Dolny Śląsk

Zdjęcia Dolnego Śląska (23)
Dolny Śląsk atrakcje

Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych - kraina wspaniałych zamków, ciekawych miejscowości o pięknej zabudowie i starych gór rozciągających się na południu regionu. obszar ten należy do Śląska, zachowując przy tym swoją odrębność - historyczną i kulturową. Dolny Śląsku obejmuje aż trzy województwa - w całości dolnośląskie i częściowo opolskie oraz lubuskie.Sudety

Sudety zajmujące południowe połacie Dolnego Śląska składają się z wielu odrębnych pasm o odmiennym charakterze. Stanowią one wielką atrakcję turystyczną i choć w przeważającej części nie są tak dobrze zagospodarowane jak np. Beskid Śląski, to dla wielu turystów jest to właśnie atut tego regionu, gdyż można się tu cieszyć górami oraz otaczającą przyrodą w ciszy i spokoju.

Najwyższym, a przy tym najciekawszym fragmentem Sudetów są Karkonosze z kulminacją Śnieżki (1602 m n.p.m.), ale zachwycić swym kształtem i niecodzienną formą potrafią też niewątpliwie Góry Stołowe z fantastycznymi Błędnymi Skałami, Wielkim Szczelińcem itd. O niezwykłości tych regionów świadczą powstałe tu parki narodowe - Karkonoski Park Narodowy czy Park Narodowy Gór Stołowych. Nikomu nie trzeba też chyba przypominać o Masywie Śnieżnika z najpiękniejszą w Polsce Jasknią Niedźwiedzią czy o widokowej Górze Ślęży chętnie odwiedzanej przez turystów. Przez Sudety wiedzie czerwono znakowany Główny Szlak Sudecki.Miasta na Dolnym Śląsku

Kto nie przepada za górskimi wędrówkami, odnajdzie na Dolnym Śląsku wiele innych ciekawych atrakcji i z pewnością nie będzie się tu nudził. Stolicą całego regionu jest przepiękny Wrocław, który sam w sobie wystarczyłby na kilkudniową wycieczkę. Poza nim Dolny Śląsk kryje inne, osobliwe pod względem architektonicznym miejscowości, jak choćby Jelenią Górę z pięknym Rynkiem, Świdnicę z unikatowym Kościołem Pokoju, Kłodzko z romantycznym Mostem Gotyckim, uzdrowiskową Kudowę Zdrój czy Wałbrzych. Ten ostatni prócz pięknej Starówki słynie ze wspaniałego Zamku Książ położonego na obszarze parku krajobrazowego.

Zamki na Dolnym Śląsku

Cudny Zamek Książ to oczywiście nie jedyna warownia na Dolnym Śląsku. Popularne wśród turystów są ruiny zamku w Bolkowie, gdzie aktywnie działa Bractwo Rycerskie i pobliskie ruiny zamku w Świnach. Ciekawym miejscem jest też Zagórze Śląskie, w którym prócz zacisznego, malowniczego Jeziora Bystrzyckiego, spotkamy ruiny efektownego Zamku Grodno. Pięknie odremontowany i udostępniony dla turystów jest zamek w Kamieńcu Ząbkowickim. Słynny w całej Polsce jest Zamek Czocha w Leśnej. Na wulkanicznym stożku wyrósł w średniowieczu Zamek Grodziec, dziś również udostępniony dla zwiedzających.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to wspaniałe miejsce w zachodniej części Dolnego Śląska, na obszarze Kotliny Jeleniegórskiej. Obszar ten kryje kilkadziesiąt, często przepięknych obiektów historycznych, zwykle pałaców, ale są też dwory czy wieże zamkowe. Nierzadko są one otoczone zabytkowymi, cennymi parkami krajobrazowymi, przez które prowadzą liczne ścieżki. Co ciekawe, w wielu pałacach można wypożyczyć rowery i z siodełka przemierzać ten cudny region. Najpiękniejsze pałace w Dolinie to Pałac w Wojanowie, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Pakoszów w Piechowicach, królewski zamek Karpniki czy Pałac w Mysłakowicach.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Pogórze i Góry Kaczawskie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie nagromadziły się wygasłe wulkany - charakterystyczne stożkowe szczyty zbudowane ze skał wulkanicznych, głównie bazaltu. Kryją one unikatowe gołoborza bazaltowe, np. Ostrzyca czy inne arcyciekawe osobliwości geologiczne, jak Organy Wielisławskie. Na Bazaltowej Górze w Paszowicach stoi wieża widokowa, również zamek Grodziec stoi na nieczynnym wulkanie.

Dolny Śląsk to naprawdę wymarzone miejsce na kilkudniowe wycieczki, z których z pewnością przywieziesz niezapomniane przeżycia, bo prócz architektonicznych perełek i górskich zmagań, oferują ciekawy krajobraz i fantastyczne widoki. A wszystko to poznasz wędrując (lub jadąc) po gęsto usianych znakowanych trasach rowerowych i turystycznych szlakach pieszych.Dolny Śląsk atrakcje

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2017-07-21 12:53:01

Ankieta już wypełniona, ale myśle że nie będzie problemu aby wskazać zalety kotliny jeleniogórskiej oraz okolic, bo ciekawych miejsc w regionie nie brakuje, nie wiem natomiast jak wyglada kwestia noclegów, może ktoś się orientuje nieco lepiej?

ewelina
2017-06-02 20:14:36

Witam, na potrzeby pracy dyplomowej zabieram badania dotyczące atrakcyjności regionu jeleniogórskiego pod kątem turystyki. Prosiłabym bardzo o pomoc :)

https://www.ankietka.pl/ankieta/281201/wizerunek-regionu-jeleniogorskiego-pod-katem-turystyki-i-turystyki-zdrowotnej.html

zdonki@wp.pl
2017-06-01 20:12:44

Zwiedziłem Dolny Śląsk kilka razy i za każdym razem wydaje mi sie nowy. Zamek Czocha - zawsze widze film "Gdzie jest Generał" lub "Twieredza Szyfrów" zamek Książ - "Trędowata"  Sztolnie w Walimiu, Osówka , Srebrna Góra Twierdza Kłodzko. Można wymieniać bez końca, a nelepiej pojechać i zwiedzać. Za każdym razem jest inaczej.

2017-04-28 17:51:18

Dolny Śląsk jest bardzo rozległy i bardzo atrakcyjny, więc musisz sprecyzować, a ponadto warto się zastanowić czy wolisz zamki, góry czy może atrakcje dla dzieci, bo to wszystko znajdziesz na Dolnym Śląsku :)

2017-04-28 11:22:57

A w jakiej części województwa dolnośląskiego będziesz?

2017-04-27 14:14:33

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Będę akurat kilka dni u rodziny i tak się zastanawiam czy jest tam coś fajnego.

2017-03-22 20:22:56

Dony Śląsk  to  NAJPIEKNIEJSZA KRAINA w Polsce -  bez watpienia

Jesli ktos  nie wierzy  , to niech wybierze sie po niej i zobaczy różnice pomiedzy  krainami w naszym Kraju . 

Dolny  Śląsk  - Kotlina Jeleniogoska Kotlina Kłodzka są  najjpiekniejsze

wśród pięknych regionów  na Dolnym Śląsku

 

Karol Barsolis Turysta  Kulturowy  

 

www.turystakulturowy.pl

 

PS. zwiedzilem ok 80 %  tych Krain na DS. , a moze i wiecej 

 

 

2016-08-24 11:48:02

piękna , cudowna i tajemnicza Kotlina Jeleniogorska  i Kotlina  Kłodzka .  Kraina - Dolina zamków ,pałaców  i ogrodów , czyli zespół sąsiadujących ze sobą rezydencji ,parków i ogrodów.

2015-08-05 22:20:39

Bardzo ciekawy turystycznie region Polski.  Na teren dolnego śląska przyjeżdzamy z rodziną od trzech lat  i ciągle nam mało, zwłasza że interesujących miejsc jest tak wiele, że mamy problem z wyborem tych najciekawszych.  

2015-03-09 11:25:18

Dzięki Karolu :) My już trzy razy byliśmy na Dolnym Śląsku, a ciągle mało i nie widzieliśmy wszystkiego, naprawdę piękny i bogaty w atrakcje region. Chyba chodziło o Złoty Stok a nie Potok :)

2015-03-09 11:02:15

Przepiękne tereny

2013-06-06 22:06:55

pieknie Aniu , pieknie pokazalas  Dolny Slask   .

DSl .to  Polska kraina  na  nowo do odkrycia przez wielu

> Henrykow -opactwo Cysterow

>Lubiąz- Opactwo Cystersow  

> Krzeszowice, 

> Swidnica ,Jawor = Koscioły Pokoju

> J . Gora , - Cieplice i okolice

> Wojanow  , Lomnica,  itp.

> Wroclaw,

> Trzebnica -  sanktuarium Sw Jadwigi  i Opactow Cysterskie

> Kotlina Klodzka- Klodzko,

> Kotlina Jeleniogórska

> Krzeszow - Opactow cysterskie

> Karpacz, 

> Swieradow Zdroj ,

> Szczawno Zdroj

> Ksiąz  - Walbrzych

> Złoty Potok .

 

itp.

 

 

Pozdrawiam Karol Basolis

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2015-05-04 23:39

Ostatnio edytowany: 2017-03-22 20:31

2013-02-07 11:57:16

Dobrym początekiem na zwiedzanie, tak mi się wydaje będzie 

 

 

Ostatnio edytowany: 2013-06-07 06:24

2013-01-23 22:26:23

Poniekąd moge sie zgodzićmDolny Śląsk to jedna z najwspanialszych krain w Polsce,zaraz po Małopolsce oczywiście:) Znajdziecie tutaj wiele atrakcji,z pewnością warto,oprócz Kotliny Kłodzkiej czy karpacza,mamy takze przepiękny Wrocław:)

2013-01-09 21:49:15

Ząbkowice to moje rodzinne miasto :) Cieszę się, że cieszy się zainteresowaniem :)

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2013-01-10 07:45

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: