Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Kopalnia wiedzy i humoru

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Polsce! Na terenie dawnej kopalni powstało Muzeum, dzięki czemu ten niecodzienny obiekt jest dostępny dla turystów. Poznasz tu niełatwe realia wydobywania tego cennego kruszcu, ale przy okazji świetnie się zabawisz, bowiem zwiedzanie kompleksu jest bardzo przyjazne dla dzieci i dorosłych, z dużą dawką humoru. Takie zwiedzanie to ja lubię! Koniecznie zajrzyj tutaj i Ty i przekonaj się, że podróż do podziemnego świata Kopalni Złota to sama przyjemność 🙂 

Pamiętaj tylko o wierzchnim okryciu latem, bo pod ziemią przez cały rok panuje ta sama temperatura, tutaj to około 7 stopni Celsjusza, a zwiedzanie trwa około 1,5 godziny.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Atrakcje w Kopalni Złota

Oferta turystyczna Kopalni Złota w Złotym Stoku jest bogata, obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda (odcinek o długości 500 m) z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, o wysokości 10 m oraz Muzeum Minerałów i Mennicy na powierzchni. Do wodospadu dojeżdża się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem, który pokonuje trasę około 300 metrów.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - podziemny wodospad
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - podziemny wodospad
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Skąd nazwa Chodnik Śmierci?

Na trasie zwiedzania zobaczysz tzw. Chodnik Śmierci. Przyznasz, że nazwa jest ponura? Nie będę Cię oszukiwać, taka też jest historia tego miejsca. Tutaj skazywano na śmierć górników, których podejrzewano o kradzież złota. Takich skazańców stawiało się pod ścianą i w specjalnie wydrążonych otworach zalewano ich po łokcie zaprawą. Tak ich zostawiano i biedacy w męczarniach dokonywali swego żywota. Śmierć okrutna, nawet jeśli wcześniej zawinili. Naprawdę pecha mieli Ci, co podejrzewani byli niesłusznie.

Na trasie zwiedzania znajdują się także: Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli - kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, metalowa zjeżdżalnia oraz  laboratorium Scharfenberga, który chcąc odkryć eliksir młodości, odkrył arszenik - potężną truciznę, która jednak, jeśli stosować ją w odpowiednio małych dawkach, ma właściwości odmładzające.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - laboratorium
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - laboratorium
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Muzeum Przestróg
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Muzeum Przestróg

Atrakcje dodatkowo płatne

Kopalnia Złota oprócz standardowego programu zwiedzania oferuje wiele dodatkowo płatnych atrakcji, np. podziemny spływ łodzią, płukanie złota czy wspinaczkę na sztucznej ściance alpinistycznej. Najbardziej niekonwencjonalne jest chyba zwiedzanie Kopalni Złota z fabułą, dostępne tylko dla grup. Grupa zostaje podzielona na małe kilkuosobowe zespoły, które rywalizują ze sobą. Każda grupa wykonuje te same zadania, podczas których zdobywa złote dukaty oraz sztabki złota.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Legenda o Gertrudzie

Dawno temu w Kopalni Złota w Złotym Stoku miał miejsce potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W tych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni i często niestety rezygnował z niej, gdyż było to nieopłacalne. Tak było i wtedy, więc Gertruda, żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama go szukać. Weszła w labirynty kopalni... i już nigdy nie wyszła, o czym pisano nawet w kronikach miejskich. Później nieraz górnicy mówili, że gdy zbłądzili w kopalni, słyszeli tajemne korki, a gdy za nimi podążali, wychodzili cało z podziemi. Mówi się, że to dobry duch Gertrudy ratuje górników.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Sztolnia Ochrowa i Średniowieczna Osada

W kompleksie Kopalni Złota zwiedzić można też Sztolnię Ochrową udostępnioną dla turystów od niedawna, bo od 2017 roku oraz Średniowieczną Osadę Górniczą (dawny Średniowieczny Park Techniki). Szczególnie ta druga atrakcja na pewno przypadnie do gustu dzieciom, gdyż zwiedza się je w sposób aktywizujący. Poznasz tu wiele średniowiecznych urządzeń i siłą własnych mięśni przekonasz się, jak one działały.

