Królewski zamek Karlstejn. Najwspanialszy zamek w Czechach. 30 km od Pragi!

Aktualizacja: 2024-07-16
Zamek Karlstejn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Gotycki Zamek Karlstejn to najwspanialszy zamek w Czechach!
  • Ta królewska twierdza leży 30 km na południe od Pragi i 8 km na wschód od miasta Beroun
  • W centrum miejscowości należy zostawić samochód na płatnym parkingu i pieszo dojść kilkaset metrów lekko pod górkę
  • Zamek również zwiedza się odpłatnie, podstawowa trasa kosztuje 309 kc (około 50 zł)
  • Bilety najlepiej kupić online z wyprzedzeniem, na konkretną godzinę i język, ponieważ turystów jest naprawdę sporo
  • Przewodnicy oprowadzają nie tylko w języku czeskim, ale i w angielskim, polskiej opcji nie było
  • W kaplicy w Wielkiej Wieży nie można wykonywać zdjęć, nie znajduje się też ona na podstawowej trasie zwiedzania
  • W drodze na zamek można zwiedzić Muzeum z ruchomą szopką, czeka tu również sporo restauracji i kramów z przekąskami

Zamek Karlstejn jako najwspanialszą rezydencję letnią na świecie kazał wybudować w średniowieczu król Karol IV. To ten sam władca, dla którego powstał słynny most Karola w Pradze. Oba obiekty są słynne na całym świecie i budzą niemałe emocje, a rezydencja w Karlstejn urosła dziś do rangi najwspanialszego zamku w Czechach. Mieści się około 30 km na południowy zachód od Pragi i 8 km na wschód od miasta Beroun, na terenie Czech Środkowych.

Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn

Zamek Karlstejn - najpopularniejszy zamek w Czechach

Zamek dziś uznawany jest nie tylko za najwspanialszy w Czechach, ale i najbardziej popularny. Wystarczy tutaj przyjechać, aby się o tym przekonać. Co kilka minut za bramą znika kolejna grupa turystów, z przewodnikami opowiadającymi w różnych językach. Stało się tak między innymi dlatego, że Karol IV został cesarzem rzymskim i w tej twierdzy postanowił skryć przed światem cenne zbiory świętych relikwii oraz skarbów i klejnotów koronnych, a nawet imperialnych. A warto też dodać, że po prostu sylwetka zamku jest unikalna i zachwycająca!

Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn

Wieża Wielka i kaplica Św. Krzyża

Za skarbiec służyła naprawdę potężna Wieża Wielka i zbudowana w niej kaplica św. Krzyża. Sama wieża jest niezwykle okazała, stanowi dominujący element całej budowli. Podobno nie mogły do niej wchodzić kobiety, a i sam król z szacunku wkraczał do kaplicy boso. Skarbów chroniły 3 pary żelaznych drzwi z 9 zamkami. Jeśli dodać do tego sklepienie krzyżowe i cały zestaw obrazów tablicowych autorstwa Mistrza Teodoryka, można przeżyć tu wyjątkowe chwile. Niestety kaplica nie jest codziennie odwiedzana, nie obejmuje jej podstawowa trasa zwiedzania, a dodatkowo w środku nie można wykonywać zdjęć. To klejnot dla wybranych!

Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn

Zwiedzanie zamku Karlštejn

Nie martwcie się jednak, pozostałe fragmenty twierdzy również są interesujące i bardzo klimatyczne. Spacer jej korytarzami i salami to fantastyczna przygoda, opatrzona ciekawymi opowieściami przewodnika. Perełką na trasie zwiedzania zamku jest korona władców czeskich. Co prawda to kopia, ale jest tak świetnie odwzorowana, że różnicy nie zobaczysz gołym okiem. Oryginał kryje się za kilkoma drzwiami i ma do niej dostęp tylko kilka osób.

Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Kopia korony władców
Kopia korony władców
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn

Ciekawostka o zamku - niezdobyta twierdza

W XV wieku zamek, czyli hrad Karlštejn zaatakowali Husyci, ale potężne umocnienia warowni oparły się katapultom. Wrogowie wyrzucili wtedy w stronę zamku setki beczek wypełnionych padliną, gnojem i fekaliami. Mimo tak nieczystej zagrywki, zamek wybroniono.

Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn

Informacje praktyczne:

Adres: Karlštejn 172
Zamek Karlstejn nie jest tani, a do tego najlepiej zamawiać bilety online, z wyprzedzeniem, bo turystów jest tutaj naprawdę sporo. My zapłaciliśmy 309 kc, czyli około 50 zł.
Parking też jest płatny, 50 kc za godzinę lub 200 kc za cały dzień.
Koniecznie jednak trzeba wejść do wnętrz, bo widok z bezpłatnego dziedzińca nie daje wyobrażenia potęgi tego miejsca!

Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn

Dojście do zamku i Muzeum Betlemu

Z parkingu na XIV-wieczny zamek trzeba podejść kilkaset metrów pod górkę. Po drodze warto wstąpić do Muzeum betlémů Karlštejn, gdzie zobaczysz piękną, ruchomą szopkę. W środku lata poczujesz tutaj klimat Bożego Narodzenia. Przypomniała mi ona naszą całoroczną szopkę z Olsztyna na Jurze. Niemal przy samej bramie do twierdzy znajduje się też Muzeum Figur Woskowych. Poniżej zamieściliśmy lokalizację zamku na mapie i szlak dojścia do niego.

Muzeum Betlemu
Muzeum Betlemu

Gdzie zjeść w Karlstejn?

Przy ulicy, którą dochodzi się do zamku, czekają sklepy z pamiątkami oraz liczne restauracje i kramy z łakociami. W restauracji "U Adama", już blisko zamku, zjedliśmy smaczny smażony ser, ale ten smak znamy już dobrze. Towarzyszyły mu pyszne ziemniaczki puree, bo przyznam, że nie jestem fanką knedlików. Za to na tym deptaku odkryłam inny czeski przysmak, a mianowicie trdelnik, czyli ciastko z dziurką, z cukrem i cynamonem. Kosztowało 60 kc, nieco drożej można też kupić wersję wypełnioną lodami, śmietaną czy nutellą. To kulinarne odkrycie tej wyprawy, bo trdelnik bardzo mi zasmakował.

Smażony ser w Karlstejn
Smażony ser w Karlstejn
Trdelnik
Trdelnik
Pamiątka z wieży na zamku
Pamiątka z wieży na zamku

Noclegi w Karlstejn i w okolicy

My zwiedzając okolicę nie spaliśmy w samym Karlstejn, tylko w pięknie położonym gospodarstwie Statek Krkavčí Hora Nižbor. To miejsce dla miłośników koni, ale oczywiście nie tylko. Z dala od cywilizacji, wśród pól i łąk. Na miejscu poza noclegiem czeka stajnia z końmi. To dawny folwark, ślicznie zrewitalizowany. Pokoje gościnne mieszczą się w nowym budynku, pokoje są wyposażone skromnie, ale są bardzo czyste, przestronne i oferują to, co potrzebne, czyli prywatną łazienkę i szerokie łóżko. Na miejscu są też śniadania i w pełni wyposażona kuchnia, w której można nawet gotować obiady. Miejsce jest godne polecenia.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Okolice Karlstejn
Okolice Karlstejn

Historia czeskiego zamku Karlštejn

Jak już wiecie, zamek powstał za czasów Karola IV. Królem Czech został on w 1346 roku, zaś cesarzem rzymskim w 1355 roku. Twierdza w Karlstejn natomiast zaczęła powstawać w 1348 roku, a została ukończona w 1365 roku. Otoczona murami, dominuje nad okolicą z potężną Wieżą Wielką. Poza nią w tym czasie powstało Podzamcze z Kasztelanią z oryginalną studnią, głęboką na 80 metrów, a także Pałac Cesarski z sypialniami króla, jego dworu i szlachty oraz Wieża Mariańska.

Najcenniejszym elementem warowni była wtedy i jest po dziś dzień kaplica zamkowa Świętego Krzyża w Wielkiej Wieży, z bogatym wystrojem w stylu bizantyjskim. To miejsce przechowywania klejnotów koronacyjnych. Zdobi ją kilka tysięcy szlifowanych kamieni oraz 129 obrazów tablicowych Mistrza Teodoryka, nadwornego malarza Karola IV. Początkowo tych malowideł było 130. Nieudane oblężenie Husytów miało miejsce w 1422 roku i trwało 6 miesięcy. Zamek zdołał się obronić!

Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn

Atrakcje w okolicy bliższej i dalszej

Bardzo blisko zamku bo około 4 km dalej, odnajdziesz piękny, czeski Wielki Kanion, gdzie wybija się, m.in piękny Kamieniołom Ameryka. Samo miasto Beroun też warte jest uwagi, z klimatycznym muzeum ceramiki. To atrakcje Czeskiego Krasu, na czele z Jaskiniami Konepruskimi.

Na północ od Pragi zachwyca mało popularne skalne miasto Kokorinsko, ze skalnymi rzeźbami i piaskowcowymi ostańcami, a także romantycznym zamkiem Kokorin.

Nieco dalej, bo około 100 km od zamku zachwyca turystów Kutna Hora, Bardzo gorąco polecam odwiedzić to srebrne miasto. A jadąc na Górny Śląsk po drodze będzie Ołomuniec, równie urzekające miasto, trochę większe, idealne na weekendowy citybreak.

Kutna Hora
Kutna Hora

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
Zamek Karlstejn
(5 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Grzegorz z Podróże bez ości
Lubię zwiedzać zamki, więc ten sobie zapisuję 😁
Anna Wszędobylska
Z przyjemnością wybrałabym się na wycieczkę po czeskich zamkach! 🙂
Przemek
Przepiękny zamek i bardzo malownicza okolica 🙂
Kasia - Kasai.eu
Bajeczny zamek. Warto zobaczyć 🙂
Paweł
W czasach gdy polskie blogi podróżnicze słabną, Wy "walicie jak z automatu" ciekawymi i inspirującymi wpisami
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024