Zamek Sarny w Ścinawce Górnej. Rewitalizowany kompleks w Kotlinie Kłodzkiej
Zamek Sarny w Ścinawce Górnej zadaje kłam stwierdzeniu “Śląsk, kraina umierających pałaców”. To niesamowity kompleks, malowniczo położony w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, wśród Wzgórz Ścinawskich, w środkowych Sudetach. Co prawda, wymaga jeszcze sporo pracy, ale i niesie ogromny potencjał. Urzekło nas to miejsce! Zwiedzaliśmy wnętrza zrujnowanego obiektu, kosztowaliśmy pyszności w kawiarni i nocowaliśmy w odremontowanych już zabudowaniach folwarku.
Zwiedzanie zamku Sarny
Zamek jest udostępniony dla turystów. Co prawda najstarsza część jest aktualnie remontowana, ale prace nie wykluczają zwiedzania. Kiedy tylko wrota są otwarte, można zaglądać do wnętrz i podziwiać to, co zostało. Miejscami obiekt jest w opłakanym stanie, ale prywatny inwestor od 10 już lat stara się przywrócić te mury do życia. Bardzo przyjemnie penetruje się te ruiny. Zagląda w każdy zakamarek. Towarzyszy temu dreszczyk emocji.
Kaplica zamkowa
Niezwykle cenna jest kaplica Św. Jana Nepomucena, która powstała w latach 20. XVIII wieku i ozdobiona jest barokowymi polichromiami. Obecnie trwa w niej remont, ale udało nam się zajrzeć do środka. Malowidła robią spore wrażenie. A czemu nosi takie wezwanie? Ano wszyscy katoliccy hrabiowie Götzen (budowniczy kaplicy) na pierwsze imię mieli Jan.
Budowla zamku
Naprzeciw kaplicy drzwi wprowadzają do zamku, gdzie przygotowano kilka sal w surowych wnętrzach. Właśnie ta surowość bardzo do mnie przemawia. Całość zachowała niesłychanie przejmujący klimat, przypominający mi ten z Pałacu Rozkochów lub zamku w Głogówku. Sale na górze są puste, ale można i je zobaczyć. Schody wywołują lekkie drżenie serca!
Dawniej mury całego zespołu pokryte były dekoracją sgraffito, wykonywaną w mokrym tynku, jeszcze z XVI wieku. Nadal jej fragmenty można zobaczyć na wschodniej ścianie zamku.
Kawiarnia zamkowa
Kawiarnia to jedno z pierwszych miejsc, które już zostały ślicznie zrewitalizowane na zamku. Mieści się w zabytkowym domu bramnym i ujmuje swym wystrojem. Skromnym i pięknym zarazem. Podczas remontu odkryto tutaj mały fragment polichromii. Pochodzi ona z 1661 roku. Prawdopodobnie była to niegdyś biblioteka Götzenów i archiwum dworskie.
Wizyta w tym miejscu pomaga w rewitalizacji kompleksu. Muszę, przyznać, że zarówno stylowa kawiarnia, jak i Sala Kolumnowa, która po śniadaniu staje się pyszną restauracją, mają bardzo klimatyczny wystrój. Czuć tutaj odzyskanego ducha tego miejsca. A w zabudowaniach gospodarczych już tworzy się nowa, ogromna sala restauracyjna.
Park krajobrazowy
Budowle skupione wokół dziedzińca (mieści się tutaj bezpłatny parking), otacza zabytkowy park, w którym stoi również Pałac Letni. Wije się tu malowniczo rzeka Włodzica. Spotkasz tu 10 drzew pomnikowych, w tym około 300-letni dąb szypułkowy. Park ten zaprojektował Eduard Petzold, uczeń słynnego twórcy XIX-wiecznych kompozycji parkowych, księcia Hermanna von Puckler-Muskau.
Imprezy na zamku Sarny
Latem odbywają się tutaj koncerty. Na uwagę zasługuje Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej. Szczególnie skupiająca się na dźwiękach wczesnego baroku.
Ciekawostką jest, że od 2019 roku Zamek Sarny w województwie dolnośląskim to jedna ze scen Festiwalu Góry Literatury. Prowadzi go Fundacja Olgi Tokarczuk, polskiej laureatki Nagrody Nobla. Mieszka ona 5 km od zamku Sarny w Sudetach.
Historia Zamku Sarny
Zespół pałacowy ma średniowieczne korzenie, kiedy to wybudowano wieżę rycerską. Jego większa kariera rozpoczęła się w XVI wieku, a dokładniej w 1590 roku. Stanął tu wówczas renesansowy dwór z fortyfikacjami. Ale prawdziwy rozkwit wiąże się z rodziną Götzen. Rozbudowała ona budowlę do pięknego pałacu, będącego rodową siedzibą. Wówczas była to jedna z najbardziej okazałych rezydencji na Ziemi Kłodzkiej. Nosiła nazwę Scharfeneck, dopiero w czasach PRL-u to miejsce zyskało nazwę Zamek Sarny. W tym czasie był to pgr, czyli jedno z wielu państwowych gospodarstw rolnych w Polsce.
W XVIII wieku dobudowano tutaj kaplicę, nazywaną kościołem dworskim. Erygował ją arcybiskup praski w 1738 r. Powstała jako osobny budynek i dostępna była dla osób spoza rodziny hrabiowskiej. Ozdabiają ją piękne barokowe polichromie, a w kaplicy aktualnie trwa remont. W tym samym czasie powstał za sprawą rodu, kościół parafialny, a obecnie bazylika mniejsza w Wambierzycach, zwana Śląską Jerozolimą. Świątynie te stanowią wyraz przywiązania hrabiego von Götzen do kościoła katolickiego. W tym czasie, kiedy powstała kaplica w Sarnach, wieża zamku została przebudowana na wzór wież kościelnych. Jeszcze w latach 50. XX wieku była ona dzwonnicą.
Książę Karol na zamku Sarny
A czy wiecie, że w 2010 roku zamkiem zainteresował się sam książę Karol, dzisiejszy król Anglii? O mało co, a to tutaj spędzałby swoje urlopy. Jego fundacja Save Britain’s Heritage, bardzo poważnie to traktowała. Toczyły się również rozmowy księcia z ministrem kultury w sprawie przejęcia zabytku. Na przeszkodzie stanęły procedury. Zamek wystawiono na przetarg, do którego fundacja nie podeszła, bo pierwotna umowa była inna. Z czasem cały kompleks wykupił prywatny inwestor i podjął się odbudowy dworu Sarny i dał turystom możliwość zwiedzania zamku.
Czarna karta historii zamku i rodu von Götzen
Na tym zamku urodził się Gustav Adolf von Götzen, postać będąca złą kartą rodziny. Był on gubernatorem Niemieckiej Afryki Wschodniej, w czasach, gdy wybuchło tam powstanie Maji-Maji. Brutalnie je stłumił, grzebiąc nawet 300 tysięcy Afrykańczyków. Ginęli oni głównie z powodu wywołanego głodu, bo niemiecka armia paliła domy i pola. Wojsko niemieckie straciło wówczas tylko 404 żołnierzy.
Zamek Sarny na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców
Zamek leży na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców. Wśród takich dolnośląskich sław, jak Zamek Czocha w Leśnej, słynny w całej Polsce Zamek Książ pod Wałbrzychem, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim czy prześliczne: pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, czy pałac Wojanów. Ścinawka Górna to właściwie sam zamek, nikt by tutaj pewnie nie zajrzał, gdyby nie ta okazała dawniej rezydencja, dziś odzyskująca blask.
Inne atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej i na Ziemi Kłodzkiej
Obiektów wartych odwiedzenia w samej Kotlinie Kłodzkiej jest znacznie więcej. Ten region potrafi zachwycić zarówno pejzażami, jak i architekturą. Serce stanowi romantyczne Kłodzko. Wokół wyrosło tu wiele pasm górskich, dzięki czemu można zdobyć tutaj aż 7 szczytów Korony Gór Polski: Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, Orlica, Jagodna, Kłodzka Góra, Śnieżnik, Rudawiec i Kowadło, a 2 kolejne znajdują się zaraz za północnymi krańcami: Wielka Sowa w Górach Sowich i Waligóra w Górach Kamiennych. Wśród tych gór odnajdziesz malowniczo położone uzdrowiska z Kudową Zdrój na czele, ciekawe Muzea, jak Muzeum Papieru w Dusznikach Zdrój czy Twierdza Kłodzko, piękne świątynie z bazyliką w Wambierzycach czy unikatowy gotycki most w sercu krainy, w mieście, od którego wzięła nazwę cała Kotlina.
Nasz film z Kotliny Kłodzkiej
Zachęcam do oglądania naszego filmu z pobytu w zamku Sarny oraz ze zdobycia aż 4 szczytów do Korony Gór Polski.
Informacje praktyczne
Kawiarnia czynna 11.00 - 20.00
Restauracja czynna 15.00 - 20.00
W zabudowaniach folwarku wokół zamku czekają pokoje gościnne w standardzie hotelowym.
Z dużymi łóżkami, prywatnymi łazienkami z kompletem ręczników i śniadaniami w cenie
Strona oficjalna zamku: https://zameksarny.pl/
Zamek Sarny - Scharfeneck
Ścinawka Górna 40e, Ścinawka Górna
Noclegi w Kłodzku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Szczeliniec Wielki, odległość: 11 km
- Pałac Kamieniec, odległość: 11.5 km
- Twierdza Srebrna Góra, odległość: 13.1 km
- Podziemne miasto Osówka, odległość: 14.1 km
- Błędne Skały, odległość: 14.4 km
- Kompleks Riese, odległość: 15.9 km
- Dworek Chopina w Dusznikach Zdroju, odległość: 17.8 km
- Twierdza Kłodzka, odległość: 18 km
- Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, odległość: 22.9 km
- Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim, odległość: 23.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!