Kopalnia Złota - Podziemna Trasa Turystyczna
ul. Złota 7, Złoty Stok
tel. 74/ 817-55-08
www.kopalniazlota.pl

50°26'24" N, 16°52'30" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Polsce! Na terenie dawnej kopalni powstało Muzeum. Dzięki temu ten niecodzienny obiekt jest dostępny dla turystów, którzy mogą poznać tu realia wydobywania tego cennego kruszcu, a przy tym świetnie się zabawić, bowiem zwiedzanie kompleksu jest bardzo przyjazne i z dużą dawką humoru.Atrakcje w Kopalni

Oferta Muzeum w Złotym Stoku obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, o wysokości 10 m oraz Muzeum Minerałów i Mennicy na powierzchni. Do wodospadu dojeżdża się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem, który pokonuje trasę około 300 metrów.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Sztolnia Gertrudy
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Sztolnia Gertrudy

Na trasie zwiedzania znajdują się także: Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli - kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, metalowa zjeżdżalnia oraz  laboratorium Scharfenberga, który chcąc odkryć eliksir młodości, odkrył arszenik - potężną truciznę, która jednak ma ponoć właściwości odmładzające.

Kopalnia Złota oprócz standardowego programu zwiedzania oferuje wiele dodatkowo płatnych atrakcji, np. podziemny spływ łodzią, płukanie złota czy wspinaczkę na sztucznej ściance alpinistycznej.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - laboratorium
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - podziemny wodospad


Najbardziej niekonwencjonalne jest chyba zwiedzanie Kopalni Złota z fabułą, dostępne tylko dla grup. Grupa zostaje podzielona na małe kilkuosobowe zespoły, które rywalizują ze sobą. Każda grupa wykonuje te same zadania, podczas których zdobywa złote dukaty oraz sztabki złota.

Warto pamiętać,  że pod ziemią panuje stała temperatura, przez cały rok i wynosi ona około 7 stopni Celsjusza. Latem więc nie zapomnij jakiegoś ciepłego okrycia, gdyż podczas 1,5-godzinnego zwiedzania można zmarznąć, szczególnie dzieci.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku


Legenda o Gertrudzie

Dawno temu w Kopalni Złota w Złotym Stoku miał miejsce potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W tych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni i często niestety rezygnował z niej, gdyż było to nieopłacalne. Tak było i wtedy, więc Gertruda, żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama go szukać. Weszła w labirynty kopalni... i już nigdy nie wyszła, o czym pisano nawet w kronikach miejskich. Później nieraz górnicy mówili, że gdy zbłądzili w kopalni, słyszeli tajemne korki, a gdy za nimi podążali, wychodzili cało w podziemi. Mówi się, że to dobry duch Gertrudy ratuje górników.

W kompleksie Kopalni zwiedzić można też Sztolnię Ochrową udostępnioną dla turystów od 2017 roku oraz Średniowieczną Osadę Górniczą (dawny Średniowieczny Park Techniki).

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Muzeum Przestróg Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku Kopalnia Złota w Złotym Stoku Złoty Stok - Kopalnia Złota Złoty Stok - pod Kopalnią Złota Kopalnia Złota

Złoty Stok noclegi

Złoty Stok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA
Pałac Kamieniec
Hotel Niemcza Spa
Pałac Ławica

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1660 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-27 na
Bardzo ciekawe miejsce i w ogóle fajny kompleks - w szczególności z Osadą Średniowieczna obok.
Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 na

Ogólnie kopalnia fajna, jednakże mi osobiście nie podoba się humor rodem z kabaretów, ale to już kwestia gustu. I jeszcze największa uwaga - po kiego grzyba ludzie zabierają do takich miejsc dzieci w wieku 2-5 lat? Robią tylko hałas i w ogóle nie są zainteresowane tym miejscem, są po prostu za małe i tylko marudzą, psują zwiedzanie innym. Podczas mojego zwiedzania było takich dzieci około 7. Makabra.

Edytowano: 2017-07-30 21:10:39

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest miejscem godnym polecenia głównie dla rodzin z dziećmi, jednakże i osoby dorosłe mogą mile spędzić tu czas. Niestety miejsce jest bardziej komercyjne aniżeli turystyczne. Co do przewodników: nasza Pani przewodnik wiedzę może i miała jednakże sposób jej przekazywania oraz niektóre żarty były raczej żenujące. I

Avatar użytkownika
Zośka92 Weekendowy turysta 29 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-01-23 na

Trafiłam na bardzo miłą i mającą dużą wiedzę panią przewodnik, pobyt w kopalni uważam za fajną atrakcje, wodospad, kolejka i ta zjeżdżalnia super ;)

Meg Domator 6 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-03-24 na

Jedyne takie muzeum w Polsce, przewodnicy mają potężna wiedzę, ale sa przy tym kabareciarzami z dużym poczuciem humoru, przepiekne podziemia, mnóstwo atrakcji -wodospad, kolejka, ślizgawka, gnom... można spędzic tu calutki dzień z dziećmi i nikt nie będzie się nudził! 

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-02-28 na

najlepszą atrakcją kopalni jest wyjazd kolejką

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021