Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Kowadło w Górach Złotych zielonym szlakiem z Bielic. Szczyt Korony Gór Polski

Aktualizacja: 2024-06-03
Kowadło w Górach Złotych
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
  • Kowadło należy do Korony Gór Polski jako “najwyższy” szczyt Gór Złotych
  • Najszybciej dojdziesz tu zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach leśniczówce
  • Trasa liczy 4 km w obie strony, nam zajęła całość nieco ponad 1h, szliśmy z 5-letnim dzieckiem (opis szlaku poniżej)
  • Na szlaku i w najbliższej okolicy nie ma schroniska
  • Ciężko też jest z zasięgiem komórkowym
  • Z tego samego parkingu można zielonym szlakiem zdobywać Rudawiec w G. Bialskich, do KGP

Kowadło o wysokości 989 m n.p.m. w Górach Złotych należy do Korony Gór Polski. Najłatwiej i najszybciej dojdziesz tutaj zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach koło leśniczówki. To zaledwie 2 km podejścia w jedną stronę. Można zdobyć ten szczyt z dzieckiem. Na samym szczycie czeka pieczątka oraz informacja, że wierzchołek należy do KGP. Niestety nie ma widoków, bo góra jest zalesiona, ale i tak jest bardzo ładnie i zacisznie.

Kowadło w Górach Złotych
Kowadło w Górach Złotych

Kowadło - najwyższy szczyt Gór Złotych?

Postawna, która czasem zaliczana jest do Gór Bialskich, a czasem właśnie do Złotych, to najwyższy szczyt w tej okolicy. Liczy 1124 m n.p.m. (spotyka się też wysokość 1117 m n.p.m.). Szczyt Kowadła jest od niego znacznie niższy, ale brak szlaków na Postawną było decydującym aspektem wykluczającym wierzchołek w walce o miano klejnotu Korony na rzecz Kowadła.

Kowadło w Górach Złotych
Kowadło w Górach Złotych

Skąd nazwa G. Złote?

Ano od złota. Kiedyś tu je wydobywano. W XVI wieku w tym regionie panowała istna gorączka złota, z głównym ośrodkiem w Złotym Stoku, w którym do dzisiaj można zwiedzać ciekawą i atrakcyjną Kopalnię Złota.

Góry Złote
Góry Złote
Góry Złote
Góry Złote
Góry Złote
Góry Złote

 

Nasza trasa zielonym szlakiem z Bielic na Kowadło i Rudawiec

Pogoda w weekend miała się popsuć, więc już w piątek wyruszyliśmy na górską wędrówkę. Zdecydowanie się to opłaciło, warto przed planowaniem sprawdzić prognozę pogody.

Parking w Bielicach leśniczówce

Zaczęliśmy na parkingu w Bielicach koło leśniczówki. To jedyny taki parking, z którego ruszają najkrótsze trasy na 2 szczyty Korony. Takie dobrodziejstwo tylko na ziemi kłodzkiej. Parking jest niewielki, ale bezpłatny. Jeśli się nie załapiesz, to można podjechać na nieco większy parking przy przystanku PKS. Stąd praktycznie trzeba wejść na 1 szczyt, potem zejść niemal do samego parkingu i ruszyć do góry na drugi szczyt. Dodam, że na parkingu i na dalszej trasie jest duży problem z zasięgiem komórkowym, dlatego np. warto sobie ściągnąć wcześniej mapę offline, choć trasa jest łatwa.

Parking w Bielicach
Parking w Bielicach

Zielony szlak na Rudawiec w Górach Bialskich

Jako pierwszy wybraliśmy Rudawiec (1112 m n.p.m.) i tak polecam zrobić, bo to znacznie dłuższa trasa, 10 km w obie strony. Szliśmy z 5-letnią Amelią, toteż towarzyszyły nam cały czas obawy, czy zdołamy zaliczyć oba szczyty. Początkowo na szlaku turystycznym na Rudawiec, znakowanym na zielono, jest płasko i wygodnie, idzie się nad rzeką Biała Lądecka, nawet w jednym miejscu tworzy ona malowniczy wodospad. Dalej szlak zielony zaczyna piąć się bardziej stromo pod górę, po kamieniach. Prowadzi aż na granicę Polski i Czech, gdzie znów się nieco wypłaszcza i wyprowadza na sam wierzchołek. Tutaj czeka tabliczka i pieczątka. Nie ma widoków. Po nie podeszliśmy jeszcze około 100 metrów dalej na punkt widokowy, zbaczając nieco ze szlaku w prawo. Całkiem ładna panorama nam się tutaj ukazała! Na pniu pod tabliczką zrobiliśmy sobie mały piknik, po czym tą samą trasą zeszliśmy w stronę parkingu.

Rudawiec
Rudawiec
Szlak na Rudawiec
Szlak na Rudawiec
Rudawiec
Rudawiec

 

Zielony szlak na Kowadło z Bielic

Nieco ponad 100 metrów przed parkingiem jest rozwidlenie, gdzie zielony szlak odbija w stronę szczytu Kowadła w Górach Złotych. Idąc z parkingu, ten fragment pokonuje się niebieskim i żółtym szlakiem. Amelia w tym miejscu miała już poważny kryzys, toteż Łukasz zszedł do auta po niespodzianki. Już wcześniej sobie je przygotowaliśmy jako motywatory. To zwykle jajko niespodzianka, albo drobne zabaweczki czy książeczki. Z nowymi siłami ruszyliśmy na drugi wierzchołek. Początkowo szeroko i wygodnie, lekko pod górę. Dalej szlak skręca ostro w prawo i wchodzi w las. Tutaj zaczyna się stromy kawałek, ale bardzo ładny, wśród wystających korzeni drzew. Tak naprawdę wejście na Kowadło składa się z dwóch takich stromych podejść. Drugie wyprowadza nas już na sam szczyt.

Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło

 

Wejście na Kowadło 989 m n.p.m. bez widoków

Niestety na szczycie nie ma praktycznie żadnych widoków, ale wiedzieliśmy o tym. Można za to puścić drona i nam piękne pejzaże pokazał Ziemowit. Tu również czeka pieczątka i tabliczka z informacją, że jest to szczyt KGP. Przydałaby się wieża widokowa, wtedy każdy turysta mógłby podziwiać piękne widoki wokół, sielskie, zielone i spokojne.

Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło

Szczyt Kowadła z dzieckiem

Interesujące są tu wychodnie skał, na których urządzamy znów mały piknik, żeby urozmaicić wędrówkę Amelce i po prostu odpocząć. Wędrując z dzieckiem warto szukać dodatkowych atrakcji, żeby wędrówka maluchowi się nie dłużyła. Wymyślamy zabawy w stylu szukania szyszek, liczenia hub na drzewach czy gramy w "Zgadnij, o jakim zwierzątku myślę" czy "Zgadnij, na co patrzę". Zejście poszło już gładko i szybko. Tak naprawdę zdobyć Kowadło z dzieckiem wcale nie jest trudno, bo to w sumie 4 km. Trudniej jest, gdy naraz zdobywa się oba wierzchołki, ale jak widać, też jest to do zrobienia.

Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Kowadło w Górach Złotych
Kowadło w Górach Złotych

 

Trasa na Kowadło na mapie

Poniżej nasza trasa na Kowadło zaznaczona na mapie, dla lepszego zobrazowania opisu szlaku. To na pewno ułatwi Ci wędrówkę. Sama trasa na Kowadło to około 4 km w obie strony. Zajęło nam to około 1 h.

Nasza Korona Gór Polski

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się dołożyć kolejne 2 szczyty zaliczane do Korony Gór Polski. To już wszystkie wierzchołki Ziemi Kłodzkiej. Nasza trasa dzisiejsza ogółem to 16 km. Wg mapy miało być 13 km. Jestem dumna z Amelii. Na ten moment (maj 2024) mamy zdobytych 18 szczytów Korony, pozostało nam jeszcze 10.

Kowadło w Górach Złotych
Kowadło w Górach Złotych

Atrakcje w okolicy - Jaskinia Niedźwiedzia i Kopalnia uranu w Kletnie

Góry są piękne, ale warto też odwiedzić inne atrakcje w okolicy. Zdecydowanie w tym miejscu dobrze jest zejść do podziemi. A umożliwia to Jaskinia Niedźwiedzia - jedna z dwóch najpiękniejszych jaskiń w Polsce oraz najbardziej kolorowa sztolnia w Polsce, czyli Kopalnia uranu. Oba obiekty mieszczą się w Kletnie i wymagają wcześniejszej rezerwacji biletów.

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Warsztaty w kopalni uranu
Warsztaty w kopalni uranu
Kopalnia uranu
Kopalnia uranu
Kopalnia uranu
Kopalnia uranu

Film o Kowadle i nie tylko

Zachęcam Cię jeszcze do zobaczenia naszej relacji z pobytu w tych pięknych okolicach.

Noclegi w okolicy

Będąc na południu ziemi kłodzkiej spaliśmy w wyjątkowym  miejscu. To 4 Żywioły - Jurty w Sudetach w Starej Morawie na Dolnym Śląsku, z widokiem na zalew. Miejsce zachwyca, jurty też. To nasz trzeci glamping i jak dotąd, najlepszy. Jurta oferuje wszystko, prócz telewizora i to jest w tym najlepsze. Wiecie, że nawet się nie zorientowałam, że go nie ma? Łukasz mi uzmysłowił, ale też bez żalu. Jurty są luksusowe, jest łazienka z prysznicem, klimatyzacja, w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zmywarką, sypialnia na antresoli, wifi i parking, własny taras i wspólne miejsce na ognisko. Polecam gorąco!

4 Żywioły jurty w Sudetach
4 Żywioły jurty w Sudetach
4 Żywioły jurty w Sudetach
4 Żywioły jurty w Sudetach
Jurty w Starej Morawie
Jurty w Starej Morawie

 

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Informacje praktyczne

Kowadło, Góry Złote
szlak zielony z Bielic
Czynne cały rok całą dobę
Parking bezpłatny w Bielicach leśniczówce

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Szlak zielony na Kowadło
Góry Złote
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024