Skalne Miasto w Czechach z Diabelskimi Głowami, Pokrywkami i zamkiem Kokorin. Park krajobrazowy Kokořínsko
- Kokorinsko to przepiękne i nie zadeptane skalne miasto w Czechach
- Leży około 40 km na północ od Pragi i około 80 km od polskiej granicy
- Najpiękniejsze i najpopularniejsze atrakcje to Diabelskie Głowy i Pokrywki dostępne bezpłatnie
- Trzeba do nich dojść kilkaset metrów z parkingu, ten przy Głowach jest płatny
- Warto odwiedzić dostępny odpłatnie gotycki zamek Kokorin
- Do niego też trzeba pieszo dojść kilkaset metrów pod górkę z płatnego parkingu
Lubisz skalne miasta? Marzysz o ucieczce z miasta i przygodzie w stylu Indiany Jonesa? Spakuj plecak i wyrusz do Parku Krajobrazowego Kokorinsko. To skalne miasto w Czechach Środkowych z pewnością spełni te pragnienia! Położone około 40 km na północ od Pragi i 80 km od granicy z Polską, zachwyca potężnymi skałami z piaskowca, tworząc niesamowity labirynt skalny, o którym w Polsce wciąż mało kto słyszał!
Atrakcje Skalnego Miasta Kokorinsko, co warto tu zobaczyć?
Ten piękny park krajobrazowy kusi niezwykłymi formacjami z piaskowca, unikalnymi reliefami skalnymi, czarującymi jeziorkami i głębokimi lasami. Prawdziwą perłą jest jeden z najbardziej romantycznych czeskich zamków – Zamek Kokořín. Zobacz najlepsze atrakcje skalnego miasta Kokorinsko!
Diabelskie Głowy (Certovy hlavy), na które można się wdrapać!
Diabelskie Głowy to kolejny hit naszej wyprawy do Czech Środkowych. Te skalne rzeźby to miejsce absolutnie wyjątkowe i całkowicie zaciszne. Zrobiliśmy tutaj pieszo malowniczą pętlę o długości 9 km, ale jeśli masz niechęć do spacerowania, możesz ją skrócić o połowę i zobaczyć właściwie to, co najpiękniejsze, albo w ogóle podejść tylko do samych Diabelskich Głów. To raptem 0,5 km niebieskim szlakiem od parkingu w miejscowości Żelizy. Rzeźbione formacje to wg mnie najciekawszy element tego Parku.
My zaczęliśmy od Certovych hlav. Skąd one się wzięły? Ano najpierw były te wspomniane piaskowce, cudne ostańce w kolorze żółtym, które potem, w połowie XIX wieku wyrzeźbił kucharz pobliskiego zamku w Libechovie, Václav Levý. Coś niesamowitego. To taki Mount Rushmore w miniaturce. Podejście pod skały jest łatwe, a potem dosłownie chwilka, 2 dość trudne momenty (nie polecam z dziećmi) i wskoczyliśmy im na łysinę!
Jaskinia Klacelka, Harfenice i Had, fantastyczne skalne rzeźby
Dalej na trasie czekały jeszcze inne wyrzeźbione grupy skał i jaskinia Klacelka, niestety dostępna odpłatnie w wybranych godzinach. Mi najbardziej poza głowami spodobały się reliefy skalne o nazwie Harfenice. Dalej warto jeszcze podejść pod skałę Had z wyrzeźbionym gadem. Dalej można podążać przyjemnym szlakiem przez urokliwą wioskę Tupadły, żeby dopełnić pętlę, tak jak my to zrobiliśmy, ale w tym fragmencie nie ma już rzeźbionych skał. Spod Harfenic można spokojnie wrócić się żółtym szlakiem na parking w Żelizach. Naszą pętlę można pokonać też na rowerach, ale wtedy omijamy nieco Głowy i Klacelkę.
Informacje praktyczne:
- Diabelskie Głowy znajdują się około 500 m od centrum miejscowości Żelizy, na niebieskim szlaku
- Pętlę o długości 9 km rozpoczęliśmy w miejscowości Żelizy
- Bezpłatnie parkowaliśmy w samym centrum. Nie ma tu konkretnego parkingu, nam udało się zaparkować na poboczu
- Trasę możecie skrócić, wracając na parking żółtym szlakiem spod skał o nazwie Harfenice
- Jaskinia Klacelka jest okratowana, dostępna odpłatnie, w wyznaczonych godzinach
Pokrywki (Poklicky) - kuchnia olbrzymów w Kokořinsko
Pokrywki to jeszcze bardziej popularne twory Parku Krajobrazowego Kokořinsko. Warto odwiedzić, bo stanowią symbol tego miejsca. Przyznam, że myślałam, że ta kuchnia olbrzymów jest większa, ale nie to, że wielkość ostańców mnie nie zadowala. O nie. Po prostu myślałam, że pokrywek jest trochę więcej i są łatwiej widoczne. Trochę gubią się w lesie, ale to prawdziwy ewenement! Powstały na skutek wietrzenia i wyglądają niczym gigantyczne grzyby. Mają wysokość 12 metrów. Dlaczego pokrywki, czyli swoiste kapelusze, są większe od słupów, na których leżą? Bo zawierają dużo żelaza i przez to oparły się bardziej procesom wietrzenia. Niestety, przyjdzie na pewno taki czas, gdy pokrywka spadnie. Na szczęście my zdążyliśmy przed tym momentem, a Ty?
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy na tym zakończyli. Zrobiliśmy pętlę o długości około 5 km, spotykając inne ciekawe formacje skalne miasta i wracając ciemnym i dość ciasnym skalnym wąwozem, z mokrym dnem. Jako, że była to pora zachodu słońca, miejsce było tajemnicze i wręcz trochę straszne. Miejscami drzewa torowały trasę ścieżki, a też kałuże i błoto sprawiały, że musieliśmy się nagimnastykować. Była to ciekawa przygoda.
Informacje praktyczne:
- Parking: samochód najlepiej zostawić na płatnym parkingu leśnym, na północ od Kokorina.
- Dojście z parkingu zajmuje około 15 minut szlakiem niebieskim. Warto też podejść nieco wyżej na punkt widokowy, skąd skalne grzyby prezentują się ciekawiej.
- Pętla 5 km: spod Pokrywek dalej niebieskim szlakiem, początkowo przez las, póżniej dodatkowo wśród skałek, aż do żółtego szlaku, którym odbiliśmy, by wrócić ciasnym wąwozem skalnym
- Jeśli nie masz czasu na całą pętlę, to polecam wejść na Pokrywki, po czym zejść na parking i wejść w drugą ścieżkę obok, która szybko wyprowadzi Cię do owego skalnego wąwozu. Szkoda nie zaznać tego klimatu!
Zamek Kokorin - romantyczny zamek przeklęty
Zamek Kokorin to pięknie ulokowana warownia zachwyca ciekawą sylwetką i zadziwia bogatą historią. Od razu na myśl przywiodła mi karkonoski zamek Chojnik. Ten czeski zamek również stanął w średniowieczu. Zniszczony podczas wojen husyckich, długo czekał na lepsze czasy. A dlaczego? Tutaj rozpoczyna się posępna historia, bowiem po zniszczeniach w czasie wojny trzydziestoletniej został wpisany przez cesarza austriackiego, Ferdynanda, na listę „zamków przeklętych“. Zakazał go w ten sposób odbudować, bo miał tak strategiczne położenia, że mógł stanowić zagrożenie dla władcy. Wówczas opuszczone ruiny zamku stały się schronieniem rozbójników, którzy przez lata nękali okolice wyprawami łupieżczymi.
Informacje praktyczne:
- Zamek jest odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania za biletami
- Można wejść niemal w każdy zakamarek twierdzy, a z wieży zamkowej roztacza się dodatkowo śliczny widok.
- Na dole czeka płatny parking, 100 kc
- Do zamku trzeba się pieszo wspiąć około 400 m
Nasz film
Zapraszamy na naszą filmową opowieść o tym pięknym miejscu
Atrakcje skalnego miasta, których nie odwiedziliśmy, a wiemy, że warto
- Zamek Houska
- Znakowana na żółto Cinibulkova Ścieżka (Cinibulkova Stezka)
- Skalny labirynt Bludiste z Tutenchamonem na ścieżce Cinibulkovej
Inne skalne miasta w Czechach - Adrspach, Czeska Szwajcaria czy Czeski Raj
Jeśli lubisz skalne iglice i skały o fantazyjnych kształtach, to polecam również inne czeskie skalne miasta. Tym najpopularniejszym jest Adrspach, położony blisko polskiej granicy. Dojedziesz tam np. z polskiej miejscowości Mieroszów. Po polskiej stronie podobne formacje, tyle, że skromniejsze odnajdziesz w pobliskim Gorzeszowie na Dolnym Śląsku. Noszą miano Głazy Krasnoludków. Na pewno ciekawym miejscem okaże się też Czeski Raj oraz Czeska Szwajcaria. Ta ostatnia to niesamowicie piękny park narodowy z labiryntami skalnymi, położony na zachodzie kraju.
Inne atrakcje w okolicy
Dodatkowo w okolicy, nieco na południe od Pragi, polecam odwiedzić Czeski Kras z pięknymi widokami, malowniczymi kamieniołomami oraz największym systemem jaskiń w tej części Republiki Czeskiej. Hitem tego regionu jest wspaniały Zamek Karlstejn. Bardziej na wschód natomiast ulokowała się Kutna Hora - cudowne Srebrne Miasto, które nas zachwyciło!
Czechy Środkowe zwiedzaliśmy we współpracy z Czeską Organizacją Turystyczną. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Noclegi Skalne miasto w Czechach. Kokorinsko
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Gdzie jeszcze warto pojechać?
Jeśli masz ochotę na kolejne podróżnicze przygody, oto kilka sugestii miejsc w Europie i na całym świecie, które warto odwiedzić. Każde z nich oferuje coś niepowtarzalnego i z pewnością zapadnie Ci w pamięć.
- Kutna Hora,
- Chester,
- Malta,
- Ołomuniec,
- Zamek Karlstejn,
- Palma na Majorce,
- Scafell Pike,
- Wenecja,
- Snowdon,
- Valldemossa na Majorce,
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!