Karkonosze

Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych - kraina wspaniałych zamków, ciekawych miejscowości o pięknej zabudowie i starych gór rozciągających się na południu regionu. obszar ten należy do Śląska, zachowując przy tym swoją odrębność - historyczną i kulturową. Dolny Śląsku obejmuje aż trzy województwa - w całości dolnośląskie i częściowo opolskie oraz lubuskie.Sudety

Sudety zajmujące południowe połacie Dolnego Śląska składają się z wielu odrębnych pasm o odmiennym charakterze. Stanowią one wielką atrakcję turystyczną i choć w przeważającej części nie są tak dobrze zagospodarowane jak np. Beskid Śląski, to dla wielu turystów jest to właśnie atut tego regionu, gdyż można się tu cieszyć górami oraz otaczającą przyrodą w ciszy i spokoju.

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Najwyższym, a przy tym najciekawszym fragmentem Sudetów są Karkonosze z kulminacją Śnieżki (1602 m n.p.m.), ale zachwycić swym kształtem i niecodzienną formą potrafią też niewątpliwie Góry Stołowe z fantastycznymi Błędnymi Skałami, Wielkim Szczelińcem itd. O niezwykłości tych regionów świadczą powstałe tu parki narodowe - Karkonoski Park Narodowy czy Park Narodowy Gór Stołowych. Nikomu nie trzeba też chyba przypominać o Masywie Śnieżnika z najpiękniejszą w Polsce Jasknią Niedźwiedzią czy o widokowej Górze Ślęży chętnie odwiedzanej przez turystów. Przez Sudety wiedzie czerwono znakowany Główny Szlak Sudecki.Miasta na Dolnym Śląsku

Kto nie przepada za górskimi wędrówkami, odnajdzie na Dolnym Śląsku wiele innych ciekawych atrakcji i z pewnością nie będzie się tu nudził. Stolicą całego regionu jest przepiękny Wrocław, który sam w sobie wystarczyłby na kilkudniową wycieczkę. Poza nim Dolny Śląsk kryje inne, osobliwe pod względem architektonicznym miejscowości, jak choćby Jelenią Górę z pięknym Rynkiem, Świdnicę z unikatowym Kościołem Pokoju, Kłodzko z romantycznym Mostem Gotyckim, uzdrowiskową Kudowę Zdrój czy Wałbrzych. Ten ostatni prócz pięknej Starówki słynie ze wspaniałego Zamku Książ położonego na obszarze parku krajobrazowego.

Zamki na Dolnym Śląsku

Cudny Zamek Książ to oczywiście nie jedyna warownia na Dolnym Śląsku. Popularne wśród turystów są ruiny zamku w Bolkowie, gdzie aktywnie działa Bractwo Rycerskie i pobliskie ruiny zamku w Świnach. Ciekawym miejscem jest też Zagórze Śląskie, w którym prócz zacisznego, malowniczego Jeziora Bystrzyckiego, spotkamy ruiny efektownego Zamku Grodno. Pięknie odremontowany i udostępniony dla turystów jest zamek w Kamieńcu Ząbkowickim. Słynny w całej Polsce jest Zamek Czocha w Leśnej. Na wulkanicznym stożku wyrósł w średniowieczu Zamek Grodziec, dziś również udostępniony dla zwiedzających.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to wspaniałe miejsce w zachodniej części Dolnego Śląska, na obszarze Kotliny Jeleniegórskiej. Obszar ten kryje kilkadziesiąt, często przepięknych obiektów historycznych, zwykle pałaców, ale są też dwory czy wieże zamkowe. Nierzadko są one otoczone zabytkowymi, cennymi parkami krajobrazowymi, przez które prowadzą liczne ścieżki. Co ciekawe, w wielu pałacach można wypożyczyć rowery i z siodełka przemierzać ten cudny region. Najpiękniejsze pałace w Dolinie to Pałac w Wojanowie, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Pakoszów w Piechowicach, królewski zamek Karpniki czy Pałac w Mysłakowicach.

Kamieniec Ząbkowicki pałac
Kamieniec Ząbkowicki pałac


Kraina Wygasłych Wulkanów

Pogórze i Góry Kaczawskie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie nagromadziły się wygasłe wulkany - charakterystyczne stożkowe szczyty zbudowane ze skał wulkanicznych, głównie bazaltu. Kryją one unikatowe gołoborza bazaltowe, np. Ostrzyca czy inne arcyciekawe osobliwości geologiczne, jak Organy Wielisławskie. Na Bazaltowej Górze w Paszowicach stoi wieża widokowa, również zamek Grodziec stoi na nieczynnym wulkanie.

Dolny Śląsk to naprawdę wymarzone miejsce na kilkudniowe wycieczki, z których z pewnością przywieziesz niezapomniane przeżycia, bo prócz architektonicznych perełek i górskich zmagań, oferują ciekawy krajobraz i fantastyczne widoki. A wszystko to poznasz wędrując (lub jadąc) po gęsto usianych znakowanych trasach rowerowych i turystycznych szlakach pieszych.

Pałac Wojanow
Pałac Wojanow

Dolny Śląsk noclegi

Dolny Śląsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°44'48N, 16°19'38E
12 maj 2015
03 luty 2020

Wasze opinie

DominikPL
18 kwiecień 2020 19:33
Polecam każdemu odwiedzić to województwo.
Marta
05 sierpień 2015 22:17

Bardzo ciekawy turystycznie region Polski.  Na teren dolnego śląska przyjeżdzamy z rodziną od trzech lat  i ciągle nam mało, zwłasza że interesujących miejsc jest tak wiele, że mamy problem z wyborem tych najciekawszych.  

Roman Świątkowski
09 marzec 2015 11:01

Przepiękne tereny

Anna Piernikarczyk
06 lipiec 2011 10:02

Dolny Śląsk jest bardzo rozległy i bardzo atrakcyjny, więc musisz sprecyzować, a ponadto warto się zastanowić czy wolisz zamki, góry czy może atrakcje dla dzieci, bo to wszystko znajdziesz na Dolnym Śląsku :)

Wasze podróże do Dolnego Śląska

Na Śnieżkę z Przełęczy Okraj
30 październik 2019 20:37
Waligóra i Wielka Sowa
09 wrzesień 2018 17:00
Ślęża
09 wrzesień 2018 02:11
Dolny Śląsk
17 wrzesień 2017 13:28
zdobycie Śnieżnika
27 wrzesień 2012 11:47
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację