Kowadło w Górach Złotych zielonym szlakiem z Bielic. Szczyt Korony Gór Polski
- Kowadło należy do Korony Gór Polski jako “najwyższy” szczyt Gór Złotych
- Najszybciej dojdziesz tu zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach leśniczówce
- Trasa liczy 4 km w obie strony, nam zajęła całość nieco ponad 1h, szliśmy z 5-letnim dzieckiem (opis szlaku poniżej)
- Na szlaku i w najbliższej okolicy nie ma schroniska
- Ciężko też jest z zasięgiem komórkowym
- Z tego samego parkingu można zielonym szlakiem zdobywać Rudawiec w G. Bialskich, do KGP
Kowadło o wysokości 989 m n.p.m. w Górach Złotych należy do Korony Gór Polski. Najłatwiej i najszybciej dojdziesz tutaj zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach koło leśniczówki. To zaledwie 2 km podejścia w jedną stronę. Można zdobyć ten szczyt z dzieckiem. Na samym szczycie czeka pieczątka oraz informacja, że wierzchołek należy do KGP. Niestety nie ma widoków, bo góra jest zalesiona, ale i tak jest bardzo ładnie i zacisznie.
Kowadło - najwyższy szczyt Gór Złotych?
Postawna, która czasem zaliczana jest do Gór Bialskich, a czasem właśnie do Złotych, to najwyższy szczyt w tej okolicy. Liczy 1124 m n.p.m. (spotyka się też wysokość 1117 m n.p.m.). Szczyt Kowadła jest od niego znacznie niższy, ale brak szlaków na Postawną było decydującym aspektem wykluczającym wierzchołek w walce o miano klejnotu Korony na rzecz Kowadła.
Skąd nazwa G. Złote?
Ano od złota. Kiedyś tu je wydobywano. W XVI wieku w tym regionie panowała istna gorączka złota, z głównym ośrodkiem w Złotym Stoku, w którym do dzisiaj można zwiedzać ciekawą i atrakcyjną Kopalnię Złota.
Nasza trasa zielonym szlakiem z Bielic na Kowadło i Rudawiec
Pogoda w weekend miała się popsuć, więc już w piątek wyruszyliśmy na górską wędrówkę. Zdecydowanie się to opłaciło, warto przed planowaniem sprawdzić prognozę pogody.
Parking w Bielicach leśniczówce
Zaczęliśmy na parkingu w Bielicach koło leśniczówki. To jedyny taki parking, z którego ruszają najkrótsze trasy na 2 szczyty Korony. Takie dobrodziejstwo tylko na ziemi kłodzkiej. Parking jest niewielki, ale bezpłatny. Jeśli się nie załapiesz, to można podjechać na nieco większy parking przy przystanku PKS. Stąd praktycznie trzeba wejść na 1 szczyt, potem zejść niemal do samego parkingu i ruszyć do góry na drugi szczyt. Dodam, że na parkingu i na dalszej trasie jest duży problem z zasięgiem komórkowym, dlatego np. warto sobie ściągnąć wcześniej mapę offline, choć trasa jest łatwa.
Zielony szlak na Rudawiec w Górach Bialskich
Jako pierwszy wybraliśmy Rudawiec (1112 m n.p.m.) i tak polecam zrobić, bo to znacznie dłuższa trasa, 10 km w obie strony. Szliśmy z 5-letnią Amelią, toteż towarzyszyły nam cały czas obawy, czy zdołamy zaliczyć oba szczyty. Początkowo na szlaku turystycznym na Rudawiec, znakowanym na zielono, jest płasko i wygodnie, idzie się nad rzeką Biała Lądecka, nawet w jednym miejscu tworzy ona malowniczy wodospad. Dalej szlak zielony zaczyna piąć się bardziej stromo pod górę, po kamieniach. Prowadzi aż na granicę Polski i Czech, gdzie znów się nieco wypłaszcza i wyprowadza na sam wierzchołek. Tutaj czeka tabliczka i pieczątka. Nie ma widoków. Po nie podeszliśmy jeszcze około 100 metrów dalej na punkt widokowy, zbaczając nieco ze szlaku w prawo. Całkiem ładna panorama nam się tutaj ukazała! Na pniu pod tabliczką zrobiliśmy sobie mały piknik, po czym tą samą trasą zeszliśmy w stronę parkingu.
Zielony szlak na Kowadło z Bielic
Nieco ponad 100 metrów przed parkingiem jest rozwidlenie, gdzie zielony szlak odbija w stronę szczytu Kowadła w Górach Złotych. Idąc z parkingu, ten fragment pokonuje się niebieskim i żółtym szlakiem. Amelia w tym miejscu miała już poważny kryzys, toteż Łukasz zszedł do auta po niespodzianki. Już wcześniej sobie je przygotowaliśmy jako motywatory. To zwykle jajko niespodzianka, albo drobne zabaweczki czy książeczki. Z nowymi siłami ruszyliśmy na drugi wierzchołek. Początkowo szeroko i wygodnie, lekko pod górę. Dalej szlak skręca ostro w prawo i wchodzi w las. Tutaj zaczyna się stromy kawałek, ale bardzo ładny, wśród wystających korzeni drzew. Tak naprawdę wejście na Kowadło składa się z dwóch takich stromych podejść. Drugie wyprowadza nas już na sam szczyt.
Wejście na Kowadło 989 m n.p.m. bez widoków
Niestety na szczycie nie ma praktycznie żadnych widoków, ale wiedzieliśmy o tym. Można za to puścić drona i nam piękne pejzaże pokazał Ziemowit. Tu również czeka pieczątka i tabliczka z informacją, że jest to szczyt KGP. Przydałaby się wieża widokowa, wtedy każdy turysta mógłby podziwiać piękne widoki wokół, sielskie, zielone i spokojne.
Szczyt Kowadła z dzieckiem
Interesujące są tu wychodnie skał, na których urządzamy znów mały piknik, żeby urozmaicić wędrówkę Amelce i po prostu odpocząć. Wędrując z dzieckiem warto szukać dodatkowych atrakcji, żeby wędrówka maluchowi się nie dłużyła. Wymyślamy zabawy w stylu szukania szyszek, liczenia hub na drzewach czy gramy w "Zgadnij, o jakim zwierzątku myślę" czy "Zgadnij, na co patrzę". Zejście poszło już gładko i szybko. Tak naprawdę zdobyć Kowadło z dzieckiem wcale nie jest trudno, bo to w sumie 4 km. Trudniej jest, gdy naraz zdobywa się oba wierzchołki, ale jak widać, też jest to do zrobienia.
Trasa na Kowadło na mapie
Poniżej nasza trasa na Kowadło zaznaczona na mapie, dla lepszego zobrazowania opisu szlaku. To na pewno ułatwi Ci wędrówkę. Sama trasa na Kowadło to około 4 km w obie strony. Zajęło nam to około 1 h.
Nasza Korona Gór Polski
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się dołożyć kolejne 2 szczyty zaliczane do Korony Gór Polski. To już wszystkie wierzchołki Ziemi Kłodzkiej. Nasza trasa dzisiejsza ogółem to 16 km. Wg mapy miało być 13 km. Jestem dumna z Amelii. Na ten moment (maj 2024) mamy zdobytych 18 szczytów Korony, pozostało nam jeszcze 10.
Atrakcje w okolicy - Jaskinia Niedźwiedzia i Kopalnia uranu w Kletnie
Góry są piękne, ale warto też odwiedzić inne atrakcje w okolicy. Zdecydowanie w tym miejscu dobrze jest zejść do podziemi. A umożliwia to Jaskinia Niedźwiedzia - jedna z dwóch najpiękniejszych jaskiń w Polsce oraz najbardziej kolorowa sztolnia w Polsce, czyli Kopalnia uranu. Oba obiekty mieszczą się w Kletnie i wymagają wcześniejszej rezerwacji biletów.
Film o Kowadle i nie tylko
Zachęcam Cię jeszcze do zobaczenia naszej relacji z pobytu w tych pięknych okolicach.
Noclegi w okolicy
Będąc na południu ziemi kłodzkiej spaliśmy w wyjątkowym miejscu. To 4 Żywioły - Jurty w Sudetach w Starej Morawie na Dolnym Śląsku, z widokiem na zalew. Miejsce zachwyca, jurty też. To nasz trzeci glamping i jak dotąd, najlepszy. Jurta oferuje wszystko, prócz telewizora i to jest w tym najlepsze. Wiecie, że nawet się nie zorientowałam, że go nie ma? Łukasz mi uzmysłowił, ale też bez żalu. Jurty są luksusowe, jest łazienka z prysznicem, klimatyzacja, w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zmywarką, sypialnia na antresoli, wifi i parking, własny taras i wspólne miejsce na ognisko. Polecam gorąco!
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Informacje praktyczne
Kowadło, Góry Złote
szlak zielony z Bielic
Czynne cały rok całą dobę
Parking bezpłatny w Bielicach leśniczówce
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Zalew w Starej Morawie, odległość: 9.5 km
- Kopalnia Uranu w Kletnie, odległość: 12.1 km
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, odległość: 12.6 km
- Śnieżnik, odległość: 13.4 km
- Wodospad Wilczki, odległość: 18.4 km
- Igliczna, odległość: 19 km
- Jezioro Otmuchowskie, odległość: 21.4 km
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku, odległość: 21.9 km
- Zamek w Otmuchowie, odległość: 24.9 km
- Biskupia Kopa w Górach Opawskich, odległość: 29.5 km
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!