cm
 • W Wenecji więziony był Casanova, a wiesz, wiesz, że mieszkał on również w Polsce? Ponoć miał nadzieję zostać sekretarzem króla Poniatowskiego, ale po wygranym pojedynku z Franciszkiem Ksawerym Branickim popadł w niełaskę u króla i ten nakazał mu opuszczenie kraju. I dobrze, bo chyba jednak nie do końca znał się na pięknie kobiet, skoro w pamiętnikach napisał o Polkach: "W ogólności płeć piękna jest brzydka w tamtej krainie"
 • Napoleon Bonaparte uznał plac Św. Marka w Wenecji za najpiękniejszy salon Europy

 Wenecjanie panowali nie tylko na północy Włoch. Tworzyli liczne forty we wschodniej części Morza Śródziemnego. Tak było np. na nieodległej Istrii czy na greckiej Krecie, gdzie do dziś zobaczysz wenecką twierdzę.

Wenecja atrakcje
Wenecja atrakcje

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Wenecja
Wenecja, Canal Grande
Wenecja, Canal Grande
Wenecja, Canal Grande
Wenecja atrakcje, Rialto
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja, Most Westchnień
Wenecja, Pałac Dożów
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja, tanie pasty
Wenecja
Wenecja, Rialto
Wenecja na weekend
Wenecja
Wenecja
Wenecja atrakcje
Wenecja, zachód słońca
Wenecja, zachód słońca
Wenecja
Co warto zobaczyć w Wenecji
Wenecja, Ponte Chiodo
Wenecja
Wenecja
Wenecja, najwęższa uliczka
Wenecja, biblioteka
Wenecja
Wenecja, bazylika Św. Marka
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja, słodkie przekąski
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Z Mostu Akademików
Wenecja na 1 dzień
Wenecja
Wenecja
Wenecja
Wenecja
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Wspaniałe miasto. Chyba jedyne takie miasto na świecie.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024