Złoty Stok - Kopalnia Złota
Złoty Stok - Kopalnia Złota

Informacje praktyczne

Okres zimowy: 9.15-16.00
Okres letni: 9.00-17.00
Bilety: Kopalnia Złota normalny 30 zł, ulgowy 24 zł
Osada: normalny 19 zł, ulgowy 14 zł
Sztolnia Ochrowa: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Bilet Złoty do wszystkich obiektów: normalny 57 zł, ulgowy 40 zł
Dzieci do lat 4 bezpłatnie

Kopalnia Złota - Podziemna Trasa Turystyczna
ul. Złota 7, Złoty Stok
tel. 74/ 817-55-08
www.kopalniazlota.pl

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Sztolnia Gertrudy
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Złoty Stok - pod Kopalnią Złota
Kopalnia Złota
(4.6 głosów: 190)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 190)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Maria i Tomasz
Miejsce warte zobaczenia. Dzieciom bardzo się podobało. Dobre podczas upałów. Polecamy. A nocleg pokoje lub apartament Kolejowa 6b w Srebrnej Górze. Idealne miejscówka na poznawanie kotliny kłodzkiej.
Eryk
Wspaniałe miejsce
Monika
Magiczne pięknie urządzone miesiące dla całych rodzin każdy znajdzie coś dla siebie ...nic tylko jechać i cieszyć się pięknem tego miejsca
marcel urlusz
bardzo fajna atrakcja świetnie się tu bawiłem daje 6 z +
andy
Świetne, ale uwaga nie dla dzieci < 6 lat (zwłaszcza bojących się)
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Kopalnia Złota to świetna atrakcja, my byliśmy z małymi dziewczynami wtedy jeszcze i bardzo się im podobało. Miejsce jest przedstawiane na luzie, z humorem, także zwiedzanie to przyjemność. Polecam też obok Osadę Górniczą
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo ciekawe miejsce i w ogóle fajny kompleks - w szczególności z Osadą Średniowieczna obok.
Blom

Ogólnie kopalnia fajna, jednakże mi osobiście nie podoba się humor rodem z kabaretów, ale to już kwestia gustu. I jeszcze największa uwaga - po kiego grzyba ludzie zabierają do takich miejsc dzieci w wieku 2-5 lat? Robią tylko hałas i w ogóle nie są zainteresowane tym miejscem, są po prostu za małe i tylko marudzą, psują zwiedzanie innym. Podczas mojego zwiedzania było takich dzieci około 7. Makabra.

Edytowano: 2017-07-30 21:10:39

Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Kopalnia Złota w Złotym Stoku jest miejscem godnym polecenia głównie dla rodzin z dziećmi, jednakże i osoby dorosłe mogą mile spędzić tu czas. Niestety miejsce jest bardziej komercyjne aniżeli turystyczne. Co do przewodników: nasza Pani przewodnik wiedzę może i miała jednakże sposób jej przekazywania oraz niektóre żarty były raczej żenujące. I

Avatar użytkownika Zośka92
Zośka92

Trafiłam na bardzo miłą i mającą dużą wiedzę panią przewodnik, pobyt w kopalni uważam za fajną atrakcje, wodospad, kolejka i ta zjeżdżalnia super 😉

Meg

Jedyne takie muzeum w Polsce, przewodnicy mają potężna wiedzę, ale sa przy tym kabareciarzami z dużym poczuciem humoru, przepiekne podziemia, mnóstwo atrakcji -wodospad, kolejka, ślizgawka, gnom... można spędzic tu calutki dzień z dziećmi i nikt nie będzie się nudził! 

Avatar użytkownika mirosław
mirosław

najlepszą atrakcją kopalni jest wyjazd kolejką

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024